Esileht Erivajadustega laps Lasteaiakot 7 aastasele Tartus, on mul veel lootust?

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Lasteaiakot 7 aastasele Tartus, on mul veel lootust?

Postitas:
Kägu

Probleem seisneb selles, et talvel haigestusin ma pikemaks ajaks ning laps kolis ajutiselt mu ema juurde. Kuna tal on ka raske puue ja polnud kooliks veel valmis taotles mu ema koolipikendust, mille ka saime. Seal muidugi seisab kirjas et soovituslik on tasandusrümas jätkata /laps on käinud al 3 eluaastast tartus tasandusrühmas/
Hetkel on laps tavarühmade järjekorras kuna erirühmadesse pidavat hoopis pikem järjekord olema.

Kuna vahepeal oli sissekirjutus mujal linnas ja siin pidime lasteaiakohast loobuma siis kui suur on lootus, et ma nüüd viimaseks lasteaiaaastaks talle veel koha saan. Iseenesest mingil määral saan temaga ka kodus istuda(kuna ma hetkel töötu) aga pikemas perspektiivis oleks siiski vaja uuesti uus töö leida.Kuna toimetulekutoetusest, mida ma plaanin nüüd taotleda väga pikka aega toime ei tule.
ARNO-s on järjekorda pandud augusti alguses ja sammuti on juba sissekirjutus lapsel Tartusse. Kas on kusagil nimekiri mille järgi lapsi lasteaeda sügiseks võetakse(mis oleks nähtav ka lapsevanemale).
Kas vajadusel oleks ka mõni eralastehoid, kes reaalselt tegeleks ka 7 aastase kooliks ettevalmistamisega. Niipalju kui neid olen uurinud siis mingit normaalset õppetegevust seal ei toimu ja kõik on enamasti kuni 3 aastased lapsed.
Ma lihtsalt tunnen, et mul puuduvad emana oskused last kooliks üksinda ette valmistada.
Tänan kõiki kes oskavad mulle nõu anda mida teha.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Alusta sellest, et võta ühendust Haridusosakonnaga https://www.tartu.ee/et/haridusosakond

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tere.

Kas lapse endises rühmas enam vabu kohti pole? Rühmad pole veel ju kinnitatud, äkki saab direktoriga rääkida? Kui põhjendada, miks laps vahepeal aiast ära võeti.

Või vähemalt endisesse lasteaeda tagasi, oleks vähemalt tuttav keskkond lapsele. Mina soovitaks küll endise lasteaiaga ühendust võtta, eriti kui laps seal juba kolm aastat käinud on.

Muidu Rajaleidjas öeldi eelmisel aastal, et enam Tartus aiakohtadega probleeme pole ja ka erirühmadesse pidi kohti olema. Kene lasteaeda soovitati sealt, aga erinevatest foorumutes ma Kene kohta olen kuulnud pigem negatiivseid kommentaare, sinna ehk ei viiks.

Loodan, et leiate omale uuesti koha ja edu edaspidiseks! 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma veel täna mõtledin te peale.
Kui juhtub, et tõesti lasteaia kohta ei saa ( mida ei tahaks uskuda, iseasi, kui kaugele kodust), siis äkki proovida ühendust võtta mõne eelkooliga. Soovitavalt sinna, kuhu tahate lapse kooligi panna.

Kui ta praegu on juba 7 või kohe saab, siis kooliks ettevalmistuse ta on juba viimasel aastal kätte saanud. Kui erirühmas käis, siis vähemalt kaks aastat juba. Viimane aasta ilmselt palju juurde ei anna. Kordamine peamiselt ja sotsiaalselt küpseb.

Loodetabasti leiate ikka aia koha ja saate omale uue töö ka.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Käisin ühes lasteaias vestlemas juhatajaga (lähim meie kodule) ja sealt öeldi, et kuna mitte kusagil rühmas pole kolme vaba kohta(üks puudega laps võtab kolm kohta) siis ei saa ilmselt. Koolieelse lasteasutuse seadus näeb etteet omavalitsus on kohustatud koha leidma. Kas ka keegi teab kui kiiresti see koht leiutama peaks.
Erirühmas tegeleti ikka peamiselt sellega, et saaks häälikud suhu mitte kooliks ettevalmistamist. Kooliks ettevalmistust sai erirühmas pool aastat, teise poolaasta alguses ei käinud kohal eriti(kuna mina olin haiglas tihti ja laps oli mu õe hooleall kes beebiga kodune oli) ja hiljem läks tavalasteaeda 5-6 aastaste rühma, kus aga eriti ei saanud miskit teha, sest autismispektrihäirest tingituna laps eriti kiiresti kasvatajatega kontakti ei saavutanud.
Kooli osas mulle pakutakse igal pool et masingu kool, aga kuna ma sellest palju ebameeldiivat kuulnud siis pigem ei teagi. Suures koolis hakkama ei saa, seega ilmselt tuleks kolida maakohta kus saaks väikekoolis käia vms. Seega eelkooli variant on natuke kahtlane.
Kuna ka laps minu enda õega väga ei kontakteeru siis ei saa õde mind lapse hoidmisel aidata. Olukord tundub ikka üsna nukker.

