Esileht Ilu ja tervis Luupuse diagnoosimine

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Luupuse diagnoosimine

Postitas:
Kägu

Kellel on diagnoositud luupus.

Kaua võttis teil aega enne diagnoosi saamist?

Kuidas jõudsite diagnoosini? Milline arst diagnoosi pani? Millistele sümptomitele peaks üldse perearst tähelepanu pöörama/edasi saatma?

Olen viimasel ajal paljudelt kuulnud küsimusi kas ma ei arva et äkki on luupus jne.

Sellepärast uuriksin  ka siit teilt kel on kogemusi kas on põhjust  mingeid uuringuid nõuda või ei enne kui mingit paanikat tekitada.

Ise pole väga mõelnudki sellele võimalusele aga nuud kui sai jälle haiguslehele jäädud imeliku enesetundega siis on sõbrad /tuttavad kuidagi väga ähmi täis ja hakkavad mulle ka igasugu mõtteid pähe ajama.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga mis sümptomid on? Olen luupusest lugenud päris palju kui tervis jamaks läks mitu aastat tagasi ja on samad sümptomid ühe erinevusega, et mul pole seda liblikat näkku tekkinud. Reumatoloogiga ka arutanud kunagi sellest ja tema arvas, et ei usu, et siis peaks analüüsid seda näitama. Tõenäoliselt küll, aga analüüsidest tehti vaid üks selline üldine, mida vaid üldjuhul tehaksegi, et mingeid spetsiifilisi ei tehtud.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul on mitmendat korda selline “periood” kus kõik algab tugeva peavaluga.. sellega kaasneb meeletu väsimus ja jõuetus. Kui tööpäeva veel läbi raskuste suudan end vajalikul määral (küll aeglasemalt aga saab ikka tehtud) ära tehtud siis koju jõudes on esimene asi kohe diivanile pikali ja enam sealt tõusta ei jaksa..

Pole enne seda sellist väsimust veel tundnud et kõht mega tühi aga niipalju end liigutada ei jaksa et kööki sööma minna.

Lisaks on muidugi ka hull liigeste/ lihaste valu. Öösiti jutti 8 tundi ei saa kuidagi magada ..ärkan korduvalt valu peale..liigun natuke võtan valuvaigistit ja alles siis saab edasi pikutada.

Ka hommikuti see liikuma hakkamine on ikka halenaljakas.. idee poolest oleks juba korterile mitu ringi teinud aga astuda ei või et edasi liikuda..

Muidugi siis kaasneb ka väike palavik ja näopunetus.

Pidevalt küsitakse kas palav et nägu õhetab .. ise ei tunne muud kui kihelust/sügelust.

Lisaks on nendel perioodidel ka pidevalt külm.. istun teki all ja jalad külmetavad..

Seekord on nagu kõik kuidagi tugevamini tunda andnud ja märgati ka et mul sel ajal kui peavalud keskendumisega probleeme ja unustan palju.

Tanagi oli alles juhus kus saadeti sms .. lugesin mitu korda labi aga aru ei saanud ikka mis seal tapsemalt oli ja pidin üle helistama.

Kõige hullem hetkel ongi see et see paganama jõuetus on niiii suur.. keskenduda ei suuda aga laps koduõppel ja peaks just ju keskenduma ja suunama ja seletama ..

Lisaks on siis pidev joogijanu..iiveldus( kõht on hirmusbtühi.. kõike tahaks aga votan ampsu kaks ja hakkab nii vastu et edasi süüa ei saa)

Ma muidugi ei tea kas see oleks luupusele viitav.

Murelikuks teeb sõpru ka see et mul pikemat aega hemoglobiini ja ferritiini tasemega probleeme. Tarbin pidevalt rauapreparaate aga hemoglobiin  104 oli korra maximum mis kätte sai ja langes jälle.

Viimasel proovil oli kolesterool korgema poolne kästi toitumist jälgima hakata.

Viimased 3 päeva mis nüüd haiguslehel olnud olen tundub et ka deprekas votab võimust..

