Esileht Koolilaps Lugemine 1.klassis

Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )

Teema: Lugemine 1.klassis

Postitas:

Mis tasemel lugemist eeldatakse teie lapse koolis sel aastal 1. klassi läinud lapselt? Mulle tuli veidi ootamatuna, et sel aastal 1. klassi läinud lapselt eeldatakse juba septembri lõpuks soravat nii väikeste kui suurte tähtede lugemist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei tea, mida täpselt eeldatakse, aga ei loe praegu mitte midagi soravalt, ei trüki- ega kirjatähti.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

See ilmselt selline iga-aastane olukord, kus lasteaia lõpetajalt lugemist ei oodata, aga kooli jõudes sisuliselt juba oodatakse.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suurtähtedes lugemist eeldatakse septembri lõpuks juba küll, sest detsembris alustatakse kirjatähtedega.

Meil õpetaja rääkis kooli alguses, et koju jääb pea alati lugeda ning seda peab kindlasti kodus tegema ka, sest 1.klassi alguse esimene eesmärk on saada laps võimalikult ruttu lugema (sh tekstist aru saama), sest järgmine samm on ülesande sisust ning töökäskudest arusaamine, matemaatikas tekstülesanded jne.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lugemisoskus peab ikka päris hea olema, sest seda ju tunnis õpetajal kõigiga ükshaaval harjutada pole aega. Ja oluline on, et laps saaks näiteks ülesandest aru, kui lugemisoskus on kehvake, siis läheb raskeks ka iseseisvalt ülesannete lahendamine. Lugemisoskusega on seotud väga palju, nii et asi pole lihtsalt soravuses, vaid ka loetut mõista. Lugemine aitab kaasa ka kirjutama õppimisele, kõik see on omavahel seotud.

Meil läks vanem laps eelmine aasta 1. klassi, tema klassis oskasid kõik üsna hästi lugeda, suurem osa lapsi nii trüki- kui ka kirjatähti. Noorem laps läheb järgmine aasta kooli, loeb samuti nii trüki- kui ka kirjatähtedes raamatuid, aga lasteaiarühmas mõni laps veel ikka on, kes vaevu sõnu kokku veerib. Samas aasta neil veel aega, jõuavad kooliks harjutada.

Mäletan, et vanema lapse lasteaiaõpetajad ütlesid viimase lasteaia-aasta sügisesel koosolekul, et lugema õpetamine on ikka pere ja vanemate asi, et seda ei saa panna lasteaiaõpetaja vastutuseks, et siis lapse esimesse klassi minnes avastada, et ei oskagi hästi.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps ei pea lugema soravalt võõrast teksti, vaid oma kõne tempos või veidi aeglasemalt kodus harjutatud teksti. Tekstid on aabitsas tavaliselt üsna lühikesed.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vot ma ei saa aru nendest teemadest tänapäeval. Enne kooli pannakse laps veel eelkooli, mida nad seal siis õpivad? Käivad aasta aega eelkoolis ja ikka ei oska lugeda veel hästi? Mu laps 5ne hetkel ja loeb. Tõsi, mitte veel soravalt, aga saab aabitsas laused kokku küll. Teda lihtsalt huvitab, ei pushi seda iga päev. Kui küsisin lasteaias, et mida seal sel aastal õpitakse, siis sain ebamäärase vastuse. Tõenäoliselt hakkavad alles tähti õppima, rühmas pooled ka 4sed alles. Minu arust laps õpib kiiresti selles vanuses ja seda peaks ära kasutama. Minu arust ka on see vanema vastutus, et laps oleks kooliküps. Kui loota ainult lasteaiale, ei juhtu midagi, tase jääb nõrgaks.

+7
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu laps 5ne hetkel ja loeb. Tõsi, mitte veel soravalt, aga saab aabitsas laused kokku küll. Teda lihtsalt huvitab,

Mina ei saa aru nendest (tihti ühe lapse) emadest, kes arvavad, et lapsed on kõik ühesugused. Jah, kui last huvitab, siis ongi tore, aga mis siis, kui lihtsalt ei huvita? Minu 1. laps sai lugemise nipi alles 5-aastaselt kätte, aga oli nii huvitatud asjast, et enne kooliminekut oli mitu osa Harry Potterit läbi loetud. Teine laps suutis veidi enne 3-aastaseks saamist sõnu kokku lugeda, aga huvi polnud eriti ja kooli alguseks luges aeglaselt lihtsamaid tekste. Kolmas sai kooli alguseks samuti sinnamaale, aga seda suure harjutamise ja sundimisega.
Aga teemaalgatajale vastuseks – oleneb klassist ja koolist ilmselt, minu kolmas laps läks praegu 2. klassi ja neil ka kõik veel päris soravalt ei loe. Oluliseks peetakse funktsionaalset lugemisoskust, seda treenitakse agaralt.

+4
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina panin oma argliku ja uutes olukordades halvasti toime tuleva lapse eelkooli, et ta tutvuks koolimajaga, harjuks tunnis istuma, õpiks kätt tõstma ja seda kõike mängulises toredas keskkonnas. Et siis aasta pärast kooli minnes oleks lapsel vähem stressi, kui veel hakatakse lisaks pingutamist ja edusamme nõudma.

Ei eelda, et lasteaias või eelkoolis last lugema õpetatakse. Suunasin teda ise kodus ja leidsin lõpuks teda köitva teema, millega lapsel ka lugemishuvi tuli. Ma arvan, loeb enamvähem keskmisel tasemel ja ma ei näe, et oleks vahet kirja või trükitähtedel, ainult b ja d lähevad segamini veel. Koolis mingit taset ei nõuta, aga nõutakse igaks tunniks uue aabitsalehe 4x kodus läbilugemist.

Teise lapse lasteaiarühmas on koos 4-6 aastased. Õpivadki eri tasemel asju, mitte ei nämmuta kõige noorema tempos.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Erinevates koolides on erinevad nõuded ja aabitsad. Ka aabitsad on erineva raskusastmega. Aga seda, et tavakoolis eeldatakse soravat lugemist sept lõpuks, kuulen küll esmakordselt.
Küll on täiesti ok, kui õp annab tagasisidet, mida peaks kodus veel harjutama (nx lühikesed ja pikad häälikud). Ja kui seni pole lugemist harjutatud on viimane aeg sellega igapäevaselt tegeleda. Kui aabits läbi saab, tulevad juba raskemad palad lugemikust+ kohustuslik kirjandus.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )


Esileht Koolilaps Lugemine 1.klassis