Esileht Koolilaps Maal elavad lapsed ja gümnaasiumisse minek

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 68 )

Teema: Maal elavad lapsed ja gümnaasiumisse minek

Postitas:
Kägu

Elame alevis, kus on gümnaasium. Kauaks seda gümnaasiumi osa on, ei tea. Kui elaks alevis edasi ja gümnaasium kaotatakse, siis lähim linn on 20km kaugusel ja seal koolid olemas. Ühistransport sinna ka olemas. Aga probleem tekib siis, kui me peaksime asulast ära kolima päris maale. Koolibuss käib alevisse ja viib lapsed kooli. Aga mis saab siis, kui gümnaasiumi osa likvideeritakse ja oleks vaja sõita linna. Sinna otse ei vii ükski buss. Kui alevis ümber istuda, siis õigeks ajaks kooli ei jõua.
Kuidas on üldine praktika? Kas siis, kui vald likvideerib gümnaasiumi, tekitatakse võimalus ka maapiirkonna gümnasistidel linna kooli saada või on nii, et keskharidus on vabatahtlik ja igaüks vaadaku ise, kuidas kooli saab.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hea küsimus, aga vale auditoorium. Pead omavalitsusest uurima, kas on sellel gümnaasiumil koolibuss ja kustkaudu sõidab.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tuttavad on lastele korteri linna üürinud.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keskhariduse omandamine ongi vabatahtlik st sõltub lapse soovidest aga ka vanemate võimalustest…ja KOV-te praktika on väga erinev st pole mingit garantiid, et aidatakse kooli ja kodu vahelise sõiduga vms. Bussiliini mõne lapse pärast ei tea avatavat, küll aga on mõni KOV aidanud soodustusega st kompenseerinud pileteid vms. Küsida tasub. Meie KOV küll vaid 2x aastas st lapsed õppisid Tartus ja vald andis bussipiletite ettenäitamisel piletiraha tagasi (Jõuluks koju ja…ei mäleta aga miski oli veel), elame Hiiumaal.

Mõne gümnaasiumi juures on õpilaskodud…

Jah, kuna ainus gümnaasium on linnas, siis tundus mõistlikum juba mandril koolituda. Mõlemal juhul tulnuks lastele gümnaasiumi juurde korter võtta, sest bussiliiklus keskusest koju võtnuks päevast rohkem kui 2t ka kohalikus gümnaasiumis õppides seega ikka oleks olnud vaja kooli lähedale öömaja.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Õpilaskodu

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tütar üürib korterit koos sõbrannaga. 25 aastat tagasi, kui ise gümnaasiumis käisin, siis oli meil klassis ka mitmed tüdrukud, kes elasid maal ja ka neil olid korterid üüritud sõbrannadega.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elame alevis, kus on gümnaasium. Kauaks seda gümnaasiumi osa on, ei tea. Kui elaks alevis edasi ja gümnaasium kaotatakse, siis lähim linn on 20km kaugusel ja seal koolid olemas. Ühistransport sinna ka olemas. Aga probleem tekib siis, kui me peaksime asulast ära kolima päris maale. Koolibuss käib alevisse ja viib lapsed kooli. Aga mis saab siis, kui gümnaasiumi osa likvideeritakse ja oleks vaja sõita linna. Sinna otse ei vii ükski buss. Kui alevis ümber istuda, siis õigeks ajaks kooli ei jõua.

Kuidas on üldine praktika? Kas siis, kui vald likvideerib gümnaasiumi, tekitatakse võimalus ka maapiirkonna gümnasistidel linna kooli saada või on nii, et keskharidus on vabatahtlik ja igaüks vaadaku ise, kuidas kooli saab.

Siis üürid lapsele pinna linna. Ühikas, tuba, korter.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja sellepärast ma ei saagi aru neist metsa kolijatest. Et küvad hipsterid ja tahavad elada öko, ja siis hakkab üks igapäevane autoga sõidutamine, nii et oma metsa nautimiseks ei jää aegagi.

