Esileht Koolilaps Lasteaialapsest üleöö iseseisvaks koolilapseks?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 57 )

Teema: Lasteaialapsest üleöö iseseisvaks koolilapseks?

Postitas:
Kägu

Päris kurb on vaadata lapsi, kes kevadel pidasid maha lasteaia lõpupeo, aga lasteaias käivad 31.augustini, et siis järgmisel päeval olla “suur” koolilaps juba, kes võib iseseisvalt kodus olla. Kohalikust lasteaiast mitu-mitu näidet. Miks vanemad ei usalda oma lapsi paar nädalatki enne kooli minekut? Kuidas alates 1.septembrist saabub julgus 7-aastane tundideks üksi jätta? Kuna õpetatakse iseseuvumist? Kurb ka, et mõni laps saab puhata ainult lasteaia kollektiuvpuhkuse ajal.

+8
-33
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Oled lasteaias õpetaja?
Lapsed ei ole ju koolis tundides üksi. Seal on järgmine õpetaja. Ja tundide lõppedes jäävad osad lapsed pikapäeva rühma.

Muidugi on kahju, et lapsed ei saa suvel vanematega koos puhkusel olla aga vanemad ei saa terve suvi puhata jalastelehoidja võtmine tähendaks, et maksad oma palga ära.

+18
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oled lasteaias õpetaja?

Lapsed ei ole ju koolis tundides üksi. Seal on järgmine õpetaja. Ja tundide lõppedes jäävad osad lapsed pikapäeva rühma.

Muidugi on kahju, et lapsed ei saa suvel vanematega koos puhkusel olla aga vanemad ei saa terve suvi puhata jalastelehoidja võtmine tähendaks, et maksad oma palga ära.

Ei ole õpetaja (on sel üldse tähtsust, kes vaatlust või tähelepanekuid teeb?).

Loomulikult on lapsed tunnis õpetajaga, pikapäevarühmas ka (see jälle tähendab mitu tundi mõttetut passimist, sest 1.-2.klassis suurt õppida ei anta ja lapse päev venib ikka väga pikaks aja surnuks löömiseks). Aga on ka lapsi, kes peale tunde koju lähevad ning on seal siis üksi. Mind huvitaski, et kuidas üleöö hakatakse oma last nii palju usaldama, et ta saab kodus üksi oldud, samas päev-paar tagasi veel ei saanud (ja sellega seoses ei saanud ta ka suvel puhata). Kodused vanemad, jes lapse “eest ära” toovad on teine teema ja neid pole ka mitte vähe.

+7
-17
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

No enamasti pikapäevarühmas ollakse õues ja söömas.
Tead päris õudne on töölt koju tulla, teades, et kodus ootab sind paras segadus. Ja ega neid lapsi ikka ei jäetagi üksi koju, kes viimase minutini lasteaias on. Nemad lähevadki pikapäeva rühma ja paljudesse ringidesse koolis.
On ka lapsi, kes ise tahavad kollektiivis olla ja mitte kodus.

+11
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu laps (ülimalt iseseisev) käis lasteaias suht viimase minutini enne kooli algust. St muidugi sai ta suvel varem puhkust, aga kui pidin jälle tööle minema, leidsime kõik, et nii on parem.

 

Usaldusega polnud küll mingit pistmist, nt üksi ujumistrennis hakkas laps käima juba suvel aasta enne kooli.

 

Minu põhiline argument oli, et lasteaias sai laps korralikku sooja sööki, mitte ei oleks pidanud üksi endale võileibu tegema või mikrokas midagi soojendama. Laps ise tahtis minna eeskätt seetõttu, et lasteaias on teised lapsed ja sellepärast lõbusam. 8-9 tundi üksi kodus on ikka hoopis midagi muud kui pärast kooli 2-3 tundi (mis on ka sageli seotud hoopis huviringidega).

 

Kui 1. klassi läks, siis ma tellisin koolilõunale lisaks sooja söögi. Pärast kooli oli tal iga päev veel mõni trenn või ring, lõpetas ~15-16 paiku. Ja kella 17.30 ajal jõudsin juba mina ka koju.