Please wait...
Postitas:
näks

Kust Masingu kohta need halvad jutud. Mina tean peresid, kes kolivad Masingu kooli tõttu teisest Eesti otsast Tartusse. Masingusse on koondunud väga tugev komptents just autismi spektri häirega tegelemiseks.
Mis puutub erirühma, siis kooliks ettevalmistamise hulka käib ka häälikuseade. Teatud häälikute puudumine, kõne ebaselgus on koolis suuremad takistused, kui lugemisoskuse puudumine 1. klassis.
Mulle tundub (vabandan, kui nii ei ole), et suurim probleem teil on spetsialistide usaldamine, aga paraku kui seda pole, pole ka koostööd pere ja spetsialisti vahel ning lapse tulemused jäävad kesiseks.
Soovin teile rohkem usaldamist ja käige kindlasti ise Masingus ära, oma silm on kuningas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mu ema töötab ühes sarnases koolis nagu Masingu kool (kus ka on psüühiliste puuetega lased) ja ütleb, et ta ise iga päev kardab oma elu eest. Kõik töötajad, kes sedapsi jäävad ,,saavad,, kohe raseduse alguses ohtliku töö tõttu haiguspuhkusele. Missmoodi peaksin suutma usaldada oma väikese lapse kohta kus iga laps võib ükskõik mille peale ägestuda eriti kardan kui mõni 9 klassi poiss ärritub nt tema teatud häälitsuste või liigutuste peale. Mitte üks töötaja ei suuda kaitsta seega jah sellised koolid on suht ohtlikud väikestele.
Korra ka kirjutasin sinna et paarile küsimusele vastust saada siis nävati vastu et ,,kõigepealt me VAATAME lapse üle, kas ta ikka kõlbab,, See lause tundus nagu koheldakse lapsi nagu toitu et kui kõlblik siis ok ja kui mitte….

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas nn vana lasteaed ka ei võta oma last tagasi?

Minu laps on ka autismispektrihäirega ja käib Tartus erirühmas. Ka ma ise olen kõneravi lasteaias käinud omal ajal. Sellistes liitrühmades on lapsed tavaliselt jagatud gruppideks (ka mu poja rühmas oli nii), suuremad ja väiksemad. Kui väiksemad nt õppisid tähte “A”, siis suuremad õppisid seda kirjutama jne. Kui Teid laps on juba 7, siis on ta ilmselt vähemalt paar aastat olnud suuremate grupis ja teinud ette valmistust kooliks, st õppinud tähti ja arvutamist jne. Va see viimane poolaastat ehk. Mäletan, et lasteaias mul endalgi olid osa tõid juba tuttavad, st olin neid asju eelmistel aastatel ka teinud suurematega koos.

Minu lapsel on samuti tulevikus ilmselt Masingu kooli minek. Mu mees on sellele vastu, kuid logopeed ja tegevusterapeut väga soovitavad. Olen ka Masingust kuulnud head ja muret tekitavat. Kuid seda tegevusterapeut rääkis küll, et autismispektrihäirega lapsed on eraldi majatiivas ja teiste probleemidega lastega kokku ei puutu. Et natuke rahustas maha mind. Imelik on see, et liikumispuudega ja käitumishäiretega lapsed pidid olema koos. St minu meelest võiks neil ka omaette osakonnad olla siiski. Alles hiljuti oli FB-s arutelu koolide kohta ja seal vanemad pigem kiitsid Masingu kooli. Ja mu lapse tegevustetapeur väga kiidab Masingu kooli ja Hiiet ka.

Võib olla oleks mõeldav ka Hiie kool? Hiie ei pruugi muidugi last võtta, kui kõne enam seadmist ei vaja.

Või mõni erakool, Peetri või Katolikukool näiteks? Seal ka kuni 12 last klassis, kuid nt Peetrikooli aasta õppemaks oli juba umbes 100 eurot kuus, mis minu jaoks praegu oleks liiga palju ja ilmselt ka Teil, kui praegu töökohta veel ei ole…

Aga selles mõttes, on Teil õigus, et nii Masingu-kui Hiiekool kutsuvad lapse ja vanema vestlusele. Et kas laps on nende kooli kandidaat. Sinna on suur nõudlus, eks nad selekteerivad välja nn tava lapsed või lapsed, kes peaksid hakkama saama tavakoolis. Nii palju, kui ma olen aru saanud. St lapse kõlblikkusega pole midagi pistmist, see pigem võib olla eliitkoolide pärusmaa. Proovige kooli helistada ja ehk saate vaatama minna nii Maasingut kui Hiiet ja selle järgi otsustada. Seal on tava õppeprogramm, aga võtavad vähe aeglasemalt, st aasta tuleb lisaks.

