Esileht Pereelu ja suhted Lastekasvatus varem

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 75 )

Teema: Lastekasvatus varem

Postitas:
Kägu

Mõtlen oma lapsepõlve peale, olen 50a. Kas siis oli tavaline, et vanemad lastega ei mänginud ega tegelenud. Olid piirid küll mida võis ja mida mitte. Igavuse puhul kästi endale tegevus leida. Ja kui ei leidnud, siis otsiti mingi töö, mida laps teha võiks. Vanematel olid omad tegemised või olid nad väsinud. Kas mul oli vaid nii, või oli selline suhtumine selle aja märk?

 

+26
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen 42 ja üsna sarnased mälestused. Aga eks vanematel oligi rohkem töid ja toimetamisi, sest lisaks palgatööle kasvatasid minu vanemad aiamaal söögikraami – kartulid, kapsad, porgandid, kurgid, tomatid jne plus marjad. Kõik see kraam vajas hoolt ja hiljem ka sisse tegemist – kogu kelder oli kurgipurke ja moose ja mahlu täis, mida siis talv läbi söödi.  Pesu pesemine võttis emal terve ühe päeva – poolautomaatmasinaga loputasid ju ise käsitsi.  Oma nuku jmt mängud mängisin ikka üksi ära. Mõnikord harva mängis ema mõnd lauamängu minuga ja õhtul luges teinekord raamatut. Kui koolitüdruk olin, siis isa võttis mind mõnikord kalale kaasa. Suvel ühel päeval viidi meid lõbustusparki ja korra käisime ka Haapsalus tuttavatel külas. Olen Pärnust pärit, aga  rannas oma vanematega ei käinud ma näiteks kunagi. Mind hoidsid ja minuga tegelesid rohkem vanaema-vanaisa, sest nemad olid pensionil.

+19
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma samas vanuses, umbes. Nii palju kindlasti elu lastega tegelemise ja mängimise ümber ei keerelnud, see oli ka minu puhul nii. Aga on asju, olukordi, mida eredalt mäletan. Näiteks päris väiksena olen isaga mingit mosaiiki ladunud, temalt õppisin igasugu kujundeid juurde looma. Laevu, autosid ja maju. Oli nisuke plastikust valge sõrestik, vbl u. 25 x 25 ruut või sedasi, kuhu lillekujulised punased-sinised-rohelised junnid tuli sisse toppida ja nii sai pildi luua. Omas ajas väga uhke värk. Siis mäletan lastedoominot, seda mängiti minuga päris palju. Musta notsut mängiti ribadeks. Ja ju jälle ikka isaga, sest no ega emal polnd kunagi sellisteks tühisusteks aega. Õues ajas isa mind lihtsalt taga, meil olid nisuksed rõdualused postid ja nende ümber käis trall. Minu jaoks oli see vist kõige lõbusam elamus. Siis ta venitas mind niisama selga ja pildus üle oma selja. Sama nalja tehti tihti toas voodil või kušetimoodi asemetel, kuhu oli hea laps pehmelt maha heita. Ettelugemist või muinasjuttude lugemist ma ei mäleta, aga koos vaatasime Bidstrupi seda suureformaadilist raamatut, kus ainult joonistused sees olid. Üks teine sama suur raamat oli veel sõbralikud saržid eesti tegelastest, koorijuhid ja värgid, isa eemalt näitas ja mina kilkasin, et kes see siis on. Talvel käisime jõel suusatamas, harvem sain uisud alla. Kui ma suurem olin, siis mängisime isaga väga tihti laevade pommitamist, aga ruudud-tähed ja numbrid pidin ise enne ära joonistama. Üks teema, mis otseselt ei liigitugi nagu mängimise või tegelemise alla, aga kaudselt veidi sinnakanti muul viisil on, on mul isaga teleka vaatamine. Mulle õudselt meeldis vahtida neid vanainimeste-teatritükke, nigu “Kala neljale”, “Mees, naine ja kontsert”, “Rudolf ja Irma” ja üks mitmest osast koosnev tükk oli veel, kus Elle Kull mängis Maria Marmorit. Need olid kuidagi nii pidulikud hetked. Isa tegi enne veel gaasiahjus saiaviilud krõbedaks, sinna panime võid ja mustsõstramoosi peale ja nauding võis alata. Vahel vedas eriti ja ema tegi selleks ajaks mingit plaadikooki või vormisaia või koguni vahvleid. Ma tahtsin vist tasakaalu mõttes emaga samasugust telekavaatamist korraldada, aga ainukesed võimalikud momendid olid siis, kui laupäeva hommikuti oli Kosenkraniuse “Vaata kööki”, siis ma alandliku pugejalikkusega tormasin kohale tooma pliiatsit ja kaustikut, kuhu ta retsepte kirjutas. Mis ta nendega tegi, maitea ausalt, sest süüa ta nende järgi KUNAGI ei teinud! Aga selle saate ajal ma pidin ikka vakka olema ega tohtinud midagi möliseda ega küsida. Isaga oli parem, sest isa jutustas alati vastu, kui talt midagi küsisin. Puhaku ta rahus, sest nüüd ta enam vastu ei räägi juba ammu. Ja veel. Mäletan, et käisime isaga vanaautode näitusel, aasta oli ehk 1983 või 84, see oli kuskil praeguse Pärnu Keskraamatukogu taga, seal oli mingi tühermaa, iidsel ajal vist üldse ordulossi asupaik. Ja veel oleme paaril suvel kahekesi käinud Raeküla staadionil koertenäitusel. Pärast tulime Papiniiduni jala, muistsetel aegadel jäi selle tee äärde vähemalt kaks paviljoni, kust võis limpsi ja väikest saia osta. Ma tänan oma isa südamest, et ta ei kiirustanud mind kunagi takka, et “joo nüüd ära oma asi ja akkame minema”, et ma võisin mõlemas putkas oma limonaadi aeglaselt luristada.

