Esileht Pereelu ja suhted “Loomulik perekond”

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 72 )

Teema: “Loomulik perekond”

Postitas:
Kägu

Viimasel ajal on kasutusele tulnud uus termin “loomulik perekond”. Mulle jääb ebaselgeks, mida mõeldakse. Perekond peaks definitsiooni järgi olema kogum inimesi, kes jagavad elukohta, kel on ühine rahaline eelarve ja kes on kursis üksteise elus toimuvaga? Tänapäeval loetakse pereliikmeks ka lemmikloom koer. Kui üksikema elab koos pojaga, kas nad on loomulik perekond? Kui üksik naine elab koos koeraga, kas nemad moodustavad loomuliku perekonna?

Kas keegi oskaks anda looomuliku perekonna definitsiooni?

0
-22
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuna teatud kamp on “traditsioonilise perekonna” väljendi ära rikkunud, siis peab üks teine kamp homovihkajaid oma meelsust kuidagi muudmoodi väljendama.

+3
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üksikut naist koos koeraga või kassiga ei ole kunagi perekonnaks peetud, nii et ära soiu.

Kui ma võtan endale kanaarilinnu, siis ma ei ole kanaarilinnuga mingi perekond.

Kui kaks inimest elavad koos, siis nad ka veel ei ole kohe kooselu alguses perekond.

Minu jaoks algab perekond sellest, kui sünnivad lapsed. Enne seda on kooselu või abielu, elukaaslased, abikaasad. Pere on koos lastega, olgu siis laps isaga, laps emaga või laps vanematega. Mitte akvaariumikalad koos kooselupaariga.

Ma ei liigitaks peresid loomulikuks või ebaloomulikuks. Või kui kuidagi peaks mingit kooslust ebaloomulikuks pereks nimetama, siis oleks see siis kui keegi abiellub tänavapostiga, iseendaga või oma autoga. Maailmas on igasuguseid imelikke olemas.

+15
-16
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Varsti  ei saagi vist enam normaalselt suhelda, sest puudub üheselt mõistetav keel, sest kõik terminid on suvalise tähendusega  – mis on naine, mis on mees, mis on perekond, mis on loomulik, mis on armastus. Juba praegu on “armastatud naine/mees” asendunud – “inimene, kellega olen suhtes”. Põhimõttelist vahet nagu ei tohiks olla, aga nagu ikka on küll.

+14
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Perekond peaks definitsiooni järgi olema kogum inimesi, kes jagavad elukohta, kel on ühine rahaline eelarve ja kes on kursis üksteise elus toimuvaga? Tänapäeval loetakse pereliikmeks ka lemmikloom koer.

See eespool antud selgitus on “leibkonna” definitsioon.  ûhes elukohas elavata inimeste kogum. Loomi siiski selle hulka ei arvestata.

Minu jaoks on lemmikloomad pere liikmed ikka ainutl poeetilises tähenduses. Sama moodi võib pidada pere liikmeks ka põlvest põlve pärandatud kellakappi või tiibklaverit.

Perekonna mõiste hulka kuuluvad hästi sõnad “tuumikpere”, mis on ema-isa (või isa-isa, või ema-ema) ja nende ühised lapsed, ka lapsendatud lapsed. Tuumikpere on oluline eristada, et rääkida “kärgperest” ja ka näiteks inglise keelsest väljandist “extended family” (kuidas seda tõlkida?). Kärgpere, kui vanemad on lahku läinud ja elavad uute partneritega, kellel võib olla omakorda lapsed  ja ka ühised lapsed. See, laiem “extended” koosneb laiemast sugulaste ringist – onud-tädig, vanavanemad, nõbud jne, kes vahel isegi elavad sama katuse all, aga ei pruugi.

“Traditsioonilisel perel” ja mingil “loomulikul perel” ei saagi olla täpset tähendust vaid need peegeldavad mingeid sotsiaalseid norme ja võivad erinevate inimeste jaoks väga erinevad olla.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küll võib ühe lihtsa asja segaseks ajada. Kas meelega või rumalusest?

Perekonda on Euroopa kultuurides traditsiooniliselt mõistetud kui isikute kooslust, keda ühendab esmalt kas abielu või põlvnemine. Perekonna liikmed jagavad kodu, ühiseid väärtusieesmärkeressursse ja vastutust üksteise suhtes.

Kaks täiskasvanut on paar, laste lisandudes perekond. Vanaema lapselapsega on ka perekond, kui vanaema last üksinda kasvatab nt.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vastan on siis “ebaloomulik perekond”, sinna tüüritakse? Puhake jalga, homofoobid.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Varsti ei saagi vist enam normaalselt suhelda, sest puudub üheselt mõistetav keel, sest kõik terminid on suvalise tähendusega – mis on naine, mis on mees, mis on perekond, mis on loomulik, mis on armastus. Juba praegu on “armastatud naine/mees” asendunud – “inimene, kellega olen suhtes”. Põhimõttelist vahet nagu ei tohiks olla, aga nagu ikka on küll.

