Esileht Väikelaps Laste kohta”Liiga palju ekraanide ees”

Näitan 5 postitust - vahemik 1 kuni 5 (kokku 5 )

Teema: Laste kohta”Liiga palju ekraanide ees”

Postitas:
Kägu

Juhtusin eile nägema ühte tuntud saadet kus laste kohta öeldi, et sattuvad liiga tihti ekaanide ette. Kas need lapsed mitte pole kõik alla 5a??Kas nii väikestele antakse juba ekraane (nutiseadmed jms). Kuidas teil kodus?
Minu 4-aatane näeb vahel arvutis Jänku Juss multikaid ja see on ka kõik. Telekat vaatame küll aga laps iseseisvalt ekraane ei tarbi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuna enamikel vanematel on ekraanisõltuvus ja telekas üürgab õhtul kojujõudmise hetkest alates kuni magamaminekuni, on ka lapsed paratamatult selle mõju all. Lisaks vanemate eeskuju, et kui telekas ei käi, ollakse ninapidi arvutis ja isegi õhtusöögilauas on vaja pidevalt midagi telefonist skrollida. Õudne on see, ma oleme kõik kambakesi ära zombistunud. Mina ise näiteks ka.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen lasteaiaõpetaja ja kõrvalt jälgides võin öelda, et enamik lastest on minu arvates liiga palju ekraani ees. Juba sõimeealised on nutitelefonide ja tabidega tuttavad ja küsivad konkreetseid asju mult. Samuti arutlevad lapsed omavahel ka telekast nähtu üle. Telesaadete puhul on paljudes kodudes ilmselt nii, et telekas mängib ja vanemad ei saa üldse arugi, et laps ju ka vaatab, kuulab. Tuleb kohe meelde, kui kunagi juhtus vist Venemaal selline asi, et üks naine lõikas tänaval lapsel pea otsast ja seda siis uudistes kajastati – no päris õõvastav oli järgmine päev lasteaias, kui lapsed sellest rääkisid ja seda ka mängida üritasid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil hakkasid lapsed vähehaaval telefoniga mängima või arvutist videoid vaatama, kui vanem laps kooli läks ja 6-aastane noorem laps viimast aastat lasteaias oli. Meil on kodus sellega lihtne reegel, kui tahavad telefoniga mängida, siis enne loevad mingit raamatut/arvutame/kirjutame vmt. Telefoniga mängimise aega jälgime, saavad “ekraane” teatud aja. Telefonis ka Family link, nii et teatud asjad on piiratud, samuti saab täpselt näha, palju laps telefoni kasutab.

Lapsed ise tahavad kindlasti rohkem ekraaniaega, aga kuna oli näha, et see läheks ülekäte, siis on seni reegel, et kui tahavad telefoniga mängida või tahvlis olla, siis peavad selleks luba küsima, nii on vähemalt mul endal selge pilt, kui palju “ekraanides” on. See suvi on neil põhihuvi tahvlist muusikavideoid vaadata, tantsivad ja laulavad kaasa. Praegu on nad 8 a ja 7 a.

Mõnikord on päris tore tegelikult vaadata, kuidas nad oskavad seda nutimaailma ka millegi loomiseks ära kasutada, nt panevad ise väikseid klippe kokku. Või ükskord oli vanemal lapsel ühe ingliskeelse teksti vastu väga suur huvi, mul polnud aega, näitasin talle, kuidas google translate’i kasutada ja sõnu otsida. Nüüd teinekord vaatabki teatud sõnu sealt.

Muidugi on ka negatiivset, kui mõni päev on rohkem telefonis/tahvlis olnud, siis on näha, et kohe mõjutab muid tegevusi. Kui kästa telefon ära panna, siis on kõigepealt selline vinguv peataolek, et igav on jne. Veidi aja pärast siis leiavad jälle tegevust, mõtlevad mõne mängu välja, joonistavad vmt.

Samas oleme teinekord ka piisavalt mugavad lapsevanemad, nt pikematel autosõitudel on lastel lubatud telefonis aega veeta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil 5-aastane nutitelefoni ega tahvlit kasutada ei oska, arvutiga netis ei käi. Youtubest näitan talle vahel muusikavideoid. Telekast vaatab hommikul üle multika ning õhtul tavaliselt ETV2 lasteprogrammist multikaid tunnikese. Samas sugulase peres on nii 2-aastasel kui 4-aastasel isiklikud tahvelarvutid, sealt nad siis vaatavad filme paari tunni kaupa või mängivad mänge. Mina seda heaks ei kiida kuna need lapsed on tahvlite ees tõesti nagu juurviljad, millelegi välisele ei reageeri, pilk klaasistunud.

Please wait...
Näitan 5 postitust - vahemik 1 kuni 5 (kokku 5 )


Esileht Väikelaps Laste kohta”Liiga palju ekraanide ees”