Esileht Beebi ja mitmikud Liha andmisega alustamine – zy palun ka sinu vastust

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: Liha andmisega alustamine – zy palun ka sinu vastust

Postitas:

Lugesin siit foorumist postitust keefiri, jogurti ja piima andmise kohta. Jutuks oli seedesüsteemi koormamine liiga vara nende toodetega alustamise pärast. Sellega tuli kohe pähe lihatoitudega liigvarajane alustamine.

Arst käskis juba viiekuusele liha anda, aga ma ei teinud seda. Laps ei olnud veel juurviljade seedimiseks valmis, tekkis probleeme, kui juba arst hurjutas, et ammu juba oleks pidanud liha andma. Millal siis oleks tagumine aeg seda teha?

Mis te kostate selle peale?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.01 20:57; 16.01 21:58; 16.01 22:22;
To report this post you need to login first.

Kui päris tagumise aja kohta küsid, siis pärast lapse 1-aastaseks saamist võiksid kõik lapsed süüa liha.
Varaseim võimalik liha andmise aeg on siis, kui laps on harjunud köögiviljadega. Mõnel väga üksikul lapsel võib see olla 6-7-kuuselt, enamasti 8-9-kuuselt. 9-10-kuune laps on tavaliselt võimeline sööma juba ristikiudu peeneks hakitud liha ja juba suuremat kogust. Seni, kuni liha söötmine lapsele eeldab selle keetmist-peenestamist-külmutamist-taassoojendamist, jõuab kasulikku lapseni üsna vähe ning esimesel eluaastal ei omista laps kuigivõrd lihast ka rauda. Olulisemaks tuleb lugeda lapse toitmist rinnapiimaga (selle puudumisel kunstpiimasegudega) ning järk-järgulist harjutamist köögiviljadega ning putrudega (hirss, tatar).
Lihavalguga tuleks last harjutada järk-järgult ning esialgu mitte pakkuda liha koos kartuliga, sellist kooslust on lapsel raske seedida. Kui laps juba ise liha näpuga suhu paneb (olenevalt lapsest 9-12 kuu vanuses see enamasti juhtub), on liha söömise aeg kätte jõudnud. Mõnusat kasvamist!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mina ei saa sellest aru, miks siis Perekooli nõustajad ja zy ja teised ei hari meie perearste? Või miks perearstid üldse nii vastakat infot kõik jagavad, et 6-kuusest kord päevas liha, 8-kuusest keefir ja 5 tahket toidukorda jne?
Perekooli järgi hakkavad 8-kuused alles mekkima teist toidukorda ning jumala eest see on ainult soolane, ja mitte lihaga ega magus jne 🙂

Kellel siin lõppeks õigus on, kas arstid ei tea muffigi ja ainult siin saab õigeid vastuseid oma lapse toitmise kohta?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.01 21:35; 16.01 22:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen teemaalgataja.

Tänan spetsialsti vastu eest. Sellest on palju abi, tunnen, et arsti poolt pressitakse lisatoidu andmist kõvasti peale. Last usaldades ei ole me veel poolte toitudeni jõudnud, mis tema arvates peaks antud olema.

Liha antmise koha pealt, et kas siis üldse on vaja hakata selle hautamise ja püreestamisega jantima, või võib hakata alles siis tükkidena andma, kui laps on valmis liha näpuga suhu panema? Väikese koguse haaval, muidugi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.01 20:57; 16.01 21:58; 16.01 22:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et enamus perearste on lihtsalt tööga üle koormatud ja neil pole aega enese täiendamiseks ning uuemate uuringutega kursisolemiseks. Selles on iva. See, mis nad 20-30 aastat tagasi kuulsid, on nende jaoks pideva korrutamise tulemusena muutunud pühaks tõeks (nad ise ka ei usu enam, et teisiti on võimalik).

Aga on ka teistsuguseid arste….

