Esileht Ajaviite- ja muud jutud Ma isegi võtaks veganeid tõsiselt kui….

Näitan 19 postitust - vahemik 61 kuni 79 (kokku 79 )

Teema: Ma isegi võtaks veganeid tõsiselt kui….

Postitas:
Kägu

Risottot küll koorega ei tehta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

aga juustu uhatakse sinna hoolega sisse!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

õi, kohupiim, hapukoor, rõõsk koor – ilma nendeta ei olegi võimalik maitsvaid toite teha. Sa ehk ei teagi, et ka need on piimasaadused. Juba ainuüksi kartulipuder ilma piimata (ja peekonirasvata) on maitsetu plöga. Püreesupidki on enamasti kõik rõõsa koore baasil tehtud. Risottod, pastaroad, paljud kastmed – kõikide retseptid sisaldavad koort. Sa vist tõesti ei tea, mis asi on maitsev toit. Ma ei kujuta ette ühtki maitsvat küpsetist, mis ei sisaldaks võid, piima, kohupiima või muna. Meie peres on piimasaadused igapäevased komponendid toidus. Sinu peres siis ei küpsetata ka?

Miks sa niimoodi viha pritsid? Keegi ei sunni sind vegan olema. Mina ka ei ole vegan. Kui sa oleksid ilma vihata lugema vaevunud, oleksid märganud, et kartulipuder ja püresupp oli mul mainitud kui piimatooteid sisaldav toit. Aga on ka palju häid toite, mille sisse tingimata ei pea piimatooteid panema. Mulle nt maitseb väga terav tomatisupp või köögiviljawok pähklitega, kumbki neist piimatooteid ei sidalda.

Veganid ei keela ju sul piima tarbinast, mis sa kakled? Lepid ehk, et maitse on erinev ja sinu arvamus, et ilma piima/või/kooreta ei saa head toitu teha, on lihtsalt sinu arvamus, mitte absoluutne tõde. Sa võid rahulikult oma maitse järgi süüa teha, mina oma maitse järgi ja veganid oma maitse järgi.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Tegelikult annaks paljudele inimestele juurde kui nad selle asemel, et Perekoolis lihtsalt jauravad, võtaksid ja uuriksid, et mida veganlus üldse tähendab ja miks seda tehakse. Soovitavalt mõnest adekvaatsest allikast (võimalikult teadus/faktipõhisest).

Enamus sellest mõttetust lahmimisest oleks olemata kui inimesed viitsiksid elementaarsel tasemel asjad enda jaoks selgeks teha.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks nad ei võiks ühte rooga taimset saada?

asi ei ole ju taimses, vegantoitu nõutakse.

Lihavaba (pole looma-, kanaliha) ning vegan (ei ole ka piima, kala ega muna). Mis siis sellest halba on, kui 1 roog on vegan?
Ma ise kõigesööja, aga väljas söömas olen üldjuhul lihavaba. Kui on menüüs, siis hea meelega söön vegantoitu, väga maitsev!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Olen poolt, et koolis ja lasteaias peaks olema menüüs iga päev üks söök, nagu kunagi oli.

Kunagi oli palju asju, mida enam pole. Aeg on edasi läinud 🙂 Kõik areneb ja on muutumises.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

hea on nõuda. ma olen ka selle poolt, et kool pakuks vegantoitu. enda seisukohalt oleks mul lihtsam. sest kui sul on 3 last, kellest 1 on laktoositalumatu, teine vegan ja kolmas tahab tavalist sööki. siis on suur kergendus, kui nad koolis lõuna söönuks saaks. vähemalt see söök on olnud õige.

Please wait...
Postitas:
rosinakypsis

https://epl.delfi.ee/uudised/arge-kiusake-meid-laske-loodussaastlikult-elada-veganite-noudmised-panevad-lasteasutused-keeruliste-valikute-ette?id=87944383

Koolilapsed nõuavad koolis vegantoitu, et keskkonda säästa. Kui need noored loobuksid päikesereisidest, nutitelefonidest, autoga kaugele kooli sõidutamisest jne, võiks neid isegi tõsiselt võtta.

“Heast elust lolliks läind”, on minu diagnoos.

