Esileht Koolilaps Laste õigekiri – kui palju olete pidanud õpetama?

Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )

Teema: Laste õigekiri – kui palju olete pidanud õpetama?

Postitas:
Kägu

Minu sügisel seitsmeseks saaval poisil on pikkade ja lühikeste ning tugevate ja nõrkade häälikute õigekiri täiesti olematu. S.t. vahel läheb ka õigesti, kuid üldiselt näevad tema kirjutised ikka välja sellised nagu näiteks: \”Heat uut astat!\”. Kui ma ise läksin esimesse klassi ja juba enne seda, ehk siis lasteaia viimases rühmas käies,kirjutasin sellised asjad küll täiesti vigadeta. S.t. mul ei olnud mingeid probleeme õigekirjaga. Samuti ei mäleta ma, et keegi oleks seda mulle kunagi õpetanud enne kooli. Lugema hakkasin umbes viie aastaselt. Samas vanuses hakkas ka mu enda laps lugema ning praegu loeb päris kenasti. Kui palju on teised oma lapsele pidanud õigekirja õpetama ja kui paljud on n.ö. ise hakanud õigesti kirjutama? Kas võib ka loota, et toimub äkki mingi nn. arusaamine ja hüpe, kus ta hakkab neid asju ise paremini tajuma?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

RE: Laste õigekiri – kui palju olete pidanud õpetama?

Kõige kindlam viis õigekirja õppimiseks on siiski lugemus. Niiet, laps raamatuid lugema! 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

algklassides lapsed õpivad õigekirja reeglid pähe ning kinnistavad neid. Ära muretse, küll laps saab õigekirja selgeks. Vigaselt kirjutajad suunatakse ka logopeedi juurde, kes õpetab täiendavalt. Logopeedi juures käijad arenevad ka õigekirjas kiiremini kui need, kes seal ei käi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina enda lapsi küll suunasin kirjutamisel just viimasel aastal (või isegi kevadpoolaastal) enne kooli. Kui laps midagi kirjutas ja küsis kuidas peab kirjutama, siis häälisingi talle ette kas heat või head, kas astat või aastat. Enamus sõnu saab niiviisi selgeks, osad on muidugi sellised, millest isegi hoolika häälimisega aru ei saa, aga arvan, et nendega aitab õpetamisest, et kirjutatakse süüa mitte süia. Selliste sõnade puhul aitab ilmselt lugemine ka kaasa.
Kas su laps läheb sel sügisel kooli või järgmisel? Kui sel sügisel, siis ma õpetaksin teda enda ette häälima, kui järgmisel, siis on aega küll.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sulghäälikute (g,b,d,k,p,t) õiget kirjutamist nõutakse õppekava järgi alles 3ndas klassis. Sinnamaani on täiesti OK teha vigu nende õigekirjas.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mul pole aega pikalt kirjutada, aga tahaks kõigile öelda, et iga inimene on erinev. Mina olin ka see, kes kirjutas kohe õigesti ja mind keegi ei õpetanud. Ma kuulsin ja oskasin seda õigesti kirja panna, enamus oskab. Aga minu laps näiteks ei osanud ja kuigi ma teda ekstra õpetasin, ei aidanud ka see. Ta vajaski eraldi eriõpet spetsialisti käe all. Ja tõesti, ma sain piisavalt inimestelt ümberkaudu vihjeid, et äkki ikka oleme vähe harjutanud ja meie oma küll teeb etteütlusi viiele, kuigi me üldse ei harjuta jne jne.
Meie vajasime logopeedi abi ikka mitu mitu aastat.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Logopeed tegeleb jah selliste küsimustega. Uuri, kas nt selles koolis, kuhu lapse plaanid panna on nt olemas logopeed – siis saab ta kenasti kooli logopeedi juures käia. Tuttava laps käib juba II aastat nii kooli logopeedi juures sama murega ning nüüd etteütlused kõik \”5\”-d.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Täna alles kuulsin mingit saadet, kus räägiti, et osad inimesed ei taju ka täiskasvanuna häälikute pikkusi st ei tee nt absoluutselt vahet teisel ja kolmandal vältel st nad kuulevad neid täpselt ühtmoodi. Ja see ei sõltu kuidagi ei lugemusest ega õppimisest – see on lihtsalt inimese kaasasündinud eripära. Nii et pole imestada, kui mõnel inimesel (eriti lapsel) jäävad erinevad häälikud erinevalt ka meelde.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Koolis õpetatakse. Seda pole ise pidanud õpetama.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tütar läks kooli sügisel (lasteaias enne kooli ei käinud), sai seitmeseks oktoobris. Suvel kirjutas veel vigadega ja lauses kõik sõnad pea kokku. Aga lugemine oli selge ja kooliaeg hakkas veel rohkem lugema, nüüd teeb kirjavigu väga vähe. Ise ei õpetanud küll spetsiaalselt õigekirja, niisama mängisime kirjutamise mänge. Laps sai ise õigekirja enam-vähem selgeks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Sulghäälikute (g,b,d,k,p,t) õiget kirjutamist nõutakse õppekava järgi alles 3ndas klassis. Sinnamaani on täiesti OK teha vigu nende õigekirjas.[/tsitaat]Mis sa räägid. Minu laps käib 2 klassis ja sulghäälikute õigekiri peab olema täiesti selge. Vastasel korral oleks etteütluste hinded väga halvad. Tegemist on väga tugeva kooliga Tln. kesklinnas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Minu sügisel seitsmeseks saaval poisil on pikkade ja lühikeste ning tugevate ja nõrkade häälikute õigekiri täiesti olematu. S.t. vahel läheb ka õigesti, kuid üldiselt näevad tema kirjutised ikka välja sellised nagu näiteks: \”Heat uut astat!\”. Kui ma ise läksin esimesse klassi ja juba enne seda, ehk siis lasteaia viimases rühmas käies,kirjutasin sellised asjad küll täiesti vigadeta. S.t. mul ei olnud mingeid probleeme õigekirjaga. Samuti ei mäleta ma, et keegi oleks seda mulle kunagi õpetanud enne kooli. Lugema hakkasin umbes viie aastaselt. Samas vanuses hakkas ka mu enda laps lugema ning praegu loeb päris kenasti. Kui palju on teised oma lapsele pidanud õigekirja õpetama ja kui paljud on n.ö. ise hakanud õigesti kirjutama? Kas võib ka loota, et toimub äkki mingi nn. arusaamine ja hüpe, kus ta hakkab neid asju ise paremini tajuma?[/tsitaat]

