Esileht Beebi ja mitmikud Lisatoit

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: Lisatoit

Postitas:
Kägu

Tere
tean, et igalpool seletatud ja räägitud kuidas ja mida ja millal jne.
Aga palun tehke lollile puust ja punaseks selgeks.
Laps 6 kuune ja plaan alustada lisatoidu andmisega. Proovisime paar nädalat tagasi kõrvitsapüreed aga siis peale nädalast proovimist läks kõht lahti ja valud olid kõhus, mis ei lasknud magada. Nüüd siis paus olnud ja kõht korras.
Palun seletage kuidas alustada. Mida anda, kas püreed või pudru? Kui palju anda? Mitu söögikorda päevas? Millal koguseid suurendada? Kui palju on liiga palju?
Ühesõnaga kõik, mis puudutab lisasööki.
Perearstilt ega -õelt ei saanud väga vastust selle kohta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No kui küht läks lahti alles nädal hiljem, oli see pigem mingi kõhuviirus kui toidust.

Alustadki mingist köögiviljast – kürvits, lillkapsas, suvikõrvits. Iga uut aaja algul 1-2 tl paar päeva. Ise vaata, kas segad juba tuttava sisse või ongi prooviperiood, et annad esmalt kõike puhtalt ja kui juba 3-4 asja valikus, hakkad miksima.

6k alustad 1 toidukord päevas. Kui sööb hästi, suurendad tasapisi kogust kuni 100g. Kuu lõpupoole proovi ka liha sisse segada.

7k tood teise toidukorra. Kui juba 1 toidukord on ligi 100g, siis ka algul pigem väike ports, mitte kohe suur. Minul oligi 7k 2 toidukorda – köögivili ja köögivili lihaga.

8k tuli meil hommikupuder. Selleks ajaks sai ta ka pisemate tükkidega hakkama ja tegin kohe helvestest.

9k juba köögivilja sekka riis, tatar, makaronid (tegin kahvliga peenemaks). 10k peaaegu täielikult kodutoidul väikeste eranditega

Kui laps enam-vähem istub, vüid vahel ka näputoiduna pakkuda nt värsket kurki, banaani, pirni, keedetud/küpsetatyd porgandit, jne. Aga ka suhkruta maisipulgad (need kass Arturi jaoks müüdavad), kamapallid, riisileivad…

Edu!

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Väga hästi seletatud. Suur aitäh!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu perearst andis mulle juhiseks Aptamili teksti (siin). Ehk on abiks, ma ikka aeg-ajalt jälgin, et mida võiks juba pakkuda, et toidulaud ikka mitmekesine oleks. Seal ka mingid kogused ja skeemid pakutud, aga teisest allikast lugesin poole väiksemaid koguseid…

Püreede tegemisel on väga mugavad kaanega jääkuubikuvormid (mul on silikoonist põhjaga, et kergem välja saada oleks) ja suletavad külmikukotid. Külmutad suurema portsu ja siis iga päev võtad vajaliku arvu kuubikuid, pole nii palju vaaritamist ka.

Igasugu rahutusi võib rohkem olla nii söögist kui ka näiteks hammaste tulekust. See läheb üle. Ja lisaks tasub meeles hoida, et lisatoit on lisa rinnapiimale, mitte selle asendus (mina arvasin, et kui süüa saab, siis pole ka rinda nii palju vaja, aga alguses see nii ei ole).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Näputoitumist saab teha ka algusest peale, tasub uurida lähemalt. Minu laps püreesid ei söönud, läks üsna varsti minu toidule (soolata või väiksema soolaga), mida sõi ise.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina alustasin 4elukuust kartuliga, iga hommik keedan talle 1 kartuli, teen kahvliga pudruks ja annan seda kartuliputru.
Kõrvitapüreega hakkas kõht valutama ja laps oli hästi rahutu (mul kolmas laps ja ausalt, ükski pole kõrvitapüreed talunud, ei kodukootud, ega poe oma).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina alustasin 4elukuust kartuliga, iga hommik keedan talle 1 kartuli, teen kahvliga pudruks ja annan seda kartuliputru.

Kõrvitapüreega hakkas kõht valutama ja laps oli hästi rahutu (mul kolmas laps ja ausalt, ükski pole kõrvitapüreed talunud, ei kodukootud, ega poe oma).

Aga mis on 4-kuuselt lisatoiduga alustamise eesmärk? Kehv kaaluiive? Siis oleks abi putrudest eelkõige, juurviljapürees on kaloreid vähe. Beebi toidulaua rikastamine vitamiinidega-mineraalidega? Aga kartul on kõige “tühjem” juurvili sellepoolest, eriti kevadine kartul. Beebi harjutamine erinevate maitsetega? Selleks oleks vaja pigem mitmekülgsust ja väikeseid kogusi.

Vabandan, aga see “üks kartul päevas” on veider ja kahtlase väärtusega lähenemine, mida ma ei julgeks teistele soovitada.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina alustasin 4elukuust kartuliga, iga hommik keedan talle 1 kartuli, teen kahvliga pudruks ja annan seda kartuliputru.