+20
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ja mees käime 8-17 tööl, tööleminekuks kulub 30min -1h. Seega peaks laps olema üksi  umbes 7-18. Minu jaoks natuke liiga pikk aeg.

Minu laps küll puhkas jaanist alates, kuni siiani. Lihtsalt jagasime puhkusi mehe ja vanevanematega, aga sos juhuks jätsime nimekirja, kuni 31.08, aga mõistan vanemaid, kel pole sellist võimalust ja siis pigem olgu laps kohas, kus saab sooja sööki ja keegi valvab

+19
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui 1. klassi läks, siis ma tellisin koolilõunale lisaks sooja söögi.

Koolilaps ei oska omale mikros, kufis või pliidil toitu soojendada, et peab eraldi tellima? Tellisid woltiga ukse taha ja võõraste neegritega on ok suhelda?

+2
-37
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Küll on armas see inimese mure teiste laste pärast. Ja kirjutatakse sellest ka nii toredasti ikka sellises võtmes, et küll mina olen tubli, aga teised vanemad nii hooletud, rumalad, halvad. Mina tean mitmeid lapsi, kes käivad augustis veel lasteaias enne kooli, sest siin on päris suur vahe sees, kas sa oled kodus üksi terve päeva või ainult mõne tunni. Minu enda laps küll keeldus pärast lõpuaktust enam lasteaeda minemast, aga kõigile lastele ei meeldi üksi kodus pikad päevad istuda ja eelistavad lasteaeda. Ma arvan, et ei peaks seda siis neile keelama, kuna mõni emme arvab, et nii pole õige.

+16
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küll on armas see inimese mure teiste laste pärast. Ja kirjutatakse sellest ka nii toredasti ikka sellises võtmes, et küll mina olen tubli, aga teised vanemad nii hooletud, rumalad, halvad. Mina tean mitmeid lapsi, kes käivad augustis veel lasteaias enne kooli, sest siin on päris suur vahe sees, kas sa oled kodus üksi terve päeva või ainult mõne tunni. Minu enda laps küll keeldus pärast lõpuaktust enam lasteaeda minemast, aga kõigile lastele ei meeldi üksi kodus pikad päevad istuda ja eelistavad lasteaeda. Ma arvan, et ei peaks seda siis neile keelama, kuna mõni emme arvab, et nii pole õige.

Ja see postitus oli siiralt armas ja heatahtlik? Vanasõna pinnust ja palgist silmas oled kuulnud?

+2
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja see postitus oli siiralt armas ja heatahtlik? Vanasõna pinnust ja palgist silmas oled kuulnud?

Mina ei proovinudki olla siiralt armas ja heatahtlik, vaid olin sihilikult irooniline. Imelik, et sa sellest aru ei saanud.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Koolilaps ei oska omale mikros, kufis või pliidil toitu soojendada, et peab eraldi tellima? Tellisid woltiga ukse taha ja võõraste neegritega on ok suhelda?

Miks võtta sõna, kui ei tea koolilastest midagi. Ilmselgelt on mõeldud koolisööki, mida pakutakse pikapäevarühma lastele, sest koolilõuna on juba päris vara ja kahe-kolme paiku läheb kõht uuesti tühjaks.

+24
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

TA kui vanalt sinu lapsed iseseisvaks said? Või polegi lapsi?

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lasteaialaps peaks üksi kodus olema tõesti terve päeva. Koolilaps pidi olema kodus ikkagi maksimaalselt lõunast kuni 17ni või 18ni umbes. Minu lapsel oli esimeses klassis mitmel päeval pärast kooli kohe trenn, seega jõudis trennist koju alles 16 ajal ja paari tunni jooksul tuli keegi juba koju. Vahel oli tõesti ka selline päev, et oli juba pool 2 kodus, aga see oli pigem tore, kutsus mõne sõbra külla tihtipeale. Lõunaks ostis endale ise mõnest toidukohast midagi (nt sushi või kebab vms). Enne kooli minekut oli ta ikka tihtipeale ka mitu tundi üksi kodus.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ühinen nende eelkirjutajatega, kes väidavad, et koolilaps ei pea olema üksi kodus sama aja kui lasteaialaps. Mul tööpäev 8.00-17.00, lisaks minekule ja tulekule kuluv aeg. Seega peaks lasteaialaps omaette kodus olema umbes 9,5 tundi. Koolipäev lõppes neil esimesel klassis 14.00 (koolipäev algas teisest tunnis), seega oli laps peale kooli kodus veidi üle 3 tunni. Kui vanematel ei ole võimalik kogu puhkus suvel välja võtta ja ka tugisüsteem puudub siis 3 kuud jutti üksi kodus olla on (vastse) 7-aastase jaoks ikka veidi liig. Meil on ka lapsele koolist lisaeine tellitud. Saab enne koju minekut korralikku sooja toitu ning ei pea hakkama kodus kappides tuustima või võileibu tegema. Ja kuna peale lisaeine söömist jõuab koju nii 14.30 paiku siis jääb üksi olemise aega alla 3 tunni. Selle aja sees ta siis kas puhkab niisama, vaatab telekat või alustab koduste ülesanetega (tavaliselt neil midagi lõpetada ikka jääb).

