Esileht Ajaviite- ja muud jutud Ma isegi võtaks veganeid tõsiselt kui….

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 79 )

Teema: Ma isegi võtaks veganeid tõsiselt kui….

Postitas:
Kägu

https://epl.delfi.ee/uudised/arge-kiusake-meid-laske-loodussaastlikult-elada-veganite-noudmised-panevad-lasteasutused-keeruliste-valikute-ette?id=87944383
Koolilapsed nõuavad koolis vegantoitu, et keskkonda säästa. Kui need noored loobuksid päikesereisidest, nutitelefonidest, autoga kaugele kooli sõidutamisest jne, võiks neid isegi tõsiselt võtta.
Artiklis on ka öeldud, et vegantoit lahendaks igasuguse talumatuse probleemid. Jällegi, kui arst on diagnoosinud, kõlab usutavalt, isehakanute puhul küll mitte.

“Heast elust lolliks läind”, on minu diagnoos.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Koolilapsed nõuavad koolis vegantoitu, et keskkonda säästa.

Mingi osa nõuab. Kindlasti mitte kõik.

Aga miks see osa ei võiks Eesti kohalikku vegantoitu süüa, kui nad ise tahavad?
Kartul, porgand, kapsas, pole ju probleeemi….las söövad.
Mis seal halba on?

Heast elus lolliks läinud on hoopis see, et mingi fng koolisöökla pakub härradele ja prouadele kuni KUUS erinevat rooga päevas?????
Mis neil viga on ja miks ühest ei piisa? Kui kõik on jubedad keskkonnasäästjad????

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

https://epl.delfi.ee/uudised/arge-kiusake-meid-laske-loodussaastlikult-elada-veganite-noudmised-panevad-lasteasutused-keeruliste-valikute-ette?id=87944383

Koolilapsed nõuavad koolis vegantoitu, et keskkonda säästa. Kui need noored loobuksid päikesereisidest, nutitelefonidest, autoga kaugele kooli sõidutamisest jne, võiks neid isegi tõssielt võtta.

Artiklis on ka öeldud, et vegantoit lahendaks igasuguse talumatuse probleemid. Jällegi, kui arst on diagnoosinud, kõlab usutavalt, isehakanute puhul küll mitte.

Justnimelt selle hea elu nimel nad pingutavadki. Et mitte hoida kokku päikesereisidelt ( muide suur osa veganeid ei käi seal ka), hoiavad nad kokku sealt kus saavad. Mitte heast elust lolliks läinud, vaid targaks saanud. Kui see kliimavärk edasi areneb, siis tuleb varem või hiljem loomapidamise keeld ka. Kui on valida kas lennukid seisma või peatame loomapidamise, siis valitakse loomsete toodete mittekasutamine.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Koolilapsed nõuavad koolis vegantoitu, et keskkonda säästa. Kui need noored loobuksid päikesereisidest, nutitelefonidest, autoga kaugele kooli sõidutamisest jne, võiks neid isegi tõssielt võtta.

Justnimelt selle hea elu nimel nad pingutavadki. Et mitte hoida kokku päikesereisidelt ( muide suur osa veganeid ei käi seal ka), hoiavad nad kokku sealt kus saavad. Mitte heast elust lolliks läinud, vaid targaks saanud. Kui see kliimavärk edasi areneb, siis tuleb varem või hiljem loomapidamise keeld ka.

Päikesereisi pealt siis ei saa kokku hoida? …ja selle pealt, et lasta end kaugelt autoga kooli vedada?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Küllap nad nõuavad lennukitega kaugelt kohale veetud imeseemneid ja marju, sojast kotlette, jne… ja siis räägivad looduse säästmisest. Küll te näete, et kartul-porgand-kapsas neid lapsi ei rahulda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Küll te näete, et kartul-porgand-kapsas neid lapsi ei rahulda.

Esialgu pole ju kindel, et tegu oleks debiilide kooliga.

Ja see Eva Mihkelson las paneb paneb pealegi Thunbegi, kes keelab.
Kui omal pea ei võta, et midagi välja mõelda, millega kuulsaks saada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

216 Kuressaare gümnaasiumi õpilast kirjutas hiljuti alla pöördumisele kooli juhtkonnale, et koolisöökla võimaldaks veganitoitu.

