Esileht Ilu ja tervis Massiline tarkusehammaste eemaldamine teismelistel

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 42 )

Teema: Massiline tarkusehammaste eemaldamine teismelistel

Postitas:
Kägu

Käisin eile oma teismelistega ortodondi konsultatsioonil (mõlematel on olnud breketid, mis on praeguseks ära võetud, lihtsalt hammaste taga oleva traadi tõttu käime umbes kord aastas konsultatsioonil) ja arsti soovitus oli lasta mõlematel kõik neli tarkusehammast välja opereerida, enne kui nad igemest välja tulevad. Olen väga kahtlev – see on siiski tõsine üldnarkoosis tehtav operatsioon. Laste mitu sõpra on selle operatsiooni juba läbi teinud, neist kahel olid ka hilisemad komplikatsioonid. Ka mu vennatütrel soovitati kõik tarkusehambad välja opereerida ning ka nende pere on kahtleval seisukohal. Kusjuures ei ole sama arst.

Kas see ongi norm viimasel ajal? Varasemast küll sellist massilist tarkusehammaste väljatõmbamist ei tea.

+7
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina küll ei tea, et seda üldnarkoosis tehtaks. Minu noorel on paar tükki tõmmatud ja paar tükki välja lõigatud. Põhjuseks on üldjuhul see, et need hambad on nagunii juba igemes sees lagunenud, tihti valepidi, st. hammastena on nende väärtus null – aga täisealisena maksad kõige selle tralli eest juba ise täie rauaga. Mis komplikatsioonidest jutt on?

+18
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Röntgen on tehtud, et kas näha, et mis asendis tarkusehambad on? Kui tulevad sirgelt välja siis ehk ootaks, kui juba igemes on viltu ja suruvad teisi hambaid siis lihtsalt nullib see mingi hetk breketiravi ja kui viltu tuleb nagunii opereerida.

Kas on mingeid muid põhjuseid veel? Nt kitsas lõualuu, et on teada, et lõikuvad tarkusehambad ei mahu ritta ära? Ma arvan, et breketiravi poolelt on ilmselt see oht, et lõikuvad tarkusehambad lükkavad uuesti teised hambad viltu ja siiamaani tehtud ravist pole siis enam kasu.

Mul on kaks korda 2 hammast korraga välja tõmmatud (mitte opereeritud), ühe korra ühest hambast jäänud auk (seal vist painutati rohkem, hammas murdus tõmmates ära) andis kõrvalhambasse valu kuni paranes. Esimene kord pärast tõmbamist läksin tuimestusega sööma – nälg oli nii suur. (tehti üks suupool korraga, et vasak ülemine ja alumine).

Iseenesest isegi kui opereerida siis ehk laseks ka kaks korda teha – üks suupool korraga – aga eks arst oskab seletada, et ehk ongi kasu ühe korra “ära kannatada” kui see mitu korda ette võtta. Et isegi kui paiste läheb või süüa kehv siis on valida, kas sama asja kord või kaks läbi teha.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu kolmel lapsel on tarkusehambad välja tõmmatud. Röntgen näitas, et need hambad kasvaks vales asendis ning lükkaks aja jooksul paigast kogu korda tehtud hambumuse. Tehakse seda kohaliku tuimestusega, üks pool st kaks hammast korraga. Mingeid hirmsaid tüsistusi ei olnud kellelgi, kõige hullem oli nädal aega paistes ja sinine põsk ühel lapsel. Paar päeva oli valus ning vastik ja ebamugav süüa, aga hiljemalt 10 päevaga oli kõik möödas.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis üldnarkoos. Kohaliku tuimestusega tehakse. Minu lapsel ka breketiravi ning ortodont vaatas enne ravi need väljakasvamata tarkusehambad üle ning üks alumine tuli eemaldada kuna oli valesti ja viltu. Ei olnud kerge eemaldamine, aga üldnarkoosi küll ei pakutud.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul olid teismelisena breketid, siis sellele tähelepanu ei pööratud. 30selt võtsin teekonna uuesti ette. Esmalt kirurg eemaldas lõikumata tarkusehambad, mis kasvasid suunaga hambarivi poole, ja siis ortodont alustas breketraviga. Seega mina soovitaks seda soovitust tõsiselt võtta, kui on oht, et see tulevikus tehtud töö ära nullib.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas ortodondil oli mingi põhjus selleks soovituseks, ta ju näeb röntgeni pealt, kas neist võib probleeme tulla. Mul nt oli vaja eemaldada, sest tarkusehambad kasvasid 90kraadise nurga all hoopis teistele hammastele selga, lõhkusid teiste hammaste juuri. Ega ta mõnus protseduur ei ole ja üldnarkoosis seda küll ei tehtud, isegi mitte 2tunnist tarkusehamba lõualuu alt välja lõikamise ja eemaldamise jubedust (küll oleks tore olnud!). Jah, tavaliselt on neist rohkem probleeme kui kasu, lagunevad, hammaste tulekul valutavad suht pikalt jne, aga ma vist ei läheks heast peast neid eemaldama, kui pole ette näha probleeme.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üks suur mõttekoht on tõesti see, et täiskasvanuna maksab laps selle omast taskust ja see on kallis!