Ise enne lapse kooliaega lõpetasime lasteaia lepingu juulikuu lõpuga. Augustis võtsime mehega mõlemad puhkust välja ja vanavanemad võtsid ka last enda juurde mitmeks päevaks. Mõned päevad oli laps üksi kodus ka aga mitte täispikad päevad vaid sai kombineeritud nii, et on maksimaalselt 4-5 tundi omaette. Kui tekkis mingi mure või oli vaja midagi arutada siis helistas.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

on sel üldse tähtsust, kes vaatlust või tähelepanekuid teeb?

Selles mõttes on, et meie lasteaias tegid ka õpetajad kogu aeg tähelepanekuid: laps peaks saama ikka võimalikult palju vabu päevi, laps peaks ikka terve suve kodus olema, laps peaks kodus olema ka koolivaheaegadel, jõuluvaheajal jne, jne. Laps peaks ära viidama kell neli, sest muidu ta ju väsib ära, kui ta ei soovi magada, siis peaks ta üldse ära viidama juba enne magamist. Augustis enne kooli muidugi ei tohiks laps lasteaeda tulla, sest ta segab seal juba uute laste harjutamist. Kõike seda ikka pigem selleks, et endale tööd vähemaks saada.

+11
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Selles mõttes on, et meie lasteaias tegid ka õpetajad kogu aeg tähelepanekuid: laps peaks saama ikka võimalikult palju vabu päevi, laps peaks ikka terve suve kodus olema, laps peaks kodus olema ka koolivaheaegadel, jõuluvaheajal jne, jne. Laps peaks ära viidama kell neli, sest muidu ta ju väsib ära, kui ta ei soovi magada, siis peaks ta üldse ära viidama juba enne magamist. Augustis enne kooli muidugi ei tohiks laps lasteaeda tulla, sest ta segab seal juba uute laste harjutamist. Kõike seda ikka pigem selleks, et endale tööd vähemaks saada.

Tundub jah nii.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Esimeses klassis vanem viib ja läheb vastu. On vanemaid kelle laps aga läheb ja tuleb ise. Nii ka võib. Aga lasteaiast ta üksi 3 kuud tagasi ei tohtinud üksi ära minna, kui vanem lubanud.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Koolilaps ei oska omale mikros, kufis või pliidil toitu soojendada, et peab eraldi tellima? Tellisid woltiga ukse taha ja võõraste neegritega on ok suhelda?

Miks võtta sõna, kui ei tea koolilastest midagi. Ilmselgelt on mõeldud koolisööki, mida pakutakse pikapäevarühma lastele, sest koolilõuna on juba päris vara ja kahe-kolme paiku läheb kõht uuesti tühjaks.

Seda tasulist sooja sööki pakutakse ikka kõigile kuni vist lausa gümnaasiumi lõpuni. Mõeldud neile, kel pärast tunde veel trennid ja ei jõua/taha välja sööma minna. 7.-8. klassis lapse klassikaaslased veel kasutasid.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui 1. klassi läks, siis ma tellisin koolilõunale lisaks sooja söögi.

Koolilaps ei oska omale mikros, kufis või pliidil toitu soojendada, et peab eraldi tellima? Tellisid woltiga ukse taha ja võõraste neegritega on ok suhelda?

