Esileht Pereelu ja suhted Laste hooldusõigus peale lahutamist

Näitan 28 postitust - vahemik 1 kuni 28 (kokku 28 )

Teema: Laste hooldusõigus peale lahutamist

Postitas:

Oleme otsustanud abielu lahutada ning laste ainuhooldusõigus jääb minule kui laste emale. See ei olnud minu peale surutud asi, vaid laste isa ei soovi ise enam nende elus osaleda. Lapsed on ka peale lahutust minuga sama nimega. Kui oluline on hooldusõiguse kohtulikult muutmine? Ametlikult on meil ju ühine hooldusõigus, lihtsalt isa seda kasutada ei soovi. Kas ja milliseid takistusi võib mul tulevikus tulla lastega tegelemisel ning kas oleks vaja kohtulikult ainuhooldusõigust taodelda?

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.07 00:01; 29.07 07:56; 29.07 07:57; 29.07 07:58; 29.07 08:10; 29.07 14:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nt üle piiri minemisel või elukohariigi muudatusel võib tekkida probleeme (et KAS laste ikka lubab minna). Piiril võidakse küsida sinult paberit, et just sina oled nende laste ema, aga mitte kaugemalt sugulane jne. Kõik on elus hea lahendada juriidiliselt korrektselt ja kirjalikult, siis ei tule viie või kümne aasta pärast, kui elud võivad olla palju muutunud mõlemil, probleeme. Parimat. Lastest muidugi kahju, et isa sellise suhtumisega on.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed peabad hakkama tulevikus isa eest hoolitsema, kui nad ei suuda tõestada, et isa nende elus ei osalenud.

0
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis tähendab et ei soovi osaleda. Kuigi sinu pettumus on hetkel ilmselt suur ja mõtledki, et las ta minna, siis laste nimel tasub pingutada üritada talle selgeks teha, et tal on siiski ka kohustused. Kui sa lihtsalt lepid sellega, siis sa enable-id tema süüdimatust. Perenõustamine, lastekaitse, las tema vanemad või pereliikmed katsuvad talle aru pähe rääkida? Koera-kassigi ei sobi ära anda nii, et “ma enam ei soovi”, kuigi on inimesi, kes nii teevad. Millega lapsed on selle kohtlemise oma isalt ära teeninud?

+9
-3
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Tõrked võivad tekkida igal pool, kus nõurakse mõlema vanema nõusolekut. Kõige kriitilisem on reisimine, kuna lasteröövid on suht levinud (lasteröövid just selles võtmes, et üks vanem viib teise vanema teadmata lapse riigist välja).

Kindlasti keegi tuleb ja ütleb, et temalt pole elus piiril küsitud teise vanema luba. Minult on näiteks ja seda teise EL riiki reisides lennujaamas. Õnneks oli vastav luba ka kirjalikult olemas. Olen lapse isast lahus ja kannangi reisides luba kaasas kogu aeg. Seega ajage paberid kohe korda.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See ei olnud minu peale surutud asi, vaid laste isa ei soovi ise enam nende elus osaleda.

Saan aru, et edaspidi maksab isa ainult elatist, aga mitte mingit suhtlemist lastega ei toimu. Ei helistamisi ega midagi. Nii või?

 

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.07 23:58; 29.07 10:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See ei olnud minu peale surutud asi, vaid laste isa ei soovi ise enam nende elus osaleda.

Saan aru, et edaspidi maksab isa ainult elatist, aga mitte mingit suhtlemist lastega ei toimu. Ei helistamisi ega midagi. Nii või?

just

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.07 00:01; 29.07 07:56; 29.07 07:57; 29.07 07:58; 29.07 08:10; 29.07 14:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas laste peale ka keegi mõtleb, kui isa sedasi laste elust välja astub? Kui haiget nemad saavad sellest otsusest? See ei ole mööbli ega maja jagamine. Vanemate lahkuminek on niigi raske lastele, siis otsustab isa ka veel, et rohkem laste elus ei osale. Mis mõttes?

