Esileht Pereelu ja suhted Lastelaste hoidmisest

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 78 )

Teema: Lastelaste hoidmisest

Postitas:

Tunnen, et olen halb vanaema, kui ei taha oma puhkuse ajal lapselapsi hoida. Mis puhkusest  rääkida- lapse arvates võiks ma olla kodukontoris, et siis saaks lapselapsed mul külas olla. Ise teate, et see ei ole mingi töö tegemine.

Mul on selline tunne, et mind kasutatakse ära. Käin tööl ja suht vastutusrikkal ametikohal, aga laste arvates peaksin saama lapsi hoida ka töö ajal. Minule meeldivad lapselapsed, hoian neid ikka  paar päeva, kuna nad on nii väiksed ja ma lihtsalt ei jõua nendega tegeleda (alla 7 aastased).  Suviti on nad minuga mõned päevad ka maal – meil on maakodu ilma aiata ja suur mets on ümber – seega suht stressirohke. Teiseks – on meil veel 13  aastane pubekas, seega tahaks maal olles lihtsalt puhata.

Meil mehega oli vaid lapsehoidja – mehe ema suri suht noorelt, minu vanemad elasid meist ca 200 km kaugusel, aga kõik asjad said koos lastega tehtud. Olen ka  lastele öelnud, et milles probleem – aga tuuakse näiteks, et mõne sõbranna ema võtab endale puhkuse ainult selleks, et lastelastega reisida. Et miks ma ei võiks lastelastega reisile minna (nüüd õnneks ei saa).

Palju te lapselapsi hoiate?

+42
-15
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.10 20:37; 23.10 17:52; 25.10 12:01; 09.11 17:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hoiadki nii palju, kui tahtmist ja aega on. Ja pead seda selgelt väljendama, kuidas sobib. Minu ämm näiteks ütles, et ei soovi üldse lapselapsi hoida. Mu enda vanemad on surnud. Ja ei hoidnudki mitte kordagi. Mis siis teha. Samas mõnel hoiavad tõesti vanavanemad rohkem kui vanemad ise, aga tänulikkust pole. Seega ikka ise pead ütlema, kus see õige piir on.

+25
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.10 20:58; 22.10 21:12; 25.10 22:16; 26.10 20:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ise veel vanaema ei ole, aga mu enda ema hoiaks lapselapsi kogu aeg. No tõesti KOGU AEG, kui vähegi saaks. Mul tutvusringkonnas üldse sellised vanavanemad. Lugeda siin Perekoolis, kuidas vanavanemate soovimatus lapsi hoida ÜLDSE võib probleem olla, on nagu lugeda lugusid mingist paralleelmaailmast.

+16
-33
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Eks naabri muru ole alati rohelisem! Ma kadestan neid, kel üldse mingid vanavanemad võtta on, kes lapselastega koos olla tahavad. Minu vanemad on surnud, mu mehe vanemad samuti 200+km kaugusel. Külas käime neil ikka paar korda aastas kõik koos. Mõnel suvel on nad lapsi hoidnud paar ööd korraga. Rohkemaks pole me neid kunagi palunud. Neil on veel sajale liginev dementne ämma ema hooldada ja kuigi nende endi sõnul on laste eest hoolitsemine sada korda lihtsam kui vanainimese eest, ei taha me neid liigselt koormata. Nad katsuvad ikka meile vastu tulla kui saavad, aga on näha, et nad ei ole lastehoiust kuigi vaimustuses.

Minu meelest võiksid vanavanemad ikka aeg-ajalt lapselapsi hoida ehk siis ilma vanemate juuresolekuta sidet luua. Aga seda ikka siis, kui kõigile osapooltele sobib. Mingit ekstra puhkuse võtmist lapselaste pärast nõuda (kui tegu pole just hädaolukorraga, nt keegi sattus haiglasse) on ikka ülim nahaalsus ja ma oleks ilmselt solvunud, kui minu lapsed selliste nõuetega minu juurde tuleks.