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul taheti samuti teismelisena nad lõua seest eemaldada. Ma ei soovinud ja nad tulid välja täiesti sirgelt.

Tasub küsida mitme arsti arvamust, se onv eidi moeasi kõikil nad ära võtta-

+8
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hambaravi kabinetid otsivad tööd endale lihtsalt.Kui tarkuse hammas häda ei tee pole vaja tõmmata.Reeglina  tarkusehambaid ei parandata sest arst ei pääse ligi nendele.Kui augud sees või lagunenud tuleks välja tõmmata.

+6
-17
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hambaravi kabinetid otsivad tööd endale lihtsalt.Kui tarkuse hammas häda ei tee pole vaja tõmmata.Reeglina tarkusehambaid ei parandata sest arst ei pääse ligi nendele.Kui augud sees või lagunenud tuleks välja tõmmata.

Mis loll jutt, et ei parandata. Mul kõik neli ilusti suus ja kaks neist täidisega.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hambaravi kabinetid otsivad tööd endale lihtsalt.Kui tarkuse hammas häda ei tee pole vaja tõmmata.Reeglina tarkusehambaid ei parandata sest arst ei pääse ligi nendele.Kui augud sees või lagunenud tuleks välja tõmmata.

Jajaa, neil pole üldse tööd, peavad seda välja mõtlema 😀 😀 Naljatilk.

+10
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma küsiks teise spetsialisti arvamust ka.

Kuni 19a on hambaravi tasuta (st HK maksab), pärast seda tuleb ise maksta.

Mul oli teismelisena kõik ok, aga 22-seks saades lõikus üks tarkushammas. Paras piin oli – lõikumine oli väga valus ja hammas ise ebanormaalse kujuga (st poolenisti peetus ka). Mingit kasu sellest polnud, nutsin ja võtsin valuvaigistit. Hiljem tekkis kolmiknärvipõletik, mis tõenäoliselt oli seotud selle õnnetu tarkusehambaga.

Lasin eemaldada. Tehti kohaliku tuimestusega. Ühe hamba eemaldus läks maksma 110 eurot. Taastumine oli ok, mingit valu ega paistetust ei tekkinud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See pole mingi uus mood, 20 aastat tagasi oli ka soovitus need eemaldada ja sama soovitus oli paljudele minu tuttavatele. Hambaarstidel on tööd üle pea, neil ei ole mingit põhjust mingeid protseduure välja mõelda. Ilmselt on soovitusel siiski mingi põhjus.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma 48 aastane ja tarkusehambadxei ole lõikunud. Üks on kirurgi poolt eemaldatud kohaliku tuimestusega. Aega läks 45  minutit. Sain kolmik värvi kahjustuse, mis tegi valu üle kuu.