Elukohta valides tuleb neile asjadele mõelda. Ise elan väikses külas, ka siin on võimalik elada natuke külakeskusest eemal, puudega ümbritsetult, aga samas mitte nii, et maantee ja järgmine naaber on alles 10 km…

+21
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hea küsimus, aga vale auditoorium. Pead omavalitsusest uurima, kas on sellel gümnaasiumil koolibuss ja kustkaudu sõidab.

Hetkel ei saa midagi küsida, sest gümnaasium on olemas. Küsimus on, kas ka 2-3 aasta pärast on, kui lapsed gümnaasiumisse lähevad. Igal juhul oht on olemas, et kaob ära.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja sellepärast ma ei saagi aru neist metsa kolijatest. Et küvad hipsterid ja tahavad elada öko, ja siis hakkab üks igapäevane autoga sõidutamine, nii et oma metsa nautimiseks ei jää aegagi.

Elukohta valides tuleb neile asjadele mõelda. Ise elan väikses külas, ka siin on võimalik elada natuke külakeskusest eemal, puudega ümbritsetult, aga samas mitte nii, et maantee ja järgmine naaber on alles 10 km…

Me veel ei ela maal, aga mingite aastate pärast plaanime kolida. Esimesed lapsed lähevad gümnaasiumisse paari aasta pärast. Üks lastest läheb alles lasteaeda, teine varsti kooli. No ma ei saa veel 20 aastat korteris kükitada selleks, et kõik saaks mugavalt koolis käia. Ja me pole valinud maakohta. See on juba 15 aastat meil olemas olnud. Lihtsalt suvituseks. Ja ei ole metsa keskel. Täitsa küla keskel. Koolibussi peatus on 300m kaugusel.
Aga eks paistab, mis saab. Äkki ikka gümnaasium jääb alles vallakeskusesse. Siis pole probleemi.

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga eks paistab, mis saab. Äkki ikka gümnaasium jääb alles vallakeskusesse. Siis pole probleemi.

Kuidas on üldine praktika? Kas siis, kui vald likvideerib gümnaasiumi, tekitatakse võimalus ka maapiirkonna gümnasistidel linna kooli saada või on nii, et keskharidus on vabatahtlik ja igaüks vaadaku ise, kuidas kooli saab.

Väga paljud lapsed on ammuilma käinud gümnaasiumisse sinu “maalt”. Nagu eelnevalt öeldud, kaugelt tulijad lähevadki selleks ajaks iseseisva elu peale – üürid lapsele kooli linnas toa.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nagu eelnevalt öeldud, kaugelt tulijad lähevadki selleks ajaks iseseisva elu peale – üürid lapsele kooli linnas toa.

Päris karm lapsed nii noorelt enda elu peale saata. Ja seda kõike selle nimel, et saaks kuskil maal elada.

+13
-8
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Mässavate hormoonidega pubekale pind üürida, kus vabalt pidu panna? Ära siis imesta, kui seal maal varsti lapselapsi saad karjatama hakata. Puhas õhk ja värgid, täielik idüll ju.

+6
-13
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Päris karm lapsed nii noorelt enda elu peale saata. Ja seda kõike selle nimel, et saaks kuskil maal elada.

Suur osa (eriti Tallinast väljapool asuvate) eliitgümnaasiumite õpilasi ei käi igapäevaselt kodust.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Suur osa (eriti Tallinast väljapool asuvate) eliitgümnaasiumite õpilasi ei käi igapäevaselt kodust.

Mida sellega mõtlesid, mis need Tallinnast väljaspool asuvad eliitgümnaasiumid täpsemalt on? Miina Härmat ja Treffneri? Viimases tean küll tõesti kahte mittetartlasest gümnasisti. Reaalis ja GAGis (laste klassides) küll ei tea kedagi, kelle pere tegelikult Tallinnas ei elaks.

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Suur osa (eriti Tallinast väljapool asuvate) eliitgümnaasiumite õpilasi ei käi igapäevaselt kodust.

