Esileht Pereelu ja suhted Leierdatud teema, aga vastust ei leidnud- lastega Soome elama

Näitan 27 postitust - vahemik 1 kuni 27 (kokku 27 )

Teema: Leierdatud teema, aga vastust ei leidnud- lastega Soome elama

Mees on otsustanud, et läheb Soome tööle ametlikult ja mitte vahendaja kaudu (pool suguvõsast sinna läinud). Loomulikult tahab, et ma ka koos lastega sinna koliksin. Suurem laps 5a ja väiksem 7kuune.

Ise keelt ei valda, samuti mees veel mitte. Seega ei saa uurida sealset infot.
Osakab keegi kirjutada, kuidas seal lasteaedadega on ja kuidas kooliga? On see õige, et seal nö eesti kool olemas? Mitmenda klassini? On lootust üldse, et laps sinna õppima saaks?
Elama hakkaksime Espoos.

Kes ise lastega läinud, kui vanad lapsed olid? Kuidas kohanesid? Kas oskasite keelt?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 02.08 10:23; 03.08 10:25; 03.08 16:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

1. Mees kindlasti vaadaku, et töölepingus oleks märgitud, kas töötunnid või siis sõnadega täistööaeg või osaline. Sest osalise tööajaga on sotskindlustust raske saada. Pensioniamet võib leida, et makstavad maksud on liiga kesised.
Mina sain sotskindlustuse (KELA kaardi) läbi mehe, kuna minu töötatud tööaeg ei olnud piisav.
Kui olete abielus, siis kui sina tööl esialgu ei käi, saad abikaasa kaudu lihtsamalt kindlustuse.
Soomes on asju palju lihtsam ajada, kui oled abielus.

2. Võimalikult kiiresti politseis käia. Ehk siis väljamaalasel, kes elab või töötab üle 3 kuu Soomes, tuleks taodelda enda registreerimist. Mitte segi ajada elamisloaga, seda EU kodanikele ei anta.
Politseis on kindlasti vaja töölepingut, mis näitab, et inimene saab ise hakkama.
Ka on vaja elukohta, ehk aadressi, kus elad. Sest siin kõivad kõik asjad posti teel. Politsei saadab su registreeringu kinnituse posti teel.
Registreeringu saad 3 kuu jooksul. Aga nad tahavad palgalehti, mis tõendab, et isik ikka ka reaalselt tööl käib ja palka saab.
Kui need on korras, siis ei tohiks registreering probleeme tekitada.

3. Kui politseis on taotlus sisse antud, siis nad annavad sulle paberi, mis seda näitab. Nüüd tuleks kohe minna Maistraati, ehk siis linnavalitsusse ja taodelda isikukoodi. Seal läheb vaja politsei paberit (ei pea ootama 3 kuud et registreerituks saada), ID kaarti või passi, abielu/lahutuse pabereid, lapse sünnitunnistust. Ka tööleping vaja. Nüüd millalgil muutus midagi ja kas apostillimine on vajalik või mitte. Seda tasub uurida Eesti saatkonnast Soomes.
Linnavalitsus siis annab isikukoodi mingi aja jooksul. Ka saadab postiga koju.

4. Selle isikukoodiga tuleb minna Maksuametisse ehk Vero kaart teha. Soomes on astmeline tulumaks ja protsent pannakse paika sinu eeldatava aasta teenistuse järgi. Kui palk muutub kuhugi poole siis tuleks uuesti aasta tulu arvutada ja uus kaart tellida. Seda saab ise ka netist teha, kuid selleks peab juba piisavalt keelt oskama, et aru saada.
Ilma isikukoodita on vist maksuprotsent 60, nii et võimalikult kiiresti tuleks need ametiasutused läbi käia.