 

Aga midagi tegi ema ka. Tema näiteks laulis minuga palju. Piimasuppi tegi, siis oli mingi seuke leelotus, et ema pani supi sooja lapsed laulsid halleluuja. Palju muid laule on ka meelde jäänud. Süda tuksub, kullast süda, varesvagalinnukene, kogu see enteltentel eksju, ja siis meeldisid talle suveniiri laulud. Mina rõkkasin kaasa muidugi. Plaadimuusikat kuulasime koos palju. Apelsin, Kukerpillid, paar välismaist plaati koos quantanameradega. Jah, palju oli laulmist.

Kui väga järele mõelda, siis ma ei kurda. Igavust ei mäleta, sest mulle meeldis üksindus väga. Kui ema-isa tööl olid või aiamaal või ehitasid terve elu ju maja, siis ma lihtsalt joonistasin, lugesin, mängisin nukkudega. Jumala eest, teate, ma mängisin nukkudega mingi 15 eluaastani! Mul polnud neid palju ega ka uhkeid, aga need, mis olid, olid armsad ja kallid. Nukuvankriga ei söandanud muidugi tänaval ega aiaski patseerida(kuigi oleksin tahtnud).

Täiendus. Siin eelmine inimene rääkis Pärnu rannast, kus ta vanematega kunagi ei käinud. No minu emmele meeldis väga naisterand! Jeesus, ma vihkasin seda kohta! Suvel tiriti mind sinna kasvõi vägisi kaasa ja kisti paljaks. Aga noh, vees oli jälle tore ka. Et ma inimmassis orienteeruksin, siis oli meil kaasas rõve kollane vähikujuline täispuhutav loom, seda ma siis otsisin, kui merest tulin. Vees ma sellega käia ei tahtnud, sest servad olid sel väga teravad ja vastikud. Sealsamas lähedal oli kunagi lõbustuspark, seal olen isaga paar korda ilmaratta peal käinud. Tean, et olid mingid sellised jutud, et mehed olid käinud ilmaratta peal selleks, et naisterannas naisi vahtida. Maiteagi, see jutt on rohkem vist niisama. Mida sa sealt ikka niiväga näed. Aga minu ema luidete tagant passivad mehed ei heidutanud. On seda hiljemgi öelnud – las aga vahivad, see pole kõikse ullem kui mees naist vahib.

 

+18
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma arvan, et oleneb ikka lapse vanusest. Ma ei ülteks, et ma liiga palju oma lastega praegu mängiks (9a ja 11a), sest neil on palju oma mänge, meisterdamist ja huvisid, mis mind ei huvita. Jah, trenni ja tegevustesse aitan minna, aga seda tegi minu ema ka (ma olen küll alles 40). Vahel harva mängime kodus lauamänge või õues sulgpalli, pinksi või käime koos matkamas või suusatamas (aga neid viimased “sunnin” ma pigem lastele peale, sest mulle meeldib).