Tahaks ju koristada ..süüa teha..last õpetada aga lihtsalt ei suuda sest jaksu ei ole ja iga liigutus nii valus. Lisaks veel kommentaarid vihjetega no kuidas sa ei jõua..ei maksa laisk olla jne

2 päeva olen üldse telefoni hääletu peale pannud…sellle tulemusena sain veel õiendada ka et töö kõnele ei vastanud kui uurida taheti kaua lehel olen..

Ühesõnaga pingetaluvus on hetkel ka null..

Arstile olen rääkinud pea ja liigesvaludest .. öeldakse et madal hemoglobiin põhjustab ja votku ma paratsetamoli ibukaga koos.. no ei ravi ju terveks kui ei uurita kas asi on ikka selles :/

Varasemalt on diagnoositud trauma jargne huppeliigese kulumine.. see aasta oli mai kuus põlvega probleem .. röntgeni ja uh tulemusena leiti põlve liiguse kulumine.. millest see on ei uuri keegi.. samas ma olen alles 33..ei tahaks uskuda et see taiesti normaalne oleks ja mitte millestki lihtsalt kuluks.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul on mitmendat korda selline “periood” kus kõik algab tugeva peavaluga.. sellega kaasneb meeletu väsimus ja jõuetus. Kui tööpäeva veel läbi raskuste suudan end vajalikul määral (küll aeglasemalt aga saab ikka tehtud) ära tehtud siis koju jõudes on esimene asi kohe diivanile pikali ja enam sealt tõusta ei jaksa..

Pole enne seda sellist väsimust veel tundnud et kõht mega tühi aga niipalju end liigutada ei jaksa et kööki sööma minna.

Lisaks on muidugi ka hull liigeste/ lihaste valu. Öösiti jutti 8 tundi ei saa kuidagi magada ..ärkan korduvalt valu peale..liigun natuke võtan valuvaigistit ja alles siis saab edasi pikutada.

Ka hommikuti see liikuma hakkamine on ikka halenaljakas.. idee poolest oleks juba korterile mitu ringi teinud aga astuda ei või et edasi liikuda..

Pidevalt küsitakse kas palav et nägu õhetab .. ise ei tunne muud kui kihelust/sügelust.

Lisaks on nendel perioodidel ka pidevalt külm.. istun teki all ja jalad külmetavad..

Seekord on nagu kõik kuidagi tugevamini tunda andnud ja märgati ka et mul sel ajal kui peavalud keskendumisega probleeme ja unustan palju.

Tanagi oli alles juhus kus saadeti sms .. lugesin mitu korda labi aga aru ei saanud ikka mis seal tapsemalt oli ja pidin üle helistama.

Kõige hullem hetkel ongi see et see paganama jõuetus on niiii suur.. keskenduda ei suuda aga laps koduõppel ja peaks just ju keskenduma ja suunama ja seletama ..

Lisaks on siis pidev joogijanu..iiveldus( kõht on hirmusbtühi.. kõike tahaks aga votan ampsu kaks ja hakkab nii vastu et edasi süüa ei saa)

Murelikuks teeb sõpru ka see et mul pikemat aega hemoglobiini ja ferritiini tasemega probleeme. Tarbin pidevalt rauapreparaate aga hemoglobiin 104 oli korra maximum mis kätte sai ja langes jälle.

Viimased 3 päeva mis nüüd haiguslehel olnud olen tundub et ka deprekas votab võimust..

Tahaks ju koristada ..süüa teha..last õpetada aga lihtsalt ei suuda sest jaksu ei ole ja iga liigutus nii valus. Lisaks veel kommentaarid vihjetega no kuidas sa ei jõua..ei maksa laisk olla jne

2 päeva olen üldse telefoni hääletu peale pannud…sellle tulemusena sain veel õiendada ka et töö kõnele ei vastanud kui uurida taheti kaua lehel olen..

Arstile olen rääkinud pea ja liigesvaludest .. öeldakse et madal hemoglobiin põhjustab ja votku ma paratsetamoli ibukaga koos.. no ei ravi ju terveks kui ei uurita kas asi on ikka selles :/

Varasemalt on diagnoositud trauma jargne huppeliigese kulumine.. see aasta oli mai kuus põlvega probleem .. röntgeni ja uh tulemusena leiti põlve liiguse kulumine.. millest see on ei uuri keegi.. samas ma olen alles 33..ei tahaks uskuda et see taiesti normaalne oleks ja mitte millestki lihtsalt kuluks.