5. Lasteaeda/kooli saab lapsed saata ilma isikukoodita. Teed taotluse ja saad valida 5 lasteaeda, mis on kodule ligidal ja viid ühte kohta selle lihtsalt ära. Hea oleks tööleping kaasa võtta, et töö on olemas. Siis peaks lasteaia koha leidma kiiremini, kuid see koht ei pea alati kodule ligem olema. Võib juhtuda, et saad kuhugi kaugemale. Samas kui oled väiksema lapsega kodune, siis lasteaia koht leitakse 4 kuuga.

See on Helsingis asja ajamine. Espoos võivad mõned nüansid olla teist moodi. Nagu olen kuulnud, et enne ei pea mitte politseis käima vaid linnavalitsuses. See selgub kohapeal.

5 aastane läheb veel lasteaeda ja seal saab ta keele selgeks poole aastaga. Ja siis 6 aastastel on laseaias eelkool. Nii et eesti keelse kooli järele vajadust ei ole. Minu laps saigi poole aastaga lasteaias keele suhu, nii et mängides räägib juba teiste lastega ja ka õpetajatega on julgem rääkima. Ning lasteaedades on S2, ehk siis keele õpe lastele, kelle emakeel ei ole soome. Kuid see õppimine käib läbi mängu, nii et minu laps pole arugi saanud, et nüüd keele tund. Kodus keelati soome keeles rääkimine, raamatute lugemine. Seda põhjusel, et lapsel oleks kergem kohaneda. Kodus eesti keel ja laseaias soome keel. Ka tugev emakeele oskus aitab kaasa uue keele omandamisele. Ja kui loogiline mõtlemine on emakeeles tugev, siis ei ole ka teise keelega probleemi. Ning meie õpetame kindlasti seda keel valesti.

KELA kontorites (sotsiaalkindlustus) on olemas ka eesti keelseid brozüüre. Vähemalt Ida-Helsingi omas. Mine ja võta ja loe. Seal kõik lihtsalt ja selgelt kirjas.

Kui taotled lapsetoetust Soomes, siis peaksid teatama Eesti Sotsiaalkindlustusse, et nad lõpetaksid ära. Seda siis kui oled saanud KELAlt otsuse, et ikka hakatakse maksma. Sest mina maksan nüüd topelt makstud summa tagasi. Kuna sain tagant järele lapserahasid ja sama aja eest ka Eestist.

Ja kindlasti mine mehega kaasa. See pole õige, et naised ja lapsed maha jäävad. Nii laguneb lõpuks suhe. Kui meie tulime, siis polnud kahtluski, kõik koos ja asi ants. Laps on 4 aastane, temal kohanemisega probleeme polnud. Sest tal on igal pool hea, kus on ema ja isa. Keelt oskasime nii palju, et asutustes sai hakkama ja ka netilehtedelt info uurimisega ei tekkinud probleeme.

Loodetavasti sai enamvähem kõik kirja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei paneks iial oma last eesti kooli. eesti koolis on 6 klassi aga ega sealgi õpitakse kahes keeles. olen kuulnud, et seal pole just seltskond kõige parem. yhel aastal tegi esimesel koolipäeval yhe \”ehitaja\” laps teisele tapmisähvarduse jne…

laps õpib keele lasteaias 3 nädalaga. vähemalt meil oli nii 16a tagasi!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

tõlkeprogrammiga saab ilusti enfale kõik selgeks teha ,kui ikka tõsine huvi on-ju siis ei ole piisavalt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loe ka seda blogi- väga kasulik. Arhiivist just akõige vanemaid teemasid.
http://peregasoome.blogspot.com/

