Esileht Koolilaps Liiga lahke laps

Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )

Teema: Liiga lahke laps

Postitas:

Mu laps on liiga lahke ja nõus sõpradele kasvõi oma aluspesu seljast ära andma. Meie igapäevane mure on, mida jälle ta teistele ära on andnud/kinkinud või mida keegi teine laps on katki teinud ja ta on nüüd kurb ja soovib uut. Seni olen lasknud oma taskurahast uue osta kui nii väga tahab ja sõpradel lõhkuda laseb, aga jätkusuutlik see olukord pole, sest laps ei mõista kuidas mitte oma asju jagada ja taskuraha tuleb jällegi minu taskust. Kellel veel nii on? Kuidas te teete lastele selgeks, et ei osta talle asju jagamiseks ja oma asjad on hoidmiseks. Ma räägin iga päev oma lapsega, noogutab kaasa ja mõistab ja siis samamoodi iga päev otsime võõrastest kodudest oma jalgratast, uusi tenniseid, kõrvaklappe jms taga.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 10.05 19:30; 10.05 20:15; 11.05 10:57; 11.05 18:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil lõppes asi sellega, et  palusin pojast vanemal ja nutikamal lapsel minu lapse asi tagasi anda, oli selle “müünud” 10x odavama hinna eest.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui vana laps? Esimese klassi oma ei taju raha ega asjade väärtust ilmselt. Või üritab teistele muljet avaldada, sõprust “osta”?
Mina peaks lapsega tõsise vestluse maha ja teeks selgeks, et ühtegi vanemate raha eest ostetud asja pole lubatud ära kinkida, anda ega müüa. Kindlasti mitte vanemate loata. Või siis üleüldse ühtegi “asja”. Keelust üleastumise puhul käsiks tagasi tuua ja karistaks nutikeelu vms mõjuva asjaga. Ostku oma taskuraha eest kommi ja jagagu seda. Väga lihtsalt võib mõni suurem ja/või nutikam olukorda ära kasutada.

+14
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 10.05 19:54; 10.05 20:32; 11.05 16:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Algklassilapsega tegu. Vestlesime veel sel teemal ja tuli välja, et teised ütlevad, kui tema oma asju neile ei anna, siis nemad tema sõbrad olla ei taha. Ütlesin lapsele, et need ei ole õiged sõbrad, kes sinuga olla tahavad ainult sinu asjade pärast.

+20
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 10.05 19:30; 10.05 20:15; 11.05 10:57; 11.05 18:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siis pole tegu lahkusega, pigem ebakindel laps ja sellest aru saanud ning ära kasutavad kaaslased. Kas tegu on klassikaaslastega? Sel juhul räägiks olukorrast klassijuhatajale, kes saaks probleemiga tegeleda. Algklassilapsed on mõjutatavad, vabalt võib abi olla kui õpetaja koputab südametunnistusele (kiusajate omale siis).

+21
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 10.05 19:54; 10.05 20:32; 11.05 16:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Päris õudne mõelda, et vanemad kingivad lapsele jalgratta, aga laps kingib selle mingile suvalisele külalapsele edasi. Ja kas nüüd hakkab laps eeldama, et vanemad temale hommepäev uue jalgratta ostaksid (mida siis jälle edasi kinkida saaks)?

Su lapse kaaslastepundis on ilmselt mingisugune kinnisidee lahti läinud, stiilis, et kui tahad et ma sinuga suhtleksin, pead mulle mingi asja andma. See kinnisidee tuleb lõpetada! Paluda klassijuhataja abi, v-o ka vanemate meililisti kiri kirjutada. Vastasel juhul võib lugu üsna halvasti lõppeda – laps jääb ilma oma asjadest (jalgratas, uisud, rula, kõrvaklapid…?), kui midagi enam anda pole, siis temaga ei suhelda. Vanemad kurjad, et nende töö ja vaevaga teenitud kingitust laps hinnata ei oska, mistõttu peres tekib konflikt, minnes siis koos äraantud asja tagasi küsima, tekib ka sõbraga konflikt jne-jne. Lõpetage see jama ära enne kui liiga suureks paisub.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.05 21:26; 11.05 17:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kus need lapsed neid asju hoiavad siis? Tulevad rattaga koju ja vanemad on rahul et anti? Taaskasutus küll on moes. Aga Kas ühelgi vanemal pole tekkinud küsimust et kas see on ikka nii ära antud asi millest andja vanemad ja teavad?