Ega sindki väga tõsiselt võtta saa…

Kas sa oled seesama, kes noorte kliimaliikumist materdas?? Tundub küll nii. Küll sulle jäävad need erinevate vaadetega inimesed kõikjal ette. Oled sa koolikokk, et see teema sind nii pöördesse ajab – ei viitsi uusi retsepte pähe õppida? 😊

Please wait...
Postitas:
rosinakypsis

Enamus sellest mõttetust lahmimisest oleks olemata kui inimesed viitsiksid elementaarsel tasemel asjad enda jaoks selgeks teha.

Mulle näib, et pool mõnust tulebki sellest, et nad ei taha asjast aru saada, vaid tahavadki lihtsalt “ära panna” ja neist erinevaid inimesi võimalikult palju naeruvääristada.

Ilmselgelt on teemaalgataja suhteliselt pealiskaudne ja üleoleva suhtumisega tüüp, kellel on omad mingid kinnistunud vaated. Ta näeb lauset “vegantoit” ning otse loomulikult kujutleb, et tegu on mingi über-uhke restoraniroaga, mida koolisööklas serveeriks Tõnis Siigur isiklikult, samas kui “tavalised” lapsed peaksid kõrvallauas halliks tõmbunud sardelli närima.

Please wait...
Postitas:
rosinakypsis

Kui tahad hakata näpuga näitama, et kes armastab rohkem mujalt sissetoodud toitu tarvitada, siis praegu tarbivad neid ikka kõik vastavalt sellele, mida meie kaubandusvõrgus müüakse.

Täiesti nõus! Ma pole vegan, seega saan öelda küll, et üksnes kodumaiste toodetega piirdudes nõuaks nädalamenüü koostamine lausa üliinimlikku pingutust. Nii et taimetoitlasi ja veganeid piitsutada on ikka väga silmakirjalik. Minu õde on samas vegan ning mingeid ülipeeneid ja võõramaiseid imemugulaid tema argiselt toidulaualt küll ei leia.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lasteaedades on reeglina menüüs üks toit ja paljudes koolides ka.

Please wait...
Postitas:
rosinakypsis

Käige maailmas natuke ringi ja vaadake, kuidas reostatakse näiteks Hiinas.
Ehitusjäätmeid valatakse ookeani, prügi vistakse lihtsalt suvalt kuskile hunnikusse. Tootmine, tootmine, tootmine.
Sellepärast ma ei viitsigi kliimavärgi nimel pingutada, sest kui mina sorteeriks näiteks prügi, siis üks hiinlane reostab samal ajal 100x rohkem. Mõttetu piisk ookeanis.

Probleem ongi selles, et sinusugused “ah-mõttetu-on-see-keskkonnateema”-vaadetega inimesed kasvatavad oma lapsi täpselt samas vaimus ning nemad oma lapsi jne jne, nii et loomulikult ei muutu sinu silmis mitte miskit. Samas pole sul mingeid süümekaid minna ja poes endale sellessamas kuripahas Hiinas toodetud kaupa. Ja siis pärast kiruda, et miks nad küll reostavad. On nii?

Ja mis seos on küll teises maailma otsas toimuval reostamisel sellega, et Eestis palutakse sul pakendeid sorteerida? Mitte ei mõista! Ka enamik minu naabritest ei sorteeri prügi – seda on olmeprügi ära viies selgesti näha. Muidugi vihastab see mind, aga ma pole hetkekski mõelnud, et peaksin seepärast samamoodi käituma. Sest ma ei tee seda ju teiste, vaid ikka iseenda pärast – ja ka seepärast, et see ei võta mul tükki küljest.

Samuti tunduks mulle loogiline, et kui ma oleksin üle terve maailma ringi reisinud ja kogu seda lagastamist näinud, käituksin ma ise sellevõrra loodushoidlikumalt ja lugupidavamalt. Sest vähe kahepalgeline oleks ju muidu teiste peale näpuga näidata?!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Looge jah pretsedente, et iga 0.03% elanikkonnast dikteerib, mida sööklates pakkuda võib. Veganid teevad tee lahti, siis nõutakse sealiha keelamist, seejärel halal- ja koššer-toitu ja nii see läheb. Ahjaa, ramadan ka ikka, miks mitte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ja jutt ei käinud sellest, kas toit sisaldab või ei sisalda piimasaadusi, vaid sellest, mis on veganite piimasaaduste vältimise põhjendus, kui sa aru ei saanud.