Palju siis tänapäeval lastega tegeletakse? Sageli istuvad lapsed ekraani ees ja vanemad teevad ikka oma toimetusi.

+8
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kummalisel kombel on praegu vanemad laste meelelahutajad. Muutus toimus millalgi selle sajandi alguses.

+19
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma olen 34 ja mäletan ka, et pigem kasvasime õega ise.

Ema käis kahel töökohal. Oli väsinud koguaeg. Isa oli omaette ooper. Teda nägi kodus nagu kuuvarjutus, oli tööl koguaeg(hiljem selgus et käis naistes).

Ka meie ema ja vanaema kasvatasid ise põllul söödavat. Sinnagi läks palju vaeva ja lapsed pidi ka kaasa aitama. Mäletan, et riisumist ja rohimist ma vihkasin.

Ainuke ühistegevus oli ka meil Pärnu naisterannas käimine emaga.

Suviti olime vanaema ja vanaisa juures päris pikalt. Seal oli kolm nõbu, kellega tegevust leidsime ja vanaisaga kõik koos metsas kolasime.

Aga eks ma ei ole sellest ühisest mängimisest puudust tundnudki. Ma olin juba lapsest peale üsna üksihoidev laps. Meeldis üksi nokitseda ja üksi kodus olla oli nagu teraapia.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen sündinud 80ndatel ja minuga mängiti väga vähe. Pidin ikka ise tegevust leidma. Minu laps tahab koguaeg, et keegi temaga mängiks ja temaga koos oleks. Kuna ise käisin lapsena vähe ringi ja kinos jne, siis oma lapsega liigun väga palju.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma samas vanuses, umbes. Nii palju kindlasti elu lastega tegelemise ja mängimise ümber ei keerelnud, see oli ka minu puhul nii. Aga on asju, olukordi, mida eredalt mäletan. Näiteks päris väiksena olen isaga mingit mosaiiki ladunud, temalt õppisin igasugu kujundeid juurde looma. Laevu, autosid ja maju. Oli nisuke plastikust valge sõrestik, vbl u. 25 x 25 ruut või sedasi, kuhu lillekujulised punased-sinised-rohelised junnid tuli sisse toppida ja nii sai pildi luua. Omas ajas väga uhke värk. Siis mäletan lastedoominot, seda mängiti minuga päris palju. Musta notsut mängiti ribadeks. Ja ju jälle ikka isaga, sest no ega emal polnd kunagi sellisteks tühisusteks aega. Õues ajas isa mind lihtsalt taga, meil olid nisuksed rõdualused postid ja nende ümber käis trall. Minu jaoks oli see vist kõige lõbusam elamus. Siis ta venitas mind niisama selga ja pildus üle oma selja. Sama nalja tehti tihti toas voodil või kušetimoodi asemetel, kuhu oli hea laps pehmelt maha heita. Ettelugemist või muinasjuttude lugemist ma ei mäleta, aga koos vaatasime Bidstrupi seda suureformaadilist raamatut, kus ainult joonistused sees olid. Üks teine sama suur raamat oli veel sõbralikud saržid eesti tegelastest, koorijuhid ja värgid, isa eemalt näitas ja mina kilkasin, et kes see siis on. Talvel käisime jõel suusatamas, harvem sain uisud alla. Kui ma suurem olin, siis mängisime isaga väga tihti laevade pommitamist, aga ruudud-tähed ja numbrid pidin ise enne ära joonistama.

Aga midagi tegi ema ka. Tema näiteks laulis minuga palju. Piimasuppi tegi, siis oli mingi seuke leelotus, et ema pani supi sooja lapsed laulsid halleluuja. Palju muid laule on ka meelde jäänud. Süda tuksub, kullast süda, varesvagalinnukene, kogu see enteltentel eksju, ja siis meeldisid talle suveniiri laulud. Mina rõkkasin kaasa muidugi. Plaadimuusikat kuulasime koos palju. Apelsin, Kukerpillid, paar välismaist plaati koos quantanameradega. Jah, palju oli laulmist.