Nii ongi. Töötan ise Soomes ja siin on enamikus ankeetides jms küsitlustes kaotatud ära sõnad ema ja isa. Need on asendatud sõnaga hooldaja. Hooldaja võib olla põhimõtteliselt ükskõik kes. See, et sugupoole osa lahtreid on valikus vähemalt 3-5 tükki, ei üllata enam kedagi.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Juba praegu on “armastatud naine/mees” asendunud – “inimene, kellega olen suhtes”.

Kellel ja miks peaks see olema asendunud?? Minul on ikka “minu armas mees”, mõnel teisel mehel on ka temale “armas mees”, mis siis? Ma ei saa hüsteeriast siiralt aru. Kes sind sunnib asendama?

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Juba praegu on “armastatud naine/mees” asendunud – “inimene, kellega olen suhtes”.

Kellel ja miks peaks see olema asendunud?? Minul on ikka “minu armas mees”, mõnel teisel mehel on ka temale “armas mees”, mis siis? Ma ei saa hüsteeriast siiralt aru. Kes sind sunnib asendama?

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Perekond peaks definitsiooni järgi olema kogum inimesi, kes jagavad elukohta, kel on ühine rahaline eelarve ja kes on kursis üksteise elus toimuvaga? Tänapäeval loetakse pereliikmeks ka lemmikloom koer.

See eespool antud selgitus on “leibkonna” definitsioon. ûhes elukohas elavata inimeste kogum. Loomi siiski selle hulka ei arvestata.

Minu jaoks on lemmikloomad pere liikmed ikka ainutl poeetilises tähenduses. Sama moodi võib pidada pere liikmeks ka põlvest põlve pärandatud kellakappi või tiibklaverit.

Perekonna mõiste hulka kuuluvad hästi sõnad “tuumikpere”, mis on ema-isa (või isa-isa, või ema-ema) ja nende ühised lapsed, ka lapsendatud lapsed. Tuumikpere on oluline eristada, et rääkida “kärgperest” ja ka näiteks inglise keelsest väljandist “extended family” (kuidas seda tõlkida?). Kärgpere, kui vanemad on lahku läinud ja elavad uute partneritega, kellel võib olla omakorda lapsed ja ka ühised lapsed. See, laiem “extended” koosneb laiemast sugulaste ringist – onud-tädig, vanavanemad, nõbud jne, kes vahel isegi elavad sama katuse all, aga ei pruugi.

“Traditsioonilisel perel” ja mingil “loomulikul perel” ei saagi olla täpset tähendust vaid need peegeldavad mingeid sotsiaalseid norme ja võivad erinevate inimeste jaoks väga erinevad olla.

Ma olen kuulnud  “extended family” vastet eestikeelsena “laiendatud pere”.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu jaoks on pere ka vanemad ja õed-vennad, k.a mehe omad, missiis et olen juba ise abielus ja ema. Minu enda pere olen mina, abikaasa ja lapsed. Jääb arusaamatuks lahterdamine loomulik, ebaloomulik, kärg jne Enamasti lahterdavad ikka need, keda miski häirib, mitte n-ö asjaosalised.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Juba praegu on “armastatud naine/mees” asendunud – “inimene, kellega olen suhtes”.

See on kuidagi irooniline, sest sageli pikaajalises abielus inimesed niiväga ei armastagi enam üksteist, pigem taluvad. Selles mõttes on see teine väljend igal ajahetkel õigem, esimene on rohkem nagu roosa unistus, mis vaid vähestel juhtudel mõlemapoolselt pikaajaliselt püsib.

+6
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu jaoks on pere ka vanemad ja õed-vennad, k.a mehe omad, missiis et olen juba ise abielus ja ema. Minu enda pere olen mina, abikaasa ja lapsed. Jääb arusaamatuks lahterdamine loomulik, ebaloomulik, kärg jne Enamasti lahterdavad ikka need, keda miski häirib, mitte n-ö asjaosalised.

Ilmselgelt tuleneb teemaalgataja küsimus siit – https://www.riigikogu.ee/riigikogu/uhendused/uhendus/ed1c9c33-8536-4959-ab42-287ee223e94f/loomuliku-traditsioonilise-perekonna-ja-abielu-toetusruhm

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Toetagu terviseks, mul pole loomuliku perekonna vastu midagi, toetagu nagu jõuavad. Aga nad tegelevad toetamise asemel hoopis nende mõistest erinevate,  teistsuguste elude materdamisega. See pole üks ja sama, muide.

+8
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui kaks inimest elavad koos, siis nad ka veel ei ole kohe kooselu alguses perekond.

