Esileht Ilu ja tervis Lõualuu operatsioon

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 180 )

Teema: Lõualuu operatsioon

Postitas:

Kellele tehtud? Rääkige üksikasjalikult sellest kõigest ja ka taastumisest.

Ise lähen pooleteise aasta pärast opile, nüüd kohe pannakse breketid. Hirm on kohutav selle ees, et äkki läheb midagi valesti.

Julgustage palun!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks sulle see opp tehakse?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.04 16:19; 21.04 08:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sest mul on alalõug tagapool natuke ehk siis ülemiste ja alumiste hammaste vahe on liiga suur ja kogu koormus söömisel on ainult tagumistel hammastel. Ja lisaks on ühelt poolt liiges ka kulunud millegipärast, mis on põhjustanud selle, et alalõug on vajunud hästi natukene paremale poole. Alumise ja ülemise huule keskpunktid ei ühti. Õnneks hästi vähe, isegi mu oma mees pole seda tähele pannud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänan vastuse eest! Soovin sulle edu!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.04 16:19; 21.04 08:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Julgustada sind ei julge, aga oma tütar loobus sellest ja just tänu riskidele, mis sellega kaasneda võivad. Temal oli olukord just vastupidine, alalõug on nats ettepoole. Aga kuna olukord polnud ka just kõige hullem, siis ta seda riski ette ei võtnud. Sulle aga jõudu ja kordaminekut opiga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul ka breketid ja alalõug tahapoole, tõmmatakse seda ettepoole elastikutega, aga muidu ka mingi aparaat pidi olema, millega saab tõmmata kui suurem probleem. Ülemiste ja alumiste vahe oli alguses päris suur, nüüd juba peaaegu paigas.
Kui lõualuu opi oleks pidanud tegema, siis oleksin loobunud. Minu jaoks need riskid liiga suured, pean silmas eelkõige seda, et märv saab kahjustada ja pärast tundlikkuse häired pikka aega, samas väga vabalt võib see närv ka mitte taastuda ja jaabki kõik tuimaks. Kuna endal tarkusehamba opiga tekkis osaline närvikahjustus, siis võin öelda, et see pole just meeldiv tunne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul see läbitud aastaid tagasi. Olen sellest ka perekoolis pikalt kirjutanud, huvitav kas arhiivis on alles?
Lähen otsin natuke. Aga üldiselt minul ei olnud hull, ei op ega järgnev paranemine.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.04 13:35; 21.04 13:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

http://www.perekool.ee/index.php?id=36678&class=forum&action=post&post=3709683

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.04 13:35; 21.04 13:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minule tehti 9 aastat tagasi, alalõug oli eespool, no väga tore peale oppi ei olnud, kuu aega oli suu kinni traatidega( no siis nii,et üleval ja all olid breketid ja peale oppi siis pandi traatidega breketid kinni) ja kaotasin kuu ajaga 10kg, kõht oli kogu aeg tühi, ainult vedelikku sain natuke juua.Muidu ikka soovitan,kui kõik see läbi,siis enesetunne ikka mega.Ja enne oppi tuleb palju süüa ja kosuda.Nüüd, 9 aastat hiljem, on mul uuesti breketid,sest lõug jälle nihkunud, enam oppi ei tehta,kuid pingutatakse nüüd kummidega, siis breketite toel muidugi. Aga siiski, soovitan teha, peale oppi nägin muidugi välja nagu hamster, põsed paistes.Edu ja jaksu 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.04 16:44; 21.04 16:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen kägu 16.44 ja tahan veel lisada,et enne oppi võeti mul välja kõik tarkusehambad, siis veel eraldi operatsiooniga