Mida sellega mõtlesid, mis need Tallinnast väljaspool asuvad eliitgümnaasiumid täpsemalt on? Miina Härmat ja Treffneri? Viimases tean küll tõesti kahte mittetartlasest gümnasisti. Reaalis ja GAGis (laste klassides) küll ei tea kedagi, kelle pere tegelikult Tallinnas ei elaks.

Ainuke selline gümnaasium, mis mulle ette tuleb on Nõo reaalgümnaasium. Seal on ka õpilaskodu ja kindel kord.
Kuigi ka sealt oli omal ajal põnevaid lugusid kuulda.

Ise soovitaks ikka kuidagi nii sättida, et lapsed saaks kodust gümnaasiumi. Kasvõi ajutiselt kaaluda linnale lähemale kolimist. See peab ikka väga tubli noor olema, les sellist vabadust ei kuritarvita.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina õppisin Pärnus Sütevakas (juba üheksakümnendatel :D) ja meiegi klassis oli õpilasi, kes olid nii kaugelt pärit, et elasid Pärnus üüripindadel (siis oli küll kombeks kellegi korterist tuba üürida, mitte omaette korterit).

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mida sellega mõtlesid, mis need Tallinnast väljaspool asuvad eliitgümnaasiumid täpsemalt on? Miina Härmat ja Treffneri? Viimases tean küll tõesti kahte mittetartlasest gümnasisti.

Minu laste klassides Treffneris on mõlemas vähemalt 5 last olnud teistest maakondadest, lisaks veel mitmed Tartumaalt, kellest mõnedel oli linnas üürikas, mõned lihtsalt ööbisid tihti sõprade juures. Pool seltsielu ja üritusi toimub ju õhtuti ja nendest ei saa kõrvale jääda. Ma arvan, et kõige ebamugavam variant gümnasistile on see, kui iga päev tuleb pikalt edasi-tagasi sõita, vara tõusta ja kogu aeg arvestada bussiaegadega, ööbimisi sebida jne. St kui kodu lähedal gümnaasiumi pole, siis igatahes üritaksin midagi üürida või leida õpilaskoduga gümnaasiumi (peale Nõo on ka tavalistes maagümnaasiumides mõnel pool õpilaskodu, näit. Lähte gümnaasiumis).

 

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nagu eelnevalt öeldud, kaugelt tulijad lähevadki selleks ajaks iseseisva elu peale – üürid lapsele kooli linnas toa.

Päris karm lapsed nii noorelt enda elu peale saata. Ja seda kõike selle nimel, et saaks kuskil maal elada.

16-17-aastast ei julge lasta omapead elama? Päriselt?

+8
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Püha müristus, miks peaks vald selle eest vastutama, et sinu lapsed kooli saaksid, kuna sina tahad elada maal?

Elukohta saab ju ometi valida, ei pea ilmtingimata kuskile pärapõrgusse kolima.

Siin ongi kaks varianti – leida lapsele linnas eraldi elukoht või ei koli lihtsalt metsa.

 

+6
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No ma ei saa veel 20 aastat korteris kükitada selleks, et kõik saaks mugavalt koolis käia. Ja me pole valinud maakohta. See on juba 15 aastat meil olemas olnud. Lihtsalt suvituseks.

Aga miks sinu mugavus on olulisem kui laste mugavus? Kui suviti niigi maal elada saate, milles siis üldse probleem?

Mulle tundub, et mingi uus trend on tekkinud just viimasel ajal – kolitakse kuhugi, kus pole kooli, lasteaeda, töökohta, poodi, ühistransporti jms, ja siis hakatakse vinguma, et midagi pole, vald ei taga neid asju ja autoga sõita on kallis. Muidugi on kallis ja veel kallimaks läheb, sellepärast vaesed inimesed elavadki linnas pisikestes korterites, kuigi neile meeldiks ka privaatsus ja linnulaul.

+17
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Reaalis ja GAGis (laste klassides) küll ei tea kedagi, kelle pere tegelikult Tallinnas ei elaks.

