Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Kodunurk mahlased kotletid

Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )

Teema: mahlased kotletid

Postitas:

Olen teinud nii, et hakklihasse segan sibulat,porgandit, riivsaia ja siis küpsetan. Tulevad madalad, kuivemapoolse, ühesõnaga mitte midagi erilist. Samas olen saanud isetehtuid mahlaseid, pontsakaid, mõnusaid.
Mis on see saladus, kuidas teha head kotletitainast.
Olen küll googeldanud, üks ütleb ,et pane muna, teine ütleb ,et muna teeb just puiseks. Üks ütleb ,et paneb leotatud saia. Võta siis näpust.
Mul üks tuttav on kokk, korra nagu mainis, et tema hoopis ahjus küpsetab, aga sinna see jutt meil jäigi.
Kas enne lasen pannilt pruuniks ja siis ahju jörelküpsema?
Öelge kuidas teie teete, et tuleksid mahlased ja maitsvad

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.04 12:11; 25.04 09:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mahlasema saad näiteks siis kui lisad taignasse ohtralt hapukoort või toorjuustu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Palju oleneb ka hakklihast. Mida rohkem rasva, seda pehmemad tulevad. Osades hakklihades on rohkem nagu mingid kõõlused, palju sojat või on liha ise juba väga puine. Sellisest ei saagi maitsvaid kotlette.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hakkliha tee ise – osta turult korralik käntsakas liha ja aja läbi (vändaga) hakklihamasina.
Poes müüdavates hakklihades on sees nii soja kui rupskeid – ajab praadides jubedat haisu, eraldab mingit halli vedelikku ja tahab panni pealt ära hüpata. Sellisest ei saa iial häid kotlette ega fikadelle.
Kes sellist saasta (nt. Rakvere kodune või Perenaise hakkliha) üldse ostab ja kellele sellist jama sisse söödetakse?
Kotletitaignale võid lisada paar lusikatäit hapukoort. Muna kindlasti, see hoiab liha koos.
Vormid kotletid, laod ahjuvormi ja pistad ahju küpsema, küpsevad pealt krõbedaks pruuniks ja sisu jääb mahlane.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Hakkliha tee ise – osta turult korralik käntsakas liha ja aja läbi (vändaga) hakklihamasina.
Poes müüdavates hakklihades on sees nii soja kui rupskeid – ajab praadides jubedat haisu, eraldab mingit halli vedelikku ja tahab panni pealt ära hüpata. Sellisest ei saa iial häid kotlette ega fikadelle.
Kes sellist saasta (nt. Rakvere kodune või Perenaise hakkliha) üldse ostab ja kellele sellist jama sisse söödetakse?
Kotletitaignale võid lisada paar lusikatäit hapukoort. Muna kindlasti, see hoiab liha koos.
Vormid kotletid, laod ahjuvormi ja pistad ahju küpsema, küpsevad pealt krõbedaks pruuniks ja sisu jääb mahlane. [/tsitaat]

Kas jahust ei pea läbi veeretama enne kui ahju panna ja kas kuuma ahju ja millise kraadiga ahju ?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mahlasust annab juurde kui paned toorest peenelt riivitud kartulit ja hapukoort ja muna ei pane. Muidugi peab ka hakkliha ise hea olema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Muna pole koos hoidmiseks vaja, kui massi külmalt(!) piisavalt töödelda. Muna teeb tuimaks, tõsi ja kui panna, siis mitte üle 1 muna lihakilo kohta. Mahlased saab, kui 1/3 liha kogusest panna riivitud toorest kartulit ja praadida pannil (ahjus kipuvad kuivemad jääma). Sai annab massi, aga ei tee mahlasemaks ja kaotab maitset.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul tulevad maailma parimad mahlased kotletid. No tõesti väga head 🙂 Teen hakkliha küll ise, aga olen teinud ka valmis hakklihast, kui on väga kiire ja siis tulemus sama mahlane. Ehk siis puhtsalt fakt, et teed hakkliha ise, sulle mahlasust ei taga.