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.04 16:44; 21.04 16:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mult on 3 tarkusehammast praegu 2 nädala jooksul välja tõmmatud, üleeile 1 alumine ka opereeriti. Põsk läks täitsa paiste, nagu suur kartul oleks põske pistetud. Mõtlen juba õudusega, milline ma peale lõualuu oppi veel välja näen. Aga aitäh teile, kes kaasa rääkisid ja edu soovisid! 🙂 Kui keegi veel sellel teemal rääkida tahab, siis loen huviga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere!Mina tegin selle opi läbi alles hiljuti, alalõug toodi ette. Lugesin samuti enne foorumitest ja kütsin end parajalt ülesse. Haiglasse läksin päev varem, tehti vereanalüüs ning konsultatsioonid nii anestesioloogi kui raviarstidega. Kõik oli väga meeldiv, haigla oli tasemel, õed -arstid väga meeldivad ja küsisid alati kas valuvaigistit vaja vms.
Opp toimus hommikul, enne seda anti käterätik du¨i alla minekuks ning opi särk. sõidutati alla korrusele, kus pandi kanüül jms. Mäletan vaid et anestesioloog küsis kumma nina poolega ma paremini hingata saan, arvatavasti sp et teada saada kuidas torud paigaldada ning palju ma kaalun. Siis vajusin ära, ärkasin ärkamispalatis, äratati nime hüüdes ning küsiti kas hapnikku piisavalt?, paha ei ole olla?, ei valuta? Vastasin et kõik korras, kuid tundsin et mul hapnikumask oli peal, natukene soonis. Magasin mingi hetk seal edasi, kui mask ära võeti ja tavapalatisse viidi, mind intensiivi ei viidudki. Esimene päev oli raske, olin narkoosist väga uimane ning seest iiveldas mitu mitu tundi. Vahepeal käisin Wc-s, peeglisse unustasin üldse vaadata, istusin Wc külma põranda peal ( mind see alati peale pohmelli aidanud :)) ning uimerdasin tagasi voodisse. Sel päeval jõin ainult kummeliteed ja sõin pool klaasi keefiiri, tundsin et kõht mega tühi. Õhtul tuli arst kanüüli süstima, seest hakkas nii halb sellel ajal ja oksendasin verd, arvatavasti sp iiveldaski, et opi ajal olin verd neelanud makku, mis siis välja tuli, alates sellest läks kõik paremuse suunas. Järgmine hommik juba käisin ringi, du¨¨i all, vaatasin telekat, käisin sidumistoas, tundsin end jälle hästi. Ning peegelpilt ei hirmutanudki väga, alguses nii paistes et ei saa aru tulemusest.Esimesel ööl tuli ka ninast verd, kuid sain selle peatamisega ise hakkama, ühtegi õde kogu aja jooksul häiresignaalidega ei tüüdanud.
Haiglas olin kokku 4 päeva , koos selle esimese sisse kirjutamise päevaga.
Mida soovitada? Ära karda, tean et lihtne öelda,kuid valu sa ei tunne, valuvaigisteid antakse piisavalt. Lõug vaid tuim ja raske. Opp tehakse narkoosi all ja jumal tänatud seda ei tea mis opi saalis toimub. See narkoosi järgne päev tuleb vaid üle elada, kuid see kuidas narkoosi järgselt inimene end tunneb, on kõik individuaalne, alati ju ei oksendata. Muideks hambad kohe kinni ei panda, sest esimesel päeval võibki patsient oksendada jne. kuid järgmisel päeval sikutitega pandi kinni, kõrs läbi ei mahu, läbi hammaste vahede imen. Kaal muidugi kukub kolinal, – 3 kg haiglas oldud päevadega, kusjuures olen alakaalu ja norm. kaalu piiril, mis veidi hirmutav, ei meeldi see mõte nii kiiresti kukkuvast kaalust. Kodus toitun ja imen erinevaid jogurteid, püreesid, mahlu .
Edu sulle ja pea vastu. Ilu nõuab ohvreid !!!
Tahan tänada ka kogu Mustamäe Regionaalhaigla personali, tasemel!!!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina peaksin ka tegema, sest alalõug on liiga taga, oleks vaja ikka kõvasti ette poole tõmmata. Mina loobusin, lasen panna ainult breketid. Arvan, et see risk ei tasu ära.
Samuti on minu tutvusringkonnast loobunud opist vähemalt 5 inimest.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.03 10:48; 19.02 16:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas ei tasu ära? tasub ikka ära. Ka mulle pakuti alternatiive, kuid see annab parima tulemuse. Ortognaatse kirurgia eesmärgiks on parandada hambumust ja näo esteetilist väljanägemist ning ega igalühel selle jaoks julgust ei jätkugi. See on ette võtmine ning risk on iga operatsiooniga. Kes ei riski see ¨ampust ei joo nagu öeldakse:) Ise peab olema väga motiveeritud