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/210411124506AK?OpenDocument leiab toetuste kohta infot eesti keeles.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.08 16:22; 02.08 16:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oeh, äkki alustaks KEELEÕPPIMISEST? Täiesti ebanormaalne on kolida kuhugi ilma keelt valdamata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Veel eesti keeles välisministeeriumi kodulehelt:
http://www.vm.ee/?q=node/5823
Eesti kodanikule on Soome reisimine viisavaba.
Eesti kodanikud võivad siseneda Soome territooriumile nii kehtiva passi kui ka isikutunnistuse (ID-kaardi) alusel. Eesti kodanikel on võimalik viibida Soomes kuni kolm kuud poole aasta jooksul.
Juhul, kui Eesti kodanik soovib Soome elama, tööle või õppima asuda või Soomes tööd otsida, peab ta riigis viibimise registreerima. Registreerimiseks tuleb kolme kuu jooksul pöörduda kohaliku politseijaoskonna välismaalaste osakonna ja eluohajärgse magistraadi poole.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.08 16:22; 02.08 16:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mõtlen siin ka ,et tuleks mehele Soome järgi kolida .Kui mõeldav oleks minna kolme lapsega ?vanuses 13 ,6 ja 1,4a.Kuidas rahaliselt hakkama saaksime? Mees töötab ametlikult juba 2aasta .Palk on kusagil 1200 eur.Pisikese kõrvalt ei tahaks ma veel tööle minna ,kuid keelt tahaks küll kohe õppima hakata.Kohe ei oska millestki alustada aga üksi ka enam ei taha olla.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

viimasele, ma kardan et sinu mehe sissetulek on liiga väike, et ülalpidada 5 inimest.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mõtlen siin ka ,et tuleks mehele Soome järgi kolida .Kui mõeldav oleks minna kolme lapsega ?vanuses 13 ,6 ja 1,4a.Kuidas rahaliselt hakkama saaksime? Mees töötab ametlikult juba 2aasta .Palk on kusagil 1200 eur.Pisikese kõrvalt ei tahaks ma veel tööle minna ,kuid keelt tahaks küll kohe õppima hakata.Kohe ei oska millestki alustada aga üksi ka enam ei taha olla.[/tsitaat]

Jummel, 1200 euri on soomes nii väike summa. Kas su mees töötab ametlikult? Siis see alampalk ja peret sellega kindlasti ülal ei pea, palk peaks olema vähemalt 2x suurem. Kui töötab mitteametlikult, siis sa ei Soome siia ametlikult kolida. Mu mehel on 3x nii suur palk aga on tegemist, et ots otsaga kokku saada (olen hetkel kolmanda lapsega kodune).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on häbi teie pärast!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mõtlen siin ka ,et tuleks mehele Soome järgi kolida .Kui mõeldav oleks minna kolme lapsega ?vanuses 13 ,6 ja 1,4a.Kuidas rahaliselt hakkama saaksime? Mees töötab ametlikult juba 2aasta .Palk on kusagil 1200 eur.Pisikese kõrvalt ei tahaks ma veel tööle minna ,kuid keelt tahaks küll kohe õppima hakata.Kohe ei oska millestki alustada aga üksi ka enam ei taha olla.[/tsitaat]
Sellkiste kopikate eest käivadki seal Soomes tõesti orjamas? Uskumatu. Selle raha eest viis inimest ülal pidada on ikka päris suur oskus. Elame Eestis, (neli last on) teenime mehega mõlemad umbes 1200 euri ja kui üks palk veel kõrvalt ära võtta, on Eestiski juba keeruline hakkama saada. Rääkimata sellest, et üks ühes ja teine pool perest teises riigis elaks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Aitähh, muki-kuki ja teistelegi, kes linke lisasid. Keelt hakkangi kiiremas korras õppima. Ja ega me ühel ajal lähegi. Mees enne ja siis pärast meie järele, kui mees end sisse seadnud. Ja abielus oleme ka 😀

Huvi on mingil määral, aga ma ise ei ole just vaimustatud, et peab eestist lahkuma. Kuid oludesunnil, tuleb elukorralduses muutused teha. Kõigil meil pole ju kõrgharidusega paberit taskus, et eestis \”head\” raha teenida, kuid elada on vaja. Ja pangalenu ei taha, et oma kodu osta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 02.08 10:23; 03.08 10:25; 03.08 16:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