Narkoosi oleks selle ajaga kõik neli saanud eemaldada. Ma küll laseks oma noortel ära võtta, kui soovitatakse.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul soovitas arst ka ühe poole tarkusehambad välja tõmmata lasta kuna need ei saanud lõpuni lõikuda, ei mahtunud. Hammas jäi poolenisti igemetaskusse, ei saanud korralikult puhastada ja tekkisid augud ka. Kirurg kohaliku tuimastusega tõmbas mõlema poole hambad sama korraga välja. Mingeid komplikatsioone ei tekkinud.

Aga kui kahtlus siis uuriks arstilt, et mis põhjusel soovitatakse välja tõmmata ning alati saab ju teist arvamust küsida.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina 50a, kolm tarkusehammast lõikumata, ka kuidagi viltu seal  sees, nagu pildi pealt näha pidi olema. Aastaid tagasi üks arst soovitas ka välja opereerida, teine ütles et tema ei puutuks, kolmas ütles ka , et ei  ole vaja. Siiamaani on alles ja siiani häda pole teinud, näis mis päris vanaduses saab, kui sinnamaani kunagi jõudma peaks.  Lihtsalt  tahtsin öelda, et erinevatel arstidel ka erinevad arvamused.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina 50a, kolm tarkusehammast lõikumata, ka kuidagi viltu seal  sees, nagu pildi pealt näha pidi olema. Aastaid tagasi üks arst soovitas ka välja opereerida, teine ütles et tema ei puutuks, kolmas ütles ka , et ei  ole vaja. Siiamaani on alles ja siiani häda pole teinud, näis mis päris vanaduses saab, kui sinnamaani kunagi jõudma peaks.  Lihtsalt  tahtsin öelda, et erinevatel arstidel ka erinevad arvamused.

No kui plejäänud hambad sirgeks ajamist ei vaja, siis võib oodata ja vaadata. Aga kui teismelise mitmeaastane breketiravi läheb untsu tarkusehamba pärast, siis on hoopis teine teema. Lisaks pole see ravi tasuta ka ju.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisan veel ühe argumendi – mida noorem oled, seda lihtsam ilmselt nende eemaldamine on, sest juur ei ole veel nii sügaval. Ma olen see, kes neid 30selt eemaldama hakkas ja mul olid alumiste juured juba väga sügaval. Kirurg ühe eemaldas ja ütles, et kui see ortodonti ei sega, siis ta teist ei eemaldaks, sest närvikahjustuse oht on liiga suur. Selle ühe hamba eemaldamine oli küll tõeliselt ebameeldiv ja käis nagu tervest lõualuust läbi.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täiskasvanuna neid eemaldada lastes kasutatakse kohalikku tuimestust mitte üldnarkoosi. Ja paraneb ruttu – kui hästi läheb pole isegi haiguslehte vaja võtta ja kui nõuab pikemat paranemist siis 2-3. päeva kodus olla. Lastel, kellel pole nad veel välja tulnud, ongi siis ilmselt keerulisem. Ortodont ütles, et üldnarkoosis? Ma arvan, et üldnarkoosi kasutatakse mingite keerulisemate juhtumite korral. Ja need ortodondid võivad igasugu asju soovitada kohati mõtlematult soovitada. Pea meeles, et ortodontia on siiski kosmeetilise eesmärgiga tehtav protsess hammastega mitte tervise kohese ravimise eesmärgiga tehtav ravi nagu valutava hamba ravi ja parandamine ja nende tekke vältimine. Sa ei pea ortodondi soovitust 100% järgima kui seda õigeks ei pea. Küsi ja uuri temalt ka teiste variantide kohta.

+1
-9
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Röntgenipildi pealt on näha, kuidas tarkusehambad kasvavad. Vastavalt sellele arst siis annab soovitusi. Minul näiteks kasvas üks risti ja surus kõrvaloleva hamba peale. Samas eemaldati need alles siis, kui olid piisavalt välja kasvanud. Tehti tavalise kohaliku tuimestuse ja tangidega, iget ei lõigatud.