Arvan, et see on pigem erand, agamu laps oskas enne kooliminekut tegelikult juba ka nt muna praadida ja lihtsamat putru keeta. Mutmekplgseteks lõunasöökideks jäi sellest muidugi väheseks.

 

Aga lõunasöögi tellisin talle muidugi koolisööklast (nn pikapäevasöök). Sageli ta ei jõudnudki enne trenni kodust läbi.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Seda tasulist sooja sööki pakutakse ikka kõigile kuni vist lausa gümnaasiumi lõpuni.

Pakutakse siis, kui tellida, nagu teine kägu ka tegi.
Ei saa aru, milles su probleem on.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegelikult päris raske ikka jah, kui laps peab kooli minekul kohe iseseisvuma. Lapsed on erinevad, kõik ei ole varaküpsed. Meie lapses ei tundunud selliseks iseseisvuseks esimeses klassis materjali olevat – hajameelne jne. Jah, me  ei usaldanudki, ei julgenudki.

Õnneks vanaema sai meie koju tulla ja last vastu võtta. Et laps ei pidanud olema üksi. Autoga kooli, peale kooli pikapäevarühm,  kus ootas oma trenni/ringi (sageli kasutas aega ka koduste ülesannete tegemiseks), pikapäevasöök, ring/trenn. Siis autoga koju.

Lihtsalt tõin näiteks, et kõik ei ole varakult iseseisvad.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen lasteaiaõpetaja ja võin öelda, et enamik koolieelikuid ei ole küpsed olema päevade viisi 8-10 tundi üksi kodus, sh ennast toitlustama. Nad võiksid võimalusel suvel kodus olla küll (nagu ka kõik muud maailma inimesed, õpetajad, emad-isad ja kõik muud ka), me vajaksime pikka puhkust ja rohket õueshulkumist ja suvist muretut vabadust muidugi rohkem, kui elu seda enamikule meist võimaldab, aga kui vanemate ja ülejäänud turvavõrgustiku ajal seda organiseerida ei õnnestu, siis on siiski 100 x parem, kui (peatne) koolilaps on lasteaias, kui et täitsa isepäi. Mida nad üksi olles teevad? No mõne tunni sisustavad asjalikult ära, aga ülejäänud aja  a) lollusi b) passivad ekraanis c) otsivad kontakti vanemate jt-ga (helistavad ja messivad, mis segab väga töötegemist).

Kui oleks minu teha, ma võimaldaksin lasteaias käia kuni 31. augustini nendel lastel, kelle vanemad käivad kodust väljaspool tööl ja kellel muu tugivõrgustik puudub. Koolieelikutel võiks olla eraldi väike hoiurühm/valverühm, kus käidaks vajadus-, mitte mugavuspõhiselt, seal ei peaks nt magama, lasteaia lähedal elavatel lastel võiks ka olla luba vanema avalduse peale kokkulepitud ajal ise koju minna (nt kell 15-16.00, st peale õhtuoodet), aga enamiku päevast oleks laps hoitud. Seda vajaduse olemasolu aga lasteaial kontrollida pole võimalik, seega jätkub praegune süsteem, kus sageli tuuakse suvel, puhkuse ajal, aeda ka neid lapsi, kellel tegelikult hoiuvajadus puudub.

+13
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui ise olin algklassides, siis mingi vanuseni läksin peale kooli ema töö juurde ja pärast sealt läksime koos koju. Ise lahendaksin oma lastega selle teema samamoodi, töökoha iseloom võimaldab seda.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu laps on just kooli minemas. Lasteaias käis viimast päeva mai lõpus, nüüd on 3 kuud kodus olnud kuna ma ise olen kodukontoris ja ka vanaema saab aidata. Aga kui neid võimalusi ei oleks, siis ma küll teda üksi koju ei jätaks pikkadeks päevadeks. Eks lapsed on erinevad, tõenäoliselt palju lapsi on iseseisvamad kui minu oma. Aga ma olen enam kui kindel, et üksi ta mitte midagi korralikku ei sööks isegi siis, kui ma selle talle lauale paneksin. Pigem istuks päevad läbi näljas ja tuuseldaks kapid läbi ja otsiks kommi. Siis ta vahiks päevade kaupa telekat või mängiks telefoniga. Kas see oleks parem variant? Igal juhul ma eelistaksin lasteaias käimist sel juhul.

