Esileht Hobinurk Lapsepõlve igavaimad tööd?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 88 )

Teema: Lapsepõlve igavaimad tööd?

Postitas:
Kägu

Millised tööd olid teie jaoks lapsepõlvest kõige ebameeldivamad ja tüütumad? Mina mäletan ebameeldivusega metsas seenel ja marjul käimist. Mulle kohe üldse ei meeldinud, see oli minu jaoks meeletult igav. Kõige hullem oli selle juures vist see, et sinna kulus tavaliselt kogu päev: sõideti kuskile pärapõrgusse autoga kohale ja siis uidati tunde mööda metsa. Mäletan, et hakkasin kojusõitu ootama samast hetkest, mil metsa jõudsime 🙂

Minus ikka üldse seda korilast ei ole, ei ole kordagi käinud täiskasvanuna ei marjul ega seenel.

+14
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle on alati meeldinud seenel käia, seal on see põnev otsimise moment juures. Nagu aardejaht.

Igav töö oli pöösast sõstarde ja tikrite korjamine. Vanaema seletas, et peab korjama, sest moosi ja mahla ikka tahate ju. Ma isegi ei tahtnud, pole kunagi sõstraid armastanud ja pooled neist mahladest läksid lõpuks keldris halvaks. Aga korjama pidi ikka.

+19
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Seenel käimine oli veel talutav, sest ilm oli juba sügisene ja mets ei ole palav. Mulle ei meeldinud käia murakal ja pohlal, sest suvine soo ei olnud just meeldivaim koht. Lisaks veel sookail ja selle lõhn.

+5
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

peenarde rohimine ja harvendamine, kartulite kõplamine, appi kui pikad vaod meil veel olid. Marjade korjamine, ei meeldinud siis ja ei meeldi ka nüüd, mõtlen põõsast.

+6
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Seenel käimine oli veel talutav, sest ilm oli juba sügisene ja mets ei ole palav. Mulle ei meeldinud käia murakal ja pohlal, sest suvine soo ei olnud just meeldivaim koht. Lisaks veel sookail ja selle lõhn.

Rohimine,põrandapesu, nõudepesu (vihkasin seda rasvast kaussi), murupügamine (käsiniiduk ja lambakäärid).

marjakorjamised – metsas mustikad, aias sõstrad ja tikrid – olid lemmiktööd. Vekkimine oli ka täiesti ok.

+2
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Igasugused aiatööd, puuriida ladumine, lumerookimine, nõudepesu (kaev, kust vett tuua, oli päris kaugel). Tavalised asjad, mille tegemise eest ei saanud sõnalistki kiitust, rääkimata mingist füüsilisest preemiast. Eks igavaks tegi ka asja see, et keegi ei üritanudki kuidagi mänguliseks või toredaks neid tegevusi muuta.

+2
-7
Please wait...
Postitas:
Kägu

Igavaim oli heina riisumine ja käsitsi kaarutamine. Lehti riisuda ei meeldi siiani, ilmselt selle “trauma” pärast.

Korilane olen ja hoogtööd (puude riita ladumine, kartulipanek ja -võtt, õunte korjamine, mahlategu, mee vurritamine jne) pigem meeldisid.

+4
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu jaoks oli kõige tüütum puude saagimine. Rohida, puude kadumine ja muud sellised  tööd meeldivad. Tulemust oli ilus vaadata. Aga see kuramuse saagimine…

+3
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Nõudepesu. Maal oli vesi väljas ja solk sees, nii et töö käis mitmes kausis. Linnas samuti kausis, kraanist tuli vaid külma vett. Põrandapesu oli kah tüütu, käpuli maas ja muudkui loputa seda lappi. Praegu tundub kõige vastikum kartulite koorimine.

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minule jälle meeldis saagida ja lõhkuda, pinumaal oli saepukk ja siis seal ajaviiteks saagisin puid. Aga marjade korjamine nii aiast, kui metsast ei meeldinud, korjata tuli ju palju. sama seenel käimine oli loomingulisem, sai uusi seeni tundma õppida ja emaga juttu rääkida,seened on suuremad ka. Kunagi saadeti kuuski istutama – pool klassi pandi n.ö. põllu ühte otsa, teine pool teisele poole vastu tulema. Siis mõlemal pool mulje, et teine pool looderdab, üldse ei liigu, vahemaa oli tohutu pikk.

