Esileht Koolilaps Laste tehnikavidinad ajapiirang ja igavus

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Teema: Laste tehnikavidinad ajapiirang ja igavus

Postitas:

Tere!

Mul on kolm last vanuses 7,8,9.a

Mul selline küsimus millised on teie peres arvuti ja telefoni kasutamise reeglid ? Nt et kui kaua laps tohib ajaliselt arvutis ja/või telefonis kokku olla? Või mõnes peres äkki ei olegi piirangut?

Meil on nt nii et kui ise ei piira siis nad istuksid seal hommikul alates magama minekuni välja ning seda on juhtunud küll . Praegu on meil et päevas 3h kokku . 2h hommiku poole ning umbes kell 20.00 saavad veel 1h olla . Koolipäevadel muidugi päris hommikul ei saa olla nii kaua . Ühel poisil on aga komme närvi minna kui ma ütlen talle et aeg on täis siis ta kas läheb närvi või siis tulevad sellised laused nagu oota,ma teen ühe asja ära ning tavaliselt see üks asi ei võta tal siis aega paari minutit . Teisel lapsel on komme vahepeal kauplemas/palumas käia et vahepeal arvutisse saaks . Minu enda arvates on nagu 3h üsna palju võiks öelda et isegi liiga palju . Kõige vanem laps leiab üldse et me laseme arvutis/telefonis liiga vähe olla . Kuna koolis oli distantsõpe siis ta sai endale sünnipäevaks ette ära kalli kingituse läpaka millega saab ka mänge mängida keskmisest hinnaklassi mänguriarvuti aga tingimusel et aeg on piiratud ning päev otsa ei istu seal . Kui neil nii mõelda nutipaus on siis nad igavlevad ja ei oska oma ajaga midagi peale hakata . Mida teie sellest vanuses lapsed tegid oma vaba ajaga ? Kui neil paras jagu telefoni ja arvutit pole käes siis neil on igav ja ei oska oma ajaga midagi peale hakata . Mänguasjad neil väga ei huvita ning vahel pole sõpru ka väljas või siis ei tule sõbrad välja .Ma tunnen küll et meie peres on see nutikasutus veits käest ära .

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil on lapsed 8 a ja 9 a. Telefonides on neil Family link, nii et jälgin netikasutust ja mängimist. Koolipäevadel saavad pärastlõunal u 1-1,5 h telefoniaega (selle sees on nii mängimine kui ka nt videote vaatamine jne). Aga telefoni ei saa enne, kui kooliasjad on tehtud ja õues käidud. Nädalavahetusel päeva peale u 2 h. Kui ma ei jälgiks, siis nad unustaks end väga pikaks ajaks telefoni. Mõnikord saavad lisaaega, kui teevad nt sõpradega videokõnesid vmt. Kui öelda, et nüüd on telefoniaeg läbi, siis natukeseks ajaks tekib see igavusehetk, on virilad, millegagi rahul pole (ma ise naeran, et võõrutus), aga kuna ma konkreetselt võtangi telefonid käest, st neil ei ole ka võimalust lastetoas salaja telefoni edasi näppida, siis leiavad kiiresti endale mingi tegevuse. Noorem isegi loeb raamatuid 😀

Teist võimalust, kui sedasi karmilt piirata, ma praegu ei näe. On olnud ka “leebemaid” perioode, aga see lihtsalt ei tööta, nad ei suuda enda aega nii planeerida ja end kontrollida, et kõik, panen telefoni käest. Aga seda ma õigeks ei pea, et 8 a ja 9 a lapse kogu areng toimub ekraani kaudu, käeline tegevus, liikumine jne, see kõik on nende vanuses palju olulisem. Ja kui ekraanis passimise võimalust ei ole, siis on näha, et mõte hakkab tööle, tulevad igasugu ideed, mida mängida, mida meisterdada, mida joonistada jne. Isegi õue on nõus minema ja kuhugi mänguväljakule turnima või rattaga sõitma.

Jälgin ka seda, et enne und jääks igasuguse ekraanivaba aeg (ka teleka paneme tükk aega enne magamaminekuaega kinni). Mingi aeg lasin vaadata, kui tahtsid, ka enne und, aga siis oli kohe näha, et uinumine raskem, oli vingu rohkem. Kõige hullem variant ongi minu arust see, et enne und on telefonis (maal vanaema lubab mõnikord), kui siis öelda, et pane ära, aeg pesema ja magama minna, siis hakkab see kauplemine, et oota, ma kohe, oota, ma lõpetan ühe või teise asja veel ära. Lõpuks on kõik närvilised ja vihased. Kui enne uneaega jääb ekraanivaba puhver, siis on kõik õhtul oluliselt lihtsam: nii magamaminek kui ka uinumine. Nii et meil on 19.30 see viimane piir, kui kell kukub, ja ekraanid ära. Siis tegutsevad lastetoas oma asjadega, või mängime lauamänge vmt.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sinu peres teed reeglid sina. Sina kui täiskasvanu annad lastele mõistlikud reeglid ja need pole kauplemiseks, ammugi ei saavuta pikemat arvutiaega vihaga.

