Esileht Erivajadustega laps Määratlemata kõnehäire

Näitan 5 postitust - vahemik 1 kuni 5 (kokku 5 )

Teema: Määratlemata kõnehäire

Postitas:
Kägu

On kellegil selline diagnoos olnud? Elame perega Soomes, käisime lapsega siin logopeedil ja tegelusterapeudi konsultatsioonil. Tüdruk on 5-aastane ja alustab augustis eelkoolis. Augusti lõpus on ka visiit psühholoogi juurde, et ehk saab laps minna eelkooli eriklassi. Käisin temaga eelmise aasta augustikuus Eestis eripedagoogi vastuvõtul kes väitis, et autistlikud jooned minu lapsel puuduvad. Rasedus ja sünnitus kulges suurepäraselt ja laps sai apgar hinded kõik 10.
Füüsiline areng on eakohane tegelusterapeudi jutu järgi. Probleemid on lapsel peenmotoorikaga, ajalise ja ruumilise tajumisega ja kõige suurem probleem on kõnega. Lalises ta hästi palju ja pikalt. Esimesed selgemad sõnad tulid umbes 2-aastaselt. Esimesed lühilaused tulid 3,5 aastaselt umbes. Praegu ta räägib kodus palju, mingid teatud laused ütleb õigesti, kuid enamus lauseid on pudru ja kapsad. Kodus räägime ainult eesti keeles ja lasteaeda läks ta 09/2018. Nö kodustest juttudest ta saab aru aga kui näiteks võõras inimene hakkab temaga juttu rääkima teemadel mis on tema mugavustsoonist väljaspool siis ta ei saa kõigest aru ka mida räägitakse.
Aga ta räägib ka juba eesti-soome keelt segamini ja see teeb talle asja veelgi raskemaks.
Muidu ta on hästi elurõõmus, lahke ja sõbralik laps. Tahab kõike näha, proovida, teha jne. Lasteaia ja tegelusterapeudi väitel tal mingeid keskendumishäireid pole. Mängib, jookseb ja kilkab nagu iga teine laps aga kõne on tal küll 2-3.aastase lapse tasemel.
Käisin ka Eestis jälle 2 nädalat tagasi logopeedil ja temal ei olnud lapse kohta ühtegi head sõna öelda. Pidevalt podises, et no ei saa temaga kõnetesti teha, tal ei tule üldse kõnet ja ei saa seda teha, sest ei tea sõnade tähendusi ja loendada ei oska jne. Pani meile aja septembrisse eripedagoogile. Eestis logopeed isegi arvas, et mu lapsel võib olla vaimne arengus mahajäämus. Ma tean küll, et mu lapsel on probleeme aga ikkagi jäi kuidagi paha tunne peale visiiti. Läksin saama hinnangut eesti keele kõnele.
Ma pidevalt mõtlen, et mis mu lapse ajukeses küll on mis ei lase tal ilusti ja õigesti rääkima hakata. Tal ajaga kõne areneb edasi aga meeletult aeglaselt.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

meil väga sarnase “ajalooga” lapsuke, poiss 8a. rõõmus, sõbralik, nutikas, hea keskendumisvõimega. uuringutega Laste Vaimse Tervise Keskuses välistati autistlikud jooned, ka muud arenguhäired peale kõnehäire välistati. esimesed lausejupid tulid vanuses 3,5, väga arusaamatult hääldas, pereliikmed said aru, võõrad mitte. 5-aastaselt rääkis, aga väga valesti, pudistas, käänded-pöörded valed. kooli läks aasta hiljem, tavakooli tavaklassi, nüüd lõpetas 1.klassi ja septembri lõpus saab 9. 1.klassi jooksul lugema ei õppinud, kuid korrektselt rääkima õppis, kooli logopeed tegi temaga tööd kolm korda nädalas, lisaks õpiabi kaks korda nädalas. klassijuhataja ja logopeed mõlemad ütlevad, et laps on väga intelligentne, suurest osast eakaaslastest nutikam.
ja nüüd põhipoint – meie lapse probleemiks on düsleksia. lasteaia logopeed lajatas selle diagnoosi oma aastakümnete pikkuste kogemuste põhjal juba vanuses 4 ja pool. siis loomulikult ei saanud veel kindel olla, düsleksiat diagnoositakse koolilastel ja ega ma ka uskunud. aga nüüd on selge – jah, düsleksia, 8-aastaselt sai ametliku diagnoosi.
laps verbaalsed võimed arenevad kogu aeg, olen arenguga väga rahul, lihtsalt eakaaslastest maas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

