Esileht Ajaviite- ja muud jutud Lugemisoskus vs lugemisoskus

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: Lugemisoskus vs lugemisoskus

Postitas:
Kägu

Ma olen olnud perekooli lugeja, postijata umbes 15 aastat. Ja päris tihti märkan, et osad inimesed oskavad luged ja teised oskavad vist vaid tähti kokku veerida. Ja kolmas grupp loeb algust, lõppu ja ülejäänud mõtleb ise juurde. Miks see nii on?!

Näiteks mõnes teemas teemaalgataja kirjutab kõik lahti, aga vastuseid lugedes on aru saada, et mõni ei lugenud üldse. Näiteks- kirjutatakse, et võeti koer ja teine vastab, et: “Koeraga tuleb tegeleda, anna ära koer!”. Kuigi teemaalgataja isegi ei kirjutanud oma teemas, kas koeraga tegeldakse või mitte.

 

Ja kohe kaks teemat allpool- auto aku teema. Üks kirjutas, et vahetas autol akut ja loodab, et ta selle teemaga ei pea rohkem tegelema. Teine kirjutas vastu: “Kes siis peaks tegelema, päkapikud v?” Samas kolmas sai väga hästi aru, et vastaja ei plaani antud autoga nii kaua ringi sõita, et peaks konkreetsel autol sama uuesti probleemiga tegelema.

 

Neid näiteid võiks võtta igast teemast.

 

Miks Te loete, aga samas ei loe üldse?!

 

+18
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kuule tädike, mis ora sul tagumikus on?

+3
-27
Please wait...

Postitas:
Kägu

Miks Te loete, aga samas ei loe üldse?!

Selles lauses kirjutatakse “te” väikse tähega. Suurega kirjutatakse siis, kui pöördutakse ühe inimese poole, paljude poole pöördudes kirjutatakse väiksega.

Vastuseks küsimusele: neil puudub võime loetust aru saada.

Minule meeldivad eriti need, kes ridade vahelt loevad asju vastavalt enda suvale.

+9
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Selleks, et teemat solkida, tüki norida ja demagoogitseda ongi vaja tekstist välja peiloda vaid osa millega saab töötada.

+10
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Selleks, et teemat solkida

Millal sa viimati perekoolis üldse mingit “teemat” märkasid”…?
Või kas see lollide iba ongi sinuarust mingi teema?

Ja näed ju ise ka, et mõni on lausa 15a seda jama lugenud aga samas ei suuda mingist lihtsast akuteemastki aru saada…

0
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Inimesed ei viitsi ega oska süveneda. Kogu vastus. Pluss kohatine pahatahtlikkus/soov end välja elada.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ilmselt tuleneb sellest, et enamus kägusid vähemalt 3x kõrgharidusega, teenivad 4000+€ jne. Neile ei kehti füüsikaseadused jne. Ühesõnaga neil on oma maailm ja ei mõista lihtrahva mulinat.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Loll ei saa ju aru, et ta loll on. Kui ta sellest aru saaks, siis ta ju ei olekski nii loll. Eks need lugejad oma arust lugesidki, lihtsalt ei süvenenud, laps oli süles, mees kiibitses kõrval, televiisor mängis taustaks ja kuused karjusid kõrva. Pealegi- midagi pole siin kaalul ju, loed ja kirjutad, kuidas tahad, peaasi, et Sarv ei saa tulla pärast sakutama.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Eks ta ole. Paljud kasutavad Perekoolis olemiseks mitte arvutit, vaid nutitelefoni, sellel väike ekraan ja ei näe rohkem postitusi kui korraga vaid üht. Nii ununeb kergesti ära, mis eespool juba kirjutati. Lisaks kasutatakse nutikat tihti nt bussis sõites või koguni linnatänaval – no mis süvenemisest me sel juhul räägime!

Teiseks on arusaadav, et niisuguse mittelugemise taga on soov kellegi kallal demagoogitseda, end välja elada, olla pahatahtlik. Tihtipeale püütakse anda teemale niisugune kulg, nagu ise tahetakse. Pruugib vaid kellelgi teha teema oma koerast, siis hakatakse raudselt jaurama, et “koeraga tuleb iga päev vähemalt 10 km joosta, kui sa sellega hakkama ei saa, siis anna ära või pane magama!” Ehkki teemaalgataja mure võis olla seotud hoopis millegi muuga, mitte kuidagi koeraga tegelemisega.

Sellist sae käimatõmbamist nagu viimases näites, olen muide kohanud väga palju ka lemmikloomafoorumites. Pruugib vaid kellelgi nt pildistada oma hamstrit või merisiga mängimas või nunnult magamas, kui pea alati leidub keegi, kes hakkab teda sõimama, et puur olla “liiga väike”. Ja siis see pildistaja hakkab õnnetult ennast õigustama, mõõdab lausa lindiga puuri üle, paneb mõõdud foorumisse, toob lingi loomakaitseseadustega, kus on kirjas, et selliste mõõtudega puur on igati sobiv, kirjeldab detailselt oma looma päevakava ja ütleb, et merisiga veetvat enamiku aega nagunii üldse puurist väljas jne – see ei aita midagi, ikkagi annab see kellelegi pahatahtlikule mõnusa põhjuse sõimata vaesel pildistajal nägu täis, kuidas too oma looma heaolust kohe üldse ei hooli ja kuidas temasugune on loomapiinaja jne. Ise ma ei ole nendes sae käimatõmbamistes (õnneks) osalenud, kuid kõrvalt vaadata on küll jube. Netikiusamine, mis muud. Ja kiusaja argumendiks on ikka, et tema ju “kaitseb” kangesti kedagi…

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nad soovivad tingimata oma mõtteid teistega jagada, sest nad on kõige targemad. Või on nad lihtsalt trollijad.