+30
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üht last on tore hoida ja teda ei tahagi lapsevanemad niiväga hoida anda. Kuid nüüd emapalga viljastavates tingimustes tehakse mitutükki jutti ja see käib nii vanematele kui vanavanematele üle jõu.  Mitu last on koos palju lärmakamad ja kaootilisemad. Iseenesest pere peaks kokku hoidma, kui tõesti on lapsel vaja aega paarisuhte jaoks, siis võiks natukeseks vastu tulla ja mõned õhtud kuus vabaks teha. Või võtta vahest ühe lapsegi hoida, on mõlemal majapidamises vaiksem. Kui noored lahku lähevad ja oled tütre ema, eks siis saad olude sunnil rohkem hoida. Minu ämm lapsi ei hoidnud ja saime hakkama, nüüd on lapsed juba suured ja ega me külas ka seal ei käi, 2x aastas kõige rohkem.

+8
-13
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu ämm lapsi ei hoidnud ja saime hakkama, nüüd on lapsed juba suured ja ega me külas ka seal ei käi, 2x aastas kõige rohkem.

Jah, ega siis erilist sidet ka ei teki, kui üldse hoida ei taheta. Aga ega pole seegi kõigile vanavanematele eriti oluline.

+28
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.10 20:58; 22.10 21:12; 25.10 22:16; 26.10 20:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ise sa need lapsed sellisekd kasvatasid.

+6
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on küll nahaalne soov, et vanaema töö ajal lapsi vaataks. Kes vähegi on pidanud väikeste lastega koos kodukontorit tegema, teavad, et see on üsna võimatu. Ma saaks siis aru, kui tegemist oleks ootamatu hädaolukorraga.

Minu vanavanemad hoidsid meid lapsena kuude kaupa järjest suvel. Suvi oligi selline aeg, kus meid saadeti vanema ja vanaisa juurde, ema ja isa käisid iga kahe nädala tagant meid vaatamas ja siis läksid koju tagasi. Mu vanavanemad olid siis muidugi pensionärid juba.

Meie oleme oma last andnud vanematele hoida paaril korral ööseks ja lisaks mõnikord õhtuks, aga seda viimast pole ka väga tihti ette tulnud, isegi mitte iga kuu. Minu vanemad vast oleksid nõus isegi rohkem hoida võtma, aga mehe vanemad, kes kogu aeg räägivad, et tahaks last rohkem näha, pole ööseks kordagi võtnud ja ka pooleks päevaks või õhtuks võtmine on neile probleem. Iga kord kui oleme uurinud, kas nad saaksid last vaadata, hakkab peale jutt, et äkki neil on siis mingid plaanid tulemas, nad on reede õhtul ise tööst nii väsinud, liiga pikk aeg järjest, kas saaks poolitada kellegi teisega (??) ja lõpuks oleme ise loobunud. Ilmselgelt ei tahagi küsida abi rohkem ja pigem olemegi seisukohal, et nendega ei saa arvestada.

+19
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.10 21:27; 26.10 21:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ise veel vanaema ei ole, aga mu enda ema hoiaks lapselapsi kogu aeg. No tõesti KOGU AEG, kui vähegi saaks. Mul tutvusringkonnas üldse sellised vanavanemad. Lugeda siin Perekoolis, kuidas vanavanemate soovimatus lapsi hoida ÜLDSE võib probleem olla, on nagu lugeda lugusid mingist paralleelmaailmast.

Jaa, mul ka sõbranna ei saanud aru – ise elasid tema emaga koos ja imestas, et kuidas minu ema ei taha kord kuus 230 km sõita…rääkimata sellest, et hoidmist ootasid 3 lapse lapsed.

Lõpuks lapsed tehakse endale. Mõned korrad aastas on tore, kui vanaema hoiab, aga see ikka kokkuleppe küsimus. Lapsevanem tehku ise kodukontoris tööd, kui see nii lihtne mudilastega on

+22
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.10 21:40; 23.10 10:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma pole küll vanaema aga olen hoopis noor ema. Mul on kolm last – 6kuune, 2aastane ja 5aastane. Minu ema on 48aastane, ämm 50aastane, vanaemad 68 ja 69. Abikaasa vanaema juba vanem aga endiselt kõbus. Kõik on väga kaasatud ja abivalmid. Aga usun, et see oleneb suuresti perekondlikest sidemetest ja väärtustest. Mind aitasid kasvatada ka minu vanavanemad, minu ema-isa ka nende vanavanemad jne. Ilma igasuguse palumiseta, vastupidi. Lapselapsed on meie lähisugulastega väga lähedased. Meil juhtub tihti, et vanemad lapsed on juba kellelgi külas ja vahel tuleb teisele ära öelda 🙂 Aga see on meie peredünaamika. Kui sa ei soovi/saa/jaksa, siis nii tulebki öelda. Ehk on lapsel ämm-äi, kes saavad rohkem tuge pakkuda kui noored seda vajavad?

