Esileht Tööelu, raha ja seadused. lhp ja uus rasedus.dekreet

Näitan 4 postitust - vahemik 1 kuni 4 (kokku 4 )

Teema: lhp ja uus rasedus.dekreet

Postitas:

ootan oma kolmandat last.esimene laps on 9a, teine 2.4a ja kolmanda lapse tähtaeg 10.11.18. olen teise lapsega veel lapsehoolduspuhkusel.kuidas peaksin edasi toimetama. kas peaksin tööandjat ka teavitama et ootan uut last või kuidas selle dekreeti jäämisega üldse on, kas ma saan üldse dekreeti jääda või lihtsalt hakkan vh saama alates lapse sünnist?sõbranna soovitas mul üheks päevaks tööle minna ja siis haiguslehele jääda, kas nii saab üldse? olen ka lugenud et saan dekreeti jääda kui enne seda võtan puhkusepäevad välja? minu jaoks on kõik hetkel väga segane.palun seletage lollile 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuna laste vahe tuleb üle 2,5 aasta (NB! 2,5 aastat on 2a ja 6k), siis sama vanemahüvitist ei saa, nagu oli eelmise lapsega. Miinimumpalgaga võrdset vanemahüvitist saad siis, kui käesoleval aastal saad sotsmaksuga maksustatavat tulu. Ehk siis näiteks makstakse puhkusetasu. Enne rasedus-sünnituspuhkust võtad välja puhkuse, kui seda on eelmise lapse rasedus-sünnituspuhkuse ajast jäänud. Kui ei ole, võtad uue lapse rasedus-sünnituspuhkuse aja eest. Aga ma jätaks võimalikult palju puhkust reservi, sest rasedus-sünnituspuhkuse ajal puhkus ei aegu, aga pärast, kui tööle lähed, on hea neid puhkusepäevi vastavalt vajadusele võtta (eeldab muidugi mõistlikku ja vastutulelikku tööandjat).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lhp ei ole kohustus vaid võimalus, seega võid loomulikult lhp lõpetada (teatades kirjlikult tööandjale ette vähemalt 14p kuupäevast mil soovid töösuhte taastada). Kui töösuhe taastatud, on võimalik kasutada puhkust ja/või jääda töövõimetuslehele (st sinu puhul sünnituslehele e rasedus-sünnituspuhkusele(nn dekreeti)).

Rahaliselt on kasulik vormistada rsp 140p ja siis edasi saada VH 435p, kokku 575p e 19k raha.
Sünnitushüvitise(dekreediraha) saad miinimumpalga alusel(500/kuus) kui sinu töölepingus põhipalga nr on vähemalt miinimumpalk.
Lisaks kestab nii (st rsp vormistades) II lapse (alla 3a) lapsehooldustasu kauem-see 38,35 katkeb uue VH ajal…dekreeti minnes kestab veel 3,6k pärast beebi sündi, muidu katkeks sünniga.
Ja rsp aja eest teenid puhkust ja puhkusetasu (min 11p)

Kuna sa 2017 ei töötanud, siis kui valiksid VH sünnist 18k lgaks VH 2018 ja oleks 2017.a alusel(sotsmaks töiselt tulult 0 seega VH miinimumMÄÄR e 470).
Seega kasulik on, et VH algaks 2019.a seega minna dekreeti ja saada 2018.a pisutki tulu.
Kuna laste sünnivahe jääb üle 2a6k(2,5a) siis on sinul väga oluline saada 2018.a pisutki sotsmaksustatud töist tulu, et sinu 2019.a algav VH oleks miinimumpalk mitte miinimummäär.

Teed avalduse lhp lõpetamiseks alates…kuupäevast (rsp algus 30p enne tähtaega st 11.10) just nii, et saad puhkuse võtta enne rsp.

Kui sul puhkusejääki pole (eelmise lapse sünni eel on kasutatud kogu puhkus sh ka temaga dekreedis olemise aja eest) siis seaduslik õigus on võtta vähemalt perioodi eest tööle asumine kuni 31.12.2018 st 2,5 kuu eest (kui põhipuhkus 28p siis saada 5-6 puhkusepäeva, puhkuse eest ka seega 7p) + lapsepuhkuse päevad st 6 tööpäeva (sul ju alla 3a laps).

Näiteks:
rsp-le 11.10
Tööandjale avaldus sept algul:
“Soovin lõpetada lapsehoolduspuhkuse, 1. tööpäevaks lugeda 25.09.2018.a Soovin kasutada 6 tööpäeva korralist puhkust perioodi eest 25.09 kuni 31.12.2018.a, 7päeva korralist puhkust soovin 4.-10.10 vahetult enne rasedus-sünnituspuhkusele jäämist ning 6 tööpäeva lapsepuhkust seoses alla 3a lapse …./lapse nimi, IK/ kasvatamisega 25.-28.09 ja 1.-3.10.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

.palun seletage lollile ????

kas nii lolle geene on tõesti vaja kolmekordistada?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 4 postitust - vahemik 1 kuni 4 (kokku 4 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. lhp ja uus rasedus.dekreet

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.