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu laps on liiga lahke ja nõus sõpradele kasvõi oma aluspesu seljast ära andma. Meie igapäevane mure on, mida jälle ta teistele ära on andnud/kinkinud või mida keegi teine laps on katki teinud ja ta on nüüd kurb ja soovib uut. Seni olen lasknud oma taskurahast uue osta kui nii väga tahab ja sõpradel lõhkuda laseb, aga jätkusuutlik see olukord pole, sest laps ei mõista kuidas mitte oma asju jagada ja taskuraha tuleb jällegi minu taskust. Kellel veel nii on? Kuidas te teete lastele selgeks, et ei osta talle asju jagamiseks ja oma asjad on hoidmiseks. Ma räägin iga päev oma lapsega, noogutab kaasa ja mõistab ja siis samamoodi iga päev otsime võõrastest kodudest oma jalgratast, uusi tenniseid, kõrvaklappe jms taga.

Teil käib koguaeg keegi külas ja lõhub asju?

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Last kasutatakse ära. Talle on tekkinud maine, et temalt saab ja teised lapsed sellest kambast küllap tunnevad juba “õigustatud” ootust ning saavadki vihaseks, kui laps ei anna. Probleemiks pole see, et su laps on lahke – tore, kui on lahke! – vaid see, et ta arvab või talle on tekitatud mulje, et asjade kaudu saab sõprust osta. Kui “kinkimised” (jutumärgid, sest sisult on see väljapressimine) leiavad aset koolis, tuleb kooliga ühendust võtta ja õpetajaga rääkida. Kui koduümbruse kamp, siis keerulisem, aga läbi teiste laste ja nende vanemate tuleb saata välja selge signaal, et lapsel on keelatud oma asju ära kinkida. Laps peab õppima sama ütlema: “Ema ja isa ei luba mul rohkem asju ära anda,” ja kui sellele järgneb ähvardus teda kiusata või seltskonnast tõrjuda (kindlalt järgneb, asjade “saajatel” on kindlasti muster sees juba), siis paraku peabki last ette valmistama selleks, et nendest sõpradest ta on ilma. Sest sina emana ju ometi saad aru, et need ei ole sõbrad ega üldse sellised lapsed, kes saaksid sinu lapsele hästi mõjuda, kui nad sunnivad last oma asju ära anda, et teda üldse seltskonda võtta?

Last aidata saad nii, et soodustad uute sõbrasuhete teket mingi muu seltskonnaga ning räägid-räägid-räägid, millel tegelik sõprus peaks baseeruma, ja kuulad, toetad ja lohutad, kui laps oma seniseid “sõpru” leinab. Samuti tuleks olla väga valvas, et last ei hakataks nüüd kiusama, ehkki selline käitumine, mis seni toimunud on, on tegelikult ka kõige ehtsam kiusamine.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Asju õue kaasa ei lubaks enam võtta. Kõik jääb koju ja taskuraha ka nulli. Sõpradega õue minnes kui annab oma tennised jalast ära ja ise paljajalu koju tuleb, siis on küll midagi juba väga valesti. Kui “laenab” oma asjad ära, siis uusi ei ostaks. Asju ei saagi õppida hoidma, kui kogu aeg on võimalik uusi asemele saada.

Ära kasutamist ei usu. Selles eas lapsed ei oskagi nii veel mõelda. Pigem on asi milleski muus ja arvan, et tüdruk ise sahkerdab seal midagi. Võib olla müüb või vahetab neid asju või lihtsalt tahab uusi ja ägedamaid, siis “laenab” ära, et ise uusi saada. Võimalik, et on nii hajameelne ja kaotab, kuid ei julge seda tunnistada. Oled ju ise ka näinud, et teinekord vedelevad kõnniteel kellegi üksik sokk, kinnas, müts, asi see jalanõu siis jalast ära kaotada on. Siis loob mingi jutu, kuidas sõbrad laenasid või mis iganes. Lapsed on leidlikud ja kõike ei saa võtta puhta kullana  Kui nii võtta, siis miks oleks üldse kellelgi tarvis kellegi teise kantud tenniseid või kõrvaklappe.  Need nii odavad, igaüks saaks ise soetada. Vanemad ju märkaks, kui koju ilmuksid võõraste laste asjad. Ei tea, aga kahtlane on küll.