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Mina125 kirjutas:[/small]
[tsitaat]Kuidas ei tasu ära? tasub ikka ära. Ka mulle pakuti alternatiive, kuid see annab parima tulemuse. Ortognaatse kirurgia eesmärgiks on parandada hambumust ja näo esteetilist väljanägemist ning ega igalühel selle jaoks julgust ei jätkugi. See on ette võtmine ning risk on iga operatsiooniga. Kes ei riski see ¨ampust ei joo nagu öeldakse:) Ise peab olema väga motiveeritud[/tsitaat]
No aga keegi siin ju kirjutab, et 9 aastat hiljem on lõug jälle nihkunud. Hakkadki iga 10 aasta tagant operatsioonil käima?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh kogemust jagamast, Mina125! Sellised positiivsed lugemised annavad palju julgust juurde, kui palju sul juba nüüdseks opist möödas on ja kuidas nüüd on olla? Millal see kõrs hammaste vahelt läbi hakkas mahtuma? Ja kas paistetus juba taandub ka? Mul juba oktoobris op, kohutavalt kiiresti läheneb see aeg…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Opist on möödas üle 2 nädala ja paistetus peaaegu alanenud. Jah olen veel näost kirju, kuid saan juba väljas julgelt käia, võõrale inimesele ei ole nii märgatav, et põsed veidi turses. Enesetunne on väga hea. Splint veel suus, ootan seda aega kuna enam seda kandma ei pea, siis saab juba asjalikumalt süüa ka. Kuid vahetan ise kumme ja pesen splinti.
Kus opp toimub? Jah, aeg lendab ikka väga kiirelt. Aga oktoober ka juba selline kuu, et pole väga kurb kui toas peab olema 🙂

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Polnudki tähele pannud, et oled vastanud. Operatsioon toimub Tartus. Ise olen ka rõõmus, et just oktoobris, siis hakkab see külm ja pime aeg pihta :)Nüüdseks sul möödas juba siis poolteist kuud umbes, kas splint on juba ära võetud? Kui harjumatu on üldse olla, kui lõualuud teises kohas? Ikka paistes ka veel?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Splinti enam ei kanna, kummid veel suus, kuid saan juba suud paotada nendega ja harjunud 😉 Alguses oli väga harjumatu, aga praegu mitte, nagu nii peakski olema. Veidi on turses, kuid üldiselt juba inimese nägu. Profiiliga olen väga rahul, kõvasti ilusam. Otsevaates kuna 1 pool on natuke rohkem turses ja assümeetriline, siis pean veel tulemust ootama. Üldiselt on mul hea meel et selle ette võtsin ja kõik on seda väärt. Kaalukaotus -7 kg, iseenesest kartsin hullemat:) Aga enne oppi söö kõvasti;) liha ja puuvilju, nendest unistan kõige rohkem 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

samuti koorikud põskedelt ( verekoguja augud) ära kukkunud ja hetkel roosakas küllalt suur arm, aga eks ta kootub ajaga, vähe aega veel möödas

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Appike, armide peale ma pole siiani üldse mõelnudki. Tahaks nii väga, et see jama oleks kõik möödas juba ja loodan, et Tartus ka ikka kõik tasemel on, kirurg ennekõike. Aga sulle soovin ma kiiret paranemist! Kui vahepeal veel küsimusi tekib, eks siis kirjutan siia jälle 😀

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kirjuta julgelt, kui küsimusi. Ja peale oppi teata , kuidas läks. Ja armide pärast ei tasu ka põdeda, sest need pidid jääma imepisikesed, alguses lihtsalt aukude tervenemine ja need suured koorikud õõvastavad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mu sõbrannale tehti sügisel. käisin teda samal päeval haiglas vaatamas. temal läks kõik hästi, mingeid tüsistusi polnud. tehti tln-as mustamäe haiglas. minule pigem kõrvaltvaatajana tundub see kõik jube (alustades pikaajalisest breketite kandmisest, enne seda vajalike hammaste tõmbamisest jne). sõbranna arvates tegi ta õige otsuse. esimestel päevadel oli söömisega muidugi raskusi. haiguslehel oli peale seda minu mäletamist mööda umbes 2 kuud, aga meiliteel töötas kodus juba paari nädala pärast edasi. algul ei saanud rääkida (mingil määral rääkis küll juba opipäeva õhtul).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sain nüüd ka opi tehtud, oktoobris jäin haigeks enne oppi ja järgmine vaba aeg oli sõbrapäeval ehk täpselt 4 kuud hiljem. Tulin ka päev varem haiglasse, tehti analüüsid ja räägiti. Hommikul pandi kanüül ja sõidutati opisaali. Anestesioloog tegi palju nalja ja ütles, et kohe läheb pea nagu purju ja kui ärkan, siis olen nagu pohmellis. Ütlesin, et polegi väga ammu joonud ega pohmelli tundnud, siis vastas et no näed ja nüüd saad selle kõik haigekassa kulul 😀 Järgmine hetk mind äratati, arvasin, et olen veel opisaalis ja jäin liiga kiiresti magama ja et kirurg vist unustas mult midagi küsida enne oppi 😀 Tegelikult olin juba intensiivis, kuni järgmise lõunani. Koguaeg hoolitseti mu eest ja küsiti, kas ja mis on vaja. Alahuul oli kuni täna hommikuni nii paistes, et lausa rippus, õhtuks on nüüd juba enam-vähem tagasi tõmbunud, nüüd on lihtsalt paistes ja no põsed, need on ikka mega laiad. Suunurgad on katki ja koorikutes, lõug on raske ja tuim. Kui täna verekoguja voolikud põskedest ära tõmmati, tulid pisarad silma, ei teagi kas valust või lihtsalt nõrkushetk tuli peale 🙂 Juua läbi kõrre ei saa, lürbin ka lihtsalt läbi hammaste mingeid jooke, hakkavad nii vastu juba. Juuksed olid kalasabasse punutud, aga isegi sinna patsi sisse on verd voolanud kuskilt, täna veel juukseid pesema ei jaksanud minna, kui kõnnin siis kõigun veel. Pea ümbert võeti ka täna sidemed ära. Rohkem ei oskagi midagi veel öelda, ootan juba kojusaamist, mis ilmselt ei juhtu enne kolmapäeva, neljapäeval tulin haiglasse. Kui mees ja laps vaatamas käisid, siis laps muudkui korrutas, et emme pane riidesse, lähme koju, oii kuidas olekski tahtnud seda teha:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul ka umbes sarnane raviplaan. Tekkis hulga küsimusi.