Lastele kehtestavad piirid nende vanemad, mitte vastupidi.

Kui kolm tundi tundub sulle liiga pikk ja ka lapsed arvavad, et seda võiks veelgi pikendada, tuleks see aeg hoopis 1-2 h peale tõmmata ehk lühendada. Toome siin näite: sa ostad lapsele kilo komme, lootuses, et laps oskab neid nädala peale jagada. Laps aga sööb kõik korraga ära ja sinule üllatuseks küsib veel juurdegi. Mida sa edaspidi teed? Kindlasti sa ei lähe veel kilo ega kaks komme juurde ostma kuna laps nii tahtis. Vaid edaspidi sa vähendad kommide hulka. Miks peaks arvutiga teisiti olema?

Jää endale kindlaks. Lastega tulebki olla rahulik ja järjekindel.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.05 09:29; 10.05 12:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

iga kord, kui kuulen mõnest sellisest piirangust, tahaksin paluda vanematel omal peeglisse vaadata. kas sa ise tahaksid, et Sulle omale tuleb keegi mingeid selliseid piiranguid panema  – tund-kaks päevas netis – kui sa ise töötad parasjagu kodukontorist  raamatupidaja või arvutivõrgu administraatorina? Mina ei tuleks 2h netipiiranguga oma töödega toime. samuti ei tuleks sellega toime enamik lapsi, kes paljud koolist e-õppele surutud.

meie lastel pole kellegil iial olnud mingeid netipiiranguid, kuigi arvutit kasutama õppisid nad veel siis, kui olid 3″-sed disketid ja esimeseks programmeerimiskeeleks 2.klassis oli neil basic. ometi on neist saanud täiesti normaalsed inimesed (ja IT-spetsialistid).

piirangute asemel tuleks vanematel uurida hoopis seda,  MIDA see laps seal arvutis teeb ja kui lihtsalt mängib, siis suunata asjalikumate tegevuste suunas: õpetada laps programmeerima või lasta arvutist e-raamatuna kohustuslikku kirrjandust lugeda või koolitöid teha…

kui laps teeb midagi asjalikku, siis olgu või 24/7 arvuti taga (oleme pannud ka kella 3ks öösel kella helisema, et laps tema palvel üles ajada, et ta saaks rahvusvahelisel codeforceri võistlusel osaleda)

+2
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.05 10:36; 10.05 12:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

iga kord, kui kuulen mõnest sellisest piirangust, tahaksin paluda vanematel omal peeglisse vaadata. kas sa ise tahaksid, et Sulle omale tuleb keegi mingeid selliseid piiranguid panema – tund-kaks päevas netis – kui sa ise töötad parasjagu kodukontorist raamatupidaja või arvutivõrgu administraatorina? Mina ei tuleks 2h netipiiranguga oma töödega toime. samuti ei tuleks sellega toime enamik lapsi, kes paljud koolist e-õppele surutud.

meie lastel pole kellegil iial olnud mingeid netipiiranguid, kuigi arvutit kasutama õppisid nad veel siis, kui olid 3″-sed disketid ja esimeseks programmeerimiskeeleks 2.klassis oli neil basic. ometi on neist saanud täiesti normaalsed inimesed (ja IT-spetsialistid).

piirangute asemel tuleks vanematel uurida hoopis seda, MIDA see laps seal arvutis teeb ja kui lihtsalt mängib, siis suunata asjalikumate tegevuste suunas: õpetada laps programmeerima või lasta arvutist e-raamatuna kohustuslikku kirrjandust lugeda või koolitöid teha…

kui laps teeb midagi asjalikku, siis olgu või 24/7 arvuti taga (oleme pannud ka kella 3ks öösel kella helisema, et laps tema palvel üles ajada, et ta saaks rahvusvahelisel codeforceri võistlusel osaleda)

Laste vanus on 7, 8 ja 9. Vabam voli võiks tulla jutuks kui tegu oleks teismelistega, kel it huvid  või raamatupidajaks õppimise soov. Kui lastel arvutis midagi vaja teha, saab kõik tehtud ka 2-3 h sees, mitte ei ole vaja kauem ja kauem seal olla.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.05 09:29; 10.05 12:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laste vanus on 7, 8 ja 9. Vabam voli võiks tulla jutuks kui tegu oleks teismelistega, kel it huvid või raamatupidajaks õppimise soov. Kui lastel arvutis midagi vaja teha, saab kõik tehtud ka 2-3 h sees, mitte ei ole vaja kauem ja kauem seal olla.

ma arvan, et see sõltub ka sellest, kus koolis laps käib.

nt reaalis on täiesti tavaline, et 2.klassis oli vaja arvutiõpetuse kodutööna teha arvutis ajaleht oma viimae koolivaheaja kohta või powerponti esitlus mõnes õppeaines.
ka praegune e-õpe nõudis õpilastelt oluliselt pikemat ekraaniaega, kui sinu 2h.
nt mu vennalaps, 2.kl õpilane, kes muusikakoolis õpib, pidi IGA päev (lisaks üldhariduskooli distantsõppele) veel tunnikese-kaks muusikakooli e-õppes osalema, eraldi olid onlines klaveritunnid, eraldi solfedžo tunnid.