+1
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sõpradega õue minnes kui annab oma tennised jalast ära ja ise paljajalu koju tuleb, siis on küll midagi juba väga valesti.

Reaalne olukord meie elust. Laps läks uute vilkuvate jalanõudega õue, koju tagasi tuli kellegi teise trööbanud tennistega. Küsisin miks sa teise jalanõudega tulid, ütles, et sõber tahtis ka endale vilkuvaid, tal ei ole selliseid tuledega kunagi olnud ja minul on neid 3 paari. Ütlesin talle, et ostsin sulle uued vilkuvad, sest teised on väikseks jäänud, mitte selleks, et su sõber neid kanda saaks.

+10
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 10.05 19:30; 10.05 20:15; 11.05 10:57; 11.05 18:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil olid need jutuajamised ja teemad tegelikult väikelapse east peale, nii asjade väärtusest, asjade kinkimisest teistele või jagamisest (kui ise võtad kaasa magusat, siis jagad süües kohalolevate sõpradega, mitte ei söö üksi), laenamistest, sõprusest jne.  Üldiselt asjade ostja oskab rohkem hinnata, kas sobib ja võib anda ära. Laps võib küll algatada  kinkimise (ka laenamise) mõtte, aga riiete/jalanõude/tehnikavidinate jms kallima/väärtuslikuma asjade kinkimine on ikkagi täiskasvanute otsus.  Ise mingite asjade väärtust õppis ka väikelapse eas kõige paremini aru saama, kui näiteks aasta aega hoiupõrsasse kogutud raha eest mänguasja poest endale midagi valida. Õppis üsna hästi aduma, et tegelikult aastase vaeva nägemise peale ei saanudki neid suuremaid soove täidetud ning päris kindlasti ei raatsinud ka pikka aega kogutud raha eest soetatud kalleid (südames kalli, mitte alati rahaliselt) esemeid kergekäeliselt teistele ära kinkida.   Ei ole ju mõeldav, et keegi peresiseselt laenaks või kingiks heast südamest sõbrale pliidi või auto  ja kogu pere ise oleks  hädas, et uut ei jõua osta ja ilma ka ei saa asju aetud.

Kui sellised sõbrad on nö klassist, siis ehk annab ka klassijuhatajaga rääkida ja õnnestub temal ka teemadesse sisse põimida selgitused sõprusest ja asjade äraandmistest, kui oma vanema selgitusest hetkel ei piisa. Lisaks üritaks last suunata arendama sõpruseid, kus “sõber” ei koori asjade väljapressimistega paljaks.

Endal tekiks ka väljapressimiste ja kiusamiste  mõtte variant (koolis, õues), sest hästi ei tahaks uskuda, et kooliealine laps ei mõista, et asjadel on oma hind ja üks ei suuda kõikide teiste soove nö heast tahtest kinni maksta. Kõik lapsevanemad ja juba vanemate laste puhul ei pruugi tõesti ka süveneda ja teada, mis lastel silma alt ära panduna on olemas.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Algklassilapsega tegu. Vestlesime veel sel teemal ja tuli välja, et teised ütlevad, kui tema oma asju neile ei anna, siis nemad tema sõbrad olla ei taha. Ütlesin lapsele, et need ei ole õiged sõbrad, kes sinuga olla tahavad ainult sinu asjade pärast.

Ja endale küsitakse jalanõusid, mitte näiteks kommi? Mis seltskond see muidu on, kas lapsed lihtsalt ahned või ei suuda vanemad nende elementaarseid vajadusi täita?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tundub kahtlane, et isegi algklassilapsed nii naiivsed on- üks õhkab, et tahaks vilkuvaid tosse, teine annab enda omad jalast ära ja mõlema meelest on see ok lahendus. Natuke tundub ärakasutamise või lapse kulul nalja tegemisena. Mõned võivad vägagi õelad olla ja kui on aru saadud, et üks laps heasüdamlikult naiivne, siis kasutatakse seda ära- palutakse igasugu asju ja kui see teeb/toob, siis nalja kui palju. Ikkagi keelaks mina selles olukorras igasuguse asjade andmise ära. Vastuvõtmise ka- välja arvatud komm vms söödav kraam.
Minu lastel on algklassides ka näiteks raha teemaks olnud- kust läheb piir? Kommi sõbraga jagada on ok. Aga kui sõbral raha pole, kas on ok talle ka jäätis osta? Aga kogu pundile? Meil olid õnneks mõistlikud lapsed ja tähelepanelikud vanemad ja need olukorrad tulid jutuks.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 10.05 19:54; 10.05 20:32; 11.05 16:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sõpradega õue minnes kui annab oma tennised jalast ära ja ise paljajalu koju tuleb, siis on küll midagi juba väga valesti.