1. Palun märkige vastates ka seda, kas op tehti teile Tartus või Tallinnas.

2. Millistest tüsistustest kirurg või ortodont teid teavitasid?
Kas nad ütlesid, et närvi tastumine kroonilise valuga (ravimitele raskesti alluv valu eluks ajaks) on tavalisem kui tuimus (huul, lõug ja igemed tunduvad nagu surnud eluks ajaks)? Või ütlesid, et: \”peale oppi võivad lõuatsi piirkonnas esineda tundlikkuse häired\”.

Ülalõuaga tehtava opi puhul on näiteks risk vigastada silma närvi ning on juhtumeid, kus inimene on jäänud opi järel pimedaks. Ma arvan et seda riski teades jätaks paljud ülalõua opi tegemata ja valiks mingi konservatiivsema meetodi.

3. Kuidas teil opi järel seisundi jälgimine toimus? Kas lihtsalt õde vaatas palatisse sisse ja konstanteeris, et olete elus või tehti ka mingeid teste, analüüse, küsiti enesetunde ja oluliste funktstioonide taastumise kohta, anti nõu, näidati kuidas kummisikuteid vahetada jne? Milliste vahemike järel näiteks närvi kahjustuse seisu, lõualiigese liikuvust avanemist, ette ja külgedele näiteks hinnati?

4. Millal taastusravisse suunati, kas pandi vastuvõtuajad taastusravisse juba enne oppi, peale oppi või teid ei suunatudki taastusravisse? Muutus on suur ja kas teid saadeti mingi lõualiigese spetsialisti, logopeedi, füsioterapeudi või muu spetsialisti konsultatsioonile või paranesite opist nii nagu jumal juhatab?

Lihtsalt ma tunnen ühte inimest kellel tehti Tartus alalõua opp. Enne oppi oli tal kõne normaalne aga nüüd susiseb kuidagi imelikult.

USA ja UK kliinikutes on mõnes kohas patsientide infolehed netis olemas ja nende sisu Eestis arstidelt saadud infoga võrreldes tundub meil siin meditsiinis lõualuu oppide teemal kiviaeg olevat. Mingist super tasemest küll rääkida ei saa.