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Rohimine. Seda sai lapsepõlves iga jumala suvi tehtud.

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mustikale ei tahtnud ma üldse minna. Nii palju sääski ja nii väiksed marjad, Paar peotäit viskasin oma nerkusse ja samas sõin need ära ka. Ja ema ja tädid ei tulnud ega tulnud metsast välja. Jube.

Kasvuhoones tomatite kastmine oli ka jube. Meil oli hästi madal kaarjas kilekasvuhoone. Seal oli ülipalav ja eriti sirgelt käia ka ei saanud. Higine, tatine, niiske tunne ja tomatitaimed, mis käevarte külge jäid.

Aga tehtud saime, sest vanaema käskis. Vanaema ikka kamandas meid erinevaid töid tegema, kui suvevaheajal maal olime. Õnneks lasi ta meil õe ja täditütrega kaua magada. Kui üles tõusime, siis mingi väike tööjupp ikka oli vaja teha. Meil oli hästi tore ja muhe vanaema, ei karjunud ega riielnud meiega, aga suunas meid ilusti töid tegema. Ta ise oli hästi ümar ja ei jaksanud eriti teha, siis meie kolmekesi olime tal kamandada. Tegime ära ja siis olime terve päeva vabad. Lippasime poole ööni maal ringi ja hommikul magasime jälle kaua. Kihvt aeg oli.

+7
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Käsitsi pesu pesemine. Vat see oli mu meelest jube. Meil oli küll ka see Riga vms masin, aga kuna pesu oli palju, siis osa pidi ikka käsitsi pesema.

+3
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Heinategu ja kartulivagude kõplamine. Öäk! Peenarde rohimine seevastu oli lemmik.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Rohimine(porgand, peet). Palavaga tolmava vao vahel kükitada ja teosammul edasi liikuda oli piin. Marjade korjamine ka ei meeldinud. Põõsad olid õunapuude all varjus ja seal oli alati palju sääski ka siis, kui mujal päike paistis.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Heinategu ja kartulivagude kõplamine. Öäk! Peenarde rohimine seevastu oli lemmik.

Oh jaa, heinategu! Olen seda vaid korra teinud ja ehkki palju ma seal lapsena ikka aitasin, oli see ikkagi lihtsalt jube! Mäletan vastikult torkivaid kõrsi, lõõskavat päikest, voolavat higi ja tohutul hulgal parmusid.

+6
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Prügiämbri välja viimine ja heinategu.

+3
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mulle ei meeldinud riisumine, aga mulle meeldis marju korjata. Lihtsalt sellepärast, et Võhmas oli kunagi(enam ilmselt pole) kokkuost, kuhu sai neid marju viia ja siis sai sealt raha. Iga kord kui mul oli kommi isu, siis ma läksin korjasin marju ja viisin need sellele mehele. Oii, see oli hea aeg.

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Marjade korjamine, kuni ühe huvitava seigani. Nimelt saatis ema mind jälle sõstraid korjama. Mul oli lausa vaimselt raske paigal olla ja neid marju korjata. Ma ei suutnud paigal püsida. Aga hirm ema pahandamise ees oli nii suur, et ma korjasin neid marju mingi paar tundi. Ja see on mul siiani meeles, kui uhke ma olin enda üle pärast, et ma siiski suutsin seal põõsas püsida ja töö ära teha. See andis kummalisel kombel mulle mingi uhkuse enda üle, et ma suudan teha ka asju, mis mind üldse ei huvita.  Mul oli see paigal püsimine ja millelegi keskendumine ikka väga raske.

+10
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ei suutnud paigal püsida. Aga hirm ema pahandamise ees oli nii suur, et ma korjasin neid marju mingi paar tundi.

Kas ema nuhtles sind vitsaga kui sa marju ei tahtnud korjata?

0
-12
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas ema nuhtles sind vitsaga kui sa marju ei tahtnud korjata?

Vitsaga mitte, aga ohtralt  sõnadega küll ja tingimuste seadmisega. Et kui ei korja, siis tema minu heaks ka miskit jätab tegemata. Nt ujuma ei lähe.

