Esileht Tööelu, raha ja seadused. Laste vanusevahe alla 2,6a-dekreedist ja vanemahüvitisest

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Teema: Laste vanusevahe alla 2,6a-dekreedist ja vanemahüvitisest

Postitas:

Nimelt teadsin varem, et kui laste vanusevahe on väiksema sünnihetkel vähem kui 2,6aastat, säilib õigus saada vanemahüvitist suurema lapse järgi (kui see on saajale soodsam). Samuti oli teada, et dekreeti tasuks jääda 30 päeva enne sünnitustähtaega, siis hiljem saab lapsega kauem kodus olla ning ka suuremas mahus st 110 päeva eest on võimalik taodelda dekreedirahade vahe hüvitamist (minul on see vahe võrreldes eelmiste dekreedirahadega väga suur).
Käisin eile loengu, kus rääkijaks oli pensioniameti spetsialist ning seal selgus hoopis selline tõsiasi, et selleks,et säiliks eelmine vanemapalk, ei tohi laste vanusevahe dekreedi lõpuks olla üle 2,6a, ei olegi oluline laste sünniaja vahe. Samuti tuleb arvestada, et peale sündi jäävad dekreedipäevad arvestatakse vanemahüvitise saamise ajast maha.
Ma ei tea ,kas oskasin õieti arvutada dekreedirahade hüvitamise vahet (jagasin eelmise saadud dekr.raha 140 päevaga, samuti praegu teada olevalt saadava dekr.raha 140 päevaga. Summad korrutasin 110 päeva (mis jäävad peale lapse sündi) ja saadud summade vahe siis oleks nähtavasti see,mis mulle hüvitatakse).
Seega tegin mitu erinevat arvestust, ning rahalise poole pealt selgub ikkagi, et kõige kasulikum on jääda dekr.70 päeva enne sün.tähtaega,saada 70 päeva eest peale sünnitust dekr.vahe hüvitist ning siis säilib ka endine emapalk.
Teine variant mida spetsialist soovitas oli see, et vormistada ennast enne dekr.jäämise aega uuesti lapsehoolduspuhkusele,siis dekr.rahasid ei saa, aga emapalk hakkab jooksma kohe lapse sünnist. Ka see oleks kasulikum, kui minu esialgu mõeldud variant,et jääda 30 päeva enne sünnistust dekr.

Kas olen lõpuks õieti aru saanud ja arvutanud?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.02 21:31; 01.03 09:39; 01.03 10:41; 01.03 13:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas sul on tema nimi ja kontaktid?

See ametnik rääkis küll väga valet juttu.
Nii teevad kümned rasedad endale rahalise kahju, kui selle inimese valeinfot usuvad!

Mingit nõuet, et vahet arvutatakse dekreedi lõpu järgi EI OLE OLNUD ega OLE.

Nii seadus kui Sotsiaalministeeriumi kodulk vastavad üheselt:
ÕIGUS saada eelmisea SAMA VH on, kui laste SÜNNIVAHE jääb kuni 2a6k.

VH seadus:
https://www.riigiteataja.ee/akt/13315688

/§ 3. Hüvitise suuruse arvutamine

8) Kui hüvitise taotlejal, kellel on lapse SÜNNIHETKEL veel alla kahe aasta ja kuue kuu vanuseid lapsi, on käesoleva paragrahvi lõigete 1–22 alusel arvutatud ühe kalendrikuu keskmine tulu väiksem, kui talle eelmisel korral määratud hüvitise arvutamise aluseks olnud tulu, või sellega võrdne, arvutatakse hüvitise suurus varasemast tulust. Sünnitushüvitisele õigust omavale isikule hüvitatakse alates lapse sünnist hüvitise ja sünnitushüvitise vahe Vabariigi Valitsuse kehtestatud korras./

Sotsiaalministeeriumi kodulk:
http://www.sm.ee/sinule/perele/vanemahuvitis.html

/Laste järjestikused sünnid

Vanemahüvitise seadusega soositakse laste järjestikuseid sünde. Kui ühe lapse eest on vanemale hüvitist makstud ning järgmine laps sünnib alla 2 ja poole aastase vahega ning arvutatud vanemahüvitis järgmise lapse kohta on väiksem kui eelmise lapse kohta, määratakse hüvitis varasemate tulude alusel.