Lase kindlasti edasi uurida ja kui perearst analüüse ei tee või diagnoosi ei oska panna, siis mine reumatoloogi juurde. Ise vist läheksin otse reumatoloogi juurde (kuigi see tasuline). Perearsti ravile väga lootma ei jääks, sellega pigem viibib korrektne ravi ja abi. Tegutse, kuni veel energiat enda eest seista on. Kallid Sulle.

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina sain diagnoosi ca 4a tagasi. Minul algas see liigestevaluga. Alguses üks põlv, siis teine. Edasi liikus randmetesse kuniks kolme kuuga olid kogu keha liigesed paistes ja põletikus. Olin praktiliselt voodihaige. Perearst välistas analüüsidega reuma, podagra(kusihapete ladestumine) ja borrellioosi. Sealt edasi suunas mind reumatoloogile ja analüüsidega, mis näitasid vastavat antikehade olemasolu(dsDNA IgG) koos sümptomitega, sain diagnoosi.

Tagantjärgi võin öelda, et sümptomid hakkasid ligi hiilima juba 20-selt. Periooditi olid mu õla ja puusa(+jalad) valud sellised, nagu öeldakse “kasvuvalude” kohta lapseeas. Selline tunne nagu luud valutaks. Sünnitasin 25-selt. Hormonaalsed muutused ilmselt aktiveerisid täielikult haiguse kulu ja kui laps oli 2.5a oli juba põrgu lahti. Väsimuse, valud jms panin väikelapse kasvatamise väsimuse alla.
Liblika löövet ei ole mul kunagi olnud. Küll aga külmavillid suu limaskestade, päikesetundlikkus ja uneprobleemid.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kuidas luupust diagnoositakse, kas vereproovist?

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kindlad vereproovid ja teatud sümptomid. Mõnikord läheb aastaid, enne kui vereproov üldse midagi näitab.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Murelikuks teeb sõpru ka see et mul pikemat aega hemoglobiini ja ferritiini tasemega probleeme. Tarbin pidevalt rauapreparaate aga hemoglobiin 104 oli korra maximum mis kätte sai ja langes jälle.

Lase kindlasti edasi uurida ja kui perearst analüüse ei tee või diagnoosi ei oska panna, siis mine reumatoloogi juurde. Ise vist läheksin otse reumatoloogi juurde (kuigi see tasuline). Perearsti ravile väga lootma ei jääks, sellega pigem viibib korrektne ravi ja abi. Tegutse, kuni veel energiat enda eest seista on. Kallid Sulle.

Miks tasuline?

Perearstilt küsi saatekiri ja pane aeg Haigekassa poolt makstavale vastuvõtule. Luupust diagnoosivad vereanalüüsid on spetsiifilised ja kallid, seega tühja see vastuvõtu tasu, aga sel juhul maksad ka kõik analüüsid ise. Mõttetu.

Pealegi. Sorry, aga mida te genereerite ja kütate siin ennast üles.

Luupus on väga tõsine haigus ja seda btw ei diagnoosita heietamiste pealt – oi, siit valus ja sealt valus, väsimus nii, väsimus naa. Luupust diagnoositakse väga konkreetse ühese spetsiifilise vereanalüüsiga, tuvastades vastavad markerid. Kas jah või ei.

Väsimus iseenesest võib vabalt olla ka madalast hemoglobiinist, piisab täiesti. Kui oled korralikke rauapreparaate söönud ja üle 104 ei tõuse, võib tegu olla hoopis vereloomehaigusega.

Ja luupuse puhul paljudel juhtudel ei tule liblikat näkku. Fakt.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kindlad vereproovid ja teatud sümptomid. Mõnikord läheb aastaid, enne kui vereproov üldse midagi näitab.

Kui juba on ägedad multisümptomid nagu siinkirjutajad kirjutavad, siis näitab ikka küll.

Samuti fakt.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui juba on ägedad multisümptomid nagu siinkirjutajad kirjutavad, siis näitab ikka küll.

