Esileht Väikelaps lasteaiakohast ilma jääjad, teie plaan B?

Näitan 16 postitust - vahemik 61 kuni 76 (kokku 76 )

Teema: lasteaiakohast ilma jääjad, teie plaan B?

Postitas:
Kägu

Nõus, iial ei tea! Aga sellega ei pane te mind ümber veenma, et peaks toetama ja ühiskonnana olema küps võtma omaks pere otsuseid mitte saada lapsi.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina jäin soovitud ajal kohast ilma, ka lastehoidudes olid kohad täis juba. Olingi aasta kauem kodus. Otsisin endale töö, mida sain kodust teha (iga päev ca 4 tundi). Laps sai lasteaeda alles siis kui oli 2a10k vana.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui ma seda teemat lugesin, tekkis mõte, et palju rohkem peaks tegema kuuldavaks, et iga paar ei pea saama last. Peaks olema ühiskondlik norm ka lihtsalt mees ja naine olla. Ja siis toetada neid peresid, kes tahavad lapsi, et sellised pered oleksid suuremad ja nö kataks iibe.

Kohati nii kummaline argumentatsioon. Näide: on ressursi raiskamine, et ühe lapsega tegeleb üks täiskasvanu.. ressursi!?! Samamoodi on siis ressursi raiskamine, et ühel mehel on üks naine? Vabalt võiks ju mitu olla.

Kui nüüd järele mõtlete, siis millepärast otsustasite saada lapse? Ja kas see kujutelm kuidagi muutus?

Tean inimesi, kes juba last planeerides ütlesid, et nemad ei taha kodus istuda ja laps läheb esimesel võimalusel lasteaeda, nemad tööle. Mille jaoks? Mina arvan, et see on ühiskondlik surve. Võib-olla ka osade vanemate poolt tekitatud illusioon (?), et lastega on alati vinge.

Teemale vastates, siis tuleb kõrvale panna raha (seda küll vist enam teemaalgataja teha ei saa), teha tööd kodust (väga populaarsed on käsitöö, arvutivärgendus, sisuloome sotsiaalmeedias, edasimüümine oma e-poes…) olen vaadanud veel lisaks õhtust koristamist. Leidsin pakkumise, kus töö aeg oli 20.00-23.00. Ilusti laste uneajal, aga hetkel õnneks siiski seda varianti vaja pole läinud. Aga eks mingid plaanid peavad olema 🙂

Mina olen see, kes kirjutas ressursi raiskamisest. Lihtsalt selgituseks – olen alati lapsi tahtnud ja elame mehega üsna harmoonilist (pere)elu. Ootasime last väga, aga muidugi tuli šokina see, kuidas laps meie elu muutis ja kui laps oli umbes 9-kuune olin juba ääretult tüdinud kodus olemisest.

Olen igati nõus, et ühiskond ei peaks kedagi sundima ja survestama lapsi saama. Kogu debatt iibe ja lastetuse ümber on nii väsitav. Aga tõesti, ka need, kes on last väga soovinud, ei pruugi soovida temaga üksinda pikalt kodus olla. Mina pooldaks väga seda, et vanemahüvitis oleks kohustuslikult mehe ja naise vahel jaotatud (muidu ikka leiavad paljud mehed ja nende tööandjad, et see kodus olemise värk on ikka rohkem naiste teema) ning teisena seda, et oleks rohkem võimalusi panna hoidu ka juba nooremaid kui 1a6k vanuseid lapsi. Argumente, miks naised ei peaks oma majandusliku kindlustatuse mõttes aastaid kodus olema, on selle teema vastustes juba arvukalt välja toodud ja ei hakka neid kordama.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

teisena seda, et oleks rohkem võimalusi panna hoidu ka juba nooremaid kui 1a6k vanuseid lapsi.

Ma kaldun arvama, et kui nõudlust oleks, siis oleks kohti ka rohkem. Ilmselt siis ei ole seda nõudlust nii palju. Selles vanuses me räägime ju erahoidudest, mitte riigi pakutavast, st turg paneb asjad paika.

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

teisena seda, et oleks rohkem võimalusi panna hoidu ka juba nooremaid kui 1a6k vanuseid lapsi.

Ma kaldun arvama, et kui nõudlust oleks, siis oleks kohti ka rohkem. Ilmselt siis ei ole seda nõudlust nii palju. Selles vanuses me räägime ju erahoidudest, mitte riigi pakutavast, st turg paneb asjad paika.

Nõudlust ju on, juba aastastele vähemalt.  Ja palju. Üle päeva 3-4 tunniks, kaheks päevaks nädalas 5-6 tunniks, päev nädalas 8 tunniks. Väga paljud kasutavad erahoidjaid ja maksavad neile päris korralikke summasid. Mustalt, muuseas. Ja on õnnelikud, kui sellise inimese leiavad, kes neile sobib. Sest vahel pole asi vaid rahas, aga enda tööalaselt kompetentsena hoidmises.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nõudlust ju on, juba aastastele vähemalt. Ja palju. Üle päeva 3-4 tunniks, kaheks päevaks nädalas 5-6 tunniks, päev nädalas 8 tunniks. Väga paljud kasutavad erahoidjaid ja maksavad neile päris korralikke summasid. Mustalt, muuseas. Ja on õnnelikud, kui sellise inimese leiavad, kes neile sobib. Sest vahel pole asi vaid rahas, aga enda tööalaselt kompetentsena hoidmises.

