Esileht Beebi ja mitmikud Larüngiit ehk kõripõletik

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Larüngiit ehk kõripõletik

Postitas:
Kägu

On kellelgi olnud beebil kõripõletik?

Mul laps on 11-kuu vanune ja tundub, et tal on see. Hakkas kõik pihta kell 20.00 hirmutava köhaga vms, hästi madal hääl kõhimisel ja muutmisel, ahmis õhku. Kell 21 oli nagu juba rahulikum, aga nüüd oli jälle kus ei saanud korralikult natukene pikemalt rahulikult hingatud ja ahmis õhku oma madalal häälel. Mul oli selline tunne, et helistan 112, aga jäi rahulikuks ja nüüd magab minu süles (olen poolistukil diivanil). Päris hirmutav on.. Või peaks kohe kiirabisse pöörduma? Netist lugesin, et oodata ja vaadata kuidas on (anda vedelikku, hoida läheduses jne), no ma ei tea.

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui lapsel on hingamisraskus, siis loomulikult kutsuda kiirabi. Kui praegu magab rahulikult ja hingab ilusti, siis hoolega jälgida, ruumiõhku niisutada, võimaluse korral teha inhalatsioone füsioloogilise lahusega. Ma tegelikult pigem imestan, et julgesid enne, kui lapsel oli selgelt raske hingata, kiirabi kutsumata jätta.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

PS. Kindlasti on variant ka ise lastehaigla erakorralisse vastuvõttu pöörduda eelnenud olukorra tõttu, kuigi laps praegu magab rahulikult. Aga kui peaks uuesti hingamisraskus tekkima, siis pole selleks enam aega, sel juhul ikka kiirabi.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aitäh vastuse eest.

Ma ise ka imestan, miks ma ei helistanud, kuigi olin nii närvis. Hetkel magab hästi, kuigi magab väheke rahutult, mis on arusaadav. Jälgin teda, vajadusel kutsun kiirabi. Elan Tallinnast 100km kaugusel, seega ise pikk sõit ette võtta jääb ära. Inhalaatorit kodus pole, hetkel magab ilma sokkide ja tekita, sest oli viimati palavik.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui inhalaatorit pole, siis ka dushiruumis vesi käima ja vee aur võib veidi aidata. Aga see kõripõletik on tõsine asi tõesti. Ma vist ise sõidaks EMOsse. Võid ka perearst nõuandeliinile helistada 1220.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aitäh vastuse eest.

Ma ise ka imestan, miks ma ei helistanud, kuigi olin nii närvis. Hetkel magab hästi, kuigi magab väheke rahutult, mis on arusaadav. Jälgin teda, vajadusel kutsun kiirabi. Elan Tallinnast 100km kaugusel, seega ise pikk sõit ette võtta jääb ära. Inhalaatorit kodus pole, hetkel magab ilma sokkide ja tekita, sest oli viimati palavik.

Kindlasti on mõni EMO lähemal kui 100 km. Lapse larüngiiti osatakse ravida igas EMO-s (inhalatsioon adrenaliiniga), võimalik, et juba kiirabi poolt tehtud inhalatsioonidest piisab.

P.S. Minu lapse esimene larüngiit oli 4-aastaselt, paar korda oli hiljem veel.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

EMOs ei käinud, kutsusin kiirabi, tegid auru ja andsid mingeid tilke. Täna kontrollis käies põletiku näitajad olemas, sai antibiootikumide kuuri peale ja ostsin inhalaatori ära.

Kuna arstide sõnul oli väga kerge vorm, siis pikem sõit lastehaiglasse ei oleks mõtekas olnud, Tallinn pidavat igatepidi täis/koormatud ka olema. Igatahes öö oli parem. 🙂

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minul pikk ajalugu larüngiidiga. Tunnen kohe ära selle “haukuva” köha. Olen 4 korda emos ka käinud ja alati öeldud, et hea et tulin.
Poiss on mul juba külla 7a aga siiamaani on tal see nõrk koht. Õnneks hakkab vist välja kasvama sellest. Sest palavikku enam sellega ei kaasne. Kui ta beebi oli, siis oli alati ka kõrge palavik.
Aitab külm õhk(rõdule või õue), aur nagu ülevalpool välja toodi ja teelusikatäis sulavõid. Aga kui ikka hingamisraskused on ja laps nutab(see köhimine on meeletult valus) siis tuleb minna emosse või kiirabi kutsuda.
Mul õe lapsel oli nii hull kõriturse, et oli lausa nädala haiglas sees.

Järelköha on meil ka alati pikalt. Selle vastu aitab mee ja sibula siirup.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minul pikk ajalugu larüngiidiga. Tunnen kohe ära selle “haukuva” köha. Olen 4 korda emos ka käinud ja alati öeldud, et hea et tulin.

Poiss on mul juba külla 7a aga siiamaani on tal see nõrk koht. Õnneks hakkab vist välja kasvama sellest. Sest palavikku enam sellega ei kaasne. Kui ta beebi oli, siis oli alati ka kõrge palavik.