Põhjendus on loomapidamisevastasus, kuna lehm ei saa piisavalt vabadust, kunstseemendamine, vasika varakult ära võtmine, laudas võiks ruumi rohkem olla, valguse käes ei saa piisavalt olla ja muud lehmamured. Ja muidugi võtavad karjamaa ja heinamaa ära vajalikku pinnast, mida saaks kasutada toidutaimede kasvatamiseks. Kuni lehma elu pole imeilus, ei toeta nad neid lehmakurnajaid oma tarbimisega.
Ja mina olen ka paraku näinud veganeid, kes just vinguvad, miks üldse sööklas pakutakse nii tihti liha ja miks lapsed saavad tasuta piima (mida nad muidugi vägisi jooma ei pea, lihtsalt on võimalus võtta, kui soovid), parem oleks, kui ei saaks.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kui tahad hakata näpuga näitama, et kes armastab rohkem mujalt sissetoodud toitu tarvitada, siis praegu tarbivad neid ikka kõik vastavalt sellele, mida meie kaubandusvõrgus müüakse.

Täiesti nõus! Ma pole vegan, seega saan öelda küll, et üksnes kodumaiste toodetega piirdudes nõuaks nädalamenüü koostamine lausa üliinimlikku pingutust. Nii et taimetoitlasi ja veganeid piitsutada on ikka väga silmakirjalik. Minu õde on samas vegan ning mingeid ülipeeneid ja võõramaiseid imemugulaid tema argiselt toidulaualt küll ei leia.

Mis mõttes? Mis takistab segatoidulisel vaid kodumaised tooteid tarvitamast?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ma loodan, et veganid ikka seda teavad, et organism hakkab valku võtma vegani enda organismist. Valgunäidud saavadki olla korras tänu sellele, et see valk tuleb teie endi lihastest jne. Inimene ise koosneb valgust ja kui ta seda söögiga ei saa, hakkab ta siis n.ö. ennast sööma. Edu teile.

Please wait...
Postitas:
Kägu

mida veganlus üldse tähendab ja miks seda tehakse. Soovitavalt mõnest adekvaatsest allikast (võimalikult teadus/faktipõhisest).

Miks “tehakse” veganit?

Eks samal põhjusel, kui “tehakse” jehoovat, kristalle, astroloogiat jne.
Et keegi teine, peale iseenda, oma elu ja saatuse eest vastutama panna.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt
Postitas:
rosinakypsis

Mis mõttes? Mis takistab segatoidulisel vaid kodumaised tooteid tarvitamast?

Kui natuke mõtled, saad isegi aru. Käid sa ise poes? No siis uuri mõnikord pakendeid ja kauba päritolu ning siis näed, et rangelt kodumaist toitu eelistades muutub valik ikka märgatavalt kesiseks. Ning tegelikult peaksid siis su köögist täielikult puuduma sool, suhkur, kohv, tee, enamik maiustusi, riis, enamik pastatooteid ja oi mis veel! Rääkimata sellest, et värsket köögivilja saaksid süüa vaid mõned kuud aastas.

Nii et jätke see veganite ja taimetoitlaste kirumine ükskord järele. Kui tahate kellegi taldrikus sorkida, alustage enda omast! Ja süsinikujalajälg on kõigil eestlastel märkimisväärne, mitte ainult teatud osal.

Please wait...
Postitas:
Kägu

hea on nõuda. ma olen ka selle poolt, et kool pakuks vegantoitu. enda seisukohalt oleks mul lihtsam. sest kui sul on 3 last, kellest 1 on laktoositalumatu, teine vegan ja kolmas tahab tavalist sööki. siis on suur kergendus, kui nad koolis lõuna söönuks saaks. vähemalt see söök on olnud õige.

Muidugi oleks lihtsam, kui ei peaks oma laste pärast pingutama.

Please wait...
Näitan 19 postitust - vahemik 61 kuni 79 (kokku 79 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Ma isegi võtaks veganeid tõsiselt kui….