…Meie pere perearstid on TÜ õppejõud ning nendelt juba sellist soga ei kuule, mida siin tsiteerituna tihti lugeda saab. Väga lihtsal põhjusel – kuna nad peavad kogu aeg töö tõttu olema kursis kõigega. Vastasel juhul teeksid ainuüksi tudengid nad loengus maatasa.
Selle tõttu julgen mina ka kõvemat häält teha ja manitseda ikkagi ettevaatusele. Muidu oleksin vast ebakindlam.

Teemaalgatajale – Perekooli nõustaja ütles kõik, mida isegi tahtsin vastata 🙂
Ja loomulikult võid oodata ja pakkuda näputoduna.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

no meie perarst on samuti alles hiljuti TÜ lõpetanud, aga siiski soovitab asju vastupidiselt siinsetele spetsialistidele

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.01 21:35; 16.01 22:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma tõesti imestan neid perearste- nemad peaksid ju noortele emadele nõuks ja toeks olema. Kipub aga hoopis nii olema et pigem kuula arsti soovitus ära, loe, käi perekoolis ja alles siis tee omad järeldused.
Imetamisnõustaja soovitas mul (esimese lapsega)lapse toitmist järgida raamatust \”Tervislik toit\” 2006 väljalase( Reet Raukas jt). Seal soovitatakse alates 6.kuust kindlasti liha anda(1 sp päevas). Esimese lapsega ma nii toimisingi- kahjuks kujunes tal rauapuudus 9. kuuks. Kus on siis tõde ja keda üldse järgida?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]no meie perarst on samuti alles hiljuti TÜ lõpetanud, aga siiski soovitab asju vastupidiselt siinsetele spetsialistidele[/tsitaat]
See on kummaline.
Ma peaaegu oleksin soovitanud valida selline, kes hiljaaegu on lõpetanud või kellel endal väikesed lapsed aga jätan selle siis igaks juhuks tegemata. 😀

Muidugi olen tuttavatega mitmel korral sattunud vestlema arstikutse omandamisest meil ja näiteks USAs. Siin saab selle ülikergelt võrreldes sealsega. Võimalik, et apsud tulenevad ka sellest, et õpitakse kiiresti, lõpetamise ootuses, süvenemata põhjalikult. Tudengina on mõnel tihti õppimine miski, mis on hädavajalik, et saada paber, mitte selleks, et saada teadmised.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänan vastuse eest, zy. Kivi langes südamelt. 🙂

Teemaalgataja.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.01 20:57; 16.01 21:58; 16.01 22:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänan ka omapoolselt, olen keefiri teema algataja ja südames kriipis endalgi liha teema. Laps lihtsalt ei võta vastu liha. Ei taha. Kala samas sööb kahe suu poolega- räim, tursk, haug- kõik läheb. Kana meeldis samuti.
Jätan ka liha sinna paika. Söögikordadest nii palju, et minu laps on rp peal aga samas juba tahab 3 korda päevas lisa. Kogused ei ole suured aga sööb väga isukalt, ise annab köögis märku. Muutub virilaks ja hakkab sahtleid mööda kõrgustesse turnima. Vaevalt, et see kätte õpitud harjumus on, pigem ikka nälg. Usaldan teda selles osas.

Teen söögid kõik ise, seega saab ta tervislikku, aurutatud juurvilja v puuviljapüreesid pudrule lisaks.

Keefiri proovisin aga sellega läksid põsed punaseks ja kuivaks. Kirjutan keefiri teema alla.