Varasemat hüvitist saav vanem, kellel on õigus sünnitushüvitisele, saab taotleda alates lapse sünnist vanemahüvitise ja sünnitushüvitise vahe kompenseerimise. /

Ja LOOMULIKULT ON KASULIK jääda dekreeti VIIMASEL VÕIMALUSEL st 30p ennne TÄHTAEGA, mitte juba 70.

Sest jäädes 30p enne on lootus saada kompensatsiooni 110 dekreedipäeva eest
ja
jäädes juba 70 p varem vaid 70 p eest.

Põhimõte on selline:
*esialgu saad 140 p eest dekreediraha miinimumpalga alusel(sest olid lhp-l)
aga
pärast saad 110 p juurdemaksu
st korraga raha
110 x (VH päevaraha miinus dekreedi päevaaha).

Edasi saa 435p VH.

Minnes dekreeti saad kokku 575p e 19k raha, 140 p dekreediraha ja 435 p VH
kusjuures kokkuvõttes u 30p (dekreet enne sünnitust) jääb miinimumpalk, 110 p kompenseeritut=VH suurune ja 435 p VH.

Lisaks võidad veel:
*minnes dekreeti teenid dekreedi aja eest puhkust(kui põhipuhkus 28p siis 11 puhkusepäeva)
ja
*dekreedi ajal makstakse edasi I lapse lapsehooldustasu, see katkeb VH alguses
st
dekreet kestab veel u 3,6 k pärast sünnitust ja seega nii kaua saad kauem lht

küsi

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas ma olen nüüd õieti aru saanud-ütleme,et minu eelmine dekreediraha oli umbes 4100 euri. Praegu saaksin miinimumi mis on umbes 1040 euri.Vanemapalk peaks jääma umbes 1040euri.

Kui jääksin 30 enne lapse sündi dekreeti,siis arvestus oleks selline: 1040/30 saab päevaraha ca 34eur. Dekr. päevaraha miinimumi järgi 1040/140 on ca 7,5 eur. Vahe mis hüvitataks oleks siis 34-7,5×110 ca 2923 euri.?
Lisaks sellele siis miinimum dekreet ja 14,5 kuud (kuna dekreediaeg arvestatakse VH hüvitse saamise ajast maha) VH? Mis teeks kokku umbes 18898 euri.

Kui jääksin dekr. 70 päeva enne tuleks sama arvutuse järgi siis miinimum dekr.+70 päeva hüvitist+16 kuud VH kokku ca 19375 euri.

Kui ei jää üldse dekr. vaid kohe vanemapalgale, siis tuleks kokku 18x VH mis on ca 18540.

Nii et arvutuste järgi tuleb ikkagi minule kasulikum ju jääda 70 päeva enne dekr?

Või arvutasin valesti dekr. rahade vahe hüvitamise?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.02 21:31; 01.03 09:39; 01.03 10:41; 01.03 13:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Kas ma olen nüüd õieti aru saanud-ütleme,et minu eelmine dekreediraha oli umbes 4100 euri. Praegu saaksin miinimumi mis on umbes 1040 euri.Vanemapalk peaks jääma umbes 1040euri.

Kui jääksin 30 enne lapse sündi dekreeti,siis arvestus oleks selline: 1040/30 saab päevaraha ca 34eur. Dekr. päevaraha miinimumi järgi 1040/140 on ca 7,5 eur. Vahe mis hüvitataks oleks siis 34-7,5×110 ca 2923 euri.?
Lisaks sellele siis miinimum dekreet ja 14,5 kuud (kuna dekreediaeg arvestatakse VH hüvitse saamise ajast maha) VH? Mis teeks kokku umbes 18898 euri.

Kui jääksin dekr. 70 päeva enne tuleks sama arvutuse järgi siis miinimum dekr.+70 päeva hüvitist+16 kuud VH kokku ca 19375 euri.

Kui ei jää üldse dekr. vaid kohe vanemapalgale, siis tuleks kokku 18x VH mis on ca 18540.

Nii et arvutuste järgi tuleb ikkagi minule kasulikum ju jääda 70 päeva enne dekr?

Või arvutasin valesti dekr. rahade vahe hüvitamise?[/tsitaat]

Miks sa 70 päeva enne dekreeti jäädes märgid VH kestuse 16 kuud? Ei ole, ikka samamood 435 päeva ehk 14,5 kuud. VH kestus ei muutus dekreeti jäämise ajast.

