Esileht Tööelu, raha ja seadused. maksud – korteri müük aasta pärast väljakolimist

Näitan 7 postitust - vahemik 1 kuni 7 (kokku 7 )

Teema: maksud – korteri müük aasta pärast väljakolimist

Postitas:
Kägu

Kui eelmisest kodust on välja kolitud aasta enne müügitehingut, kas siis tuleb tõesti maksta tulumaksu? Tunduks loogiline, et kodu müük on maksuvaba isegi siis, kui kolid kõigepealt uude koju. Pigem on ju tänapäeval ebaharilik elada korteris koos oma asjadega sees kuni müügihetkeni? Meie puhul aasta tagasi sai kolitud Tallinna, sest kolida oli töö tõttu vaja, ja eelmist korterit ei müünud samal hetkel kuna (a) jätsime aega ringi mõelda ja (b) väikelinna kinnisvaraturg ei ole eriti aktiivne ja ostja leidmine võttis pool aastat. EMTA lehelt loen, et ainult “kuni võõrandamiseni” sees elamise puhul saab tulumaksuvabalt müüa https://www.emta.ee/et/tulu-deklareerimine/vara-voorandamine/kasulik-teave/tulumaksukohustus-vara-voorandamisel#neliuks

Please wait...
Postitas:
Kägu

jah

Please wait...
Postitas:
Kägu

2 aasta jooksul võid müüa tulumaksuvabalt 1 elukoha. kui nimetatud eluase ei olnud vahepeal välja üüritud, siis on maksuvaba.

Tulumaksuga ei maksustata eluruumi, mida maksumaksja kasutas kuni võõrandamiseni oma elukohana (tulumaksuseaduse (TuMS) § 15 lõige 5 punkt 1). Seadus sätestab ka lisatingimuse, et maksuvabastus rakendub ainult ühele müügitehingule kahe aasta jooksul (TuMS § 15 lõige 6).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Oma elukohta (eluaset) saad müüa tulumaksuvabalt.

Pole oluline, kas oled seal elanud kogu elu, 10 a, 2a või vähem kui aasta.
ÜKS ELUASE müüa tulumaksuvabalt KAHE AASTA JOOKSUL st kui oled just müünud tulumaksuvabalt, siis enne 2a möödumist järgmist ei saa tulumaksuvabalt müüa.

Kas ja kuidas tõestad, et müüd eluaset, see on tõlgendamise küsimus- üldjuhul kõige lihtsam on, kui see on sinu registrijärgne elukoht (aga tegelikult pole nõutav), piisab ka, kui suudad tõestada (n kõik lepingud/maksed sinu nimel, naabrid tõestavad jms).
Ei ole tõsi, et müük peab toimuma kohe pärast uue eluaseme soetamist, täiesti tavaline on müük kuid või lausa aasta hiljem, sest müügiprotsess võtab ka aega.

Jah, tõsi, kui korter on müügi hetkel või vahetult enne välja üüritud, siis ei saa väita, et müüd elukohta.

Minule vastati, et see “kuni võõrandamiseni kasutatud eluasemena” ei tähenda, et täna kolin ja homme müün vaid just seda, et vahepeal pole olnud üürnikku (või kui on olnud, siis enne reaalset müüki on üürileping lõppenud ja korter ise taas eluasemena kasutusel)

Please wait...
Postitas:
Kägu

(b) väikelinna kinnisvaraturg ei ole eriti aktiivne ja ostja leidmine võttis pool aastat.

Kui see on ainus kinnivara, mille viimase 2 aasta jooksul müünud olete, siis mina arvan, et see on siiski tõlgendatav kui elukoha müük.
KUI Maksuametil peaks tekkima küsimusi, siis põhjendad samamoodi kui siin põhjendasid, et ostja leidmine võttis aega. Suure tõenäosusega ei teki mingeid küsimusi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, kahe aasta jooksul saab müüa ühe korteri, mis on olnud koduks, tulumaksuvabalt. Aga teine küsimus on, kui palju Te loodate üldse teise korteri müügist tulu teenida? Hetkel korterite hinnad ju ei tohiks tõusta, pigem jäävad samaks või isegi langevad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei maksa mingit tulumaksu, kui endine kodu (korter, maja) on lihtsalt tühjana seisnud (ametlikult üürniku pole sees olnud) ja muud eluaset viimase 2 aasta jooksul müünud ei ole. See korter (maja) võib sul ka 3 aastat tühjana seista enne müüki, tulumaksu ei maksa. Mul näiteks seisis üle kahe aasta tühi, olin kõik pereliikmed välja kirjutanud kuid maksin kommunaale. Kui maha sain müüdud, tuli maksuametilt mingi teavitav kiri (ei mäleta täpselt sisu) aga helistasin sinna ja sain kinnituse, et ma ei pea tulumaksu maksma ja võin selle kirja tähelepanuta jätta.

Please wait...
Näitan 7 postitust - vahemik 1 kuni 7 (kokku 7 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. maksud – korteri müük aasta pärast väljakolimist