Kõrvitapüreega hakkas kõht valutama ja laps oli hästi rahutu (mul kolmas laps ja ausalt, ükski pole kõrvitapüreed talunud, ei kodukootud, ega poe oma).

Aga mis on 4-kuuselt lisatoiduga alustamise eesmärk? Kehv kaaluiive? Siis oleks abi putrudest eelkõige, juurviljapürees on kaloreid vähe. Beebi toidulaua rikastamine vitamiinidega-mineraalidega? Aga kartul on kõige “tühjem” juurvili sellepoolest, eriti kevadine kartul. Beebi harjutamine erinevate maitsetega? Selleks oleks vaja pigem mitmekülgsust ja väikeseid kogusi.

Vabandan, aga see “üks kartul päevas” on veider ja kahtlase väärtusega lähenemine, mida ma ei julgeks teistele soovitada.

eesmärk on seedesüsteemi harjutamine uue toiduga, lapse harjutamine uue toiduga, allergeenide võimalikult varajane tutvustamine.

lapse ebaküps soolestik tahab tükk aega harjutada uue toiduga, kui varakult pita hakata saavad ka varem kogused suuremaks ja laps saab varem päris toidu peale. 6-8kuuselt alustades peab korraga soolestik kohanema, kohe kogused suureks minema, kohe ise sööma õppima ja kohe allergeene tutvustama hakkama, kohe ruttu püree pealt tükilise peale minema – väga uut palju lühikese aja peale.

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

6kuune ei pea enam alustama püreedest, võib anda keedetud, küpsetatud, aurutatud aedvilju talle endale kätte harjutamiseks. Annaksin esimesel päeval paar suutäit, teisel päeval nii palju kui laps soovib igat uut toitu, hommikupoole. Kui laps näitab toidu vastu ise huvi üles, ei pea koguseid tagasi hoidma, kui huvi pole, peaks üks toidukord olema vähemalt 100g.

Varakult lisatoiduga peale hakkamine soodustab lapse leplikkust toidu suhtes ning tõesti on oluline saada laps tükilist toitu sööma niipea kui ta selleks võimeline on. See on kõne arengu jaoks oluline faktor.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina alustasin 4elukuust kartuliga, iga hommik keedan talle 1 kartuli, teen kahvliga pudruks ja annan seda kartuliputru.

Kõrvitapüreega hakkas kõht valutama ja laps oli hästi rahutu (mul kolmas laps ja ausalt, ükski pole kõrvitapüreed talunud, ei kodukootud, ega poe oma).

Aga mis on 4-kuuselt lisatoiduga alustamise eesmärk? Kehv kaaluiive? Siis oleks abi putrudest eelkõige, juurviljapürees on kaloreid vähe. Beebi toidulaua rikastamine vitamiinidega-mineraalidega? Aga kartul on kõige “tühjem” juurvili sellepoolest, eriti kevadine kartul. Beebi harjutamine erinevate maitsetega? Selleks oleks vaja pigem mitmekülgsust ja väikeseid kogusi.

Vabandan, aga see “üks kartul päevas” on veider ja kahtlase väärtusega lähenemine, mida ma ei julgeks teistele soovitada.

eesmärk on seedesüsteemi harjutamine uue toiduga, lapse harjutamine uue toiduga, allergeenide võimalikult varajane tutvustamine.

lapse ebaküps soolestik tahab tükk aega harjutada uue toiduga, kui varakult pita hakata saavad ka varem kogused suuremaks ja laps saab varem päris toidu peale. 6-8kuuselt alustades peab korraga soolestik kohanema, kohe kogused suureks minema, kohe ise sööma õppima ja kohe allergeene tutvustama hakkama, kohe ruttu püree pealt tükilise peale minema – väga uut palju lühikese aja peale.

Misasja? Kust sa seda kõike “peab” võtad? 1970ndate lastekasvatuse õpikust? Võta vähe vabamalt

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Midagi ei PEA.

Ei pea ka paari aasta pärast väikelapse foorumisse alateemat tegema, miks lapse kõneareng hilistunud on, häälikud puudu on, midagi ei söö.

0
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina jätsin mõlema lapsega püreed vahele, neid anti ajal kui lapsed ei söönud rinda ja oli vaja nad ruttu, vahel alles vastsündinutena, päris toidu peale saada. Kui laps istub iseseisvalt, on ta võimeline sööma pehmet tahket toitu. Kui istuma hakkasid, 6 kuu kanti, hakkasin lapsele üks uus toiduaine korraga kodutoitu andma. Alustasin soolasest – keedetud porgand, avokaadokang, aurutatud lillkapsas, kõrvits, brokoli, kartul, praetud hakkliha.  8kuuselt hakkasin  puuvilju pakkuma samamoodi tükilisena, pudru peale panin varasemalt külma pandud toormoosi ilma suhkruta.