Samas: ““Märkimisväärne on ka fakt, et 3,2% Eesti noortest vanuses 15-24. eluaastat on veganid ehk täistaimetoitlased,” nentis MTÜ Loomus projektijuht Anita Jürson. “Veganite osakaal selles vanuserühmas on enam kui viis korda kõrgem veganite arvust kogu Eesti elanikkonnas (0,6%). 1,2% Eesti elanikkonnast peab end taimetoitlaseks.”

Mis süsteemiga nüüd küll ümmerguselt 20% õpilaste käest allkirjad kätte saadi ja kas selle 4-6 toidu hulgas pole tõesti olnud ühtegi vegantoitu?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Justnimelt selle hea elu nimel nad pingutavadki. Et mitte hoida kokku päikesereisidelt ( muide suur osa veganeid ei käi seal ka), hoiavad nad kokku sealt kus saavad. Mitte heast elust lolliks läinud, vaid targaks saanud. Kui see kliimavärk edasi areneb, siis tuleb varem või hiljem loomapidamise keeld ka. Kui on valida kas lennukid seisma või peatame loomapidamise, siis valitakse loomsete toodete mittekasutamine.

Käige maailmas natuke ringi ja vaadake, kuidas reostatakse näiteks Hiinas.
Ehitusjäätmeid valatakse ookeani, prügi vistakse lihtsalt suvalt kuskile hunnikusse. Tootmine, tootmine, tootmine.
Sellepärast ma ei viitsigi kliimavärgi nimel pingutada, sest kui mina sorteeriks näiteks prügi, siis üks hiinlane reostab samal ajal 100x rohkem. Mõttetu piisk ookeanis.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu lapse põhikoolis pakutakse lihavaba toitu (nii on menüü juures kirjas), aga see pole ilmselt siis vegan ehk täistaimne toit. Pole kuulnud, et keegi midagi nõuaks ja kuut rooga ka ei pakuta, lisandeid saab valida ja piima/keerifi vahel. Mu suurim mure on hoopis toidu kvaliteet ja puhtus, lisaainetest pungil poolfabrikaadid ei tohiks laste laual olla.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Toidutalumatuse probleemi vegantoit ei lahenda. Laktoositalumatu sööb vabalt muna ja liha. Selline laps koolis/lasteaias veganmenüüle määrata on kaheldava väärtusega ja lisakoormus vanematele jälgida, et laps kindlasti kodus kõik vajaliku toidust saaks. Soja on tugev allergeen, allergilisele lapsele soja ei sobi. No ja gluteenitalumatud on tundlikud ju mitmetele teraviljadele, mida veganid tarbivad.

Aga kui koolisöökla nii või teisiti 4-6 rooga pakub, võiks vabalt üks veganitele sobiv olla.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mingi osa nõuab. Kindlasti mitte kõik.

Aga miks see osa ei võiks Eesti kohalikku vegantoitu süüa, kui nad ise tahavad?
Kartul, porgand, kapsas, pole ju probleeemi….las söövad.
Mis seal halba on?

Paljast porgandist ja kapsast on keeruline kõhtu täis hoida ja toidu valgusisaldus jääb ka napiks. Veganid kasutavad palju kaunvilju – uba, hernes, soja, kikerhernes, sest need on valgurikkad ja hoiavad kõhu täis.

Nii et koolisööklad varugu kaunvilju 😛 Salat võib tõesti sama olla mis liha kõrvale.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Loomulikult. 1.34 eest tulebki mitut eri rooga nõuda. Lisaks veel lisatööjõudu värvata.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks nad ei võiks ühte rooga taimset saada?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Keegi ei keela ju riisi, leiba, salatit ja puuvilja võtta?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina jälle ei saa aru, miks ei võiks olla valikus üks vegan-toit, miks peaks vegantoidulised ise oma toitu kombineerima? Iga päev riis, salat ja leib ei ole just eriti mõnus väljavaade lõunasöögiks. Ise ka ju ei sooviks niimoodi süüa. Või soovid veganeid karistada üksluise toiduga, sest “mis nad siis…”?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tegelikult kerkib veganitele toiduvalmistamisega seoses kindlasti üles kohe uus probleem – ristsaastumine. St ükski anum, köögiriist ja pind ei tohi olla lihaga kokku puutunud – muidu jälle kisa taevani.