Taliinna all mõtlesid vähemalt harjumaad? Mul on mõlema lapse klassuides käinud alates esimesest lapsi, kes lähemal-või kaugemal harjumaal elavad (no ilmselt oli vähemalt ühel vanmal koolikatsete ajaks siiski tallinna sissekirjutus). Gümnasistide käest pole küll uurinud, kus nende klassikaaslased elavad, kas mõni väljastpoolt harjumaad ka on. Koos perega elavad vist ikka kõik, sellest et keegi üksi üürikas elaks pole juttu olnud.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen TA. Mul on tunne, et siin kommenteerivad õelad linnainimesed, kes ei näe oma ninaotsast kaugemale ja kelle jaoks maa tähendab paksu metsa sees üksikut talukohta. Väga palju inimesi elab maal. Maal elamist propageeritakse ja maale on inimesi vaja. Kõik ei mahu linna ega asulatesse. Või siis arvate, et maal saavadki elada ainult pensionärid või lastetud inimesed.
Vallad toetavad igati maale kolimist ja maal elamist. Hajaasustusprogrammid jne.
Mind huvitas just see olukord, kui vald paneb keskuse gümnaasiumiosa kinni. Inimesed on heas usus kolinud või elavad juba mitu põlve kuskil külas ja siiani on lapsed kooli saanud. Vald on järsku olukorda muutnud ja minu arvates peaks vald ka mõtlema selle peale, kuidas noored edasi õpivad. See on ju valla huvides, et maa noored omandavad keskhariduse, lähevad võib-olla ka ülikooli ja tulevad kunagi spetsialistidena maale tagasi.
Teie aga räägite siin hoopis muust asjast, et miks sa kolid siis maale, kui lapsed ei saa kooli. Saavad küll. Aga ükshetk äkki ei saa. See on lihtsalt arutelu. Õpilaskodud on hea mõte. Lähimas linnas õpilaskodu on mõeldud pigem ametikooli õpilastele, aga ehk sinna saavad ka teised.

+18
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elan ise ka maal ja olen kogu aeg teadnud et minu laste haridus on minu enda mure. See et buss käib, ei täheda veel kohe võimalust heale haridusele. Uue koolivõrgu reformi mõte ongi see, et kui oleks gümnaasium, siis sealt saaks ka teatud kvaliteediga haridust. Väikseid kohalikke gümnaasiume ei suleta niisama nalja pärast, sellel on põhjus. Kui peale põhikooli noor ei tea mis edasi teha ja jääb mugavalt kohalikku gümnaasiumisse, ei tähenda see et tal rohkem mõtteid oleks gümnaasiumi lõpuks, kahjuks. Ei tasu karta kaugemal gümnaasiumis õppimist, see on vahel just lapsele see kõige parem variant-uus keskkond, kõik seal soovivad õppida, ühtlasem tase jne. Ja kutsekoolides on ka lai erialade valik, lisaks ühika võimalus. Peale põhikooli on kõik vabatahtlik, igaüks valib vastavalt soovidele ja võimetele.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Päris karm lapsed nii noorelt enda elu peale saata. Ja seda kõike selle nimel, et saaks kuskil maal elada.

Kas sa arvad, et noored, 17-18-aastased väga tahavad elada vanematega linnakorteris? Kõik noored ei ole mässavate hormoonidega pubekad, kes tahaksid esimesel võimalusel vabalt pidu panna ja rumalusi teha.