Minu jaoks algab perekond sellest, kui sünnivad lapsed. Enne seda on kooselu või abielu, elukaaslased, abikaasad. Pere on koos lastega, olgu siis laps isaga, laps emaga või laps vanematega. Mitte akvaariumikalad koos kooselupaariga.

.

Appi kui loll jutt! Et kui vanapaar on olnud abielus 50 aastat, aga neile pole ühel või teisel põhjusel lapsi sündinud, siis nad ei olegi perekond?

+10
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et kui vanapaar on olnud abielus 50 aastat, aga neile pole ühel või teisel põhjusel lapsi sündinud, siis nad ei olegi perekond?

Täpsemalt on nad küll lihtsalt paar. Preekond ka, aga pigem paar. Ka inglise keeles on couple ja family.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et kui vanapaar on olnud abielus 50 aastat, aga neile pole ühel või teisel põhjusel lapsi sündinud, siis nad ei olegi perekond?

Täpsemalt on nad küll lihtsalt paar. Preekond ka, aga pigem paar. Ka inglise keeles on couple ja family.

Ah, minge… oma jutuga. Lapsed on väga lühikest aega lapsed. Kui vanapaar on 50 aastat olnud abielus ja neil on lapsed suured ja ise vanavanemad, kas siis on nad paar või perekond? Aga kui lapsed on surnud? Aga kui laps on ainult naise oma? Perekond on see, kelleks sa seda pead ja keda nähes su hing rõõmustab. Vabalt võib  mu perekonna moodustada mina ja mu kanaarilind, see ei ole teiste asi.

+8
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vabalt võib  mu perekonna moodustada mina ja mu kanaarilind, see ei ole teiste asi.

Võib-olla on siin oluline aspekt vastastikune tunne, et ollakse perekond? Inimene ja kanaarilind ei ole selles mõttes võrdväärsetel positsioonidel. Aga kui tunned, et su kanaarilind on sulle nii olulisel kohal sinu elus, siis muidugi võid täiesti vabalt seda perekonnaks pidada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See loomulik on vist samade inimeste poolt, mis NATURAALNE. See on mingi vale tõlge minu hinnangul.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

“Naine naturaalne…”

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

“Naine naturaalne…”

Naturaalne šnitsel on õige öelda, muu nagu ei sobi.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Naine naturaalne,<br style=”box-sizing: border-box; -webkit-font-smoothing: antialiased; clear: both; color: #222222; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px;” />krohvimata kuju,<br style=”box-sizing: border-box; -webkit-font-smoothing: antialiased; clear: both; color: #222222; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px;” />läheb ikka hinge,<br style=”box-sizing: border-box; -webkit-font-smoothing: antialiased; clear: both; color: #222222; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px;” />ülendab mu tuju.<br style=”box-sizing: border-box; -webkit-font-smoothing: antialiased; clear: both; color: #222222; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px;” /><br style=”box-sizing: border-box; -webkit-font-smoothing: antialiased; clear: both; color: #222222; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px;” />Naine naturaalne,<br style=”box-sizing: border-box; -webkit-font-smoothing: antialiased; clear: both; color: #222222; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px;” />omaenda ilus,<br style=”box-sizing: border-box; -webkit-font-smoothing: antialiased; clear: both; color: #222222; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px;” />üpris defitsiitne,<br style=”box-sizing: border-box; -webkit-font-smoothing: antialiased; clear: both; color: #222222; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px;” />uskumatult ilus.<br style=”box-sizing: border-box; -webkit-font-smoothing: antialiased; clear: both; color: #222222; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px;” /><br style=”box-sizing: border-box; -webkit-font-smoothing: antialiased; clear: both; color: #222222; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px;” /><br style=”box-sizing: border-box; -webkit-font-smoothing: antialiased; clear: both; color: #222222; font-family: Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif; font-size: 15px;” />/Hando Runnel/

Natukene võiks ikka kultuurikihti inimesel küljes olla…

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Naine naturaalne,

krohvimata kuju,

läheb ikka hinge,

ülendab mu tuju.

 

Naine naturaalne,

omaenda ilus,

üpris defitsiitne,

uskumatult ilus.

 

/Hando Runnel/

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Perekond peaks definitsiooni järgi olema kogum inimesi, kes jagavad elukohta, kel on ühine rahaline eelarve ja kes on kursis üksteise elus toimuvaga? Tänapäeval loetakse pereliikmeks ka lemmikloom koer.

See eespool antud selgitus on “leibkonna” definitsioon. ûhes elukohas elavata inimeste kogum. Loomi siiski selle hulka ei arvestata.

Minu jaoks on lemmikloomad pere liikmed ikka ainutl poeetilises tähenduses. Sama moodi võib pidada pere liikmeks ka põlvest põlve pärandatud kellakappi või tiibklaverit.