+21
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viimasel on väga tore pere. Tõesti armas, et nii on vedanud.

Tahtsin aga lisada ka seda, et lapsi ei kasvata ainult vanemad ja vanavanemad. Laps võiks ikka kasvada küla peale. On ehk ka tädid-onud, kes tahavad oma õe- ja vennalapsi kantseldada (mina tegin küll seda, kui mul veel lapsi polnud), on ka sõbrannad ja sõbrad, kes vahel appi võivad tulla. Toredaid ja abivalmis inimesi on maailm täis. Tuleb need lihtsalt leida.

Jah, kahjuks on see tavaline, et (vana)emade lahkust tahetakse ära kasutada. Egs muud ei aita, kui oma lastele sõnad peale lugeda. Läbi rääkida. Lapselapsed on ju armsad, aga kogu vastutus vanavanemate peale panemine on ebaõiglane.

+11
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.10 00:43; 23.10 10:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

<p style=”text-align: left;”>

Tahtsin aga lisada ka seda, et lapsi ei kasvata ainult vanemad ja vanavanemad. Laps võiks ikka kasvada küla peale. On ehk ka tädid-onud, kes tahavad oma õe- ja vennalapsi kantseldada (mina tegin küll seda, kui mul veel lapsi polnud), on ka sõbrannad ja sõbrad, kes vahel appi võivad tulla. Toredaid ja abivalmis inimesi on maailm täis. Tuleb need lihtsalt leida.

Tänapäeva kasvatamatuid ja hädiseid lapsi, kellel tuleb 24/7 silm peal hoida, ei taha küll ükski sugulane hoida.</p>

+11
-9
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.10 05:27; 23.10 18:46; 26.10 19:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ah eks see sõbrannaga võrdlemine ongi vast see põhiline, miks tundub, et nii peaks loomulik olema. Inimesed on erinevad, pered erinevad, eks teedki end paari korraga selgeks ja lepivad.

Kui neil lapsehoidjat pole, kindlasti otsigu endale. Ikka tekib olukordi, kus vanavanemad ja teised ei saa.

Igal juhul soovin edu endale kindlaks jäämisel!

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuna mu lapselapsed elavad teises riigis ja koroona möllab, siis nägin lapselspsi viimati pea aasta tagasi. Kurb, aga nii on. Unistan ajast, mil nad suveks siia saadetakse.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanemad teevad nii, et aasta algul annavad teada, millal nad kõik oma lapselapsed enda juurde saavad võtta, siis saavad lapsed plaane teha ja vanavanemad ka oma reisiplaane teha. See on jah halb, kui vanavanemal on väga lühike puhkus. Minu vanemad saavad õnneks puhkuse ajal nii lapselapsi hoida kui ka reisida.

Igapäevasteks lapsehoidmisteks oli meil lapsehoidja.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul lapsed 5 ja 7 ning räägin lapsehoidu vajava ema seisukohast. Ämm on kaugel ja lapsi hoidnud on paaril korral nii, et mind või laste isa samal ajal juures poleks. Nt läksime mehega pulma sinnakanti ja lapsed jäid õhtuks-ööks vanaema hoida. Vahel suvel ka, aga noorem ei taha seal veel ilma meieta eriti olla, seega väga ei suru. Ämm muidu hoiaks küll.