Reaalne olukord meie elust. Laps läks uute vilkuvate jalanõudega õue, koju tagasi tuli kellegi teise trööbanud tennistega. Küsisin miks sa teise jalanõudega tulid, ütles, et sõber tahtis ka endale vilkuvaid, tal ei ole selliseid tuledega kunagi olnud ja minul on neid 3 paari. Ütlesin talle, et ostsin sulle uued vilkuvad, sest teised on väikseks jäänud, mitte selleks, et su sõber neid kanda saaks.

No aga kuidas sa selle vilkuvate tossude äraandmise olukorra siis lahendasid? Läksite koos lapsega selle sõbra koju lapse tosse tagasi küsima, loodetavasti?

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.05 21:26; 11.05 17:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sõpradega õue minnes kui annab oma tennised jalast ära ja ise paljajalu koju tuleb, siis on küll midagi juba väga valesti.

Reaalne olukord meie elust. Laps läks uute vilkuvate jalanõudega õue, koju tagasi tuli kellegi teise trööbanud tennistega. Küsisin miks sa teise jalanõudega tulid, ütles, et sõber tahtis ka endale vilkuvaid, tal ei ole selliseid tuledega kunagi olnud ja minul on neid 3 paari. Ütlesin talle, et ostsin sulle uued vilkuvad, sest teised on väikseks jäänud, mitte selleks, et su sõber neid kanda saaks.

No aga kuidas sa selle vilkuvate tossude äraandmise olukorra siis lahendasid? Läksite koos lapsega selle sõbra koju lapse tosse tagasi küsima, loodetavasti?

Jah. Meil tee selge, need olukorrad alati samade lastega.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 10.05 19:30; 10.05 20:15; 11.05 10:57; 11.05 18:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

sest hästi ei tahaks uskuda, et kooliealine laps ei mõista, et asjadel on oma hind ja üks ei suuda kõikide teiste soove nö heast tahtest kinni maksta.

Lapsed on erinevad.

Ära kasutamist ei usu. Selles eas lapsed ei oskagi nii veel mõelda. Pigem on asi milleski muus ja arvan, et tüdruk ise sahkerdab seal midagi. Võib olla müüb või vahetab neid

Lapsed on erinevad. Ärakasutamist võib vabalt esineda. See võib mõlema poole jaoks olla lihtsalt mäng. Muidugi, enamik lapsi siiski oskab selle piiri sinna tõmmata, et isiklikke riideid ja jalatseid ei meelitata välja, aga mõni ei oska või lihtsat katsetab ja kompab kogu aeg piire.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.05 13:03; 12.05 13:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on mõlemad lapsed need “liiga lahked” olnud nooremana. Esimene laps vahetas sahtlitäie erinevaid mänguautosid (umbes 30) sõbra ühe vana ja kulunud sama suure mänguauto vastu – kui ma selle lõpuks avastasin, et lapsel autos kadunud, sain päris tigedaks. Läksin sõbraga rääkima, sain pooled autod tagasi, ülejäänute kohta ütlesin pojale, et ma ei viitsi rohkem sõdida ja õpi nüüd piire tõmbama. Taskuraha kulus ta kõik sõpradele välja tegemiseks. No see oli tema otsus.

Nüüd on ta suur ja ise juba isa. Rääkisin temaga hiljuti nendest tema kavalatest sõpradest ja ta vastas rahulikult, et tema meelest oli see kasumlik tehing – vastutasuks saadud auto oli tema meelest ägedam, sellelt oli liivaga värv pealt maha kulutatud ja metallikiht matistatud. Ja üldse oli nende poistega huvitav ringi hängida. Sõprade jaoks pole kahju. Nii et. Iial ei tea.

Nooremalt lapselt peteti kah koolis taskuraha välja, siis ma keelasin taskuraha kaasavõtmise, need poisid polnud isegi ta sõbrad mitte.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.05 13:03; 12.05 13:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma räägin iga päev oma lapsega, noogutab kaasa ja mõistab ja siis samamoodi iga päev otsime võõrastest kodudest oma jalgratast, uusi tenniseid, kõrvaklappe jms taga.