Alustasin breketiravi täiskasvanuna ligi 20 aastat tagasi. Sel hetkel polnud ühtegi tarkusehammast veel lõikunud. Breketeid kandsin aastaid, aga tarkusehammastega hakati tegelema alles mitu-mitu aastat peale breketite eemaldamist. Ortodont siis tõesti soovitas probleemsed tarkusehambad ära tõmmata, sest need oleks hakanud kõrvalolevaid hambaid lõhkuma. Sellest, et just tarkusehambad sirgeks aetud hambarea uuesti viltu veaks, juttu ei olnud. Pigem oli nendega see, et kindlasti peab traadi panema/regulaarselt suulaeplaati kandma, et nad vanasse asendisse ise tagasi ei vajuks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks ortodontia kosmeetiline ainult? Korralik ja õige hambumus on ikka kogu organismile oluline. Ma muidugi ei pea silmas üht-kaht veidi viltus hammast

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks ortodontia kosmeetiline ainult? Korralik ja õige hambumus on ikka kogu organismile oluline. Ma muidugi ei pea silmas üht-kaht veidi viltus hammast

See oli siis üle-eelmisele vastajale

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täiskasvanuna neid eemaldada lastes kasutatakse kohalikku tuimestust mitte üldnarkoosi. Ja paraneb ruttu – kui hästi läheb pole isegi haiguslehte vaja võtta ja kui nõuab pikemat paranemist siis 2-3. päeva kodus olla. Lastel, kellel pole nad veel välja tulnud, ongi siis ilmselt keerulisem. Ortodont ütles, et üldnarkoosis? Ma arvan, et üldnarkoosi kasutatakse mingite keerulisemate juhtumite korral. Ja need ortodondid võivad igasugu asju soovitada kohati mõtlematult soovitada. Pea meeles, et ortodontia on siiski kosmeetilise eesmärgiga tehtav protsess hammastega mitte tervise kohese ravimise eesmärgiga tehtav ravi nagu valutava hamba ravi ja parandamine ja nende tekke vältimine. Sa ei pea ortodondi soovitust 100% järgima kui seda õigeks ei pea. Küsi ja uuri temalt ka teiste variantide kohta.

see väide on on rumal ja vale

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on tarkusehambad välja opereeritud, sest need ei saanud poolenisti lõikuda. Kasvasid suunaga ees oleva hamba poole viltu. Operatsioon tehti tuimastusega. Ma sügavalt kahtlen, et keegi soovitaks 4 hammast korraga eemaldada, sest siis ei saa üldse normaalselt süüa. Ühelt ja samalt poolt 2 hammast võtta on okei, siis jääb vähemalt üks suupool terveks. Mina käisin tarkusehambaid eemaldamas kolmes jaos, viimasel korral palusin ise 2 korraga võtta, muidu tahetigi ainult ühekaupa tilgutada.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täiskasvanuna neid eemaldada lastes kasutatakse kohalikku tuimestust mitte üldnarkoosi. Ja paraneb ruttu – kui hästi läheb pole isegi haiguslehte vaja võtta ja kui nõuab pikemat paranemist siis 2-3. päeva kodus olla. Lastel, kellel pole nad veel välja tulnud, ongi siis ilmselt keerulisem. Ortodont ütles, et üldnarkoosis? Ma arvan, et üldnarkoosi kasutatakse mingite keerulisemate juhtumite korral. Ja need ortodondid võivad igasugu asju soovitada kohati mõtlematult soovitada. Pea meeles, et ortodontia on siiski kosmeetilise eesmärgiga tehtav protsess hammastega mitte tervise kohese ravimise eesmärgiga tehtav ravi nagu valutava hamba ravi ja parandamine ja nende tekke vältimine. Sa ei pea ortodondi soovitust 100% järgima kui seda õigeks ei pea. Küsi ja uuri temalt ka teiste variantide kohta.

Napakas!

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oleneb jah, kuidas need kasvavad. Minu 17-aastasel lapsel tegi ka ortodont röntgeni ning oli näha, et 2 alumist paiknesid igeme sees täiesti viltu suunaga hambarivi poole. Mingi valemiga need normaalselt välja kasvama ei hakkaks, pigem võib mingi serv hakata välja punnitama ning siis ebasobivatel hetkedel pidevalt valu tegema hakata. Ülemised tarkusehambad on “jälgimisel” kuna nende osas annab pilt rohkem lootust, et ikkagi kasvavad välja.