Minu ema elab meiega samas linnas ja seetõttu ma ikka olen teda lapsehoidmisel kasutanud. Mina katsun alati vähemalt 3-4 päeva ette kokku leppida, aga võimalusel varemgi (nt teatripiletid on ostetud ju mitu kuud ette). Kui ma tean, et tal on kindlal nädalapäeval õhtuti hobitegevus, siis nendeks päevadeks isegi ei palu, sest ta jätaks kindlasti siis hobi ära, aga seda ma ei soovi. Tööajal ma üldiselt lapsehoidu ei palu, aga vahel on siiski ette tulnud ekstreemolukordi, kus see on vajalikuks osutunud. Mu ema-isa kahepeale kumbki ikka enamasti saab. Suvepuhkusega on ka nii, et puhkuste märkimise ajal räägin emaga läbi, millal ta saaks nii nädalake lapsi hoida ja siis planeerime mehega oma puhkust nii, et lapsed saaksid võimalikult pika puhkuse lasteaiast. Ema käib mul palju reisimas ka, aga ta naudib aktiivset puhkust, mingi basseinipuhkus lasteaialastega ei tuleks tema puhul üldse teemaks. Kui perega puhkama läheme, võtame hoopis ämma kaasa lapsi valvama – mõnel õhtul saame siis mehega kahekesi ringi vaadata.

Lisaks on mul suht lai sõpradering ning me teeme lastele mänguõhtuid (vahel jäävad lapsed ka ööseks), kus vaheldumisi üksteise lapsi hoiame.
<p style=”text-align: left;”>Mina usun, et laste vanaema ei pea iseenda elu lapselaste hoidmise järgi sättima. Vanavanem hoiab lapsi siis, kui talle sobib. Mina arvan, et mõistilik on lastega rahulikus õhkkonnas maha istuda ja rääkida läbi lapsehoidu puudutavad teemad: 1) tööaeg on tööaeg – väikelastega koos ei saa tööd teha; 2) õhtune ja nädalavahetuse lapsehoid leppige aegsasti kokku, et saaks oma aega planeerida; 3) iga inimene vajab ka iseenda aega, osa puhkust tahan veeta omaette; 4) reisil tahan mööda muuseome kolada, lastega koos seda nende praeguses vanuses teha ei saa, nii 10 aasta pärast vaatame, kas lapselastega ühine kultuurireis tuleks teemaks.</p>
Mis aiata maakodus laste valvamisse puutub, siis mu ämma juures sama seis: aeda pole, kahes küljes mets, ühes põld ja ühes suur maantee. Ka 3-aastased on juba teadnud, mis piirides tohib toimetada: maantee poole ei lähe, põllule ka mitte, metsa servas kuuse all võib käbisid korjata, aga metsa üksi ei lähe, vana kinnikaetud salvkaev on koht, millest laps hoiab eemale. Omatahtsi võib toimetada murul, mänguplatsil ja õunapuuaias. Üksik kolmeaastane üldiselt täiskasvanutest eemale ei kipugi. Kui suuremaid lapsi ka, siis need hoiavad ju ka silma peal.

 

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

meil mehe ema tahab väga lapsi hoida. AGA seda teab ka mehe õde kelle lapsed (1a ja 4a) on iga jumala nädalavahetus seal. Põhjuseks see, et emme tahab raskest töönädalast puhata. Niisiis tunnen mina, et ma ei saa oma lapsi sinna viia sest 4 väikelast 50+ vanaemale on ikka liig. Ta käib ka täiskohaga tööl. Kui ma peakski tahtma oma lapsi viia siis kilkab mehe õde rõõmust et oi toon enda omad ka siis saavad kõik lapsed koos mängida ????  Oleme üritanud mehe õega rääkida aga tema vastus on et küll öeldakse kui enam ei taha või ei jaksa. Ülim nahhaalsus, ämmast on kahju ja oma lastest on kahju, sest selle pärast ei saa nemad vanaemaga aega veeta ????

+15
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks see ongi tänapäevane elu, igaüks kasvatab oma lapsed ise, vanavanemate kaasatus on imeväike. Vanaemad-vanaisad käivad veel tööl ja tundub, et ka ei taha sellist vastutust lisaks. Nii et ma kahtleks sõnades, kuidas kõigil teistel muudkui hoiavad.

Tegelikult otseselt hoitakse lapselapsi vähe, käiakse lihtsalt külas, pere saab korraks kokku. Ma ise ei ole vanaema, olen alles emarollis (lapsed 7 a ja 9 a) ja seni on mehega kahekesi tulnud hakkama saada. Mehe ema on surnud, minu ema lapselapsi hoida ei taha (ta on pensionil, tööl enam ei käi, nii et asi pole ka selles). Nii et me käime lastega koos minu vanematel lihtsalt külas, oleme kõik koos seal, aga ei jäta lapsi sinna hoida.