Selline väike tähelepanek, et sinu lapse ja sinu vahel ei ole võrdusmärki. Ta on eraldiseisev inimene ja isiksus ühes õigekirja, silmavärvi, iseloomu ja kõige muuga.
Anna lapsele asu ja võta ise rahulikult. Selliseid asju õpitakse tõepoolest koolis ja sedagi mitte esimeses klassis.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eks sellepärast ma foorumist teiste kogemusi uuringi, et iseenda ja oma lapse kogemusi teistega võrrelda. Esimeses klassis õpetatakse kõigile ka tähti, numbreid ja lugemist, kuid on ju üldteada tõde, et lastel, kes ikka üldse lugeda või kirjutada ei oska, läheb koolis väga raskeks. Loomulikult üritan ma lapsega seetõttu ka enne kooliminekut tegeleda neis valdkondades.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olin rumal ja kuulasin ka neid, kes ütlesid, et eelkooliealine ei peagi oskama. Sain suisa sõimata, et nõuan liiga palju.
Tegelikult ema peab usaldama oma vaistu. Eriti, kui on peres veel lapsi, kelle areng on olnud ladusam ja emal mingi tarkus selles osas juba kõrva taga.
Areng ja lahendus võib tulla iseenesest, aga võib ka mitte tulla. Kuidas sa saad sellele kindel olla, et temal just tuleb?
Mina jõudsin ka lõpuks logopeedi juurde, aga tegelikult oleksin sinna pidanud jõudma varem.
Ma ei osanud ise nõnda õpetada, nagu tegi seda logopeed. Ja logopeed tegi ka kindlaks, et minu laps on seda tüüpi, kel ei tule asi nö loomulikust intelligentsist.

Please wait...
Postitas:
Minna38

Mina olen eesti keeles tugev, lugesin kirjatähtedes 5.aastaselt. Väga raske oli mul mõista oma poega, kes kooli minnes luges vigaselt ja kirjutas veel hullemini, ühes sõnas 5 viga. Läks kooli, koolis oli logopeed, kes ütles, et ma last oma õpetamise ja etteütlustega ei traumeeriks :), et ta tegeleb temaga ise. Koolis oli tal eraldi tund (sinna olid sarnaste probleemidega lapsed koondunud)logopeediga ja kõik sai korda. Kui ta viitsiks rohkem lugeda ja grammatikareegleid õppida, oleks tulemus ideaalilähedane. Kui mu väikestel lastel selline probleem oleks, otsiks kindlasti mõne toreda logopeedi neile, kes aitaks eesti keeles järje peale saada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat]Koolis õpetatakse. Seda pole ise pidanud õpetama.[/tsitaat]

Lisan veel, et alguses kirjutasid vigaselt mõlemad lapsed. Kuid hiljem kui etteütlusteni jõuti oli kõik korda saanud. Lugeda oskasid aga mitte väga soravalt. Imestan isegi nende etteütluste 5-te üle. Kartsin, et läheb raskeks, sest endal oli etteütlustega jama majas ja lasteisa kirjutab täiskasvanunagi vigaselt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tegelikult ma arvan, et enamik nn. lasteaia viimase rühma lapsi kirjutab siiski vigadega. Mõni vähemate, teine enamatega. Need, kes peaaegu perfektselt õigekirja valdavad, neid on siiski vähe. Minu laps käib nn. liitrühmas ning näen sel sügisel kooliminejate kirjutisi ikka siin ja seal. Enamalt jaolt on kõigil kuskil mõni viga sees. Usun, et see on täiesti normaalne ja vaevalt, et nad kõik logopeedi abi vajavad. Lähevad kooli, eks siis arenevad edasi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kägule kl 10:36.
Tallinna Kesklinna väga tugev kool ei esinda kogu Eestit (ja Eesti haridust üldiselt). Võtke lahti Põhikooli riiklik õppekava ja selle eesti keele ainekava. Seal on näha, et täiesti selgeks peaksid lapsed sulghäälikute õigekirja saama alles kolmandas klassis.
Loomulikult võib valitud lastega väga tugev kool nõuda oskuste omandamist varem, kuid tavalisematel lastel on tegelikult aega ka koolis õpetaja juhendamisel õigekirja õppida.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Enne kooli kirjutas poiss ikka vigadega.
Praegu – 1. klassis – esineb vigu põhiliselt suurtähtede, sõnade kokku- ja lahkukirjutamise ning kirjavahemärkidega.
Muid vigu on nüüd üliharva ning mulle isiklikult tundub, et tal on keelevaist täitsa olemas.
Enne kooliminekut ja -katseid tegime ka etteütlusi, aga viimasel ajal seisneb minu juhendamine pigem selles, et küsin kuidas laps ise arvab mõnd sõna kirjutatavat ning tavaliselt on tema pakutu ka õige.

Please wait...
Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )

Esileht Koolilaps Laste õigekiri – kui palju olete pidanud õpetama?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.