meil väga sarnase “ajalooga” lapsuke, poiss 8a. rõõmus, sõbralik, nutikas, hea keskendumisvõimega. uuringutega Laste Vaimse Tervise Keskuses välistati autistlikud jooned, ka muud arenguhäired peale kõnehäire välistati. esimesed lausejupid tulid vanuses 3,5, väga arusaamatult hääldas, pereliikmed said aru, võõrad mitte. 5-aastaselt rääkis, aga väga valesti, pudistas, käänded-pöörded valed. kooli läks aasta hiljem, tavakooli tavaklassi, nüüd lõpetas 1.klassi ja septembri lõpus saab 9. 1.klassi jooksul lugema ei õppinud, kuid korrektselt rääkima õppis, kooli logopeed tegi temaga tööd kolm korda nädalas, lisaks õpiabi kaks korda nädalas. klassijuhataja ja logopeed mõlemad ütlevad, et laps on väga intelligentne, suurest osast eakaaslastest nutikam.

ja nüüd põhipoint – meie lapse probleemiks on düsleksia. lasteaia logopeed lajatas selle diagnoosi oma aastakümnete pikkuste kogemuste põhjal juba vanuses 4 ja pool. siis loomulikult ei saanud veel kindel olla, düsleksiat diagnoositakse koolilastel ja ega ma ka uskunud. aga nüüd on selge – jah, düsleksia, 8-aastaselt sai ametliku diagnoosi.

laps verbaalsed võimed arenevad kogu aeg, olen arenguga väga rahul, lihtsalt eakaaslastest maas.

Olen ka ise lugenud netist selle düsleksia kohta. Aga mu lapsel täpselt samamoodi- pudistab, käänded ja pöörded kõik valed jne. Eesti logopeed ütles, et laps räägib ainult nimetavas käändes. Kodus tuleb ka õigeid ajavorme ja käändeid-pöördeid aga 90% ajast see nii ei ole.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Minu põhikooliealisel lapsel on sama häda. Esimese sõna ütles 4-aastaselt. See tähendab, et alguses ei rääkinud üldse. Ainult häälitses ja tegi end arusaadavaks kehakeeles. Kui kõne lõpuks tuli, siis oli see väga halva diktsiooiga. Kõne on siiani kohati pudrutav.

Düsleksiat ja düsgraafiat ei ole. Küll aga on mõnikord keskendumisega raskusi. Ja mõned veidrused on tal ka. Samas autism on välistatud. Oleme korduvalt erinevatel uuringutel käinud. Konkreetset diagnoosi ei olegi.

Ta on käinud natukene aega tavalises lasteaias. Siis logopeedilises lasteaias, väikeklassis. Ja nüüd tavaklassis. Hinded on head põhikooli õpilase kohta. Keskmine hinne on 4,0. Paar kolme ja sama palju viisi. Ülejäänud neljad.

Suurim mure on see, et tal ei ole ühtegi sõpra. Tema kõnest on raske aru saada. Samuti on tal oma puude tõttu alaväärsus kompleks, mis tõttu ei tunne ta teiste lastega end võrdselt ja see segab teda teistega suhtlemast.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina ei muretseks, kui kõne 2-3 aastase tasemel, siis ikkagi kõne on. Vajaks eakohaseid sõpru, kes räägivad eesti keeles. Kas õdesid vendi pole lapsel? Kas tegemist üksiku lapsega?

Please wait...
Näitan 5 postitust - vahemik 1 kuni 5 (kokku 5 )

Esileht Erivajadustega laps Määratlemata kõnehäire