1200 euriga ei ela enam eestiski ära. Kuidas siis veel soomes hakkama saada?
Kohe kindlasti ei teeks nii rumalat suurt lüket. Pärast lapsed ka veel kannatavad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.08 11:38; 03.08 13:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]1200 euriga ei ela enam eestiski ära. Kuidas siis veel soomes hakkama saada?
Kohe kindlasti ei teeks nii rumalat suurt lüket. Pärast lapsed ka veel kannatavad.
[/tsitaat]

Mis sa ajad, et eestis 1200 euroga ära ei ela? Meil peres 3 peale 700 eur, kitsas on, aga no ELAME ära küll.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Espoos oli meil lasteaiakoha taotlusega nii, et enne kui isikukoodi ei olnud v6tsid avalduse kyll vastu aga ametlikult läks käiku alles siis kui isikukood oli käes. Laps saab keele ruttu selgeks kui ei ole ees Eesti lapsi kellega suhelda lasteaias/koolis.
1200 euro eest ma ei kujuta ka ette, et ära elaks… Elukoha rent, söök ja muud kulud….

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Mis sa ajad, et eestis 1200 euroga ära ei ela? Meil peres 3 peale 700 eur, kitsas on, aga no ELAME ära küll.[/tsitaat]

Nimetad seda ELUKS??

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.08 11:38; 03.08 13:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks inimese elu peab lihtne olema? Keelt õppida ei viitsi, midagi teha ei viitsi, lähen aga teise riiki ja roosamanna kukub taevast sülle.
Piinlik tõesti.

Mõeldes oma lapsele, mina ei läheks. Läheks parem tite kõrvalt ülikooli ja siis Eestis tööle. Kui elad maal, hakka põldu harima või tee midagi asjalikku.
Kui kange tahtmine Soome kolida, siis oleks viisakas kasvõi keel selgeks õppida. Poole aastaga saab esmatasandil keeleoskuse kätte ka iseseisvalt kodus õppides.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.08 13:39; 03.08 20:10;
To report this post you need to login first.

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Miks inimese elu peab lihtne olema? Keelt õppida ei viitsi, midagi teha ei viitsi, lähen aga teise riiki ja roosamanna kukub taevast sülle.
Piinlik tõesti.

Mõeldes oma lapsele, mina ei läheks. Läheks parem tite kõrvalt ülikooli ja siis Eestis tööle. Kui elad maal, hakka põldu harima või tee midagi asjalikku.
Kui kange tahtmine Soome kolida, siis oleks viisakas kasvõi keel selgeks õppida. Poole aastaga saab esmatasandil keeleoskuse kätte ka iseseisvalt kodus õppides.[/tsitaat]

No, kes on öelnud, et keelt ei viitsi õppida. Loomulikult plaanin keelt juba enne minekut õppima hakata. Nii endal seal lihtsam hakkama saada.
Ei ela maal. Ei ela ka ülikooli linnas. Ülikooli ja üldse kooli jaoks on raha vaja. Bussipiletid, bensiin, lapsehoidja jne kõik ju maksab. Aga kui raha pole, siis millega sa maksad bussisõidu ja hoidjale.
Tööle ei saa veel minna, laps nii väike, ei võeta lasteaeda. Enne käisingi tööl. Kõik tööandjad ei võimalda ka töö kõrvalt õppimas käia. Oli valida, kas töö või kool.

Elu polegi nii must ja valge, kõik ei ela suurlinnas, kus koolid(üli-, ametikool) jalutuskäigu kaugusel. Ja mis sa arvad, et mul pole mingit paberit taskus. On omandatud eriala, kuid meie väikelinnas pole ka erialast tööd.