Samamoodi ei tea oma tutvusringkonnast eriti kedagi, kellel oleks lastele selline vanaema võtta, et viiakse laps üle ukse ja ongi vabadus. Paar sõbrannat on sellised, kes saavad lapsed mõnikord nädalavahetuseks vanavanemate juurde viia ja see on tõesti vanavanemate endi initsiatiivil, tahavad lastelastega koos kuskil käia, nendega tegeleda jne. Mingit tööajal hoidmist kindlasti ei ole. Pean aga tunnistama, et kadedaks teeb küll, kui keegi räägib, et sai lapsed paariks päevaks vanaema juurde jätta. Ise olen just see kodukontor + lapsed inimene, tahaks ka veidiks lihtsalt üksi kodus olla ja puhata, et lapsed oleks kuskil mujal. Kahjuks enda ema peale selles loota ei saa, sisimas tekitab see negatiivseid emotsioone, kuigi etteheiteid ma talle tegemas selle pärast muidugi ei käi, ta on kogu aeg ka enda lastega turtsakas ja närviline olnud, nii et seetõttu pole meil ka lähedasi suhteid.

Kahju on ka sellest, et nii ei teki mingeid lähedasi suhteid ka lastel oma vanaemaga. Ma ise sama hästi kui kasvasingi vanaema juures, ta oli mulle lähedasem kui ema, enda lapsi vaatan, siis neil on vanaema-vanaisa justkui olemas, aga laste jaoks ei ole ka, pigem nagu võõrad.

Suurem osa lapsevanemaid ilmselt mingeid imetegusid vanaemadelt ei ootagi, mõned korrad aastas tahaks end mehega koos tuulutada. Et saaks lapsed kasvõi üheks ööks vanavanemate juurde jätta ja omaette aega.

+13
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

<p style=”text-align: left;”>

Tahtsin aga lisada ka seda, et lapsi ei kasvata ainult vanemad ja vanavanemad. Laps võiks ikka kasvada küla peale. On ehk ka tädid-onud, kes tahavad oma õe- ja vennalapsi kantseldada (mina tegin küll seda, kui mul veel lapsi polnud), on ka sõbrannad ja sõbrad, kes vahel appi võivad tulla. Toredaid ja abivalmis inimesi on maailm täis. Tuleb need lihtsalt leida.

Tänapäeva kasvatamatuid ja hädiseid lapsi, kellel tuleb 24/7 silm peal hoida, ei taha küll ükski sugulane hoida.</p>

Eks see ole veidi suletud ring. Kui sa oma lastega aega ei veeda ja neid õpeta, siis nad ei oskagi teiste inimestega käituda. Aga kui õpetad, siis pole sul tegelikult ka hoidjat vaja, sest veedadki ise aega lastega nendega suheldes ja neid “kasvatades”.

+10
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.10 00:43; 23.10 10:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See sõltub paljuski sellest, kas vanavanemad veel töötavad ja mis töö neil on (mõnel on töö väga formaalne ning ka rikkamast perest, kus söögi ja elamise pärast ei pea väga töötamagi, vaid moe pärast, teine rabab elu eest ning käib kodust kaugemal tööl) ning kuidas tervised ja kas endal on veel lisaks alaealisi (väiksemaid) lapsi.

Ise olen seda meelt, et veel töötavad ja juba ehk veidi tervisemurdega eelpensionärist (vana)vanavanemad ei pea ilmtingimata (lapse)lapselapsi nui neljaks hoidma (olen ise kasutanud  tasulist lapsehoidmist sellisteks puhkudeks) Hea on kui tullakse mõnel nädalvahetusel ja suvel oma puhkuse ajast nädalakegi (neil oli end jaoks ka puhkust vaja)  (lapse)lapselaste hoidmistega appi. Läheduse ja suhtluse hoidmist, arendamist saab teha ka nii, et nädalavahetuseti koos midagi teha (eks selgi ajal saab korraks lapselapsega omaette tegeleda), selleks ei pea vanavanemad pidevalt lastelaste (omaette) tasuta hoidjad olema.  Minu vanematel oli töövaeses piirkonnas töö hoidmine väga oluline ning igasuguse “haiguslehe”, vaba päeva võtmine tähendas seda, et tööandjale sellist puuduvat töötajat ei ole vaja.  Kui töökoht ja tingimused võimaldavad, siis muidugi saab ka vanavanem mõnikord haige lapselapsega kodus olla. Oma laps on selliselt üles kasvanud ja  ka puberteedieas läheb koolivaheajal ise vabatahtlikult vanavanemate juurde nendega aega veetma (nüüd siis juba vastupidi pigem nende meeleheaks, rõõmuks ja abistamiseks)