Ka kooli esimestel aastatel ma ikkagi pigem viin ja toon teda ning jätan üksi koju maksimaalselt mõneks tunniks. Minu arvates pole 7-aastane veel piisavalt suur et üksi linnaliikluses ringi seigelda ning kodus üksi aega surnuks lüüa.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegelikult need vanemate tööjuures tiksumised ka ei ole head aga mis teha. Oleneb muidugi vanemate tööst. Nii mõnigi esimese klassi laps tahaks magada pärast tunde. Lisaks töökohtades ikka toidetakse neid pigem saiakestega.

Päris kurb on ka laste käest kuulda, et neid ei lubata kodus ise kööki, sest nad ajavad köögi sassi. Ja samas tellib pere oma söögi burksi putkast iga päev.

 

+1
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meie lastest pole ükski üleöö iseseisvunud. Alles kusagil poole teise klassi pealt tundsid, et nüüd julgeksid ise ühistranspordiga kooli minna. Ja 31. augustini pole ka ükski neist lasteaias käinud. Nii minu kui mehe töö iseloom võimaldab suurema osa suvest puhata, nii et lapsed saavad ikka vähemalt jaanipäevast poole augustini meiega maal olla.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks vanemad ei usalda oma lapsi paar nädalatki enne kooli minekut? Kuidas alates 1.septembrist saabub julgus 7-aastane tundideks üksi jätta? Kuna õpetatakse iseseuvumist?

Päris imelik teemaalgatus. Me praegune 6-aastane on juba ammu õppinud üksi kodus olema paari-kolme tunni kaupa, ise endale süüa leidma, ise kodulähedases poes käima ja ka tulevane koolitee on selge, kuigi ta sel sügisel veel kooli ei lähe. Kõike seda saab õpetada ka siis, kui laps lasteaias käib. Mis pagana usaldamisest sa räägid vaid paar nädalat enne kooli? See on ju pidev õpetamine ja harjutamine, lasteaias pikki päevi olemine ei puutu ju üldse teemasse. Loomulikult on hea, et laps on aias, hooldataud, toidetud ja sõbrad ümber, kui vanematel muud võimalust pole. Ega see ei tähenda, et ta muul ajal ei oska ise endaga hakkama saada.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed on erinevad – mõni iseseisvub üsna varakult, mõnel aga läheb kauem. Ma näen seda oma laste pealt – poiss hakkas juba enne kooli ise tegutsema, tüdruk aga kipub juhiseid ära unustama või eirama (no ei ole veel küps iseseisvalt toimetama).

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii imelik teemaalgatus. Lasteaialaps on lasteaialaps. Koolilaps on koolilaps ja iseseisvus tulebki ajaga, keegi ei eeldagi, et 1.septembril ollakse juba väga iseseisev ja üksi kodus tundide kaupa ja ei-tea-mida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks vanemad ei usalda oma lapsi paar nädalatki enne kooli minekut? Kuidas alates 1.septembrist saabub julgus 7-aastane tundideks üksi jätta? Kuna õpetatakse iseseuvumist?

Päris imelik teemaalgatus. Me praegune 6-aastane on juba ammu õppinud üksi kodus olema paari-kolme tunni kaupa, ise endale süüa leidma, ise kodulähedases poes käima ja ka tulevane koolitee on selge, kuigi ta sel sügisel veel kooli ei lähe. Kõike seda saab õpetada ka siis, kui laps lasteaias käib. Mis pagana usaldamisest sa räägid vaid paar nädalat enne kooli? See on ju pidev õpetamine ja harjutamine, lasteaias pikki päevi olemine ei puutu ju üldse teemasse. Loomulikult on hea, et laps on aias, hooldataud, toidetud ja sõbrad ümber, kui vanematel muud võimalust pole. Ega see ei tähenda, et ta muul ajal ei oska ise endaga hakkama saada.

Kas eelkooliealist võib siis üksi koju jätta mitmeks tunniks? Iseseisvalt poodi saata?

 

+2
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 57 )


Esileht Koolilaps Lasteaialapsest üleöö iseseisvaks koolilapseks?