Aitäh, kes aitavad kuldset keskteed arstide ja tänapäevase vahel leida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Alates teisest elupoolaastast peab beebi saama lisaks rinnapiimale rauarikast toitu. Ka meie perearst soovitas lihaga alustada 6 kuuselt. Kui ma teda ei usuks, mis ma peaksin tegema veel siis kui laps haige. Ei ole see nii ühene midagi, et pooleaastasele liha pole vaja. Meie arst tegi ka vereanalüüsi ja hemoglobiin oli madal. Netist soovitan lugeda Aneemia lapseeas\ Heli Grünberg, Sirje Mikkel.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]
Kas keegi võiks panna mõne eestikeelse artikli lingi, kus spetsialist räägib sel teemal? Pean silmas sellist artiklit, kuhu on alla kirjutatud inimese nimi ja kvalifikatsioon (vabandan siinkohal perekooli nõustaja ees).[/tsitaat]
eestikeelset artiklit ei leidnud. Isegi inglisekeelsetes ei ole selgitatud täpset mehhanismi, miks nii. On vaid soovitused alustada lihaga 8-9kuuselt (enamasti 9-kuuselt), ühel Kanada toitumisteadlaste lehel isegi aastaselt. Valdavalt selgitus selline, et liha on kõige raskemini seeditav toiduaine ja peaks menüüsse tulema kõige viimasena – kui kõik muud köögiviljad-teraviljad on juba tutvustatud. Liha seedimiseks on tarvis, et laps oskaks toitu närida. Et see seguneks piisava koguse süljega ja piisavalt pikaaegne närimine aktiveerib ka soolestiku ning mao seedeensüümid. Niikaua kuni lapsele liha pasteediks tehakse, tuleb see teisest otsast enamvähem samal kujul ka välja.

Siinsamas perekooli foorumis on aga sobivate lisatoiduvanuste tabel. Autor laste dieetarst dr K.Mitt: http://www.perekool.ee/index.php?id=7211
Ja see näitab kenasti sedasama, mida Perekooli nõustaja just ütles.

Eelmisele: kõik õige, mida räägid. Aga paraku näitab praktika, et imik omastab rinnapiimast rauda kordades paremini kui lihast. Seega asendada rinnapiim lihaga (mis tõesti püsib kaua maos ja võtab päevatoidu rinnapiima osakaalu tublisti maha) ei ole hemoglobiini seisukohalt eriti arukas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

käisime just Tartus neuroloogi juures ja ka tema imestas, et meie 7-kuune ei saa liha, et tema juurde satub palju aneemiaga lapsi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

just tänapäeval on väga palju rauapuudusega lapsi. Tunnen ka ühte selle ala spetsialisti, kes ütles, et tõenäoliselt ongi siin süüdlaseks kõikvõimalikud internetifoorumid, (Perekool:))kus propageeritakse igasuguseid nö uusi leiutisi, nagu ta nimetas ning tunnistas, et loomulikult on selle kohta avaldatud igasuguseid teadluslikke artikleid, kus teadlased on ühte või teist asja uurinud ja omi järeldusi teinud, mida aga ei tasu puhta kullana võtta, sest varsti võime lugeda uuest \”avastusest\”, mis on risti vastupidine eelmisele. Ja nii on enamuste toitumisteemadega, eriti tundlikud ollakse aga just beebiteemadega, kus lõplikku tõde vist ei leitagi, sest niipalju kui on maailmas leiutajaid, teadlasi, laborante jne jne, niiipalju on ka erinevaid versioone sellest, mis on õige ja mis vale ning ka neid seisukohti muudetakse pidevalt.
Ok, jutt läks nüüd natuke keeruliseks, aga minu soovitus on, et kui teie perearst, keda usaldate, soovitab anda liha või ükskõik mis teist toiduainet, nt 5-6-kuuselt, siin soovitatakse nt 8-9-kuuselt, no võtke siis see keskmine ja alustage 7-kuuselt. Ega siin tõesti mingit puhast tõde ja reeglit ning kindlaid tähtaegu ei ole ja lugedes raamatuid, ajakirju, internetti, kuulates teiste arvamusi, tuleb kuulata enda sisetunnet ning alustada siis, kui tunnete, et nüüd on õige aeg. Arvamusi on igasuguseid, nagu siit lugeda võib, nii et kes ütleb, milline see neist kõige õigem on:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Beebi ja mitmikud Liha andmisega alustamine – zy palun ka sinu vastust

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.