Seega sellised pidevamad lapselaste hoidjad on töökohustustest vabamad rikkamad vanavanemad või kes mingil põhjusel niivõinaa juba kodune (töötas intervallidega Soomes,  Eestis olles olid lapselapsed tema juures “hoida”, lisaks oli abiks kodune ja kobe vanavanaema). Kusjuures nii kummaline kui see ka ei ole, on minu kogemus selline, et kes ise nooremana iga enda abi ainult rahalise tasu eest pakkus (igasugused laste hoidmised), siis praegusel juhul oma laste hoidmise, tegelemise teemal pigem eeldab teistelt tasuta ja pigem rohkemas ajamahus.  Ja tunnen, et ise ei torma tasuta enam appi.

 

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.10 10:33; 23.10 16:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No tegelikult ei sõltu see ikka ainult tööst, vaid konkreetsest inimesest, tema tervislikust (ka vaimsest) seisundist, närvikavast, tema varasemast elust ja ka laste iseloomust.

Näiteks ühte introvertset last on kindlasti lihtsam hoida kui 2 ekstravertset last. On lapsi, kes võivadki tund aega järjest üksi mängida ja on lapsi, kes ei leia endale üksi üldse tegemist (mul on kodus mõlemad isendid esindatud!).

Lisaks siis vanavanema varasem elu. Näiteks on mul üks sõbranna, kelle ema pidevalt hoiab kõiki oma lapselapsi, kasvõi korraga – aga tema emo on terve elu olnud koduperenaine ja tema elu sisu oligi oma laste kasvatamine ja nüüd siis lastelaste kasvatamine. See on hoopis midagi muud, kui näiteks minu ema, kes käis tööl ja kasvatas samaaegselt nelja last! Loomulikult kujuneb ka närvikava teistsuguseks.

On lapsi, kelle meelistegevus on puslede kokkupanemine ja plastiliiniga mängimine, kes ei julge isegi sõbrale külla minna ilma, et ema tuleks kaasa. Ja siis on teine tüüp lapsi, kes kõõlub koguaeg hoovivärava otsas ja üritab iga hinna eest hoovist välja saada, kes juba 4-aastaselt sõidab rattaga kiiremini kui ema jne.

See on ka väga oluline näitaja – vanaema peab ikka tundma, kas tal käib jaks lastest üle või mitte. Ja siin ei ole tegemist kasvatamatusega – mina saan oma trotsi täis tütrega jumalast hästi hakkama, sest mina olen tema ema ja mina tean, kuidas temaga on vaja käituda. Aga vanavanemad ei oska ja neil ongi raske. Rääkimata sellest et lapsed kombivadki piire.

Vastu tahtmist ei peaks keegi kedagi hoidma ja tegelikult pole ma üldse arusaanud lastetegemise vajadusest, kui pidevalt on vaja lapsi vanavanemate juurde ära saata, suvel lausa mitmeks nädalaks, et ise saaks puhata, vanematest, kes käivad suviti ilma lasteta reisil jne… Aga võibolla need ongi need vanemad, kes 20-aastaselt on lapsed saanud, vanaemad on 40-aastased ja vanavanavanemad 60-aastased – ongi normaalne, et tehakse lapsed ja siis lükatakse kasvatamine kellelegi teisele, et ise pidevalt ringi käia 😀

+18
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.10 21:40; 23.10 10:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapselaste hoidmise teemast on siin juttu pea iga kuu, otsi üles eelmised teemad ja analüüsi vastuseid.

siiski, oled ise need lapsed, kes nüüd sind ära kasutavad, ise üles kasvatanud. Mõttekoht, kas pole?

+1
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No saan aru, et sul endal ka alles suht väike laps? (13-aastane pole ju suur). Siis ilmselt ongi raskem ja teiste seatud ootusi raskem täita.

Eks siin ole head nõu ka juba antud, aga ega peale oma lapsega rääkimise muud sa väga teha ei saagi ju.