Kellegil oli blogis ka kirjas, et Tallinnas saadeti haiglast välja ilma kummisikutite vahetamise tehnikat näitamata. Kui inimene peaks koju jõudes näiteks oksendama ja hakkab siis esimest korda üritama kummisikuteid lahti saada, siis ta võib enne ära lämbuda ja surra. Ma Tallinnas küll ei julgeks sellise \”tasemega\” arstide hoolde end usaldada, kes lohakusest inimese ära võivad tappa. Kui arst on hea suhtleja, siis on temaga hea suhelda aga see ei taga veel head ravi kvaliteeti.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 18.02 18:50; 21.04 12:00; 01.05 12:18; 05.05 21:04; 06.05 08:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Op tehti Tartus ja ma ei mäletagi isegi, millistest võimalikest tüsistustest mulle täpsemalt räägiti, sest seda räägiti 2 aastat tagasi juba. Pigem rääkisid, et võib jääda kuskilt lõuatsi ots või alahuul tuimaks, aga mul pole isegi praegu täiesti tuim, tunnen külma ja puudutusi küll, kuigi mitte jah nii nagu mujalt. Mingit taastusravi pole mulle määratud. Näidati ka loomulikult, kuidas kumme vahetatakse ja saan sellega ilusasti hakkama ka. Peale oppi olin intensiivis kuni järgmise päeva lõunani ja no intensiivis õed-arstid seegavad nagunii koguaeg ümber, küsivad iga pisemagi liigutuse peale, kas miskit vaja, kas valutab ja kui ei liiguta, siis käivad ikkagi uurimas koguaeg. Vahetati iga paari tunni tagant külmakotikesi põskede peal ja kuna mul jooksis pidevalt verd ninast 2 esimest ööpäeva, siis ikka aidati mul seda kinni saada. Veri vist hakkas sp jooksma, et mul on väike krooniline nohu ja vahepeal valgus tatt ninna, siis nuuskasin, aga poleks vist tohtinud. Tavapalatis ikka käidi ka uurimas pidevalt, kuidas tunne on ja võeti ka vereanalüüs. Ja palavikku käidi väga tihti mõõtmas. Arstid olid kõik väga toredad ja abivalmid, mina ei oska küll millegi üle nuriseda. Op kestis muidu 4,5 tundi. Järgmine ülevaatuse aeg määratakse alati umbes 2 nädala pärast, siis käin nii ortodondi kui ka kirurgi juures. Võetakse niidid välja ja ortodont võtab vb juba splindi ära. Mul alles 5 päeva möödas opist, ei oska rohkem midagi taastumise kohta rääkida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Mina ka loobusin opist ja panin ainult breketid. Mingeid vaevusi see pole siiani tekitanud, et alumine lõualuu tagapool on. Ortodont andis kolm varianti (lihtsalt breketid panna, ülevalt hambaid välja tõmmata ja siis breketid, opp koos breketitega) ja sain kaaluda plusse ja miinuseid. Mulle öeldi, et ka opiga ei saaks ma täiuslikku hambumust, seega otsustasin loobuda, seda enam et breketite kandmise aeg oleks ka pikenenud siis. Kui suur vahe teil hambakaarte vahel oli, need kes opile lähevad või on seda teinud? Mul eeldatavasti peale breketiravi lõppu 5-6 mm, normaalseks ülehambumuseks peetakse vist kuni 3 mm. Hambaid ju lihvitakse ka pärast, et hambumus parem oleks ja seda saab edaspidi jälgida, kas ja kuidas pinnad kuluvad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oleks mul ka ainult tagapool asuvas lõuas asi olnud, poleks vist ka opi kasuks otsustanud, aga mul oli see tagapool asetus ja kes teab mis veel põhjustanud lõua viltu vajumise. Mingi liiges kuskilt kõrva juurest oli kulunud vms ja mida aeg edasi, seda rohkem oleks lõug viltu läinud. Ühesõnaga mul polnud enam teist valikut. Üks viga põhjustas teise ja aina hullemaks läks. Lõualiigeste spetsialisti juures käisin ka, tema ütles, et võis mul ka kunagi mingi trauma olla või siis lihtsalt tagapool asetusest, et see liiges niimoodi ümaraks oli kulunud, ega toetanud seda lõuakonti enam. Aga kuna peale oppi on hambuvus õige, siis peaks ka see liiges hakkama teise nurga alt nagu kuluma ja tekitama selle nurgakese jälle liigesesse. Hetkel on see ümaram kui teine. Mulle endale on see asi ka nii segane veel, aga arvan, et saab nüüd ainult paremuse poole kõik minna. Opiga siis toodi alalõuga ettepoole ja keerati üla- ja alahuule keskpunktid ühtivaks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No kui lõug on ikka nii ees, et hambaid kokku pannes keeleots välja mahub, siis tuleb operatsioon ikka ära teha.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.03 10:48; 19.02 16:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere. Mul endal on varsti samasugune operatsioon, alalõuga viiakse tahapoole, kuna ta on mul liiga ees. Ausalt öeldes kardan ja mitte vähe. Tahtsin küsida, kuidas kulgeb taastumine? Mida saate süüa? Mul endal veel selline mure, et opi päeval on oodata menstruatsiooni. Pille võta ei tohi (päevade peatamiseks), päevadega opi ei tehta. Kas on kellegil sarnane mure olnud? Palun vastake.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 180 )


Esileht Ilu ja tervis Lõualuu operatsioon

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.