Kui väga järele mõelda, siis ma ei kurda. Igavust ei mäleta, sest mulle meeldis üksindus väga. Kui ema-isa tööl olid või aiamaal või ehitasid terve elu ju maja, siis ma lihtsalt joonistasin, lugesin, mängisin nukkudega. Jumala eest, teate, ma mängisin nukkudega mingi 15 eluaastani! Mul polnud neid palju ega ka uhkeid, aga need, mis olid, olid armsad ja kallid. Nukuvankriga ei söandanud muidugi tänaval ega aiaski patseerida(kuigi oleksin tahtnud).

Täiendus. Siin eelmine inimene rääkis Pärnu rannast, kus ta vanematega kunagi ei käinud. No minu emmele meeldis väga naisterand! Jeesus, ma vihkasin seda kohta! Suvel tiriti mind sinna kasvõi vägisi kaasa ja kisti paljaks. Aga noh, vees oli jälle tore ka. Et ma inimmassis orienteeruksin, siis oli meil kaasas rõve kollane vähikujuline täispuhutav loom, seda ma siis otsisin, kui merest tulin. Vees ma sellega käia ei tahtnud, sest servad olid sel väga teravad ja vastikud. Sealsamas lähedal oli kunagi lõbustuspark, seal olen isaga paar korda ilmaratta peal käinud. Tean, et olid mingid sellised jutud, et mehed olid käinud ilmaratta peal selleks, et naisterannas naisi vahtida. Maiteagi, see jutt on rohkem vist niisama. Mida sa sealt ikka niiväga näed. Aga minu ema luidete tagant passivad mehed ei heidutanud. On seda hiljemgi öelnud – las aga vahivad, see pole kõikse ullem kui mees naist vahib.

Kullake, Sa oled või sees, et me tutvusime 😀  😀

Enda lapsepõlvest mäletan, et täiskasvanud lastega ei mänginud, vaid õues suuremad lapsed õpetasid ja valvasid kõiki lapsi. Kõik mis vaja sai selgeks (kummikeksust, uisutamisest kuni suhete klaarimiseni).  Lasteaiaealisena käisime sünnipäeval, kus õde-venda koos pidasid ja vot nende ema mängis klaverit ja laulsime, mängisime koos. See oli meeleolukas küll. Nende ema oli lasteaias muusika kasvataja. Meie ema luges jällegi igal õhtul meile raamatust ette. Olen kuulnud, et mitte kõigis peredes ei olnud nii. Laste ja täiskasvanute tegemised olid erinevad jah. Sel ajal kui lapsed palju spordiga tegelesid, olid täiskasvanud enamsti juba 40+ vanuses suht ümarad ja vähese liikumisega. Mäletan hästi, et meie kolhoosis oli 2!!täiskasvanud meest, kes jooksmist harrastasid. Nüüd on vastupidi, lapsed on ümarad ja vanemad jooksevad/spordivad.

Kustumatu mälestus on jäänud mulle sellest, et karnevaliks jällegi meisterdas isa mulle filigraanse peapärja, millega lumehelbekst pidin mängima. Naabrionu, kes tihti vipsis oli,  joonistas suits hambus oma 7a pojale üliägeda sokukese maski.

Pärnusse sõit oli meil ilmatu tegemine. Mõnel suvel korra käisime, kuna vanaema oli seal Tervise sanatooriumis suisa 3 nädalat. Neid Pärnu karuselle mäletan küll aga need olid vist alailma suletud, migit sõitu me ei teinud… Aga see Pärnu lummus saatis mind vist küll kuni 15 eluaastani. Suvelaagriski olid ikka kõige ilusamad poisid Pärnu rühmadest.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No minu emmele meeldis väga naisterand! Jeesus, ma vihkasin seda kohta!

Jessver – ma vihkasin randa täiega! Pärnu oma oli kõige hullem: palav, ilgelt inimesi ja liiv. Meie oma linnas oli parem, sest seal oli järv ja järve kaldal muru. Aga rannas käimine oli üks õudsemaid asju üldse.

Ema meiega natuke ikka tegeles, kui me väiksemad olime. Sellised lasteaia ealised. Ma olin vanem laps ja ka suguvõsas vanim ning mina olin ülejäänute eest vastutaja. Ja ma sain sellega hakkama ja olin üldse mõistlik ning seetõttu jäeti mind lihtsalt tähelepanuta. Ilgelt vajan täiskasvanuna vajalik olemist ja heakskiitu.