Ei loodagi mingit roosamannat. Ei lähe sinna toetustest elama, vaid raha teenima.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 02.08 10:23; 03.08 10:25; 03.08 16:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Ei loodagi mingit roosamannat. Ei lähe sinna toetustest elama, vaid raha teenima.[/tsitaat]

Ametlikult Soomes raha teenida lihttöölisena on ikka väga raske. Raha kogumiseks pead pead-jalad koos kellegagi elama, see on see hind.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Inimene ei läheks siit minema, kui tal ei oleks talumatult raske. Seetõttu ei halvusta mina neid inimesi; vastupidi on nad hoopis tublid, sest võtavad oma olukorra parandamiseks midagi ette.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.08 18:42; 05.08 00:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

No, kes on öelnud, et keelt ei viitsi õppida. Loomulikult plaanin keelt juba enne minekut õppima hakata. Nii endal seal lihtsam hakkama saada.
Ei ela maal. Ei ela ka ülikooli linnas. Ülikooli ja üldse kooli jaoks on raha vaja. Bussipiletid, bensiin, lapsehoidja jne kõik ju maksab. Aga kui raha pole, siis millega sa maksad bussisõidu ja hoidjale.
Tööle ei saa veel minna, laps nii väike, ei võeta lasteaeda. Enne käisingi tööl. Kõik tööandjad ei võimalda ka töö kõrvalt õppimas käia. Oli valida, kas töö või kool.

Elu polegi nii must ja valge, kõik ei ela suurlinnas, kus koolid(üli-, ametikool) jalutuskäigu kaugusel. Ja mis sa arvad, et mul pole mingit paberit taskus. On omandatud eriala, kuid meie väikelinnas pole ka erialast tööd.

Ei loodagi mingit roosamannat. Ei lähe sinna toetustest elama, vaid raha teenima.[/tsitaat]

Soome kolides harju sapise suhtumisega. Mis sa arvad, kuidas eestlastest lihttöölistesse seal suhtutakse või nende lastesse koolis? Tõestama, et sa ei ole kaamel (kui sa juhtumisi ei ole), pead igal sammul.
Alustuseks tasuks ehk mõnda Eesti ülikoolilinna kolida?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.08 13:39; 03.08 20:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Soome kolides harju sapise suhtumisega. Mis sa arvad, kuidas eestlastest lihttöölistesse seal suhtutakse või nende lastesse koolis? Tõestama, et sa ei ole kaamel (kui sa juhtumisi ei ole), pead igal sammul.
Alustuseks tasuks ehk mõnda Eesti ülikoolilinna kolida?[/tsitaat]
Aga seda suhtumist ei saa ju soomlastele pahaks panna! Mäletate veel, kuidas me ise suhtusime venelastesse, kes Venemaa avarustelt siia elama kolisid? Halvasti suhtusime. Kuigi ka nemad ei otsinud muud kui paremat elu. Nagu ka eestlased Soomes nüüd.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja ega soomlastesse Rootsiski paremini ei suhtutud:)
Neid migranttöölisi ei armastata kusagil eriti.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]
.
Alustuseks tasuks ehk mõnda Eesti ülikoolilinna kolida?[/tsitaat]

Ja mis sest kolimisest kasu oleks? Mõlemad peaksid uut töökohta otsima, pole kindel, kas ja millal väiksem lasteaeda saaks? Ja kust see ülikooli raha võtta, kui riiklikule kohale ei saa? Lisaks oleks elukohta vaja. Kulutused oleks märksa suuremad, aga kas ka sissetulekud?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üldiselt suhtuvad soomlased eesti peredesse hästi, sest eestlane on töökas. Immigrantidest suhtutakse halvasti pigem türgi sugemetega inimestesse, sest neid viimastel aastatel palju tekkinud ja elatuvad vaid abirahadest.
Halvustavat suhtumist võib pigem eestlaste seas kohata.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.08 18:42; 05.08 00:02;
To report this post you need to login first.
Näitan 27 postitust - vahemik 1 kuni 27 (kokku 27 )


Esileht Pereelu ja suhted Leierdatud teema, aga vastust ei leidnud- lastega Soome elama

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.