Järelikult nõudlus kaetaksegi hoidjatega. Mina ka katsin. Eks need lühemad ajad (päev, kaks poolikut päeva) ongi lihtsam katta hoidjaga, mitte hoiuga.

Riiklikku, st riigi rahastusega hoiuvariant on nii väikestele ju olemas.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma usun, et kindlasti oleks nõudlust, aga nii väikeste puhul peaks üks õpetaja/lapsehoidja olema kõige rohkem 3 lapse kohta, mis teeks selle teenuse kalliks ja enamus sellel juhul maksaksid pigem oma ühele hoidjale kui viiksid lapse hoidu sama raha eest.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma intrigeeriksin veel natuke. Kui perekond on loodud isaga, keda saab usaldada, kes on töökas ja kohusetundlik, siis.. mis vahe sellel palgalõhel on? Meil on ühine rahakott olnud alates sellest ajast, kui olime ühe aasta koos olnud ja pole sellest lõhest sooja ega külma. On koosoldud aja jooksul üks rohkem teeninud ja siis teine. Kui pere võtab vastu otsuse saada laps(ed), siis ongi normaalne rääkida läbi ka rahaasjad. Lapsed vōivad väga tihti haiged olla ja on loogiline, et sel ajal ei saa mõlemad lapsevanemad käia tööl samaväärselt sellele, mis oli enne lapsi. Ja ma ei tunne absoluutselt ohtu enda majanduslikule ebakindlusele, enne lapsi ja ka vanemahüvitise ajal panin kõrvale; mees kannab suurema osa kulusid, kuna hetkel elukorraldus selline, et mina ei keskendu karjäärile (tööl käin ikka), vaid väikelastele.

USAs ei ole haruldane, et kui kooliaasta saab läbi, siis nädalake lapsed puhkavad ja siis algab laagrisuvi (ja mitte see laagrisuvi, nagu meie oleme harjunud, et maksimaselt 3-4 erinevat laagrit, vaid jutti kuni uue kooliaastani välja). Vanematel hea ja rahulik. Eks me vist oleme ka sinna suundumas, kui ema ei jaksa ühte aastatki enda beebile pühendada. Sellele beebile, kellele kogu maailm on suur ja võõras, aga kes on peatamatu, kui ta saab seda avastada enda emaga. Beebi on teadnud oma ema 9 kuud kauem kui ükskõik keda teist. Ta imetleb enda ema, tahab olla tema moodi, õppida temalt armastama inimesi enda ümber nagu ema armastab teda. Ma olen täiesti veendunud, et vähemalt enne, kui laps hakkab kõndima, on tema turvapaik, kõige igatsetum ja armastatuim paik ükskõik, kus. Peaasi, et oma ema juures. On imeline, kui lapsel on turvatunne isaga, vanavanematega, hoidjaga, aga oma ema ei asenda esimes(t)el eluaasta(te)l mitte keegi. Olen ju isegi ema, tean, kui väsitav see on.

Ma väidan, et väga kergekäeliselt ja läbimõtlemata tehakse lapsi ja siis rõhutatakse ema ja isa vajadustele ja õigustele. Veelkord: lapse vajadused? Kes neid kaitseb?

+2
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Inimkond oleks välja surnud juba ammu, kui lapsel oleks vaja palju aastaid töötut ema.

Eesti on erand. Erand ajaloos. Erand hetkemaailmas. Tore on kui täna paljud pered saavad seda nautida aga mitte ühestki otsast pole olukord normaalne. Eriti kui teised naised tulevad halvustama.

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oh sa Perekooli väitlusklubiline.. “palju aastaid töötu ema” mõtlesid Sa küll ise välja. Ja halvustan tõesti kergekäelist läbimõtlemata lapsesaamist. Sa siis kiidad heaks? Halvustan ka kampaaniaid iibe tõstmiseks. Laste saamine tänapäeval ei ole  “väljasuremise” ennetamine.

Ja need “alati nii olnud” ja “mujal maailmas ka pole” argumendid on ka.. ei, ma ei hakka andma hinnanguid sellest väitluse tasemest. Muidu veel halvustan. Lihtsalt meie generatsioon emadena on teadlikum, kui iial varem. Ja seda ka “mujal maaimas”. Meie võimuses on kasvatada ennast armastavaid ja ennast väärtuslikuks pidavaid inimesi. Vaadates minu enda vanemate vanuseid inimesi, siis ei tasu küll tuua näiteks, et alati on ju nii lapsi kasvatatud ja väga hästi toimib 🙂

Aga olgu, eks see oli mul natuke nagu need usutegeleased, kes oma usutekste suvalistesse kommentaariumitesse postitavad. Ei ole ju üldse selleteemaline lõim.

0
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Sellega on nagu abordiga. Kui sulle abort ei meeldi, ära tee. Ära tule teiste elu nende eest elama.