Samuti fakt.

Mina kirjutasin selle eelneva, et võib minna aastaid.
Olen ka see, kellel diagnoos olemas.

Olen rahvusvahelises luupuse grupis, kus just ameerikas esineb seda haigust palju. Seal väga paljud haiged kurdavad, et arst mitte ei taha diagnoosi kinnitada isegi siis, kui veri seda näitab. Et polevat piisavalt “kõrge”, kui vaid paar pügalat üle normväärtuse on ja põletikunäidud laes.
Eks see vist kõik oleneb meditsiinisüsteemist ja arstist.
Mina Eestis ei ela. Eestis elades ilmselt oleks siiamaani hädas ja diagnoosita.

Minul oli alguse S-DNAnAb 40. Väärtused on : alla 10 kU/L
negatiivne
10-15 kU/l
Nõrk positiivne
Üle 15 kU/l
positiivne

Niiet kui sul näit on näiteks 10-15 vahel. Ei pruugi kohe diagnoosi saada.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Samuti fakt.

Olen rahvusvahelises luupuse grupis, kus just ameerikas esineb seda haigust palju. Seal väga paljud haiged kurdavad, et arst mitte ei taha diagnoosi kinnitada isegi siis, kui veri seda näitab. Et polevat piisavalt “kõrge”, kui vaid paar pügalat üle normväärtuse on ja põletikunäidud laes.

negatiivne

10-15 kU/l

Nõrk positiivne

Üle 15 kU/l

positiivne

Kas see analüüs on see meil Eestis nimetusega ANA? Mulle on tehtud ana, settekiirus, Rf ja mul need kõik negatiivsed ja kui need on negatiivsed, siis rohkem enam ei uuritagi.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Samuti fakt.

negatiivne

10-15 kU/l

Nõrk positiivne

Üle 15 kU/l

positiivne

Kas see analüüs on see meil Eestis nimetusega ANA? Mulle on tehtud ana, settekiirus, Rf ja mul need kõik negatiivsed ja kui need on negatiivsed, siis rohkem enam ei uuritagi.

Tegelikult ainult ühest proovist ei piisa.
Koooeerin siia sylab.ee meili, mille ma 2017 a kirjutasin. Nüüdseks kindlasti on hinnad muutunud veidi aga saad ehk aimu milliseid analüüse sünlabist küsida. Mina konkreetselt kirjutasingi, et sain SLE diagnoosi ja soovik ka oma koduriigis teste teha.
Kiri siis selline:

Tere

Täname kirja eest.

Soovitame teha:

ANA IgG -19,01 eur,

SS-A/Ro – 8,51 eur

SS-B/La – 8,51 eur

U1RNP- 8,51 eur

SLE haiguse aktiivsuse hindamiskeks kasutatakse dsDNA IgG (8,51 eur).

Verevõtu teenustasu 3,00 eur.

Ja teine kiri : 1. antifosfolipiid sündroomi antikehad –ACLA IgG (8,51 eurot) , ACA IgM (8,51 eurot) ja beeta -2 glükoproteiini IgM (8,51 eurot) ja IgG (8,51 eurot) (esinevad 1/3 SLE haigetest , tromboosi suurenenud risk),

2. komplement C3 (6,96 eurot), C4 (6,96 eurot) ja CH50 (30,27 eurot) on korrelatsioonis SLE aktiivsusega,

3. uriini analüüs (valk, hematuuria) – ehk analüüsiks uriini ribaanalüüs (2,00 eurot) ja albumiini ja kreatiniini suhe uriinis (2,88 eurot +1,52 eurot).

Tänaseid 2021 hindu ma ei hakka sulle otsima, tee see töö ise ära.

Homme võin ka võrdluseks oma elukohas võetud analüüside nimistu copyda kui sellest kasu on.

Ana Ig on eestis ja see on midagi muud kui dsDNA IgG. See viimane näitab haiguse aktiivsust. ANA antikehade olemasolu. Kui see on negatiivne, siis ilmselt on ka aktiivsuse arvud normi piires.

0
0
Please wait...

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Esileht Ilu ja tervis Luupuse diagnoosimine