Aga kuidas allergikutega on – kas neile peavad ka kooli- ja lasteasutused eritoidu tagama? Diabeetikutele? Dieeditajatele? Ja ikka selle pooleteise euro eest?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui niimoodi vegantoituda, jääb jah “mingitest tähtsatest ainetest kindlasti puudu”. Kus on valguline komponent? Ei ole ju raske sinna mingi a la oakotlet kõrvale leiutada. Ja ei tuleks taimetoidupäev kahjuks ka päevast päeva “tavalist Eesti kodutoitu”, makarone pihvidega / kartul ja kaste söövatele lastele.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Veganid kasutavad palju kaunvilju – uba, hernes, soja, kikerhernes, sest need on valgurikkad ja hoiavad kõhu täis.

Kasutagu. Kas uba ja hernes nende koolimaja taga peenras ei kasva?

Tootsi peenras kasvasid igasugused taimed ja ega neid seal bioloogia pärast tööle ei pandud; saagist tehti ju sealsamas koolis süüa.
Miks nad täna ei võiks kooliaias oma kaunu kasvatada?

Please wait...
Postitas:
Kägu

minu laps läbis veganina kooli, võttis ise oma toitu kaasa või ei söönud. vahepeal sain õpetajalt muretsevaid teateid, et laps ei söö koolis. ei saanud ta ka kasutada osaliselt riigi poolt kinni makstud koolitoidu hüvesid. ma ei ole teda veganiks õpetanud ega ise vegan, pigem murestenud, kas saab kõik vajaliku toidust kätte. võimalus koolis koos teistega süüa (mitte oma karbist nosida) oleks hea algatus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks nad täna ei võiks kooliaias oma kaunu kasvatada?

Sest koolidel ei ole niimoodi maad. Sest aed nõuab pidevat hoolt ka suvevaheajal ja see toob kaasa uued probleemid

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

s süsteemiga nüüd küll ümmerguselt 20% õpilaste käest allkirjad kätte saadi ja kas selle 4-6 toidu hulgas pole tõesti olnud ühtegi vegantoitu?

Mina segatoidulisena annaksin küll allkirja, et üks neljast toidust oleks vegan. Miks ei peaks andma, ega ma kõiki nelja toitu niikui ei ei söö, üks taimne valik võiks ju hulgas olla.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Sest aed nõuab pidevat hoolt ka suvevaheajal ja see toob kaasa uued probleemid

Eeeei, kõiki asju korraga ei saa.
Et oled kliimahull ja samas ise ei viitsi kooliaias herneid kasvatada.

Kui viiendik andis allkirja, et soovivad oma menüüs vegantoitu näha, siis käigu ka tööl.

Selle vajaliku maalapi leiab iga kool, kui tahab.
Ja kui ühtedele seal Saaremaal pretsedent ära luua, las ülejäänu koolid siis otsustavad, kas tahavad kah allkirju anda ja tööle minna või ei taha.
Elu koosneb lihtsatest valikutest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, ja väga lihtne valik on lisaks lihakotletile pakkuda oakotlette. Kui jutu järgi pakutakse mitut erinevat rooga, siis peaks see veel eriti lihtne valik olema.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Sest aed nõuab pidevat hoolt ka suvevaheajal ja see toob kaasa uued probleemid

Eeeei, kõiki asju korraga ei saa.

Et oled kliimahull ja samas ise ei viitsi kooliaias herneid kasvatada.

Kui viiendik andis allkirja, et soovivad oma menüüs vegantoitu näha, siis käigu ka tööl.

Selle vajaliku maalapi leiab iga kool, kui tahab.

Ja kui ühtedele seal Saaremaal pretsedent ära luua, las ülejäänu koolid siis otsustavad, kas tahavad kah allkirju anda ja tööle minna või ei taha.

Tundud tark inimene olevat, nii et äkki ütled, kui suur peab see põllulapp olema, et neid herneid ja ube jätkuks terveks kooliaastaks kõigile koolilastele? Ja miks ei võiks herneid ja ube samamoodi osta kui näiteks liha? Äkki peaks sinu arust liha söövad lapsed ise sigu ja kanu hakkama kooliaias kasvatama? Noh, ja et neist memmekad ei kasvaks, äkki võiks nad sead ise veristada ja kanadel pead maha lüüa? Aa, liha söövad lapsed on ju normaalsed, nemad ei pea ise oma toitu kasvama, aga veganeid peaks nende “ebanormaalsuse” pärast kuidagi karistama?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tundud tark inimene olevat, nii et äkki ütled, kui suur peab see põllulapp olema, et neid herneid ja ube jätkuks terveks kooliaastaks kõigile koolilastele?