+8
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

olen 53 ja meil oli super vanemad. Mõlemad töötasid kõrgetel kohtadel, aga laste jaoks oli neil alati aega.  Isa osalus oli sportlik ning töökasvatus – metsajooksud, korvpalli vabavisked, võrkpall-sulgpall, ema osales ka – samuti mängiti lauatennist, koroonat, kabet, malet, aga ka kaarte. Suviti sõideti mööda Eestit, aga ka Venemaad, Läitis-Leedus, kusjuures telkisime. Ema luges õhtut raamatuid ette kuni kõige noorem laps sai 7, siis kolisime eraldi tubadesse. Palju sai koos joonistatud, parimad pildid kleepisime lastetoa seinale. Ühised seenel-marjal käimised, suusatamise ja siis lõkkel söögi tegemine. See ei olnud lastele meelelahutuse otsimine, pere lihtsalt elas koos ja toimetas koos. Õhtuti kogunes pere suurde tuppa, telekat midagi ei tulnud – siis mängisime lauamänge ja kaarte kogu perega.

Kui seda loen, siis tegelikult oli ühiseid tegemisi rohkem.

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minagi Pärnust pärit ???? Aga 70-80-ndatel olid hoovid lapsi täis ka, seltskonda, kellega mängida, oli alati. Jooksime majade vahel, ehitasime onne, tegime pajude otsa kiikesid… Nüüd käisin oma lapsepõlvetänavatel ja nägin, et kõigile majadele on tarad ümber ehitatud, kuskilt enam läbi ei pääse nagu vanasti. Seega nendel lastel ei olekski kusagil olla, isegi kui nad tahaksid. Mul on kahju, et elu on niimoodi muutunud, et lapsed nüüd enamasti toas ja omaette on, see karjas jooksmine ja mängime oli lõbus ja aitas valmistuda täiskasvanueluks.

 

+15
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja kui lisada juurde, et meie lastena täiesti vabatahtlikult peale koolipäeva lõppu veel kelgutamas või siis nädalavahetustel suusatamas, uisutamas ja kelgutamas käisid. Tihti sai terved päevad õue oldud ja tuppa tulid poolmärjana, kindad vettinult. Praegused lapsed sureksid nädala jooksul maha. Ainult vihamaste ilmadega olime toas, muidu joosti hoovides ringi, mängiti rahvastepalli ja mädamuna – vanemad tulid aknale ja hõikasid – nüüd magama. Ratastega kimati ringi, ma sõitsin maal poodi – 10 km ots, 3 km eemal käis lahvka – jalgsi mindi sinna

+21
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tihti sai terved päevad õue oldud ja tuppa tulid poolmärjana, kindad vettinult.

Jah, mäletate, kindad olid läbimärjad, lumetükke täis ja kintsud punased tagumikkupidi mäe pealt allalaskimisest. Ega siis mingit vee- ja tuulekindlat riietust ju polnud. Kootud labakud ja villased püksid ja ikka tunde sai väljas rahmeldatud. Oleme ikka karastuse saanud!

+21
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sündinud 80ndatel.

Minu ja mu õega tegelesid vanemad pigem palju: ema luges meile hästi palju, mitte üksnes õhtuti unejutuks, vaid päeva jooksul muidu ka, nii lasteraamatuid kui suurte inimeste luuleraamatuid. Tal olid mingid paksud eesti luule antoloogiat, valisime sealt huupi luuletusi, lugesime üksteisele ette ja teised pidid ära arvama, kes on autor. Palju mängisime ka lauamänge, eriti kaarte varajasemas koolieas.
Isaga jälle joonistasime, ta viitsis alati naljapilte joonistada või mõtlesime kordamööda teemasid välja ja kõik pidid siis sellel teemal joonistama, pärast näitasime pilte teistele. (Nüüd mängin seda mängu oma lastega.)

Nädalavahetuseti käisime palju tädide peredel külas, vanaemade juures, samuti loomaaias, teatris, matkamas, vanalinnas jalutamas pühapäeviti, kevadeti kuskil mere ääres või metsas sinililli korjamas… Suviti käisime peretuttavatega telkimas terve vanemate puhkuse aeg mööda Eestit, Lätit, Leedut, olime nädala ühes kohas, siis reisisime edasi.