+2
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.07 07:56; 29.07 08:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis tähendab et ei soovi osaleda. Kuigi sinu pettumus on hetkel ilmselt suur ja mõtledki, et las ta minna, siis laste nimel tasub pingutada üritada talle selgeks teha, et tal on siiski ka kohustused. Kui sa lihtsalt lepid sellega, siis sa enable-id tema süüdimatust. Perenõustamine, lastekaitse, las tema vanemad või pereliikmed katsuvad talle aru pähe rääkida? Koera-kassigi ei sobi ära anda nii, et “ma enam ei soovi”, kuigi on inimesi, kes nii teevad. Millega lapsed on selle kohtlemise oma isalt ära teeninud?

Kedagi ei saa sundida isa olema kahjuks, kui ta ise seda ei soovi.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.07 00:01; 29.07 07:56; 29.07 07:57; 29.07 07:58; 29.07 08:10; 29.07 14:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas laste peale ka keegi mõtleb, kui isa sedasi laste elust välja astub? Kui haiget nemad saavad sellest otsusest? See ei ole mööbli ega maja jagamine. Vanemate lahkuminek on niigi raske lastele, siis otsustab isa ka veel, et rohkem laste elus ei osale. Mis mõttes?

Vabandust, aga mida mina emana sinna teha saan? Seon isa tooli külge kinni ja sunnin isa olema? Ilmselgelt olen ma endast kõik andnud tema ümber veenmiseks.

+12
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.07 00:01; 29.07 07:56; 29.07 07:57; 29.07 07:58; 29.07 08:10; 29.07 14:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kinni siduda ei saa, aga lähed näiteks kohaliku omavalitsuse lastekaitse töötaja juurde ja palud korraldada ümarlaud, suunata teid perelepitajale või nõustamisele. Ära anna nii lihtsalt alla.

+1
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.07 07:56; 29.07 08:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selle lepitamisega oleme tegelenud juba pool aastat. Ta sai aga ise ka aru, et see, kui ta külastab lapsi nagu kuuvarjutus, teeb see neile pikemas perspektiivis palju rohkem kahju.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.07 00:01; 29.07 07:56; 29.07 07:57; 29.07 07:58; 29.07 08:10; 29.07 14:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui sa lihtsalt lepid sellega, siis sa enable-id tema süüdimatust.

Jälle see jõle estonglish. Inimesed ei oska enam oma emakeelt.
Teiseks. Teine täiskasvanu teeb oma otsuseid ise ja teemaalgataja ei saa teda kohusetundlikuks lapsevanemaks sundida. On ülekohtune asja nii võtta, et “võimaldaja” oleks kuidagi suurem vastutaja. Ega ikka ei ole küll.

Millega lapsed on selle kohtlemise oma isalt ära teeninud?

Millega teemaalgataja on sinupoolse hurjutamise ära teeninud?

 

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

… kui ta külastab lapsi nagu kuuvarjutus …

Elab-töötab ta siis kuskil riigist väljas või lihtsalt kaugel, et nagu kuuvarjutus? Lastest lahus elamine ei tähenda veel, et isa laste elus osaleda ja nende käekäigu vastu huvi tunda ei saaks. Ka kord-kaks kuus nädalavahetuseks kokkusaamine, kord nädala-kahe tagant telefonitsi vestlemine hoiab isa pildil ja lastel arusaamist, et neil on kaks vanemat. Mul tundub, et sellel isal on lastud tekkida mingi väärarusaam sellest, mis on laste hooldusõigus. Seaduse silmis jääb lastel kohustus teda vanaduses toetada ka siis, kui ta mingil muul moel pole nende elus osalenud, kui vaid elatist makstes ja sellest omakorda ei päästa teda mitte miski muu, kui vaid see, kui keegi kolmas tema lapsed lapsendab.

Ma saan aru, et mees mõtleb hooldusõiguse naisele jäämise all seda, et laste elukohaks jääb ema elukoht, et mingit kindlat külastuskorda sisse ei säeta ja et ta igapäva toimetustesse ei sekku. Et tema maksab elatist ja iga lastega kohtumine lepitakse vastavalt võimalustele kokku eraldi. Või on keegi lasknud tal/teil arvata, et kui lapse isa laste elus aktiivselt ei osale ja otsustusõigus on emal, siis pole isal hooldusõigust ega ka elatise maksmise kohustust. Mehel võib pärast tekkida mulje, et temalt on ainuotsustus-, hooldus- või veel hullem lausa vanemlikud õigused välja petetud, kui selgub, et elatist tuleb ikka maksta.