+8
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kartulivõtt oli selline asi, millest teismelisena üritasin viilida nii palju kui suutsin. Meil oli suhteliselt väike kartulimaa, oma perele ja paarile naabrile ja mõnele sugulasele talvekarul (no miks me naabritele tasuta kartulit kasvatasime on mulle siiani selgusetu). Võtsime kogu perega käsitsi: vanavanemad (ainult vanaema kraapis, vanaisa vedas vaid karulit põllult ära), vanemad (isa põõdis ka enamasti sarnast tegevust leida nagu vanaisa), lapsed, tädi ja tädimees (nemad olid eriti kiired ja osavad).

Mustikate korjamine tundus ka väga tüütu, kuigi ema saatis meid maja taha metsa vaid kruusiga, aga mustikaid oli vähe ja need olid väikesed.

Rohima ja kõplama meid eriti ei sunnitud, aias hoidis peenrad korras vanaema, samuti põllul paar porgandi ja kapsavagu, kartuleid keegi ei rohinud.

Heinategu mulle meeldis, meil lastena oli ülesandeks enamasti järelriisumine ja hiljem lakas heina kinnitallamine. Eriti tore oli heinakoorma otsas kodu poole sõita ja hiljem suve teises pooles lakas magada.

Veel oli meil õega ülesandeks nõud ära pesta, tüütu ei olnud, aga enamasti viivitasime sellega kuni ema oli kohe-kohe saabumas ja siis pesime kiiruga. Mõnikord ei jõudnud õigeks ajaks valmis ja saime riielda. Praegu on minu lastel ülesanne nõudepesumasin ära tühjendada õhtuks, riielda ei viitsi kui tühjendatud pole, kui mitu päeva pole, siis teen lõpuks ise.

Kartulivõtu ega marjakorjamisega traumat ei saanud, praegugi kasvatan ise oma perele karulid, aga mitte naabritele ega sugulastele. Oma pere jao viitsin ise ka üles võtta ja rohida. Marju viitsin ka oma pere tarbeks korjata nii palju kui ära süüakse, aga kui metsas on tõesti 3 väikest mustikat, siis nendin et on kehv mustikaaasta ja ei lähe üldse korjama.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Huvitav, sõstarde korjamine on nii lihtne töö, suured kobarad, erilist kummardamist pole. Maasikate korjamine on poole hullem, aga ju neid peenraid nii palju polnud inimestel.

Isiklikult vist oli kõige raskem esimese kevadise maa kaevamine, kui kõik oli veel suht külm ja vettinud.

Ja jälle naljakas, süüa tahavad kõik, aga söögi saamise nimel ollakse ikka väga vähe nõus tegema. Pigem karjutakse, et krd ahne mutt, müüb mustikaid nii kallilt.

+2
-9
Please wait...
Postitas:
Kägu

Need tööd, mis tegin malevas – heinategu, kõplamine, kartulite võtmine, puude ladumine, rohimine ei olnud üldse igavad, aga kui kodus pidid aias marju korjama (vahest tuli ema või vend seltsiks) oli maru igav töö.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kartulite rohimine – kõige mõttetum ja nürim asi üldse.

Minu vanaema elas linnas, aga rentis endale kartulipõldu linnast väljas. No siis mingitel päevadel pandi kogu punt autosse ja viidi põllule kartuleid rohima. Mina ainult pikutasin vaovahel, sest no ma juba eos ei tahtnud minna neid kartuleid rohima. Ma olin ikka suht laps ka alles, mingi 10-aastane vast. Aga ma oskasin juba lasteaiaealisena süüa teha paremini kui nii mõnigi pereliige, st maitsestada õigesti ja juba silma järgi ära näha, millal valmis. Saime siis kokkuleppele, et edaspidi jäetakse mind koju ja ma panen õigel ajal seaprae ahju, et see oleks valmis selleks ajaks kui teised koju jõuavad. Saigi nii tehtud ja kõik rahul. Kartulite koorimise ja prae ahjupanemise vastu mul polnud midagi. Samal ajal lugesin raamatuid. Põllult tulijad ka rõõmsad, et saavad kohe sööma hakata värsket ahjupraadi. Salati ma tegin ka värskest kraamist.