Hambad eemaldati kohaliku tuimestusega ja ükshaaval. Esimene võttis aega umbes 15 minutit, teine ca 30 minutit. Paar päeva oli nägu täiesti paistes, valu eriti mitte (esimesel päeval võttis ibuprofeni) ning hiljem näopool sinine. Umbes nädalaga on unustatud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mu lapsel soovitati ka enne 19 saamist kõik 4 eemaldada, aga tuttav suurhaigla stomatoloogias töötav arst igatahes ütles, et arusaamatu, miks kõik hambaarstid tahavad noortel tarkusehambaid, mis pole veel väljagi tulnud, eemaldada. lihtne raha haigekassast tõenäoliselt. päris paljudel tekkivat sellest probleeme ja jõuavad nende juurde (põletikud jms) ning et kuni tarkusehambad probleeme ei põhjusta, ei tasuks neid igaks juhuks välja kiskuda. pimesoolt ei lõika ka keegi profülaktiliselt välja, kuigi on kasutu ja võib probleeme põhjustada

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei usu selle “lihtne raha stomatoloogias” juttu väga. Mu lapse ortodont töötab ka suurhaiglas ortodondina ning andis saatekirja tarkusehamba eemaldamisele ja ütles, et võib minna suukirurgiaga tegelevatesse erakliinikutesse (ta ise seal ei tööta). Läksimegi, seega see raha mitte kuidagi ei läinud samasse asutusse.

Teemast välja, aga kusjuures pimesool eemaldatakse vahetevahel ka siis kui see päris ägedaks suurels valuks pole löönud ja lõhkemise ääre peal pole. Minu teismelisel oli n.ö. pimesoole krooniline põletik, ca aastas 1-2 korda tekkis keskmine kõhuvalu, mida ei osatud pimesoolega seostada. Tihti väga ebasobival ajal (näiteks laagris olles). Kui lõpuks pimesool eemaldati, siis pärast seda (umbes 6 aastat tagasi) pole valu olnud. Pooleldi lõikuv tarkusehammas võib sama jama teha. Hiljuti oli ju alles uudis, kus Grete Paia kuskil Mehhiko reisil pidi korduvalt tarkusehamba jamaga kuskil hirmuäratavas kliinikus käima valuvaigistavaid süste saamas, sest tarkusehammas hakkas möllama. Parem ikka sellist jama ennetada.

mu lapsel soovitati ka enne 19 saamist kõik 4 eemaldada, aga tuttav suurhaigla stomatoloogias töötav arst igatahes ütles, et arusaamatu, miks kõik hambaarstid tahavad noortel tarkusehambaid, mis pole veel väljagi tulnud, eemaldada. lihtne raha haigekassast tõenäoliselt. päris paljudel tekkivat sellest probleeme ja jõuavad nende juurde (põletikud jms) ning et kuni tarkusehambad probleeme ei põhjusta, ei tasuks neid igaks juhuks välja kiskuda. pimesoolt ei lõika ka keegi profülaktiliselt välja, kuigi on kasutu ja võib probleeme põhjustada

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul eemaldati umbes 20 aastat tagasi kõik neli korraga. Odavam on lasta kohaliku tuimestusega teha, aga maksin ise lisaks, et tehtaks üldnarkoosis, sest kõik neli olid igeme sees pikali ja kasvasid ülejäänud hambareale otsa, lükates seda viltu.

Arst ütles, et tarkusehambad mälumisprotsessis ei osale, seetõttu pole neist kasu ka siis kui igeme seest otse välja kasvavad. Samas hambahari nii taha hästi ei ulatu ja enamik inimesi ei saa neid piisavalt puhtaks, mis tähendab, et sinna hakkavad paratamatult augud tekkima. Seetõttu on ainus mõistlik lahendus need eemaldada.

Ise tegin sellepärast, et alustasin breketiravi ja ilma tarkusehammaste eemaldamiseta poleks sel tulemust olnud. Praeguseks breketid ammu maas ja hambad ilusas sirges reas.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 42 )


Esileht Ilu ja tervis Massiline tarkusehammaste eemaldamine teismelistel