Esileht Pereelu ja suhted Mees ei taha vanemapuhkusele jääda

Näitan 11 postitust - vahemik 61 kuni 71 (kokku 71 )

Teema: Mees ei taha vanemapuhkusele jääda

Postitas:
Kägu

Üldiselt näitab see probleem teil, et omavahelises suhtluses kokkulepetele ei saa. Sina oled praegu rahuolematu, kui mees peaks koju jääma, on tema ja võib olla ka sa ise, kuna see ei pruugi välja kukkuda nii, nagu plaanitud. Kui ka mees jääb koju, võib enamus koormusest sulle jääda, sest peale tööd pead veel ära tegema kõik selle majapidamises, mida praegugi kodus. Siis võid seda praegust aega lausa taga igatsema hakata.

Kui võtate lapsehoidja, siis arvestedes, et lapsehoidja suht kallis teenus, olete veel rohkem vastu pükse saanud (kui just väga kõrge palgaga pole). Siis maksad tühja sisuliselt, kuna emapalk, mis muidu niisama tiksus, kaob ära. Siis põhimõtteliselt ostad omale titevaba aega, et tööl käia ja üldjuhul lapsehoidja poes ei käi, pere pesu ei pese, seega nagunii teed need kõik ise ära peale tööd.

50% paaridest lähevad lahku statistika järgi. Teemaalgataja juba praegu rahulolematu. Suure tõenäosusega ei tule ka siinpakutud variantidega õnne õuele, kuna mees ilmselgelt pole selline nagu oodeti ja loodeti.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olengi mônikord ise samal ajal kodus kui lapsehoidja meil. Nad mängivad, käivad ôued. Mina saan samal ajal rahulikult sûûa teha, koristada ja vahepeal niisama olla. Tavaliselt käib mees pärast tööd toidupoes.
Loomulikult ega lapsehoidja tulekuga ei kao kodused toimetused, aga neid on palju lihtsam ja kiirem ilma lapseta teha. Tänapäeval vôiks lapsehoidja olla normaalsus, mitte ulme valdkonda kuuluv teenus.

Igaljuhul, kel vähegi vôimalik, siis lapsehoidja vôiks olla.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul õnneks mees jäi vanemapuhkusel lapsega koju. Esimese lapsega oli 2 kuud ja veidi hiljem sündinud kaksikutega 4 kuud. Väga hästi sai hakkama ja lastega on ka praegu väga lähedane suhe. Mulle oli see vahetus/ vaheldus samuti väga vajalik.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Taanis just käib ka see arutelu, et kasutada niiöelda “Rootsi süsteemi” kuna ainult 10% isadest kasutab vanemapuhkust. “Rootsi s¨suteem” on siis see, et kokku saab vanemapuhkust võtta (ma nüüd täpselt ei mäleta, aga oli vist…) 19 kuud. See on automaatselt jagataud kahe vanema vahel, aga kui üks vanem soovib, siis võib “oma kuid” teisele vanemale loovutada. Kiiks on aga selles, et nelja kuud teisele vanemale loovutada ei saa. Ehk siis, kui ainult ema emapalgal on, siis saab lapsega kodus olla maksimaalselt 15 kuud. Ja siis on veel reegel, et vanemapuhkuse peab välja võtma kuni lapse 8 aastaseks saamiseni.

Tegelikult on neis reeglites palju vabadust, aga samas ka väike “motivatsioon” või ka “sund”, et isa peaks ka kodus olema. Teoreetiliselt võiksid mõlemad vanemad kohe pärast lapse sündi edasi töötada ja alles 5-aastase lapsega koduseks jääda. Aga noh… kes seda valib?

Taanis on igatahes vägev opositsioon, et mingied “sundkuid” mitte teha. Iga pere peab ikka saama ise valida ja oma elu sättida. Feministina ma siiski arvan, et väike sundlus elik motivatsioon tuleb ainult kasuks. Siis saabki selle tavapärasest patriarhaalsest süsteemist erineva “maitse suhu” ning mehed näevad ka, et tegelikult on see päris vajalik kogemus oma beebi eest hoolitseda. Valida saab ju ikkagi ja lasteaiakohad on ka olemas juba 1-aastastele lastele.

Ma küll ei tahaks nelja kuud mehele loovutada. Imelik süsteem. Tahaks ikka perena ise valida, kuidas toimida, olla lapsega kolm aastat kodus.

Eesti süsteem, kus kodus saab olla kuni kolm aastat, on maailma mõistes ikka väga erandlik, peaaegu mitte kusagil mujal ei saa üle aasta lapsega kodus olla, paljudes kohtades on see aeg veelgi lühem. Ühest küljest on küll hea, et laps saab kaua oma vanematega olla, aga tegelikult on juba kahesel nii palju energiat ja palju vaheldust ja tegelemist vaja, et väikeses seltskonnas mängimas käimine tuleb ainult kasuks.