Sina küll eriti tark ei tundu.

Sest selge see, et nad EI OLE nõus Eestis kasvatatava toorainega ning eelistaksid, et nende toit toodaks lennukitega kohale L-Ameerikast ja Aasiast. Mis nulliks kogu nende kliimahaiguse.
Sa ju ometigi saad sellest ise ka aru?

Lapp võiks olla piisavalt just täpselt nii suur, et nad saaksid aimu, mismoodi asjad käivad. Tegu on kooliga, kus lapsi õpetatakse, mitte suurtootmisega; see peaks samuti igale selge olema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lapp võiks olla piisavalt just täpselt nii suur, et nad saaksid aimu, mismoodi asjad käivad. Tegu on kooliga, kus lapsi õpetatakse, mitte suurtootmisega; see peaks samuti igale selge olema.

Idee kooliaias sigu, kanu ja lehmi pidama hakata tundub tegelikult ka hea õpetusmeetodina.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Selle veganluse juures on kõige suurem probleem, et kui ma ei eksi, siis täisväärtuslikuks toitumiseks ei piisa ainult kodumaiselt kasvavatest köögiviljadest. Kui süüa ainult porgand-tomat-kurk-kapsas, siis see jääb ühekülgseks. menüü peab olema tunduvalt mitmekesisem. Aga mis on sellise menüü hind?

Kui ma lugesin, et lasteaedades võiks ka olla, siis esimene mõte kohe oli, kas mina, karnivoor, pean maksma kinni kellegi toitumiskiiksu? Või hakkavad olema eraldi hinnakirjad veganitele ja mitteveganitele? Mida siis vegan-vanemad arvaksin, kui nt minu lapse päevatoit maksab 1,5-2 eur, aga tema lapse päevatoit 4 eur? Ma ei ole ka nõus, et vald maksab selle kinni, sest see on ka ju minu raha.

teine asi, mis mind veganite puhul häirib, kui nad kiitlevad, et nad käivad pidevalt arsti juures tervist kontrollimas ja kõik on korras – kui sa oled nii veendunud, et veganlus on õige, siis milleks pidev kontroll? Järelikult ikka on alles eksperiment?

Mul üks sõbranna oli ka vegan, kuni läks toitumisnõustamist õppima. Ja siis oli ise ka üllatunud, kui palju ta üht või teist asja peaks päevas sööma, et saaks kätte kõik need vajalikud ained, mida muidu loomsetest toodetest kergemini omastame. Nüüd tarbib ta lihtsalt mahetalude loomseid tooteid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Idee kooliaias sigu, kanu ja lehmi pidama hakata tundub tegelikult ka hea õpetusmeetodina.

Sigadesööjatel ei olnud kehtiva korraga mingit probleemi, remember?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tundud tark inimene olevat, nii et äkki ütled, kui suur peab see põllulapp olema, et neid herneid ja ube jätkuks terveks kooliaastaks kõigile koolilastele?

Sina küll eriti tark ei tundu.

Sest selge see, et nad EI OLE nõus Eestis kasvatatava toorainega ning eelistaksid, et nende toit toodaks lennukitega kohale L-Ameerikast ja Aasiast. Mis nulliks kogu nende kliimahaiguse.

Sa ju ometigi saad sellest ise ka aru?

Palun viita, kus kohas veganid räägivad sellest, et nemad ei soovi Eestis kasvatatud toitu süüa ja soovivad, et nende toit toodaks L-Ameerikas ja Aasiast?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sigadesööjatel ei olnud kehtiva korraga mingit probleemi, remember?

Jah, sest vastu tullakse ainult neile. Muidugi ei ole neil sellega probleeme. Keegi ei sunni neid taimetoitu sööma, samas kui teisele poolele soovitatakse nokkida nende kõrvalt:

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 79 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Ma isegi võtaks veganeid tõsiselt kui….