Kusagil poole kilo hakkliha jaoks arvestan ühe suure (või kaks väikest) sibula, ühe porgandi ja ühe kartuli. Kõik värsked ja riivitud. Panen ka ühe muna, see pole mahlasust vähendanud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]
Poes müüdavates hakklihades on sees nii soja kui rupskeid – ajab praadides jubedat haisu, eraldab mingit halli vedelikku ja tahab panni pealt ära hüpata. Sellisest ei saa iial häid kotlette ega fikadelle.
Kes sellist saasta (nt. Rakvere kodune või Perenaise hakkliha) üldse ostab ja kellele sellist jama sisse söödetakse? [/tsitaat]

perenaisest ei tea midagi (on see üldse hakkliha, mitte see hakklihasegu?), aga rakvere kodust ikka aeg-ajalt olude sunnil kasutan ja minu panni peal ei aja ta mingit halli vedelikku ja ei taha ka kuskile hüpata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pannil pruuniks kiiresti ja 10min 200-kraadises ahjus (nt fooliumiga kaetult). Kõik. Kusjuures isepurustatud sai on parem, kui riivsai.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kasutan Rakvere seahakkliha. Korralikus mahlases kotletis peab olema palju liha ja vähem muud. Kilole hakklihale hakin juurde paar suuurt sibulat ( võiks ju riivida, aga mulle meeldivad tükid), lisan 5-6 vees/piimas leotatud saiaviilu, pipart, soola, küüslauku ja hapukoort,ühe muna. Segan käega, maitsen, lasen taignal pool tunnikest seista, segan uuesti. Praen kotlette kuumal pannil, algul ühelt poolt pruuniks, siis teine pool ja kaas pannile peale. Kotletid teen nii, et veeretan peovahel ümarad kuulid ja vajutan kergelt lapikuks. Riivsaias jms ei paneeri.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Hakkliha tee ise – osta turult korralik käntsakas liha ja aja läbi (vändaga) hakklihamasina.
Poes müüdavates hakklihades on sees nii soja kui rupskeid – ajab praadides jubedat haisu, eraldab mingit halli vedelikku ja tahab panni pealt ära hüpata. Sellisest ei saa iial häid kotlette ega fikadelle.
Kes sellist saasta (nt. Rakvere kodune või Perenaise hakkliha) üldse ostab ja kellele sellist jama sisse söödetakse?
Kotletitaignale võid lisada paar lusikatäit hapukoort. Muna kindlasti, see hoiab liha koos.
Vormid kotletid, laod ahjuvormi ja pistad ahju küpsema, küpsevad pealt krõbedaks pruuniks ja sisu jääb mahlane. [/tsitaat]
Rakvere kodune hakkliha küll soja ei sisalda. Perenaise hakkliha ei tea ja ei oska kommenteerida.

Siin on üks hakklihade test:
http://tarbija24.postimees.ee/1202382/katse-milline-lihatoostus-teeb-eestis-parimat-hakkliha

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Hakkliha tee ise – osta turult korralik käntsakas liha ja aja läbi (vändaga) hakklihamasina.
Poes müüdavates hakklihades on sees nii soja kui rupskeid – ajab praadides jubedat haisu, eraldab mingit halli vedelikku ja tahab panni pealt ära hüpata. Sellisest ei saa iial häid kotlette ega fikadelle.
Kes sellist saasta (nt. Rakvere kodune või Perenaise hakkliha) üldse ostab ja kellele sellist jama sisse söödetakse?
Kotletitaignale võid lisada paar lusikatäit hapukoort. Muna kindlasti, see hoiab liha koos.
Vormid kotletid, laod ahjuvormi ja pistad ahju küpsema, küpsevad pealt krõbedaks pruuniks ja sisu jääb mahlane. [/tsitaat]

Kui \”sellist saasta\” toodetakse, siis järelikult on ka nõudlust ja hinnatundliku rahakotiga sihtgrupp saab ka midagi pannile. Ei tasu nii üleolev olla!

Teemast: mina see, kes ei pane kotletile muna, kuna see teeb tõesti kõvaks. Muna panen pikkpoisile, lihapallidele, frikadellidele, hakkshnitslitele ja aedviljapihvidele.
Isiklikult ma sealihasööja ei ole, iseendale kasutan vasika või loomahakkliha. Perele ostan lihakarnides müüdavat segahakkliha, kuhu lisan sibulat, tärklist (see seob vedelikke), hapukooretörtsu, soola-pipart. Vahel, tuju tulles natuke sinepit või ürte (tilli, koriandrit, Mingit laugulist).
Paneerin kergelt jahus, praen üsna rohkes rasvas praepannil vaid ühe korra ringi keerates.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen koka eriala lõpetanud. Kuna endal lapsi ei ole, siis ostan kotlettidele kuskil 600g hakkliha (mis odav on). Panen ühe röstsaia või 2 tavalist saia piima-vee segusse likku. Samal ajal hakin 1 suure sibula peeneks, 2 küüslaugu küünt ja lisan need hakklihale. Saia võtan ca. 10 minuti pärast välja, pigistan vedelikust tühjaks ja lisan segule. Seejärel 1 muna ja u. 2sl hapukoort. Maitsestan soola ja pipraga. Mass tuleb korralikult läbi segada ja soovitan kätte võtta ja justkui kaussi visata, et mass kokku hakkaks hoidma. Peale seda praen.