Või taotleda lapsele tugiisik, kes temaga koolis koos oleks? Kas see võimalus on REHA-plaanis sees?

Nii kahju, et selline keeruline olukord on tekkinud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ta veel pole seitse aga saab 27.09 7 aastaseks ja seega räägivad õppeaastalõikes kõik kui 7 aastasest. Tasandusrühmas tekkisgi segadus et ta oleks pidanud üks aasta varem juba nn vanemate grupis olema aga kasvatajate apsaka tõttu ja kuna ta oli pisikest kasvu ka oli ta pikemalt nn titekate grupis. Möödunud õppeaastal sai viga parandatud ja sai olla nn suuremate grupis, teha suurematega asju ja käia nendega välikäikudel jne aga seda vaid pool aastat kuna siis jäin mina haigeks ja laps oli mu õega kelle jaoks oli busside ja beebiga linna sõita keeruline et last tuua. Märtsi lõpu viimasel nädalal läks laps teise linna vanaema juurde et seal tavalasteaias käia mõne kuu. Kuna ta sealeste kasvatajatega kontakti ei saanud st istus vaibal nurgas tegi oma harjumuspärast kiigutamist kui teised õppetööd tegid siis seega pole ta kooliks ettecalmistust saanud isegi aasta.
Aga tugiisiku kohta vist isegi oli et kui vaja siis saab… aga kust ma seda saan ja kas ka siis kui kodune laps on et tugiisik aitaks last õpetada/selgitada mis ees ootab jne.
Ma ise olin põhikoolis koduõppel seega kardan ise ka kohutavalt kooli. Seega ei oskagi ma last kooliks ise ette valmistada..
Aga kust leida lapsele tugiisik?
Mul omal on tugiisik aga ei mäleta kuidas ja kust selle sain….

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tartus on tugiisiku teenust võimalik taotleda Agrenska keskusest, mis asub Lunini 6 lastehaigla majas ning Tartu linnavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnast.
https://tartu.ee/et/tugiisikuteenus

Seal on piirkonna järgi jaotatud. Mina käisin Vaksali tn, mis on pm Raudteejaama kõrval, Riia tn poolt minnes, tuleb Raudteejaamast mööda minna. Kuigi piirkonna järgi on meie sots osakond Rahu tn.

Helistage oma piirkonna järgsesse sots-osakonda ja nemad saavad Teid edasi aidata.

Tugiisikut peaks saama, kui lapsel on reha-plaanis see soovitus sees. Võtke kaasa kehtiv puudeotsus ja kui on alles, siis esimene puudeotsus ka. Ja REHA-plaan, mul oli vist kaasas ka lapse nn sünnitõend ja muidugi enda id-kaart. Vähemalt meil oli.

Tugiisiku teenust saab taotleda poole aasta kaupa ja seda peaks vist kiiresti tegema, sest varsti võib see poolaasta lukku minna. Tugiisiku ternust oli vist 400 tundi pool aasta peale ja u 60 senti tund oli lapsevanema kanda, ülejäänud maksab linn. Nemad siis annavad edasi info, kuhu pöörxuda. Tugiisiku leidmine/ vahendami eon omakorda teise isiku töö. Aga võib ka ise otsida.

Kahjuks ma nii täpselt ei mäleta, kuna minu lapsel oli tugiisik üle aasta tagasi.

Tugiisik võib kaasas olla koolis või aidata teenustel käia, juhul kui laps käib kuskil või õppida aidata kodus vms. Selles lepingus, mis tugiisikuga tehakse, pannakse ülesanded paika. Lihtsalt peab arvestama, et lubatud tunnid jaguneksid perioodi peale ära.

Kui Teil on endal tugiisik, siis tema võib aidata või ema, kuna tema vist ka seda süsteemi tunneb.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuidas Teil on läinud, millise lahenduse leidsite?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lõpuks sain selle rajaleidja otsuse sisse scännitud, ARNOsse sisestatud ja voilaa viie minuti jooksul pakuti kohta erirühmas. Sai tasandusrühma kuhu oli ka soovitus rajaleidja poolt. Tavarühma järjekorda ilmselt oleks ootama jäänud.

Please wait...
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Esileht Erivajadustega laps Lasteaiakot 7 aastasele Tartus, on mul veel lootust?