Kindlasti on lapsepõlvemälestused natuke idealiseeritud ka, aga igavust ma tõesti üldse ei mäletagi ja üksi, st vanemateta olekut, oli pigem ka väga harva. Isegi vanaemade juurde läksime 9 juhul 10-st perega koos, mitte et lapsi oleks nädalateks kuhugi ära saadetud.

Ja mu ema on siiani selline, kes kohe siiralt viitsibki lastega (nüüdseks lapselastega) tegeleda. Ise ma nii kannatlik ja hea ema vist polegi…

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

41. Võib-olla mängimist tõesti oli vähem, aga tegeleti küll.

Mul on ka rohkem isaga neid mälestusi, majapidamine oli ju ema kaelas. Igal õhtul loeti ette (ema luges ka, aga isa lugemine meeldis rohkem). Isaga mängisime kaarte jms, väga erinevate spordialade ABC tegi meile selgeks, telekast vaatasime ka palju sporti koos. Maatöödel isa ja vanaisa võtsid rohkem lapsi oma tiiva alla (küllap ongi traditsiooniliselt meestel rohkem koos tehtavad “talgutööd” ja naistel need igapäevased tüütud kohustused). Vanaema hoidis mind palju, aga otseselt ei mänginud – vanadest aegadest ja muidu ilma asjadest rääkis ja näputööd õpetas küll.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina 43 ja tõesti ema eriti ei tegelenud minuga. Mul olid vanem õde ja vend. Vist saadeti neid minuga õue jalutama, kui ma veel kärus olin. Isaga kooselu ei mäletagi. Tema läks meie juurest ära. Mäletan seda, et ühte raamatut luges ema mulle ette. Käisime ainult maakodus ja see mulle väga meeldis. Suvel mere äärde minek oli nagu helesinine unistus. Suvel sai muidugi lunapargis käidud, sest ema sai piletiraamatu tasuta töökoha kaudu. Mujal ei käinud me kuskil. Alles täiskasvanuna ja oma abikaasaga tutvudes käisin elus esimest korda Tartus, Pärnus, Narvas, Viljandis, Võrus.
Mina olin lapsena veel see, kes omapäi ringi uitas Tallinna kesklinnas. Ema oligi koguaeg tööl. Mõnikord harva võttis mind ka tööle kaasa. Kodus valvas mind vanaema, aga ta oli juba vana ja alati ei märganud, kui ma õue lipsasin. Lasteaias ma ei käinud.

Mina ise ei ole ka eriline lastega mängija. Meil neid 4. Ma pigem tegelen lapse arendamisega. Näitan pilte raamatust, suuremale loen raamatuid ette, aitan puslet kokku panna või lego, kui keeruliseks läheb. Aga selline põrandal mängija ma küll pole. Ehk siis ma ei tegele lapse lõbustamisega, vaid pigem õpetamisega läbi mängu.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mõtlen oma lapsepõlve peale, olen 50a. Kas siis oli tavaline, et vanemad lastega ei mänginud ega tegelenud. Olid piirid küll mida võis ja mida mitte. Igavuse puhul kästi endale tegevus leida. Ja kui ei leidnud, siis otsiti mingi töö, mida laps teha võiks. Vanematel olid omad tegemised või olid nad väsinud. Kas mul oli vaid nii, või oli selline suhtumine selle aja märk?

Muidugi mängisid. Või mida sa mängu all silmas pead? Tagusime kabet ja trilmat. Käisime seenel, koertenäitustel, muuseumites, ujumas, külas. Pildusime korvpalli ja mängisime sulgpalli.

Ümber maja uka-ukat nad tõesti lastega ei mänginud.

+2
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

poolautomaatmasinaga loputasid ju ise käsitsi

Miks ta nii tegi? Meil väänati välja, puhas vesi sisse ja uuesti käima. Nii kaks loputust või kolm.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eh, ma pole oma vanematega vist kordagi mängingud, kinos või teatris käinud vms. Korra käisime laulupeol. Selleks olid lasteaed, kool, naabrilapsed. Meil korraldas kolhoos nii palju asju, et aega jäi väheks. Mul võis vabalt 20 hobi/ringi olla.

