Esileht Väikelaps Lugemine

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Teema: Lugemine

Postitas:
Kägu

Lapsed, kes sügisel kooliteed alustavad, kuidas lugemine kulgeb? Mis tasemel on teie laste lugemisoskus ?

Meil loeb ka kirjatähtedega, aga lause sisu läheb kaduma. Samuti väga pikad või keerulised sõnad ei pruugi kohe lugedes õiged olema.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Praegu loeb juba üsna kenasti. Eks vahel mõne pikema sõna juures ikka takerdub. Ja vahel loeb lohakalt ja pakub sõna lõppu huupi. Aga üldiselt siiski suudab juba nt nooremale õele ette lugeda nii, et too viitsib kuulata. St sõnad tulevad ikka päris lups ja lups, väiksem ei pea igavuse kätte ära surema, kuni lause lõpuks kokku saab. Trüki- ja kirjatähed õppis ta ära ühekorraga 2-3-aastasena (meil olid külmkapimagnetid kirjatähtedes tähestik), selles suhtes pole tal vahet, mis tähtedega lugeda.

Õnneks meil on olnud arusaamise mõttes täpselt vastupidi. Et aru sai ja loetut ümber jutustada osakas juba siis, kui lugemine alles ülim veerimine oli. Mulle tundus tookord uskumatu, kuidas ta küll sellise veerand tundi ühe lause lugemise järel suudab lause algust ja lõppu meeles pidada ja sisu kokku viia, aga näe suutis. Nüüd siis muidugi hoopiski juba.

Kas kuidagi ühe lause või poole lause haaval ei saa suunata last ümber jutustama või muul moel loetu mõtet otsima? Ma kaldun arvama, et loetu mõistmine on olulisem kui lugemise kiirus.

Meil on muidu viimase aasta jooksul olnud lapsel nõue, et iga päev loeb 15 minutit. Ükskõik mida (ma ei pahanda, kui iga päev alustab uut raamatut, mõni päev võtab hoopis ajalehe ja kolmandal päeval koomiksi), samuti on lubatud lugeda nii kõva häälega teistele ette kui ka vaikselt, aga 15 minutit tegeleb asjaga. Enne seda ikka luges ka aegamööda ja sai aru, aga soravus on nüüd selle igapäevase treeninguga tulnud.

7 a saab nüüd kohe jaanuaris.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Minu oma loeb n-ö vabalt, sisu mõistab ja mäletab.
Tal oli siltide-viitade-etikettide jms lugemisega tekkinud vilumus juba olemas, kui esimese juturaamatu lugemiseks kätte võttis, nii et luges kohe soravalt.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma sooviksin siiski parandada, et kirjatähed on siiski midagi muud. Ilmselt mõtleb teemaalgataja väikseid trükitähti? Kirjatähed on nimelt need, mida sa oma käega kirjutad. Aga raamatud on kõik trükitähtedes – kas siis suured trükitähed (A, B; C) või väiksed trükitähed (a, b, c)  🙂

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina ei ole nii ammu mitte midagi lugenud,et ei tea kas enam mäletangi…

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Väga palju sõltub, kui palju eelkooliealiste lastega tegeletakse lasteaia viimasel aastal. Minu lapse rühmast läks koos temaga kooli ainult kolm last ja koolieelne ettevalmistus jäi kesiseks.  Esimeses klassis oskas enamus soravalt lugeda, paar last oli peale minu oma. Nemad said logopeedilist abi (tasuta tugiteenus koolis). Hetkel teises klassis ja loeb soravalt ja mõistab tööjuhiseid, vahel läheb mõte kaduma lugedes. Lugemine on otseselt seotud õigekirjaga, seega on oluline teha lugemistrenni. Küll aga on nii klassijuhataja kui logopeed rõhutanud, et sundida ei tasu, loetav tekst peab last huvitama -olgu selleks kasvõi koomiksid.

0
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Väga palju sõltub, kui palju eelkooliealiste lastega tegeletakse lasteaia viimasel aastal. Minu lapse rühmast läks koos temaga kooli ainult kolm last ja koolieelne ettevalmistus jäi kesiseks. Esimeses klassis oskas enamus soravalt lugeda, paar last oli peale minu oma. Nemad said logopeedilist abi (tasuta tugiteenus koolis). Hetkel teises klassis ja loeb soravalt ja mõistab tööjuhiseid, vahel läheb mõte kaduma lugedes. Lugemine on otseselt seotud õigekirjaga, seega on oluline teha lugemistrenni. Küll aga on nii klassijuhataja kui logopeed rõhutanud, et sundida ei tasu, loetav tekst peab last huvitama -olgu selleks kasvõi koomiksid.

Siin kumab eeldus, et ettevalmistus on lasteaia teha. See ettevalmistus on ikka kodu teha, lasteaed ainult toetab. Mul hakkas tütar enne 6-aastaseks saamist veerima – mis ei ole ju midagi üüratult vara (ma ise läksin veel 6aastaselt kooli 80ndatel ja oskasin soravalt lugeda). Kui laps ei oska 7-7,5aastaselt lugeda, siis lasteaia laiskust küll ei tasu süüdistada. Siis ongi kas probleem ikka lapsevanema laiskuses või lapses endas – huvi puudus või tõesti ka päris probleem.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Olen koolieelikute õpetaja.
Rühmas on 14 koolieelikut (+ kuus 5-aastast) ja neist loeb soravalt 2 last, suhteliselt hästi veel paar last, suurim osa on sellised, kes loevad sõnu veerides kokku, aga vajavad keerulisemate häälikukombinatsoonide puhul veel veidi aitamist, et loetu sisust aru saada.
1 laps ei tunne peaaegu ühtegi tähte (vaatamata väga intensiivsele individuaalsele tööle temaga, kodune tugi puudub). 1 laps veerib väga vaevaliselt, aga tundub, et “plõks” on kohe-kohe just käimas. 1 laps tunneb juba 3-aastasest saadik kõiki tähti, aga ei suuda siiani üldse ei sõnu häälida, häälitud sõnu ära tunda ega ammugi lugeda, tema puhul on tekkimas kartus, et tegu võib ollagi päris lugemisraskusega, sest muidu on väga lahtise peaga laps.

Viieaastastest kaks last loevad väga ilusasti juba sõnu ja lühikestest sõnadest koosnevaid lühilauseid kokku.

Ehk siis lapsi on väga erinevaid. Kooli minnes peaks olema laps suuteline lugema lühikesi sõnu ja nende tähendusest aru saama, edasine on puhtalt treenimise (=lugemise) küsimus. Väga hea mõte on siin varemkirjutanul, kes laseb lapsel 15 min (aga algul võib kas või 10 või 5 minutit) päevas lugeda: just selline väikeste sutsakatena tehtav, aga regulaarne õppimine kannabki kõige enam vilja.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma tegin paar kuud tagasi siia sarnase teema, kuna koolieelik tundis vaid pooli tähti ja kokku veerida ei suutnud mitte üht silpigi. Vahepeal käis tal siiski plõks ära nüüd ta veerib kokku nii suured kui väiksed trükitähed. Kõiki silte jms igal pool loeb. Lausete lugemiseni veel pole jõudnud, eks see tuleb järgmisena.

+2
0
Please wait...

Näitan 9 postitust - vahemik 1 kuni 9 (kokku 9 )

Esileht Väikelaps Lugemine