Kui lapse endaga rääkimine ei anna mingit tulemust – eks siis tuleb asjaga seotud täiskasvanud ehk sõprade (või “sõprade”) vanemad letti võtta.

Öelda neile, et palun öelge oma lapsele, et teie laps ei võtaks minu lapselt kingitusena ega laenaks mingeid minu lapse asju – sest meie pere on juba tüdinenud mööda võõraid kodusid oma lapse asjade otsimisest ja koju tagasi toomisest. Ja kui märkate, et teie lapsel on ikkagi mingi võõras asi ja selgub, et jälle minu lapselt – palun võtke siis see asi lapse käest enda kätte ja teatage meile kohe.

Kui mõned täiskasvanud ei saa asjast aru  (ei keela oma lapsel teise lapse asjade vastuvõtmist, ei võta neid oma lapse käest ära) – eks siis tuleb piirata nende lastega läbikäimist.

Kui asjade “omanikuvahetused”  juhtuvad ka koolis, kooliteel – siis võib teatada klassijuhatajale, et ta klassile sõnad peale loeks.

Kuidas te teete lastele selgeks, et ei osta talle asju jagamiseks ja oma asjad on hoidmiseks.

Ma arvan, et kuni laps ise pole võimeline olukorda valitsema, siis peavad seda tegema täiskasvanud, sh. sõprade vanemad.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kummalised vanemad nendel teistel lastel. Laps tuleb võõraste uhkete jalanõudega koju ja lapsevanematel on täiesti savi? Või annavad need teised vanemad sulle ka teada, et jälle on su laps midagi teistele ära kinkind?

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilmselt ei ole ka vanemate puhul mingite pärlitega tegu, sest ausalt òeldes, mul tekiks kūll miljon kúsimust, kui mu laps ilmuks koju uue rattaga, vilkuvate tossudega vôi mingi uue jopega ntx.

Tean reaalselt juhust kus úks vanem teadlikult pani lapsele teise lapse kuomad, sest need olid uued. Kôik teadsid kes, aga see vanem vaikis kes need ära virutas.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No aga kuidas sa selle vilkuvate tossude äraandmise olukorra siis ? Läksite koos lapsega selle sõbra koju lapse tosse tagasi küsima, loodetavasti?

Jah. Meil tee selge, need olukorrad alati samade lastega. 

Sellisel juhul tuleb nende laste vanematega rääkida laste kuuldes, kuna ilmselgelt on tegemist Sinu lapse ärakasutamisega. Kas vanemad teavad/ ei tea sellest, selgubki selle jutuajamise käigus.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Algklassilapsega tegu. Vestlesime veel sel teemal ja tuli välja, et teised ütlevad, kui tema oma asju neile ei anna, siis nemad tema sõbrad olla ei taha. Ütlesin lapsele, et need ei ole õiged sõbrad, kes sinuga olla tahavad ainult sinu asjade pärast.

Mina olin samasugune. Ka minu vanemad rääkisid minuga sellest. Tulutult. Tegin ekskursioonidel teistele välja, sest mul oli kahju, kui kellelegi raha kaasa ei antud, andsin ka oma riideid, mänguasju. Asi lõppes siis, kui me põhikooli lõpetasime ning igaüks hakkas tegelema oma asjadega.
Tegelikult olen siiani natuke selline.
Ma siiski usun, et kui lapsega pidevalt rääkida, siis ta õpib varem või hiljem piire tõmbama. Pane talle igaks päevaks, käiguks väike, aga konkreetne  eesmärk.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kummalised vanemad nendel teistel lastel. Laps tuleb võõraste uhkete jalanõudega koju ja lapsevanematel on täiesti savi?

Ma hakkasin mõtlema, et mina ei pruugi arugi saada, et laps tuleb võõraste tossudegs koju. Ma vihkan šoppamist ja ei huvitu rõivastest, kui need just mingi olulise moevääratuse tõttu otse silma ei karga. Mul on kolm last ja kui neil on vaja uusi riideid- botaseid, pistan neile sageli raha näppu ja lasen osta, mis nad ise valivad, noorem käis hiljuti oma tädiga koos poes, et mina pääseks. Eks nad ju näitavad, mida ostsid, aga minul ei jää kõigi kolme sokid, pluusid, botased ikka meelde, sest need on minu jaoks kõik ühesugused.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )


Esileht Koolilaps Liiga lahke laps