Need asjad tuleb selgeks rääkida. Laste elukoht, elatise maksmine ja külastuskord näiteks notaris kokku leppida. Kui ema on hiljem tõestanud, et ta lastega manipuleerima ei hakka, siis võib talle ka pikema aja peale elukoha-, kooli-,  ja reisimise otsustuse loa anda. Lahkumineku ajal ma mehel sellist kokkulepet sõlmida kohe kindlasti ei soovitaks. Liigagi palju on neid juhte, kus ükskõik mis pisiasjade pärast laste ema lapsi isast eemaldama hakkab ja siis omakorda üritab viimane elatise mittemaksmisega oma tähtsust tõestada, millel arusaadavalt tegelikult mingit positiivset mõju ei ole. Esialgu on mõistlik mingi elementaarne suhtlus säilitada.

Laps elab seal, käib koolis seal ja on sel ajal seal välisriigis puhkusel on teadmised, mis kuidagi isale halba ei tee. Lapse isalt loa saamist ei pea võtma loa küsimise kohustusena. Seda võib võtta ka teavitamise kohustusena. Ehk et kui emal tekivad lastega mingid plaanid, ei pea laste isalt küsima, et kas ta lubab, vaid võib küsida kinnitust selle kohta, et teda on teavitatud. Ja kui asjad toimuvad tema teadmisel, ilma et ta otse vastu vaielnud ja keelanud oleks, siis saab seda lugeda, kui temapoolset loa-andmist. Nii ei tekita ema temas kunstlikku võimu tunnet, et ta saab lastega manipuleerida, samas jääb talle võimalus reageerida, kui ta tõesti ise tunnetab, et talle laste temast eemaldamisega liiga tehakse.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.07 09:32; 29.07 13:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed peabad hakkama tulevikus isa eest hoolitsema, kui nad ei suuda tõestada, et isa nende elus ei osalenud.

Kuni elatist maksab, seni peavad nagunii hoolitsema, tegeleb ta siis või ei tegele. Kui elatist ei maksa, siis peab olema kohtulikult elatis välja nõutud, et oleks võimalik hoolduskohustuse tekkides selle maksmata jätmist argumendiks tuua. Ja eks seal ole ka siis nüansid, et kui mitu aastat ta maksis ja kasvatas (vähemalt paberite järgi) lapsi ja mitu aastat jättis maksmata.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas lahutusotsus oli ikka mõlema tahe või sinu? Kas mees on vihane, et sa lahutada tahad ja sellest siis otsus laste ellu mitte sekkuda? Püüan aru saada, kust tuleb äkki selline radikaalne otsus. Või pole ta kunagi lastega tegelenud?

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.07 23:58; 29.07 10:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed peabad hakkama tulevikus isa eest hoolitsema, kui nad ei suuda tõestada, et isa nende elus ei osalenud.

Kuni elatist maksab, seni peavad nagunii hoolitsema, tegeleb ta siis või ei tegele. Kui elatist ei maksa, siis peab olema kohtulikult elatis välja nõutud, et oleks võimalik hoolduskohustuse tekkides selle maksmata jätmist argumendiks tuua. Ja eks seal ole ka siis nüansid, et kui mitu aastat ta maksis ja kasvatas (vähemalt paberite järgi) lapsi ja mitu aastat jättis maksmata.

Minu ego ei lubaks elatist anuda. Kui mees vabatahtlikult ei taha osaleda laste elus, siis ei ole ka tema raha tarvis!

0
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed peabad hakkama tulevikus isa eest hoolitsema, kui nad ei suuda tõestada, et isa nende elus ei osalenud.

Kuni elatist maksab, seni peavad nagunii hoolitsema, tegeleb ta siis või ei tegele. Kui elatist ei maksa, siis peab olema kohtulikult elatis välja nõutud, et oleks võimalik hoolduskohustuse tekkides selle maksmata jätmist argumendiks tuua. Ja eks seal ole ka siis nüansid, et kui mitu aastat ta maksis ja kasvatas (vähemalt paberite järgi) lapsi ja mitu aastat jättis maksmata.