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.05 10:36; 10.05 12:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laste vanus on 7, 8 ja 9. Vabam voli võiks tulla jutuks kui tegu oleks teismelistega, kel it huvid või raamatupidajaks õppimise soov. Kui lastel arvutis midagi vaja teha, saab kõik tehtud ka 2-3 h sees, mitte ei ole vaja kauem ja kauem seal olla.

ma arvan, et see sõltub ka sellest, kus koolis laps käib.

nt reaalis on täiesti tavaline, et 2.klassis oli vaja arvutiõpetuse kodutööna teha arvutis ajaleht oma viimae koolivaheaja kohta või powerponti esitlus mõnes õppeaines.

ka praegune e-õpe nõudis õpilastelt oluliselt pikemat ekraaniaega, kui sinu 2h.

nt mu vennalaps, 2.kl õpilane, kes muusikakoolis õpib, pidi IGA päev (lisaks üldhariduskooli distantsõppele) veel tunnikese-kaks muusikakooli e-õppes osalema, eraldi olid onlines klaveritunnid, eraldi solfedžo tunnid.

Kuule, loogiline, et ekraaniaja sisse ei lähe reaalsed õppeülesanded või, ma ei tea, Stuudiumi vaatamine minutite kaupa.

3-tundi on algklassilapse jaoks (ammugi 7-8-aastasele!)  ikka VÄGA pikk ekraaniaeg, meil on 11-aastane, kellel just pikendasime aega 1 tunni asemel 2-le tunnile ja see on ka palju tegelikult. Sest laps käib koolis, ringides, peab kodus õppima, kindlasti ka sportima ja tahab ka niisama sõpradega õues olla – sageli ei jõuagi ta oma teist tundi seega ära kasutada, enne tuleb uneaeg peale.

TEEMAALGATAJA – soovitan leppida lastega kokku kindel netiaeg, näiteks, et kui kooliülesanded tehtud ja vähemalt tund aega õues oldud, siis saavad ekraani taha, aga üle 1,5 tunni järjest nii väikestel tõesti ei soovitaks nutiseadmes olla, see keerabki neil aju krussi, rääkimata negatiivsest mõjust rühile, silmadele ja meeleolule. Lapsed peavad õppima kasutama taimerit, sest siis ei ole sina see paha, kes meelevaldselt nende mänguaja katkestab, vaid lihtsalt taimer annab märku, et aeg sai otsa. Hea oleks kahekordne alarm, st et taimer annab 10 min enne aja lõppu teada, et 10 minutit on veel jäänud, ja siis uuesti piiksudes ongi aeg läbi ja mitte mingit kauplemist ei saa olla, sest laps sai juba 10 minutit tagasi oma käike lõpetama hakata. No ja KOLME tundi ma iialgi ei lubaks neil netis olla, see on 7-aastase puhul lausa kuritegelikult palju.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

https://www.youtube.com/watch?v=_Vvdtaaprzw

Näita neile seda, ehk aitab. Minu last aitas 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Netipiirangu vajadus sõltub ikka väga sellest, kui väga laps ekraanidesse kinni jääb. Kui laps oma ajaga enam muud teha ei oska, kui seda ekraaniga sisustada, siis on ikka pahasti küll. Samas peab ka lapsevanem selle eest hoolitsema, et lastel oleks muud ajaviidet võtta (raamatud, lauamängud, õuemängud, konstruktorid vms). Kolm nii sarnases vanuses last võiksid koos tegevust leida küll. Ei peagi muid sõpru tingimata võtta olema.

Minul on lastel (algklassilaps ja koolieelik) on kahepeale tahvlis 1 tund (nagunii üks vahib kõrval, kui teine mängib ja vastupidi), läpparis, millega koolilaps õppis, on lapse kontol vanemlik kontroll peal (Family link) ja ma ei lase sinna mänge tõmmata, kui näen, et hakkab veebilehitsejas mängima, blokeerin lehekülje ära – see selleks, et õppimise ajal ikka õpiks, mitte ei tegeleks veebitunni ajal mingi muu jamaga (kui poleks seda probleemi tekkinud, poleks piiranud). Telefoni ei lase ka mänge tõmmata, telefonis on robootika programmeerimise tarkvara, selle kasutamisel piirangut ei ole.

Teleka vaatamist otseselt ei piira, aga kui ikka valimatult järjest multasi vahivad, siis millalgi sekkun ja suunan muudele tegevustele.

 

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )


Esileht Koolilaps Laste tehnikavidinad ajapiirang ja igavus