Minu enda lapsed on kõik kodust läinud ja meie lapselapsed on ülioodatud. Probleem selles, et elame kaugel neist ja seda õnne, et lausa nädalaks tuuakse, tihti ei ole. Kõik koolivaheajad on õnneks lapsed siiski meie juures. Käime mehega ka tööl, aga alati õnnestub võtta puhkus (vahel koos, vahel jagame). Meie jaoks on koos lastega parim puhkus. Sõidame ringi, kolame muuseumis, käime kohvikutes ja restoranides, matkame.

 

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Inimesed on erinevad.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga mis ma tahtsin öelda on see, et minu ema ei mõista absoluutselt omavanuseid, kes sellist juttu ajavad ning kas koeri poputavad või mingit teisejärgulist käpikuklubi kuskil teevad. Ja ta ütleb, et lastega koos olemine on just see, mida eakas inimene vajab, et temas säiliks elurõõm ja ei tuleks kibestumist kallale. Kahjuks omaealistega see paratamatult enamasti kaasneb.
Väikesed silmad vaatavad tulevikku ja annavad vanavanematele tohutu energia ja rõõmu. Ja seda ta soovitaks ise ka teistele. Seda ei saagi võrrelda tähtsa tööga või muu “oma eluga”. Mis see “oma elu” muud ikka on kui su “omad armsad lapselapsed!”

… Kuidagi imelik kommentaar lihtsalt muidu ägeda postituse lõpus.
Inimesed on ikkagi erinevad. Üks ongi selline, kellele elu mõtte annab tunne, et on kellelegi vajalik, on elanud laste ja hiljem lastelaste nimel. Samas ei ole küll mingi patt, kui hilisemas elujärgus võtta ka endale ja eakaaslastega mõttevahetuseks aega ja (ainult pisut) vähem laste(laste)le pühendada.
“Väikesed silmad vaatavad tulevikku”… Inimene ei ole igavesti noor ja pole tõesti hullu, kui vanem inimene tunnistab enda vanust ja tunneb elurõõmu ka hetkest ja muudest asjaoludest kui ainult kinnitusest, et keegi temast *pärast* alles jääb.

+16
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.10 13:47; 23.10 14:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole olemas prioriteetsemaid asju kui oma lähedased ja perekond. Ei ükski koerakrants ega põllupeenramaa kobistamine või tikkimisklubi ei asenda seda, et sa annad edasi oma elukogemused ja armastuse oma lastelastele ja nemad saavad sellest elus palju tuge ning mälestusi mis ei kustu niipea.

Sinul on jällegi kõik, mis vähegi võiks vanale inimesele eraldi inimese, isiksusena huvi pakkuda, ühes pajas ja eneseteostust saagu ta ikka ainult ja ainult laste läbi.
Jah, su lapsi hoitakse, aga selle kõrvalt äkki tohiks ikka paluda, tohiks lubada vanainimesel mingit oma elu ka omada ja elada, pagan võtaks.
Muidugi on perekond ja lähedased *üheks* prioriteediks, aga minu jaoks on kurb eeluds, et vanavanema eluea põhieesmärgiks on luua *mälestusi* kellelegi teisele. Aga sa oled ilmselt taoline, kelle arvates elul ilma lasteta üldse mõtet poleks.

+18
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.10 13:47; 23.10 14:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa ei peaks ennast küll tundma halva vanaemana. Sinu töö ja vajadused on ka tähtsad. Õpi julgemini ei ütlema ja mina-keskselt oma soove väljendama. Kui nad küsivad hoiuteenust mahus mida sa ei soovi pakkuda, siis ära tee lastele etteheiteid ega kraami kogu mineviku ebaõiglust välja  (“Miks te alati eeldate, et ma…”) vaid räägi oma vajadustest ja võibolla paku mingit väikest kompromissi (“Tead, ma olen viimasel ajal nii väsinud, et ma tunnen et ma puhkuse ajal tõesti tahaks lihtsalt puhata ja üksi rahulikult olla ja kasvõi lugeda. Lastega on tore küll, aga õhtuks võtab nendega tegelemine ja pidev söögitegu nii läbi. Aga üheks ööks või kaheks päevaks võin nad võtta küll.”) Üleüldse, kas suured lapsed oma 13-aastast venda ka vahel mõneks päevaks enda juurde võtavad, et te abikaasaga saaksite omaette aega, lõõgastuda, pingelisemal ajal tööle pühenduda jms samad põhjused, mis noortel on?