Minu ego ei lubaks elatist anuda. Kui mees vabatahtlikult ei taha osaleda laste elus, siis ei ole ka tema raha tarvis!

See raha ei ole mõeldud sulle, vaid sinu lastele. Kui sa seda välja ei nõua, siis ei tähenda see, et sa ise sellest rahast loobud, vaid sa otsustad oma laste eest, et nemad loobuvad. Ja samal ajal tekitadki neile hoolduskohustuse ilma, et nad oleks isalt selle eest midagi vastu saanud.

+12
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu ego ei lubaks elatist anuda. Kui mees vabatahtlikult ei taha osaleda laste elus, siis ei ole ka tema raha tarvis!

See raha ei ole mõeldud sulle, vaid sinu lastele. Kui sa seda välja ei nõua, siis ei tähenda see, et sa ise sellest rahast loobud, vaid sa otsustad oma laste eest, et nemad loobuvad.

Elatis ei olegi asi, mida lastega elav vanem peaks lahus elavalt vanemalt küsima. Seadus ütleb, et lahus elav vanem peab maksma. Lastega elava vanema kohus on laste huvide eest seista ja seda lahus elavale vanemale meelde tuletada, kui viimane on unustanud või pole teadlik olnud, või ta laste nimel kohtusse kaevata, kui ta hoolimatusest või pahatahtlikusest maksmata jätab, või kui tal üldse pole raha maksta, siis selleks, et riigilt elatisabi saada senikaua, kuni teine lõpuks tasuva töö leiab.

Ei mingit anumist, nuiamist või palumist ega õelust või kättemakuiha. Täiesti emotsioonitu protseduuri täitmine. Või kui, siis kerge pahameel sellepärast, et teine pole vaevunud oma kohustustele tähelepanu pöörama ja sellepärast tuleb lastega elaval vanemal vastavat nõudmise ja kohtussekaebamise tüütut lisatööd teha.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.07 09:32; 29.07 13:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See teema ikka nii laialivalgunud nagu enamus perekooli teemasid ja uudishimu ikka ei anna lugejatele asu ????

Meie lahutus oli minu algatus, aga mõlemapoolne soov. Mõned kuud proovis eks käia lapsi vaatamas, aga pidevalt oli jälle mingi uus põhjus, mis seda teha ei saanud. Lapsed pettunud, mina pettunud, temal suva. Või noh ma ei tea, kui suva tal oli või ei, aga tema sõnade järgi on kõigil parem, kui ta üldse laste elus ei osale, sest ei suuda tahada regulaarset suhtlust. Ja sellega ma olen nõus.

Elatist maksab ikka. Ma ei tea, mida veel üldse siia teemasse lisada, aga sain vahepeal ise targemaks, et hooldusõiguse muutmine on väga keeruline protsess isegi kui teine osapool sellest vabatahtlikult loobub.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 27.07 00:01; 29.07 07:56; 29.07 07:57; 29.07 07:58; 29.07 08:10; 29.07 14:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kinni siduda ei saa, aga lähed näiteks kohaliku omavalitsuse lastekaitse töötaja juurde ja palud korraldada ümarlaud, suunata teid perelepitajale või nõustamisele. Ära anna nii lihtsalt alla.

Ja kui siis see isa vastu tahtmist mingi sunduse tõttu neid lapsi enda juurde võtabki, siis sa arvad, et neil lastel on seal tema juures hea olla? Nad on seal omapäi.

Minu isa näiteks läks üldse kodust ära selllel nädalavahetusel, kui ma seal tema juures pidin olema. Reaalselt olingi üksinda, naabrid käisid vaatamas, kuidas ma hakkama saan. Ega rohkem ma ei läinud ka.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuulge käod. Ega hooldusõigusest loobumine ei tähenda veel, et isa laste elus ei ole lubatud osaleda.  Ainuhooldusõigus teeb antud juhul ema elu lihtsamaks, tal on võimalus üksi otsustada nt. laste elukoha ja koolide üle, aga isale jääb jätkuvalt kohustus lapsi toetada ja nende elus osaleda. Kui isa seda viimast ei soovi, siis kahjuks teda kuidagi sundida ei saa.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

On hooldusõigus ja on otsustusõigus!