Aitab külm õhk(rõdule või õue), aur nagu ülevalpool välja toodi ja teelusikatäis sulavõid. Aga kui ikka hingamisraskused on ja laps nutab(see köhimine on meeletult valus) siis tuleb minna emosse või kiirabi kutsuda.

Mul õe lapsel oli nii hull kõriturse, et oli lausa nädala haiglas sees.

Järelköha on meil ka alati pikalt. Selle vastu aitab mee ja sibula siirup.

Muuta ju ei saa postitust, aga kuna sinu laps alles 11-kuune, siis seda siirupit mee tõttu kasutada ei saa. Aga tulevikus ehk hea teada. Larüngiit kipub korduma.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil on lapsel (nüüdseks lausa 7a, aga ikka veel natuke) nii, et esimene külmetus/viirushaiguse tunnus on öösel larümgiidihoog, väiksena käisime haiglas, sest ise paanikas, laps paanikas, eks väiksemana on see ohtlikum ka, kui kõri kinni paistetama hakkab. Nüüd enam ammu pole ohtlik, aga ikka paha kuulata, kuidas ta õhku ahmides kõõksub. Meil on mõnikord ka järgmisel öösel veel, aga nõrgemalt.

Kui see peaks korduma hakkama, siis esiteks jahe õhk, niiske õhk, lähete vannituppa ja panete kraani jooksma, õhutate ruumi. Sooja pole vaja, soe tekitab pigem rohkem  turset. Kui on kodus inhalaator, siis inhalaatoriauru.

Meile arst kirjutas välja adrenaliiniampulli, mida saab inhalaatoris kasutada, et iga kord ei peaks kiirabi kutsuma, see võtab kõige paremini ja kiiremini turse maha. Aga seda igaühele ei kirjutata ja seda peab oskama kasutada ja doseerida. Kiirabi tegi nähtavasti ka prednisoloonisüsti või olid need prednisoloonitilgad (pidid olema mõrud), ka see oli meil tabletina kodus olemas, aitas ka. Kui laps on väike, saab selle natukeses vees lahustada, suurem laps saab võtta tabletina (iseasi, kuidas sa niigi paanikas ja kõõkuvale lapsele selle sisse joodetud saad…).

Sulavõi nipp on kunagi Mare Liigeri käest saadud ja aitab tõesti. Kahtluse korral annan juba enne magamamainekut, et äkki. või ei tohi muidugi olla kuum, vaid parajalt sulanud ja voolav. Tegin mõnikord ka segu meest, sulavõist ja aaloegeelist (selline, mis pole mõru ja mida võib süüa)  ööseks valmis, et kohe anda.

Aga esimene asi- laps poolistukile, õhk jahedaks ja niiskeks. Inhalaatoriaur ja kui on, siis rohi. Tihti läheb esimene hoog mööda (meil hakkas paar tundi peale magamajäämist, kuskile 11-12 ajal öösel esimene kord ja kuskil 4 ajal teine atakk, aga nõrgem). Last rahustada, sest hingamise takistus tekitab surmahirmu juba instinktiivselt, kuid karjumine ja nutmine teevad asja ainult halvemaks.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jaheda ja niiske õhu saab õuest. Keera laps teki sisse, astu uksest välja või rõdule. Meie kogemus näitab, et rahulik jutt ning teistmoodi kogemus (öösel õues) aitavad lapsel rahuneda ning niiske õhk võtab turse maha.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul on ühe lapsega kogemusi. Kahe aasta jooksul oli larüngiidi hoogusid umbes 10 korda. Esmaabiks jahe ja niiske õhk – nagu varemgi öeldud, siis laps teki sisse ja õue või lahtise akna alla istuma. Inhalaator oli ka olemas, tegime tavalist auru. Kõige olulisem on olla ise rahulik ning rahustada last, kui ta kõõksumisest paanikasse läheb. Kui paremaks läks, jäi laps tavaliselt ise magama ning hoogu ei kordunud. Igaks juhuks sai ise kõrval magatud sel ööl.

EMO-sse pöördusime ühel korral (sõitsime ise, mitte ei kutsunud kiirabi), kui 4-5 tunni jooksul ei olnud paremaks läinud. Midagi ohtlikku ei olnud, aga lapsel oli selgelt palju ebamugavam kui “tavalise” hoo ajal. Ausalt öeldes läks juba sõidu ajal palju paremaks, nii et haiglasse jõudes oli kõõksumist palju vähem.

Samas olen ma julgenud pikemalt oodata ja ise jälgida seetõttu, et olen ise arst. Ise EMOs valvearstina töötades tulid palju kergemaid larüngiidi juhtud, st enda lapsele ma nii kerge hoo puhul mingit ravimit ei oleks andnud. Aga ma saan vanematest täiesti aru: larüngiidi hoog näebki jube välja ning hirm hingamise pärast on põhjendatud. Eriti lapse puhul tasub tulla kas või niisama kontrolli/südame rahustuseks.

0
0
Please wait...

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Esileht Beebi ja mitmikud Larüngiit ehk kõripõletik