Perekonna mõiste hulka kuuluvad hästi sõnad “tuumikpere”, mis on ema-isa (või isa-isa, või ema-ema) ja nende ühised lapsed, ka lapsendatud lapsed. Tuumikpere on oluline eristada, et rääkida “kärgperest” ja ka näiteks inglise keelsest väljandist “extended family” (kuidas seda tõlkida?). Kärgpere, kui vanemad on lahku läinud ja elavad uute partneritega, kellel võib olla omakorda lapsed ja ka ühised lapsed. See, laiem “extended” koosneb laiemast sugulaste ringist – onud-tädig, vanavanemad, nõbud jne, kes vahel isegi elavad sama katuse all, aga ei pruugi.

“Traditsioonilisel perel” ja mingil “loomulikul perel” ei saagi olla täpset tähendust vaid need peegeldavad mingeid sotsiaalseid norme ja võivad erinevate inimeste jaoks väga erinevad olla.

Ma olen kuulnud “extended family” vastet eestikeelsena “laiendatud pere”.

Extended family on suguvõsa. Nii lihtne see ongi. Kui abiellud kuhugi perekonda, öeldakse sulle, et now you are family.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paaril korral olen sattunud täitma mingeid ankeete, kus perekonnaseisu küsitakse nii: Kas teil on elukaaslane? Jah/ei.

Abikaasast ei sõnagi. Ilmselt tahtis ankeedi väljamõtleja olla hästi moodne. Mõtlen siis, et mida ma vastama peaksin, kas lugeda oma abikaasa eluaasaks või mitte?

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kas lugeda oma abikaasa eluaasaks või mitte

Mis sa ise arvad?! Johhaidii, küll mõned satuvad kergesti segadusse…  Kõik abikaasad on elaukaaslased, aga kõik elukaaslased ei ole abikaasad, seega on selline küsimuse laiendamine kohane. Mõeldud neile, kellel ka vabaabielukaasad sisse lugeda tuleb. Ja elukaaslase mõiste juures on ka sooneutraalsus kohe saavutatud. Küsimusele abikaasa kohta saaksid vastata ainult ametlikult abielus inimesed, aga ilmselgelt oli küsimuse mõte, kas elate kellegagi koos (elukaaslastena, palun mitte jälle kanaarilinnust jahuma hakata).

+7
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kas lugeda oma abikaasa eluaasaks või mitte

Mis sa ise arvad?! Johhaidii, küll mõned satuvad kergesti segadusse… Kõik abikaasad on elaukaaslased, aga kõik elukaaslased ei ole abikaasad, seega on selline küsimuse laiendamine kohane. Mõeldud neile, kellel ka vabaabielukaasad sisse lugeda tuleb. Ja elukaaslase mõiste juures on ka sooneutraalsus kohe saavutatud. Küsimusele abikaasa kohta saaksid vastata ainult ametlikult abielus inimesed, aga ilmselgelt oli küsimuse mõte, kas elate kellegagi koos (elukaaslastena, palun mitte jälle kanaarilinnust jahuma hakata).

Ei ole kõik abikaasad elukaaslased. See on küll vale väide.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kas lugeda oma abikaasa eluaasaks või mitte

Mis sa ise arvad?! Johhaidii, küll mõned satuvad kergesti segadusse… Kõik abikaasad on elaukaaslased, aga kõik elukaaslased ei ole abikaasad, seega on selline küsimuse laiendamine kohane. Mõeldud neile, kellel ka vabaabielukaasad sisse lugeda tuleb. Ja elukaaslase mõiste juures on ka sooneutraalsus kohe saavutatud. Küsimusele abikaasa kohta saaksid vastata ainult ametlikult abielus inimesed, aga ilmselgelt oli küsimuse mõte, kas elate kellegagi koos (elukaaslastena, palun mitte jälle kanaarilinnust jahuma hakata).

Ei ole nii. Tänapäevases eesti keeles on sõna “abikaasa” siiski reserveeritud abielus olijatele, “elukaasa” vabas kooselus olijatele.

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Abikaasast ei sõnagi. Ilmselt tahtis ankeedi väljamõtleja olla hästi moodne. Mõtlen siis, et mida ma vastama peaksin, kas lugeda oma abikaasa eluaasaks või mitte?

Ilmselt kasutati elukaaslast üldistava väljendina parema väljendi puudumisel. Kui küsitlejat huvitas koos elamine, mitte sinu abielustaatus, siis kas ta oleks pidanud asjata ruumi raiskama, et kõik erinevad koos elamise variandid välja tuua, kui tegelikult teda ei huvita, millise liidu läbi sa koos elad? Asi ei ole ju moodne olemises vaid reaalsuses (abieludes elavad kooselud moodustavad vsid poole kooseludest) ja küsitluse eesmärgis.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 72 )


Esileht Pereelu ja suhted “Loomulik perekond”