Esileht Kodunurk Mahl hallitama või käärima?

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: Mahl hallitama või käärima?

Postitas:

Millest sõltub, kas mahl läheb riknedes hallitama või käärima?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 11.01 19:55; 13.01 01:10; 13.01 13:22; 13.01 15:31;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Imelik, keegi ei teagi?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 11.01 19:55; 13.01 01:10; 13.01 13:22; 13.01 15:31;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult teatakse.

Hoidis läheb käärima või hallitama üldjoontes samadel põhjustel:
‘mitte kõige puhtamad purgid/pudelid
st
tuleb hoolega pesta , loputada ja kuumutada enne hoidise sisse panemist, et sees poleks ühtki pärmseent, bakterit, hallitusseent mis riknema ajaks, samuti hoidis võimalikult kuumalt säilitusnõusse

küllaldaselt kuumutamata (või mitte puhastest) marjadest tehtud hoidis st seal peituvad seened/bakterid

halvasti suletud hoiunõu
st
õhk pääseb juurde ja tekitab aeroobse käärimise
`vähe säilitusainet (marjadest happed) ja/või suhkrut

0
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.01 09:00; 13.01 14:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sõltub sellest, kas mahla ajab halvaks sissesattunud hallitusseen või pärmseen.
Korraldad öösel kell 1 viktoriini ja googel ka ei tööta, kui nii lihtsat asja peast ei tea?
https://www.baamboozle.com/study/7550

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult teatakse.

Hoidis läheb käärima või hallitama üldjoontes samadel põhjustel:

‘mitte kõige puhtamad purgid/pudelid

st

tuleb hoolega pesta , loputada ja kuumutada enne hoidise sisse panemist, et sees poleks ühtki pärmseent, bakterit, hallitusseent mis riknema ajaks, samuti hoidis võimalikult kuumalt säilitusnõusse

küllaldaselt kuumutamata (või mitte puhastest) marjadest tehtud hoidis st seal peituvad seened/bakterid

halvasti suletud hoiunõu

st

õhk pääseb juurde ja tekitab aeroobse käärimise

`vähe säilitusainet (marjadest happed) ja/või suhkrut

Loe uuesti, mida ma küsisin.

Korraldad öösel kell 1 viktoriini ja googel ka ei tööta, kui nii lihtsat asja peast ei tea?

Esitasin küsimuse laupäeva õhtul kell 8. Täna öösel kell 1 lihtsalt kergitasin teemat. Jah, pärmseen või hallitusseen … geniaalne. Ilmselgelt satub neid mõlemaid reostunud mahlasse, kuid üks neist võtab võimu. Millest see sõltub, on küsimus. Mis tingimustest? Kujutle täidetud mahlaklaasi, mis seisab nädal aega laual. Kas ta läheb käärima või hallitama ja miks? Sama küsimus mahlapaki kohta, mis suletuna seisab külmkapis – mõni läheb käärima ja mõni hallitama. Miks?

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 11.01 19:55; 13.01 01:10; 13.01 13:22; 13.01 15:31;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Täpsustame siis.

Praegu küsid, millest sõltub, kas läheb hallitama või käärima. Lugesin, et huvitud, miks rikneb st olgu see käärimine või hallitamine, pole vahet…

Sind aga huvitab mitte see, miks üldse rikneb (et pole vahet kas hallitab või käärib) vaid just miks vahel 1 ja vahel teine?

Hallitama läheb ainult siis, kui sisse on sattunud hallitusseene eoseid.
Käärima läheb siis, kui pole tegu korralikult suletud anumaga (olgu mahlapakk külmikus või lahtine klaas laual või halvasti suletud mahlapudel sahvris) st mahlale ligi pääseb hapnik ja tekib aeroobne käärimine, kui selles õhus v eelnevalt mahlas on käärimise tekitajaid-pärmseened ja bakterid
Samas on võimalik ka anaeroobne käärimine st suletud anumas algav riknemine-ikka vaid siis, kui seal on elusaid baktereid või pärmseeni st nad pole kuumutades hävitatud.

Muide, võib olla ka nii, et käärib ja hallitab ka.