Murakaid soos mulle ei meeldinud korjamas käia, sest esiteks oli seal alati jube palav ja parmud ja põdrakärbsed, teiseks oli seal ka ohtlik kohati, laugaste ja sügavate kraavide vahel, kolmandaks – ma ise ei söönud üldse murakaid, mitte mingil kujul. Muid marju võisin korjata küll, mustikaid, pohli, metsmaasikaid, metsvaarikaid, lisaks kukeseeni oli tore korjata.

+2
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

marjade korjamine ja kartulivõtmine vihmaga

+2
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Rohimine, marjade korjamine põõsastest, põõsad olid tavaliselt rohtunud ja metsikud, nõgesed jms.

Põrandapesu, rõvedad maamaja põrandad, kalts oli selline haisev ja kole, meil oli kombeks nii et enne põrandaid ära ei pühitud, kohe lapiga, ema ütles et ajab muidu tolmu üles. Jabur, kuid nii oli. Siiamaani trauma sellest. Tolmuimejat polnud.

Nõusid pesema ei sunnitud, kuid kraanikaussi kästi küürida, see oli kogu aeg rokane ja must.

+3
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Millised tööd olid teie jaoks lapsepõlvest kõige ebameeldivamad ja tüütumad?

Vihikutele ja õpikutele ümbrispabaeri panemine täiesti kindlasti oli kõige tüütum, nõmedam ja kohutavalt mõttetu just vihikute puhul. No mida. Minu vihik, ega seda ei pea ju kellelegi edasi andma.

+3
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma linnalaps, nii et maatööd olid pigem haruldased ja seetõttu põnevad. Mulle ei meeldinud vaipa kloppida, sest see oli nii kohutavalt raske vaip ja jõudu oli veel vähe, ja pärast pidu nõusid kuivatada, sest rätik oli praktiliselt kogu aeg läbimärg. Katsusin end pesema sokutada selle asemel. 🙂

+1
0
Please wait...
Postitas:

Mitte niivõrd tüütu, vaid lausa ilge oli põldubade puhastamine. Ubadest tehakse kood ja need peavad kuivama, kuid meil oli suvilas rõske ja need kood läksid kuivamise asemel mädanema. Ja mina pidin siis selles mustas limases ja haisvas plögas sobrama ja oad välja pudistama. Siiamaani ajab oksele, kui mõtlen, ja põldube ei võta ma peale seda suu sissegi. Ei söönud neid juba ennegi.

Teine asi – nagu siin eespool keegi kirjutas, et pidi marju korjama, kuna aga ise neid ei söönud. Vat jällegi sunniti mind musti sõstraid korjama, aga see on ka üks selline asi, mida ma jälestan. Kui kasvasin ja julgesin juba vastu hakata, siis saatsin isa kuu peale – tema neid sõi, vat siis korjand kah, ärnud mind hassetand!

Rohimine oli tüütu, eriti vastik oli kartuleid rohida – keskpäev, päike lõõskas lagipähe ja parmud-sääsed sõid. Kui tahtsin tuppa varju minna, siis röökis papi looma moodi, et KUSSAOLEDPÕLLULE!!! Samal ajal vend, va ahve, luges toas raamatut. Sageli ta üldse maale ei tulnudki ja teda ei sunnitud ka, see olin ikka mina. Ja nüüd ongi nii, et ausat tööd polegi ta teinud, müüb aga peale neegrile päevituskreemi ja eskimole lund. Ausalt, ma oleks ise vanamehele ihunuhtlust andnud ja teda ennast sinna põllule saatnud. Ma teen kõike, oskan kõike – aga vat sellist kuramuse sundimist ja orjatööd ma jälestan siiamaani ja kui keegi hakkab hassetama, et tee seda ja toda, mine sinna ja tänna! Pimedasse kohta saadaks nad sellise jutu peale! Ja papi maksab veel vennale peale, et too omaenda majas muru niidaks, lollakad sihukesed! Vat sulle töökasvatus.

Kolmas asi – ma ei salli lohakalt tegemist, et peab pärast ümber tegema, samuti mõttetut tööd – no et raba nagu ori ja siis selgub, et polnudki vaja. URRR! Kui teed, siis tee korralikult ja enne mõtle, KUIDAS sa teed, et poleks asjatut tööd.

+3
-1
Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 88 )

Esileht Hobinurk Lapsepõlve igavaimad tööd?