Emaga olid suhted tema surmani väga head.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei teinud midagi väga vanematega koos, aga suhted on ka palju halvemad oma vanematega kui mul praegu oma lastega on. Ei ole vanematega lähedust, ei olnud sellist tunnet, et nad mulle toeks oleks. Tundsin terve lapsepõlve ja teismeliseea, et olen üksi. Mina küll ei taha, et minu lapsed nii tunneks.

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

poolautomaatmasinaga loputasid ju ise käsitsi

Miks ta nii tegi? Meil väänati välja, puhas vesi sisse ja uuesti käima. Nii kaks loputust või kolm.

Väga nutikas. Aga ka meie peres väänati ja loputati käsitsi. Ei teagi miks. Ehk oli asi kuuma vee tegemiseks kuluvas  ajas kuidagi.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minuga mängisid täiskasvanud küll päris palju. Kõige rohkem mängis minuga vanaema, sest tal oli kõige rohkem vaba aega. Ema mängis minuga tihti kaarte või kabet.

Veel on lapsepõlvest jäänud toreda mälestusena meelde, et mu emal oli kombeks käia pühapäeval sõbrannaga restoranis ja ta võttis sinna ka minu kaasa. Sõbrannal oli samuti minuealine laps ja meil oli koos tore. Restoran oli tavaliselt Tuljak või siis Pirita rannahoone oma – saime rannas mängida, seni kuni emad kohvitasid, või siis ilusas purskkaevuga aias joosta.

Oma lapse jaoks olen püüdnud palju rohkem olemas olla, temaga palju rääkida, üritanud tööaegu lühendada jne. Kuid ikka tundub mulle, et tänapäeva lapsed on kuidagi palju rahulolematumad kui meie omal ajal olime. Mäletan, et meie võtsime oma elu kuidagi iseenesestmõistetavamalt: toit oli toit, see lihtsalt tuli ära süüa, mänguasjad olid need, mis nad olid, ja pigem tuli iseendal pea tööle panna, et mõelda mingi lihtne lelu huvitavaks, riided olid need, mis nad olid jne. Mäletan, kuis meil oli suvepäevadel tihtipeale vaid 4 asja: väike mänguplats majade vahel, mõned lapsed, üks pall ja enam-vähem piiramatult vaba aega – ning nende neljaga me oma päevi sisustada opereerisime. Siiani paneb imestama, kui tohutul hulgal erinevaid mänge me suutsime ühe palli seest välja võluda.

Tänapäeval on teleris miljon kanalit ja nutikas musttuhat äppi – ning ikka klõpsib laps neid rahulolematuna, et “noh, miskit huvitavat polegi” 🙂

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tänapäeval on teleris miljon kanalit ja nutikas musttuhat äppi – ning ikka klõpsib laps neid rahulolematuna, et “noh, miskit huvitavat polegi” ????

Elu on lihtsalt muutunud, mitte lapsed pole teistsugused. Mina klõpsin ka oma mitutsadat kanalit ja tuhandeid filme, et ei ole nagu midagi vaadata. Kunagi tundusid Soome TV reklaamid ülimalt huvitavad. Aeg läheb lihtsalt edasi.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kummalisel kombel on praegu vanemad laste meelelahutajad. Muutus toimus millalgi selle sajandi alguses.

Muutus tuli koos nutiekraanide levikuga. Vanasti tegid vanemad huvitavaid asju – pesid pesu, tegid süüa (mitte ei visanud valmistoitu mikrouuni), ehitasid, remontisid ja mis peamine, suhtlesid omavahel ja teiste inimestega. Telekast polnud päevasel ajal midagi vaadata ja nutitelefone polnud.

Tänapäeva vanemad istuvad ninapidi ekraanis ja mida need lapsed seal kõrval peaks tegema?

Ma olen enda laste pealt tähele pannud, et kuniks ma midagi teen, mängivad nad hea meelega oma mänguasjadega ja liiguvad minu ümber. Kui ma maha istun ja telefoni süvenen, hakkavad varsti vinguma.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mõtlen oma lapsepõlve peale, olen 50a. Kas siis oli tavaline, et vanemad lastega ei mänginud ega tegelenud. Olid piirid küll mida võis ja mida mitte. Igavuse puhul kästi endale tegevus leida. Ja kui ei leidnud, siis otsiti mingi töö, mida laps teha võiks. Vanematel olid omad tegemised või olid nad väsinud. Kas mul oli vaid nii, või oli selline suhtumine selle aja märk?