+4
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.01 09:00; 13.01 14:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Praegu küsid, millest sõltub, kas läheb hallitama või käärima. Lugesin, et huvitud, miks rikneb st olgu see käärimine või hallitamine, pole vahet…

Nohjah, siis pidanuks kirjapilt olema teine, näiteks nii: “Millest sõltub, kas mahl läheb riknema – hallitama või käärima?”
Aga see selleks. Tänan vastuse eest. Päris selgeks ma siiski ei saanud – kas seega ongi lihtsalt juhuslik, mis selle mahlaga seal lauale unustatud mahlaklaasis juhtub? Teoreetiliselt on siis võimalik, et kaks kõrvuti asetsevat klaasi mahlaga käituvad erinevalt – üks hakkab enne käärima ja teine hallitama? Aga kui ma tahan, et mahl hakkaks näiteks justnimelt käärima, kas ma saan seda mingit tingimuste muutmisega mõjutada (ma ei pea silmas pärmiseente sokutamist klaasi)?

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 11.01 19:55; 13.01 01:10; 13.01 13:22; 13.01 15:31;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Praegu küsid, millest sõltub, kas läheb hallitama või käärima. Lugesin, et huvitud, miks rikneb st olgu see käärimine või hallitamine, pole vahet…

Nohjah, siis pidanuks kirjapilt olema teine, näiteks nii: “Millest sõltub, kas mahl läheb riknema – hallitama või käärima?”

Aga see selleks. Tänan vastuse eest. Päris selgeks ma siiski ei saanud – kas seega ongi lihtsalt juhuslik, mis selle mahlaga seal lauale unustatud mahlaklaasis juhtub? Teoreetiliselt on siis võimalik, et kaks kõrvuti asetsevat klaasi mahlaga käituvad erinevalt – üks hakkab enne käärima ja teine hallitama? Aga kui ma tahan, et mahl hakkaks näiteks justnimelt käärima, kas ma saan seda mingit tingimuste muutmisega mõjutada (ma ei pea silmas pärmiseente sokutamist klaasi)?

Loe eelmist vastust, seal on piisav ja korrektne selgitus.

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kui ma tahan, et mahl hakkaks näiteks justnimelt käärima, kas ma saan seda mingit tingimuste muutmisega mõjutada (ma ei pea silmas pärmiseente sokutamist klaasi)?

no ikka saad. jäta toores mahl seisma, kohe läheb käärima. nii seda veini tehaksegi.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kui ma tahan, et mahl hakkaks näiteks justnimelt käärima, kas ma saan seda mingit tingimuste muutmisega mõjutada (ma ei pea silmas pärmiseente sokutamist klaasi)?

no ikka saad. jäta toores mahl seisma, kohe läheb käärima. nii seda veini tehaksegi.

kui teda tõepoolest nii tehtaks, siis oleks saadaval suur hulk solki. Veini kääritatakse, kasutades selleks veinipärmi.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.01 15:41; 15.01 14:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kui ma tahan, et mahl hakkaks näiteks justnimelt käärima, kas ma saan seda mingit tingimuste muutmisega mõjutada (ma ei pea silmas pärmiseente sokutamist klaasi)?

no ikka saad. jäta toores mahl seisma, kohe läheb käärima. nii seda veini tehaksegi.

kui teda tõepoolest nii tehtaks, siis oleks saadaval suur hulk solki. Veini kääritatakse, kasutades selleks veinipärmi.

Kui vanasti veinipärmi saada ei olnud, siis tehti ilma selleta. Enamasti ei tulnud solk, vaid ikka joodav kraam, kuna õhust jm satub sinna pärmseeni sisse ikka. Lisatud veinipärmiga on muidugi kindlam.
Hallitusseened kasvavad minu teada aeglasemalt ja vajavad hapnikku, seega kui veini teha, siis tuleb anumasse õhu juudepääs takistada (tavaliselt vesilukuga) ja kui pärmseened juba tööle hakkavad, siis nende poolt tekitatud CO2 tõrjub õhu välja ning hallitusseened ei saa areneda.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enamasti ei tulnud solk, vaid ikka joodav kraam, kuna õhust jm satub sinna pärmseeni sisse ikka

Antiikaja vein oli siiski üsna solk, tänapäeva inimene seda kindlasti ei jooks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui vanasti veinipärmi saada ei olnud, siis tehti ilma selleta.

jah, tehti küll ja tavalise pärmiga. Aga sellega ei õnnestunud sugugi mitte iga kord, ka siis kui kõiki muid vajalikke reegleid pudelite sulgemise ja vesilukuga järgiti. Prooviti ka rosinate ja muu sellisega kääritada, see oli samuti õnnemäng ja valdavaks resultaadiks solk.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.01 15:41; 15.01 14:07;
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )


Esileht Kodunurk Mahl hallitama või käärima?