Minu tutvusringkonnas on küll superluks, kui samas linnas olevad vanavanemad hoiavad eelkooliealisi lapsi regulaarselt lausa korra nädalas. Ja mitte päev otsa ega ammugi mitte töö ajal, vaid õhtul pärast lasteaeda mõned tunnid. Mul on lapsed algklassides ja ka näevad vanaema keskmiselt korra nädalas. Samas tean, et kui oleks hädaolukord, näiteks keegi satub haiglasse, siis võtaks ta lapsed kasvõi nädalate kaupa enda juurde ja saaks suurepäraselt hakkama.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ise olin palju vanavanemate hoida aga minu vanaema jäi pensionile kui olin 5-aastane. Minu ema jääb pensionile kui mu laps on 13-aastane. Ehk siis “meil omal ajal” ei päde enam ammu.

Ei arva, et lapsed peaks dikteerima oma vanematele millal need peavad lapselapsi hoidma. Ei saa eeldada, et vanavanemad jätavad oma töö ja hobid, et lapselapsi hoida. Vanavanemad kindlasti võiks olla noortele vanematele toeks ja abiks aga ikka enda vabal ajal ja eelnevalt kokku lepitult.

Minu ema näiteks aasta alguses puhkusegraafikut tehes uurib, et millal mul puhkus ning vastavalt sellele võtab ühe puhkusenädala koos mu lapsega puhkamiseks, et lasteaia suvepuhkus ilusti kaetud saaks.

+14
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

AGA. Kui on selgelt olukord, et kas minna kapsamaale või muud asja ajama ning sellel hetkel nt on väga suur palve oma lapselapsi hoida, siis ma küll ei kujuta ette, et üks vanaema ütleb, et sorrivaan, aga mu oma elu on mu lapselastest eespool. Et sukaklubi Maiuga on olulisem kui see, kuhu mu pisike Emma-Mia või Kevin-Kristofer viiakse.

Ma pole küll vanavanem, aga ma olen ära öelnud, sest suur palve tähendas seda,  et viimase seitsme päeva jooksul juba kolm  täiesti lapsevaba päeva omanud ja ülejäänud päevad vabad (mittetöötav, lapsed lasteaias) inimene soovis  ilma lasteta vaba aega. Mina käisin tööl, kasvatasin alaealist last ja rabelesin pereliikme ootmatu terviseprobleemi ületamise pärast .  Oleks hoidnud isegi omal raskel ajal, kui see ema poleks omanud vaba aega ja vajanuks seda väljapuhkuseks, mingi olulise kohustuse täitmiseks vms. Tean, et samamoodi eeldati lastehoidimisi ämmalt (töötav, alaealist last kasvatav) ja nii see esialgselt ideaalne ämm paari aastaga “ebasobivaks” (ehk kasutuks) muutus, kuna ei olnud nii palju valmis hoidma, kui eeldati ja sooviti vabalt ilma lasteta olla.

+11
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.10 10:33; 23.10 16:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kinnominek pole tõesti hädaolukord, kuid siiski võiks ju võimalusel vastu tulla. Tihti on sellised kinnominekud spontaansed ja kui hea film…..Mina ise arvan, et ma kindlasti teeksin seda kui mind vajataks. See peenar või mokalaat kuskil pensakarite seltsis võib ausalt – oodata.

Sellise suhtumisega ma küll ei nõus ei ole – pensionäril on oma sõpruskond ja kui on kokkulepitud kokkusaamine, siis ei ole see sugugi vähem tähtis kui kinno minek. Head filmi näidatakse mitu päeva ja vanaema ei pea sellepärast oma sõpradega kohtumisest loobuma, et lapsel tuleb pähe mõte kinno minna, sellised asjad lepitakse ikka varem kokku.  Teiseks – väga üleolev suhtumine vanavanemasse ja tema tegemistesse, aga last hoidma kõlbab küll.

 

+22
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 22.10 20:37; 23.10 17:52; 25.10 12:01; 09.11 17:38;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 78 )


Esileht Pereelu ja suhted Lastelaste hoidmisest