10kuuselt istusid mõlemad lapsed laua ääres ja sõi koos perega iseseisvalt. Suuremaid koguseid surusin natuke omalt polt peale ja aitasin taldrikule jäänud lõpu lusikaga suhu. Päeval normaalselt kõhu täis ja öösel on uni magusam.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina alustasin 4elukuust kartuliga, iga hommik keedan talle 1 kartuli, teen kahvliga pudruks ja annan seda kartuliputru.

Kõrvitapüreega hakkas kõht valutama ja laps oli hästi rahutu (mul kolmas laps ja ausalt, ükski pole kõrvitapüreed talunud, ei kodukootud, ega poe oma).

Aga mis on 4-kuuselt lisatoiduga alustamise eesmärk? Kehv kaaluiive? Siis oleks abi putrudest eelkõige, juurviljapürees on kaloreid vähe. Beebi toidulaua rikastamine vitamiinidega-mineraalidega? Aga kartul on kõige “tühjem” juurvili sellepoolest, eriti kevadine kartul. Beebi harjutamine erinevate maitsetega? Selleks oleks vaja pigem mitmekülgsust ja väikeseid kogusi.

Vabandan, aga see “üks kartul päevas” on veider ja kahtlase väärtusega lähenemine, mida ma ei julgeks teistele soovitada.

Tere!
Arst soovitas hakata harjutama alates 4kuu sünnipäevast lisatoiduga: kas aedviljapüree või teraviljapuder, vahet pole, mõlemad sobivad. Alustada ühe aedviljaga, anda 2-3 päeva järjest (ma pole kusagil öelnud, et kuu aega jutti ja söödan teda kartuliga, vaid ALUSTASIN kartulist.
Teen copi-paste siia arsti toitumissoovitusest:

<u>Lisatoit alates 4.kuu sünnipäevast (17 nädalat) on lubatud alustada ja enneaegsetel ka soovitav.</u>

<u>EALE SOBIVAS KONSISTENTSIS. Närima saab hakata siis, kui hambad on suus!</u>

<u> Kas aedviljapüree või teraviljapuder. Vahet pole, mõlemad sobivad. </u>Harjutamine 4.kuu sünnipäevast (rinnapiimatoidul olevatel lastel ka õige pisut varem, kui on näha, et jäävad näljaseks ja tahavad lakkamatult rinnal olla). LUSIKAST. Tassist.<u></u>

Alustatakse 1 aedviljaga püree pakkumist (mitte tihedam kui hapukoore konsistents) 1-2 teelusikatäit ja antakse seda sama 2-3 päeva.

Edasi –koguste suurendamine ja/või pakkuda teist/lisada teine esimesele. Kogused individuaalsed.

Ca 2 nädalat hiljem alustada pudru pakkumist samadel põhimõtetel.

Samal kuul alustada ka marjade ja puuviljapüree pakkumist samadel põhimõtetel.

Liha alustada (5. k. enneaegsetel, aneemiaga lastel) 6.kuu sünnipäevast harjutamist, lisatakse aedviljapüreele.

Kala ja muna alustada 6. kuul, 1-2 korda 2 nädala jooksul.

Toidutolerantsi kujunemiseks tuleb anda aega!

<u>Muud seoses lisatoidu menüüsse lülitamisega:</u>

Neid toidukordi omavahel ei kombineerita, näiteks ei anta enne aedvilja, siis puuvilja (n.ö. soolane/magus). Näputoit on mänguks, mitte lisatoidukorraks1

Rauda ja ka B12 vitamiini võiks anda sama toitmiskorra eel, kui saab aedvilju, liha.

Toidu tõhustamiseks võib lisada pisut võid, nii pudrule kui aedviljale. Ära karda suhkrut moosi sees!

Purgitoidud – NB! Lihasisaldus on väga väike!!

Parim lisatoit on kodus valmistatud toit! NB! Neil lastel edaspidises elus vähem toitumisprobleeme!

Kohupiim, jogurt  9.kuust. Maitseaineid 1.eluaastal lisada pole tarvis.  28.02. 2022

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Selle viimase kommenteerija arsti soovitused on küll kohati veits vanamoodsad. Kui laps pole enneaegne ja on normaalse söögiisu ning arenguga, siis näputoit sobib väga hästi ka lisatoiduna. Näputoit muide võib olla ka püree, näputoit on kõik see, mida laps sööb ise. 4-kuune ehk jah ise ei oska süüa, aga 6-kuune saab juba näppudega toidu suhu viimisega hakkama küll. Ja 7-kuuselt minu laps enam ei tahtnudki, et keegi teda toidab, seega sõigi kõike iseseisvalt lusikaga sh putru ja püreed.

Moosi asemel, isegi koduse moosi, on kindlasti parem ilma suhkruta puuviljapüree, mis sobib väga hästi pudru peale.

Tänapäeval on poes suur valik beebitoite, mis on mahedalt kasvatatud toorainest tehtud ja selles osas kvaliteetsemad kui nii mõnigi kodutoit.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Beebi ja mitmikud Lisatoit