Ma ei tea vist ühtegi ema, kes oma kahe-kolmesega vähemalt kaheksa tundi päevas aktiivselt tegeleks, autodega põristaks, nukkudega mängiks, klotse laoks, joonistaks jne. Enamasti on see kodusolek ikka vanema enda heaolu silmas pidades, sest vähestel on nii tore töö, et lausa tahaks 40h nädalas seal tiksuda. Pigem ikka oleks kodus juba.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loomulikult ega lapsehoidja tulekuga ei kao kodused toimetused, aga neid on palju lihtsam ja kiirem ilma lapseta teha. Tänapäeval vôiks lapsehoidja olla normaalsus, mitte ulme valdkonda kuuluv teenus.

Miks ei võiks siis juba pigem kodubiline olla? Mul oli kahe väikse lapsega abiline, kes oli valmis mõlemat tegema ja ma ei mäleta, et ma teda eriti tihti lapsehoidjana oleksin kasutanud ja ise kodutöid teinud ???? lapsi hoidis ta siis, kui mul oli vaja kuskil käia ilma lasteta, kui mina olin kodus, siis tegi koduabilise asju.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Huvitav, kas see on tänapäeval levinud, et ema ega isa kumbki ei taha lapsega koos olla? Kui küsimus raha tõttu töölemineku vajaduses, siis loomulikult teine asi.

+4
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Taanis just käib ka see arutelu, et kasutada niiöelda “Rootsi süsteemi” kuna ainult 10% isadest kasutab vanemapuhkust. “Rootsi s¨suteem” on siis see, et kokku saab vanemapuhkust võtta (ma nüüd täpselt ei mäleta, aga oli vist…) 19 kuud. See on automaatselt jagataud kahe vanema vahel, aga kui üks vanem soovib, siis võib “oma kuid” teisele vanemale loovutada. Kiiks on aga selles, et nelja kuud teisele vanemale loovutada ei saa. Ehk siis, kui ainult ema emapalgal on, siis saab lapsega kodus olla maksimaalselt 15 kuud. Ja siis on veel reegel, et vanemapuhkuse peab välja võtma kuni lapse 8 aastaseks saamiseni.

Tegelikult on neis reeglites palju vabadust, aga samas ka väike “motivatsioon” või ka “sund”, et isa peaks ka kodus olema. Teoreetiliselt võiksid mõlemad vanemad kohe pärast lapse sündi edasi töötada ja alles 5-aastase lapsega koduseks jääda. Aga noh… kes seda valib?

Taanis on igatahes vägev opositsioon, et mingied “sundkuid” mitte teha. Iga pere peab ikka saama ise valida ja oma elu sättida. Feministina ma siiski arvan, et väike sundlus elik motivatsioon tuleb ainult kasuks. Siis saabki selle tavapärasest patriarhaalsest süsteemist erineva “maitse suhu” ning mehed näevad ka, et tegelikult on see päris vajalik kogemus oma beebi eest hoolitseda. Valida saab ju ikkagi ja lasteaiakohad on ka olemas juba 1-aastastele lastele.

Ma küll ei tahaks nelja kuud mehele loovutada. Imelik süsteem. Tahaks ikka perena ise valida, kuidas toimida, olla lapsega kolm aastat kodus.

Eesti süsteem, kus kodus saab olla kuni kolm aastat, on maailma mõistes ikka väga erandlik, peaaegu mitte kusagil mujal ei saa üle aasta lapsega kodus olla, paljudes kohtades on see aeg veelgi lühem. Ühest küljest on küll hea, et laps saab kaua oma vanematega olla, aga tegelikult on juba kahesel nii palju energiat ja palju vaheldust ja tegelemist vaja, et väikeses seltskonnas mängimas käimine tuleb ainult kasuks.

Ma ei tea vist ühtegi ema, kes oma kahe-kolmesega vähemalt kaheksa tundi päevas aktiivselt tegeleks, autodega põristaks, nukkudega mängiks, klotse laoks, joonistaks jne. Enamasti on see kodusolek ikka vanema enda heaolu silmas pidades, sest vähestel on nii tore töö, et lausa tahaks 40h nädalas seal tiksuda. Pigem ikka oleks kodus juba.

Ma olen maailma muu süsteemiga kursis ja ma ei saa aru, miks veel emapalga ajal tahetakse laps isale või hoidjale sokutada. Kui see on rahaline paratamatus, siis mõistetav. Mu lähemal olevad inimesed pingutavad raha kõrvale panna, et minimaalselt kaks aastat lapsega kodus olla.

See, kes oskab, tegeleb ikka oma lapsega. Suur vahe on, kas kahene käib lasteaias paar tundi või on seal 8-17ni.

+4
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muideks, 3 aastat võid vabalt lapsega kodus olla, kasvõi 5 või 20. Aga isegi Eestis ei saa ju 3 aastat emapalka.