+5
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vald on järsku olukorda muutnud ja minu arvates peaks vald ka mõtlema selle peale, kuidas noored edasi õpivad

Eks koolid lähevad maal kinni sellepärast, et õppureid jääb vähemaks ja riik ei suuda seda pikas perspektiivis kinni maksta. Rahvakeeli. Õpetaja tahab ikka sama palju ju palka saada, aga linnakoolis räägib ta klassi ees juttu 24 õpilasele, aga maakoolis 3 õpilasele. Maksumaksja maksab selle samamoodi kinni. Seega kui kolid maale, siis ole valmis autoga rohkem sõitma. Noore perena ma vaataks ikka koolide ja lasteaia olemasolu ligidal.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Taliinna all mõtlesid vähemalt harjumaad? Mul on mõlema lapse klassuides käinud alates esimesest lapsi, kes lähemal-või kaugemal harjumaal elavad (no ilmselt oli vähemalt ühel vanmal koolikatsete ajaks siiski tallinna sissekirjutus). Gümnasistide käest pole küll uurinud, kus nende klassikaaslased elavad, kas mõni väljastpoolt harjumaad ka on. Koos perega elavad vist ikka kõik, sellest et keegi üksi üürikas elaks pole juttu olnud.

Jah, vabandust, kuidagi minu peas on tõesti kogu Harjumaa sama, mis Tallinn – ma ise ka elan tegelikult Harjumaal, aga kui kuskil küsitakse, panen alati automaatselt Tallinna. Jah, ma mõtlesingi Harjumaast kaugemaid piirkondi. Nagu ei tea, et keegi oleks Haapsalust või Tartust.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Head tallinlastest vanemad (jm nuust piirkonnast, kes sama arvavad), kes “ei tea kedagi oma lapse klassist, kelle pere Tallinnas ei elaks)
Te ju teate ometi, et Eestis ei ole kõigis piirkondades gümnaasium lastele sellisel kaugusel kodust, et seal igapäevaselt kodust käia saaks? Kuidas teie arvates need lapsed üldse siis gümnaasiumis käivad?
Või te tõesti… ei tea seda?
See imestus on nunnu tõesti. “Minu laps saab kenasti Mustamäe korterist lähedale gümnaasiumi käia, mis neil maainimestel viga on, et lapsi varakult iseseisvuma sunnivad”…

+5
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Head tallinlastest vanemad (jm nuust piirkonnast, kes sama arvavad), kes “ei tea kedagi oma lapse klassist, kelle pere Tallinnas ei elaks)

Te ju teate ometi, et Eestis ei ole kõigis piirkondades gümnaasium lastele sellisel kaugusel kodust, et seal igapäevaselt kodust käia saaks? Kuidas teie arvates need lapsed üldse siis gümnaasiumis käivad?

Või te tõesti… ei tea seda?

See imestus on nunnu tõesti. “Minu laps saab kenasti Mustamäe korterist lähedale gümnaasiumi käia, mis neil maainimestel viga on, et lapsi varakult iseseisvuma sunnivad”…

Sa konteksti ka lugesid, mille puhul see jutuks tuli, et klassis ei õpi keegi väljastpoolt Tallinnat? Mõistlik oleks enne kommenteerimist ikka lõime sisuga tutvuda.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle tundub, et mingi uus trend on tekkinud just viimasel ajal – kolitakse kuhugi, kus pole kooli, lasteaeda, töökohta, poodi, ühistransporti jms,

Aga kas teistpidi ei või tunduda, et järjest suletakse koole ja muid riigi/omavalitsuse hallatavaid teenuseid?

Kui ma Treffneris käisin, siis minu klassist umbes kolmandik olid pärit väljastpoolt Tartut. Paar õpilast käisid igapäevaselt linna kooli, aga enamus (oli ka Valgast ja Pärnust) elasid nädala sees Tartus kas üürikorteris või sugulaste juures. Ka praegu saab samamoodi. On mõned gümnaasiumid, kus on õpilaskodu. Lisaks on täiskasvanute gümnaasiumid, kus saab õppida isegi e-õppes või siis nii, et ei pea pidevalt varakult hommikul kohale jõudma.
Paljud maanoored lähevad kutsekatesse ja elavad kutsekate ühiselamutes või õpilaskodudes, mõned ka üürikorteris. 16-aastane peaks olema küll nii mõistlik, et saab nädala sees ise endaga hakkama. Kui ei saa, siis on muidugi raske.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 68 )


Esileht Koolilaps Maal elavad lapsed ja gümnaasiumisse minek