Hooldusõigus on vanemliku õiguse osa ja sellest loobuda on väga raske. Samas võib vabatahtlikult loobuda otsustusõigusest.  Vanematel on vaikimisi alati võrdne hooldusõigus. Otsustusõiguse loovutamisega annab isa emale õiguse otsustada ainuisikulselt lapse igapäevaelu (koolivalik jms) üle.

Hooldusõigus tegelikult ei puutu absoluutselt abielusse ega lahutusse, see on isa ja emarolli õigused ja kohustused, lahutusega ei kaota mees midagi oma isarolli kohustustest ega õigustest.

https://ajakiri.lastekaitseliit.ee/2019/09/25/hooldusoigusest-ja-vanema-oigusest-otsustada-lapsega-seotud-kusimusi/

https://www.randlegal.ee/perekonnaoigus/hooldusoiguse-lopetamine-ja-suhtluskord/

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina vormistaks ametlikult ära, seda enam, et isa sellele ilmselt vastu ei ole.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

On hooldusõigus ja on otsustusõigus!

Hooldusõigus on vanemliku õiguse osa ja sellest loobuda on väga raske. Samas võib vabatahtlikult loobuda otsustusõigusest. Vanematel on vaikimisi alati võrdne hooldusõigus. Otsustusõiguse loovutamisega annab isa emale õiguse otsustada ainuisikulselt lapse igapäevaelu (koolivalik jms) üle.

Hooldusõigus tegelikult ei puutu absoluutselt abielusse ega lahutusse, see on isa ja emarolli õigused ja kohustused, lahutusega ei kaota mees midagi oma isarolli kohustustest ega õihustest.

https://ajakiri.lastekaitseliit.ee/2019/09/25/hooldusoigusest-ja-vanema-oigusest-otsustada-lapsega-seotud-kusimusi/

https://www.randlegal.ee/perekonnaoigus/hooldusoiguse-lopetamine-ja-suhtluskord/

Ometi ka üks, kes asjast midagi teab, enamik ei saa vist üldse aru, millest jutt käib.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oleme otsustanud abielu lahutada ning laste ainuhooldusõigus jääb minule kui laste emale.

Miks peaks kohtunik isalt õigused ära võtma, sest teie olete ema? Kuumarabandus ladvas?

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei tea, kas isa nõusolekul on otsustusõigust võimalik ka notari juures paika panna või tuleb seda kohtus teha, kuid otsustusõiguse ma siiski fikseeriks. Kooli, elukoha jms jaoks on sul muidu isa allkirja vaja, sa ei saa lapse elukohta muuta, kui isa selleks allkirja ei anna.  Kuidas see kõik reisimise kohta käib, pole endal kogemust, kuid see oleks ka tark ära lahendada, muidu vaja iga kord kuhugi reisile minnes isa käest nõusolek saada.  Kooli õnnestus mul laps saada ilma isa allkirjata,  lapse ”sissekirjutuse” muutmiseks nõuti mult isa nõusolekut, reisil käies oleme mõlemad lapsele lubakirja kaasa andnud igaks juhuks.  Rohkem mul nagu selliseid olukordi olnud pole, mis ostustusõigust nõuaks.

Ainuhooldusõigust pole mõtet tahtma hakata, seda saab ainult eriolukordades, näiteks kui isa on lapsele ohtlik, ainuhooldusõiguse teema ei ole lahus elavate vahemate jaoks.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esiteks tehke notaris vastav dokument, et emal on ainuhooldusõigus ja või otsustusõigus. Teiseks fikseerige elatise maksmine. Arusaamatu on laste isa otsus laste elust kaduda, aga see selleks. Isal on laste ja seaduse ees kohustused, tahab ta seda või mitte. Üleval ta lapsi pidama peab ja see ei ole ema ego küsimus, nagu keegi mainis, vaid laste õigus ja vanema kohustus. Võib teha kiirmenetluse või notariaalse kokkulepe näiteks. Kui isa ei maksa, siis see selleks, aga vähemalt lapsed pole vanemat pensionieas kohustatud üleval pidama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 28 postitust - vahemik 1 kuni 28 (kokku 28 )


Esileht Pereelu ja suhted Laste hooldusõigus peale lahutamist