 

Mina jäin koju esimese lapse sünniga, emapalgast ei osanud unistadagi. Edasi elasimegi isa palgast. Siis sündis varsti teine laps, emapalka ikka ei olnud.. Kolmandaga emapalk juba tuli, seda sain miinimumi, sest polnud ju aastaid tööle jõudnud. Neljandaga sain samuti miinimumi.. Tööle läksin jälle siis kui viimane, neljas laps kooli läks.

Vanakooli mehena ei tahtnud mu abikaasa minu tööleminekust midagi kuulda, tema jaoks oli auasi peret ise ülal pidada ja ega meil millestki puudus ju otseselt tõesti ei olnudki… lihtsalt igav hakkas kodus üksi olla kui lapsed kõik koolis. Uusi tuttavaid tahtsin leida, inimestega suhelda jne. Mehe arvates oleks ma võinud koju jäädagi.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis isale sokutamine? See on ju tema laps ka ning tal peab ka olema võimalus tegeleda oma lapsega. Eriti kui beebiiga on möödas ja laps pere toidu peal, siis milles küsimus? Oskab ka isa mänguväljakul käia ja lapsega mängida. Ja tegemist siiski vanemahüvitisega, mitte emapalgaga. Vanemahüvitis siis hõlmab ikka mõlemat vanemat ja annab mõlemale võimaluse.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Saan aru, et teil jäid detailid lahtiseks, kuid põhimõtteline kokkulepe oli olemas. Sellises olukorras oleks minu joaks täiesti vastuvõetamatu, et mees lihtsalt otsustab kokku lepitut eirata, ja mis peamine, käitub nagu väike titt ega olen nõus enda poolt lubatut isegi mitte arutamata! Sellise käitumise puhul pole imestada, et ka muud asjad mehe juures hakkavad häirima. Nagu ka TA välja tõi – iseenesest ei tahakski ehk nii väga tööle minna, kuid häiriv on just see, et mees  lubas seda võimaldada, aga enam ei taha sellest isegi midagi kuuldagi. Seda enam, et me ei räägi ju mistahes  suva kokkuleppest, et a la oli jutt, et laupäeval võiks kinno minna, aga kui laupäev käes, siis mees ütleb, et kuule, tead ma ikka ei viitsi seekord. Lubadus lapsega koju jääda on minu jaoks ikka väga põhimõtteline küsimus. Ja kui sedalaadi lubadust murtakse, siis tekib paratamatult küsimus, et kuidas tulevikus analoogsetes olukordades olema hakkab? Laps on juba suht vana, varsti läheb lasteaeda. Ja siis jääb laps haigeks. Mõni laps on nädal lasteaias, nädal haige.  Ma hakkaks kohe mõtlema, et kas mees siis on nõus haige lapsega koju jääma või ei taheta sellest ka midagi kuulda?

Küll aga ei suuda ma näha probleemi ühiskonnas. Probleem on ikka konkreetses mehes. Minu tutvusringkonnas on väga paljud mehed olnud isapuhkusel. Mul on kaks sõbrannat  hiljuti esimese lapse saanud ja neil mõlemal on mees  isapuhkusele jäänud. Üks sõbranna on alles rase, kuid tal on ka mehega kokkulepe, et alates lapse aastaseks saamisest  jääb mees koju (ja seda meest teades olen kindel, et tema küll oma lubadust ei murra).  Objektiivsuse mõttes mainin, et ma olen ilmselt ka noorem, kui enamus siin. Kuid enda generatsiooni mehi vaadates julgen arvata, et sellised probleemid nagu “kodutööd on naiste rida” jms kaovad päris kiires tempos ajaloo prügikasti.

 

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Objektiivsuse mõttes mainin, et ma olen ilmselt ka noorem, kui enamus siin. Kuid enda generatsiooni mehi vaadates julgen arvata, et sellised probleemid nagu “kodutööd on naiste rida” jms kaovad päris kiires tempos ajaloo prügikasti.

Toetan. Oma tutvusringkonnas olen sama täheldanud, et vanematel inimestel peab naine kodu ja laste eest hoolitsema ning lisaks sellele ka täiskohaga tööl käima ja raha teenima. Mees käib ainult tööl ja kodus vingub, et miks juba söök valmis ei ole ja kaua see titt seal karjub.

Noortel meestel on iseenesest mõistetav, et naine ei ole kodumasin ja mul nooremate sõbrannade mehed on kõik kas lapsega kodus olnud või vähemalt kõik kodutööd ja raha teenimise enda peale võtnud, et naisel lihtsam oleks.

Kui ma peaks omale praegu uut meest otsima, siis vanakooli mehed võivad puu taha käia. Kui max 30-aastased mind enam ei taha, siis oleks pigem üksi.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 61 kuni 71 (kokku 71 )


Esileht Pereelu ja suhted Mees ei taha vanemapuhkusele jääda