Või mine poliitikasse. Keela ära väikelaste hoiud. Tee midagi päriselt, mitte ära kraakle internetis.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ära pabista, ei tahagi Sinu elu elada 🙂 Ja kraaklemisest olen ka ikka üsna kaugel. Võid mu tekste väga leebe häälega lugeda, ma ei pahanda. Kukkus halvasti välja, et siia teemasse kommenteerisin nii teemaväliselt, saan isegi aru. Seisukohad on mul muidugi samad.

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu meelest on Eestis selles osas just hästi: on võimalus olla töökohta kaotamata 3 aastat lapsehoolduspuhkusel või panna laps 1,5-aastaselt sõime. Kui see viimane tõesti igal pool kõigile soovijatele tagatud oleks, siis olekski kõik väga hästi. Igaüks ise valib, mis nende pere puhul mõistlik oleks.

Mis sellesse palgalõhesse puutub, siis tõesti, kui pere toimib ühtsena ja kõik sissetulek on ühine, polegi hullu, kui naine oluliselt vähem teenib. Paraku tähendab see siiski seda, et juhul kui kõrgepalgaline mees naise kõrvalt kaob (sureb ootamatult, läheb armukese juurde vmt), siis naine ei suuda oma olematust sissetulekust iseenda kulusid katta. Seejuures väike palk ja palju tööelust eemal oldud aastaid tähendab ka väikest pensionit. Me kõik tahame uskuda, et meie kooselu on tugev ja kestab igavesti, aga statistika ütleb midagi muud: 2021. aastal sõlmiti peaaegu 6400 abielu ning lahutati pisut enam kui 2550. korral. Vaevalt seis vabades kooseludes oluliselt teistsugune on.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Paraku tähendab see siiski seda, et juhul kui kõrgepalgaline mees naise kõrvalt kaob (sureb ootamatult, läheb armukese juurde vmt), siis naine ei suuda oma olematust sissetulekust iseenda kulusid katta.

Ja siis ka teised naised parastavad, et miks sa istusid siis kodus, miks sa ei teinud karjääri, elasid siin mehe kaelas. Ka elatise maksmisel arvestatatakse, et rahaline panus oleks võrdne, ei ole oluline, et mehe palk on 4000 eurot ja naise palk 1000 eurot, jällegi oma viga. Ja ajaline hoolduskohustus võib vabalt olla 100 protsenti naise rida, mees võib teha kergelt restardi ja unustada ära, et tal mingi perekond kunagi üldse oli, keegi ei pane pahaks ka üleüldse lastele kriipsu peale tõmbamist. Selliseid ühiskondi, kus asjad nii käivad, on tänapäeval väga vähe. Seega ma ei julgeks siin mitte iialgi ainult mehe peale lootma jääda.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See on ikka uskumatu naiivsus tõesti jääda uskuma ja lootma ainult sellele, et praegusel hetkel on mehega koos kõik nii hea, et küllap nii jääbki ja ei pea oma töö ja sissetuleku pärast üldse muretsema. Nagu mitmed siin juba öelnud – ilus mull võib iga hetk lõhkeda ja vabalt juhtuda, et mis iganes põhjusel mees sind ühel päeval enam üleval ei pea.

Veel lastehoidudest ja nende kulukusest rääkides. Jah, esiteks oleks imeline, kui kõik soovijad saaks lapsed 1,5aastaselt sõime panna. Aga nagu siin varemgi kirjutatud – päris paljud tahaks (osalise koormusega) tööle minna juba palju varem ja siis on variant põhimõtteliselt ainult lapsehoidja, mis on väga-väga kallis teenus ehk seda saavad endale lubada keskmist või kõvasti rohkem kui keskmist palka teenivad inimesed.

Minu meelest oleks hädavajalik tagada riiklik hoid ka väiksematele kui pooleteiseaastastele. Näiteks vähendagu riik siis nende inimeste vanemahüvitist, aga vähemalt annaks see ka madalapalgalistele võimaluse väiksemate laste kõrvalt tööle naasta. Kuigi VH süsteem loodi omal ajal heade kavatustega ja see on tõesti helde, siis ma usun, et üha rohkem tuleb juurde neid, kes ei taha 1,5 aastat kodus olla, aga lapsehoidjat ei suuda igaüks endale palgata ja pealegi pole neid ka sugugi jalaga segada. Seega palun, palun riiklikku hoidu vähemalt aastasele!

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Naised ei tohiks ennast ise kinni panna terveks eluks. Aastaid lastega kodus olles täpselt nii juhtub. Erialaselt kinni, suhte mõttes kinni, isikliku vabaduse mõttes.

Ka naine ise võib soovida lahku minna. Kui olla majanduslikus sõltuvussuhtes, siis seda teha ei saa. Isegi kui uus kallim olemas on, ei pruugi too olla piisavalt jõukas või mitte soovida ülal pidada.

+1
0
Please wait...

Näitan 16 postitust - vahemik 61 kuni 76 (kokku 76 )

Esileht Väikelaps lasteaiakohast ilma jääjad, teie plaan B?