Lisan veel tähelepanekuid.

– Kui teemaalgataja palub kolme näidet, siis panevad mõned terve pika nimekirja.

– Kui teemaalgataja palub ainult vastata “ei” või “jah”, siis mõni kirjutab pika teksti.

– Kui on selgelt näha provokatiivne nõme teemaalgatus, siis ei suuda terve ports Kägusid vastamata jätta ja teevad teema algatajale seda meelehead, et muudkui vaidlevad temaga. Trolli saab hävitada ainult sellega, et ei tee temast väljagi.

 

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Trolli saab hävitada ainult sellega, et ei tee temast väljagi.

Aga kõik ei taha ju trolli hävitada. Troll pakub neile meelelahutust.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Aga kõik ei taha ju trolli hävitada. Troll pakub neile meelelahutust.

Trolliga vaidlemine on sama huvitav ja produktiivne, kui vestlus automaattekste tootva robotiga – mingi mõttevahetus justkui käib aga sellel ei ole iialgi mingit sügavust.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Trolli trollimine on omaette lõbu.
Aga funktsionaalset lugemisoskust pole paraku kõigile looduse poolt kaasa antud, sinna ei saa midagi parata. Kui koolis ka ei õpetatud, siis täiskasvanuna on kahjuks see rong juba läinud…

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei teagi, kas asi on ainult lugemisoskuses või mängib rolli ka lihtsalt piiratus. Kui kirjutasin kunagi metafoorina mingis teemas “öösel on kõik kassid hallid”, sain vastuseks, et tema pole eluski sellist kassi näinud, kes öösel värvi vahetaks,  on 20 aastat kasse pidanud ja mis lolli juttu ma ajan. Muidu tundus täiesti tõsine inimene olevat, mitte troll kah.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lahendasin huvi pärast suvel seda TÜ akadeemilise testi harjutust, seal oli ka lugemisoskuse tekst. See annab ettekujutuse, milline on keskmine inimene, kes Tartu ülikooli sisse saab. Ise sain üsna korralikud punktid (aga mul on küll kõrgharidus juba olemas), seega osade siinsete kägude jutt, et neil on mitu kõrgharidust, kohe kindlasti tõde ei ole, sest neist mõni ei oska kohe lihtlauseidki lugeda.  Et kui see TÜ test ühes skaala otsas on, siis teises ongi see Perekooli kägu, ja niiviisi on ülevaade kogu riigi haridustasemest olemas. Mulle perekool meeldib, sest muidu poleks mul õrna aimugi, kuidas suur osa ühiskonnast mõtleb.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tegelikult on tegemist väga sageli ette tuleva psühholoogilise paradoksiga. Inimesed näevad, märkavad, loevad sageli seda, mida nad ette plaanisid lugeda. Kui tehakse katseid, kus inimene peab märkama konkreetsid asju videolt, siis tal võib täiesti märkamata jääda suur punane troll, kes üle ekraani kõndis, sest seda polnud lihtsalt plaani võetud märgata. Inimestel on oma isiklikest kogemustest ja seoste loomise võimest lähtuvad eelarvamused. Inimesed ekstrapoleerivad peaaegu alati, v.a. mõned autistlikku tüüpi inimesed, kes kõigele lähenevad üksüheselt.

Mina olen ära õppinud, et näiteks ühte ametlikku teadaandesse või meili ei tasu panna rohkem kui ühte olulist küsimust, sest 3st inimesest kaks märkavad vaid esimest küsimust ja vastavad vaid sellele, postskriptum kirja lõpus jäetakse täiesti lugemata. Me oleme 1. aprillil töökohas nii päris mitu naljameili koostanud, kus lõpus on öeldud, et tegu totaalse jamaga ja tegelikult ei toodud atesteerimist ettepoole, aga inimesed lihtsalt ei loe kunagi kirja lõpuni.

Info suure hulga juures loetakse nn. diagonaalis. Omaenda subjektiivsetest kogemustest lähtudes tehakse kohe meelevaldseid järeldusi, kirja lõpus eeldatakse olevat tühjad viisakused, mida pole vaja lugeda. Ei tasu sellest närvi minna, inimnatuuri ei muuda, tuleb õppida oma juttu kirjutades ette arvestama psüühika iseärasustega.

Töökirjade puhul vähemalt eeldad, et need loetakse korralikult läbi, kuigi tegelikult seda ei tehta. Ajaviitefoorumis loetakse-kirjutatakse kusagil koroonatesti sabas kiirelt diagonaalis lugedes ja kohe midagi arvates. Keegi ei hakka ajaviitejuttudes pikalt süvenema, analüüsima ja vastust vaagima.

+2
0
Please wait...

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )


Esileht Ajaviite- ja muud jutud Lugemisoskus vs lugemisoskus