Kui ahjus teha, siis kaks võimalust
1) pruunistad ennem pannil ja siis ahju
2) otse ahju

Muidugi ahjus küpsetades soovitan paneerida riivsaiaga – jahuga ei jää hea 😉

PS! küüslaugu maitset ei jää, aga annab lihale hea maitse! Ja ahjus võib lausa palle teha ja neile lisada köögivilju (porgand, tsukiini jms), mis annavad mahlasust 😉

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mulle meeldib riivida taignasse 1/2 või 1/4 suvikõrvitsat, väga hea maitse ja mahlasuse annab.
aga mis otstarve on saial kotletitaignas?
ma saan aru, et vanasti oli liha kallis või ei olnud seda saada, aga samas pered olid suured, aga tänapäeval? maitsele ei anna see küll midagi juurde.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.04 08:00; 29.04 13:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul ei tule ka kunagi sellised nagu tahaks.
Tahaks ka mahlaseid ja pehmeid. Ma küsiks teiste käest ka sellist asja, et mis paksusega neid vormite, kellel mahlased on. Et kas õhukesed või paksud, millised peaksid olema, mitu senti paksud? Mulle endale isegi ei maitse oma tehtud kotletid. Küll olen aga saanud teiste tehtud, mis meeldivad. Kui võtan rasvasema hakkliha, pole asi parem olnud, muutub ainult see asi, et pannil sulab rohkem rasva välja ja järele jäävad pisikesed junnid lihtsalt.
Siis olen kuulnud, et osad räägivad nii, et mingit saia ei panda, et naturaalne ehtsast lihast jääb kõige parem.
Ainus vist, mida pole proovinud on see, et peksan ja segan seda segu kaua aega, kui see oluline peaks olema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kotletitaignasse tuleb vett sisse sõtkuda (juba vanaema õpetas). Samamoodi muditakse näiteks veiseliharibadesse vett sisse, et saada mahlasem liha (Heimar Kuuskleri õpetus).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Näh, oma kotletijutuga siin…..nüüd tuli isu peale.

Mina olen kotlettidele lisanud ka peeti. Tuleb ilusa värviga ja alati on mahlased jäänud. Ühe muna panen ka näiteks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

http://toidutare.ee/lihatoidud/veiseliha/F02B/#Kotletid%20võiga
Mina teen selle retseptiga ja tulevad väga head. Tavaliselt mul puhas veiseliha ei ole, ikka pooleks sealihaga, vahel lisan ka põdra- või metssea hakkliha

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina jätan vist küll sellised 2cm paksused. läbimõõt nii 7-8cm. mõnusad paksukesed, mahlaseks teeb hapukoor ja kartul või siis piimaga leotatud sai+hapukoor. paneerin riivsaiaga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja siin. Tänan Teid vastuste eest.
Eile siis tegin nii: võtsin seguhakkliha (siga ja loom), millele lisasin 2 viilu piimas leotatud saia, pigistasin kuivaks, praetud sibul ja porgand, vett ohtralt, soola-pipart ja tilli, mätsisin täiega läbi, loopisin põhja, esimese laari tegin pannil, tulid elu mahlasemad kotletid, tundsin kuidas vedelik lausa kotletist välja imbus, terve pere matsutas, järelikult see vee lisamine ongi õige:)
Siis mõtlesin, et panen ülejäänud ahju, viskasin pätsid ahju, aga seal kuivasid ära:(
Ühesõnaga mina sain enda nipi kätte : vett lisada

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.04 12:11; 25.04 09:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ka jälgisin teemat, kuna olen samuti kehv kotleti tegija.
Eile proovisin teie nõuannete järgi uuesti.
Ostsin sega hakkliha, panin juurde sibulat, riivsaia, soola, pipart, hapukoort ja vett. Pruunistasin pannil kergelt ära ja panin ahju küpsema. Väga-väga head tulid ja kõik sõid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina teen mahlaseid kotlette riivitud suvikõrvitsaga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kui ahjus teha, siis tuleb kõigepealt ahi korralikult kuumaks ajada. kui panna 200-kraadisesse ahju ja küpsetada ~20 minutit, siis ei kuiva ära. jäävad pealt mõnusalt krõbedad ja seest mahlased.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.04 08:00; 29.04 13:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tegin ka Rakvere kodusest hakklihast – hüppas teine pannilt minema, ajasin mööda tuba taga, kui tagasi pannile sain, surusin ruttu kaane peale, et enam plehku ei paneks. Kiunus ja meelitas teine seal pannil – kulla perenaine, pai perenaine, kergita kaanekest, õhku pole… Aga ei suutnud ta mind üle kavaldada!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )


Esileht Kodunurk mahlased kotletid

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.