Ja miinimumi järgi dekreediraha on 1353 EUR bruto. Ehk siis päevaraha 9,66 eur bruto.
Kõik arvutused brutodega, muidu õiget tulemust ei saa!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

see, et pensioniameti spetsialistid valeinfot jagavad pole uudis- minuga on seda mitu korda juhtunud. ja on juhtunud ka see, et mulle on üle kantud valesti arvestatud summa.
olen asja vaidlustanud, pikalt tegelenud ja lõpuks tehti tasaarveldus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olingi jah vahelesti aru saanud vanemahüvitise pikkusest.

Seega tuleks 70 päeva puhul summaks 17975

Kuna mul kõik ülejäänud summad olid netos, siis sellepärast ka netos arvutasin. Suurusjärgud peaksid ju ikkagi samad ole-ses suhtes et saab aru,mismoodu tuleb suurem summa.

Kas ma sain õieti aru dekr.vahe hüvitamisest?

Järelikult on mul siiski kõige kasulikum jääda 30 päeva enne dekr. või siis ülde mitte dekr.jääda. Ssiis kaotan küll ca 300 euri, aga saan pikemalt ja tunduvalt varem emapalka.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.02 21:31; 01.03 09:39; 01.03 10:41; 01.03 13:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, valida tuleks ikka kas 30 päeva enne või üldse mitte. 70 päeva enne pole kuidagi kasulik.

Jah, põhimõttest said õigest aru, aga nagu öeldud – arvutada tuleks brutosummadega, sest dekreedirahast ja vanemahüvitisest peetakse tulumaks erinevalt kinni (dekreediraha puhul ei arvestata tulumaksuvaba ja enammakstu saab tuludeklari alusel tagasi).

Kui laps sünnib tähtajal, siis on vahe raha osas ühe kuu miinimumi võrra dekreet + VH kasuks.

(Lisaks siis dekreedi eest kogunev puhkus + puhkuseraha + I lapse pealt jätkuv lapsehooldustasu dekreedi ajal)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui jääda dekreeti, siis 30p enne tähtaega.

Kui mitte jääda, on kaotus pisut suurem kui vaid 1 kuu miinimumpalk.

Sest
lisaks jääb saamata vähemalt 11 p puhkust ja samuti 3,6 k I lapse lapsehooldustasu.

Veelkord, palun anna teada, kus sa loengul käisid ja kes oli see ametnik, kes valeinfot jagas?
Meie kõigi huvides on, kui talle saaks tema eksimustest teatada, muidu jätkab ta rasedatele rahaliselt kahjulike nõuannete ja täiesti vale info jagamist.

Minu mitmeaastane kogemus selgitamistega ja nõu andmisega näitab kahjuks ka, et
1.Pensioniamet e Sotsaalkindlustusamet ei tea absoluutselt midagi rasedus-sünnituspuhkusest(dekreedist) ega sünnitushüvitise(dekreediraha) arvutamisest ning ammugi sellest, kuidas käib asi, kui inimene oli lhp-l või kui tema eelmise kalendriaasta keskmine puudub või on väike

2.Haigekassa ei tea midagi lapsehoolduspuhkusest, vanemahüvitisest ega VH ja sünnitushüvitise vahe kompenseerimise võimalusest

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ühesõnaga siis 3,5kuud ei saaks lisaks 38.35 euri, saamata jääks lisapuhkus ja tuludek.tagastus.

Njah,mõtlemist siin on. Kuna eelmine kord olid dekr.rahad piisavalt suured,et panna kenasti kõrvale ja saada ilusti kuni VH saamiseni hakkama, aga sel korral ainult miinimum, millega reaalselt ei ole meie perel võimalik 4,5 kuud ära elada (lisaks selleks ajaks 2,2aastasele lapsele on meil veel peres 8a laps ning ainult abikaasa sissetulek ei ole piisav,et meie kulutusi katta).

Seega kaalub selle saamatajäänud raha ülesse vast see,et vanemapalk hakkab jooksma kohe lapse sünnist ja kestab kuni lapse 1,6 aastaseks saamiseni. Peab tõsiselt järele mõtlema.

Käisin Lääne-Viru pensioniameti loengul. Nime ei mäleta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 29.02 21:31; 01.03 09:39; 01.03 10:41; 01.03 13:42;
To report this post you need to login first.
Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Laste vanusevahe alla 2,6a-dekreedist ja vanemahüvitisest

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.