Minu isa käis komandeeringus. Laekus neljapäeval õhtuti purupurjus olekus. Ma ei mäleta, et ma emaga nädala sees mänginud oleks.  Koju lasteaiast jõudsime 6 7 ajal, siis tuli emal tuba kütta ja meile söök teha.  Hommikul riietusid köögis, sest seda sai kiirelt soojemaks kütta.

Aga me käisime emaga päris palju näituste, et sellest pohmellist isast eemal olla.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga me käisime emaga päris palju näituste, et sellest pohmellist isast eemal olla.

No näe, oli sellest negatiivsest asjast ka kasu. Minu kõige aktiivsem ja kultuursem eluperiood oli siis, kui elasin ühiselamus, kus oli ülimalt ebameeldiv olla. Käisin näitustel, teatris, kinos, jalutamas. Siis sõitsin bussiga linnale mitu tiiru peale, et õppida ja õppisin väga palju, sest keskendusin. Nüüd vaatan oma last, et kodus on nii mõnus, et ta ei viitsi kuskile minna. Õppida ka ei viitsi, telefonis või teleka ees on mõnusam istuda.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui ma oma lapsepõlve peale mõtlen, siis muutun kurvaks. Ei mäleta kordagi, et minuga mängitud oleks. Pigem ikka suunati kas oma tuppa või õue. Vanematel oli alati mingit muud tegemist. Sellele ajale tagasi mõeldes tundub, et minusse on justkui jäänud tunne, et ma pole midagi väärt. Mäletan seda tunnet, et jumala eest mitte vanematele tüli teha. Meie peres öeldi tihti  et “laps räägib siis, kui kana pissib”.

+9
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapsed vajavad ka füüsilist lähedust, kallistamist, müramist, kaisus olemist. Me latestena olime ema kaisus, ema ajas meid taga ja müras meiega. Ka ise oma lastega mürame, õhtuti tulevad kaisus jne.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

poolautomaatmasinaga loputasid ju ise käsitsi

Miks ta nii tegi? Meil väänati välja, puhas vesi sisse ja uuesti käima. Nii kaks loputust või kolm.

Väga nutikas. Aga ka meie peres väänati ja loputati käsitsi. Ei teagi miks. Ehk oli asi kuuma vee tegemiseks kuluvas ajas kuidagi.

Olles ise Riga pesumasinaga korduvalt pesu pesnud võin selgitada – vee vahetamine võttis parasjagu aega, sest siis tuli masin käima jätta ja sellest lohvist (mis vett ringi ajas) jooksis vesi  vanni kaudu välja. Seega oleks tulnud  pesu välja tõsta, panna  see kuhugi  ja hakata siis vett välja laskma ning siis kraanist/dušist uus vesi sisse ning uuesti masinasse. Lihtsam oli masinast pesu otse vanni tõsta ja seal loputada.  Ema küll pesi nii, et ühel korral ainult heledad asjad, teisel korral tumedad, aga mina pesin sedasi – et kõige pealt heledad, puhtamad asjad, siis need loputusvette ning samas vees siis tumedad. Lõpuks lasin põrandapesu kaltsu sealt läbi.  Eelmine päev pandi nagunii see pesu pesuleotusvahendiga (Fermenta) likku, siis  muljuti pesu läbi, vist loputati Fermenta välja (võin eksida) ja siis läks alles pesuks. Vahest oli vee surve nõrk, siis võttis oma aja enne, kui pesumasin vett täis sai.

Nii et pesupesemine võttis ikka väga palju aega. Meil väänasid pesu ja viisid pesu kuivama mehed (isa, vennad). Kuivatati majandusrõdul ja ikka oli seal vesi maas.

 

 

 

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui mul olid lapsed väikesed, see oli 20a tagasi, siis kasvataja lasteaias rääkis lastele alati õhtul, järgiminnes, et ole nüüd hea laps ja ära jonni siin nüüd. Et vanemad on väsinud. Siis juba hakkasid puhuma teised tuuled lastesse suhtumisel. Ei osanudki seisukohta võtta, kas on õige nii rääkida ja panna laps nagu oma väsimusega arvestama või seada laps esikohale, et nüüd algab meie aeg. Või äkki on laps hoopis väsinud ja jonnib seepärast.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 75 )


Esileht Pereelu ja suhted Lastekasvatus varem