Esileht Ilu ja tervis Menopaus

Näitan 29 postitust - vahemik 31 kuni 59 (kokku 59 )

Teema: Menopaus

Postitas:
Kägu

Minu naistearst pole maininud kordagi, et mu sagedased tsüklihäired võivad tulla probleemist kilpnäärmega ja muidugi ta välistab ka oma arvamuse põhjal ka seose menopausiga, aga pole ka konkreetset analüüsi teinud. Perearst ja harva ka naistearst on siiski teinud aegajalt kilpnäärme analüüsid. Aga nagu kirjutasin siin, et kui TSH ja ft3, ft4 on normis koguaeg olnud, siis on kilpnäärmega nende silmis korras, pole vajadust endokrinoloogiks, veel vähem ravi ja asi pole sellega seotud. Ilmselt pean tõesti teise naistearsti otsima, praegune on ehk ajast maha jäänud pensionär.

Aga nii on! Tsüklihäired on otseses seoses kilpnäärme hädaga. Minul on koguaeg olnud sama seis, mis sinul. TPO tiitrite näit on nii kõrge, et õiget tulemust ei saagi teada. TSH mahub referentsväärtuse järgi enamvähem õigesse vahemikku. Ehkki just kui normis, siis tegelikult võiks minu haigusega olla see oluliselt madalam. Nii arvas endokrinoloog. Ehk siis mul midagi üle 4, aga tema soovitusel võiks olla 1-2 kandis. FT3 ja FT4 on normis olnud.

Ometigi, kuumahood algasid juba 30-aastaselt. Need on olnud küll periooditi. Vahepeal tulevad, siis lähevad. Aga menopausi siis veel ei olnud. Tsüklihäireid on kogu elu jooksul olnud. Kuni mu haigus ei olnud diagnoositud, siis olid mul päevad nii nagu jumal juhatas. Tavaliselt iga 2-3 kuu tagant. Kuid juhtus sedagi, et olid ainult paar korda aastas. Kui L-Thyroxini ravi peale sain, siis sain päevad enam vähem regulaarseks.

Praegu olen 52, aga menopaus ei ole veel alanud. Muidu ei teaks, aga lasen günekoloogil aegajalt vastavat analüüsi teha. Ja seni analüüsid menopausi pole kinnitanud.

Jah, endokrinoloog vaatab neid näitusid teise pilguga ja teeb spetsiifilisemaid analüüse. Mul on TSH 2,05 et nagu igati normis. TPO on mul 132. Ega polegi midagi teha, kui organism selline on, et käivad nagu jumal juhatab. Ajudele käib see vaid ja küll on ehmatus, et äkki rase ja teinekord vaata, et kas üldse selle uputusega kodust väljagi minna saab ja ütlen ausalt, et ma vahest panen ka tampooni enne kodust välja minekut sisse, kui peaks sel ajal menses hakkama. Mis ma siis teen kui ei saa wc-sse iga hetk minna ja no tööl ei saagi ja on pidev hirm, et hakkab lekkima. Ei pea normaalseks eluks seda.  Paljudes artiklites on kirjas, et tsüklihäired viitavad ikkagi mingile anomaaliale. Samas naistearst ka pole otseselt öelnud, et nii käibki ja, et see on normaalne. Viimati ta siiski mainis, et suvel palavaga pidavat paljudel naistel tsüklihäireid olema. Praegu aga pole palav ja egas mul neid vaid suvel ei ole.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu naistearst pole maininud kordagi, et mu sagedased tsüklihäired võivad tulla probleemist kilpnäärmega ja muidugi ta välistab ka oma arvamuse põhjal ka seose menopausiga, aga pole ka konkreetset analüüsi teinud. Perearst ja harva ka naistearst on siiski teinud aegajalt kilpnäärme analüüsid. Aga nagu kirjutasin siin, et kui TSH ja ft3, ft4 on normis koguaeg olnud, siis on kilpnäärmega nende silmis korras, pole vajadust endokrinoloogiks, veel vähem ravi ja asi pole sellega seotud. Ilmselt pean tõesti teise naistearsti otsima, praegune on ehk ajast maha jäänud pensionär.

Aga nii on! Tsüklihäired on otseses seoses kilpnäärme hädaga. Minul on koguaeg olnud sama seis, mis sinul. TPO tiitrite näit on nii kõrge, et õiget tulemust ei saagi teada. TSH mahub referentsväärtuse järgi enamvähem õigesse vahemikku. Ehkki just kui normis, siis tegelikult võiks minu haigusega olla see oluliselt madalam. Nii arvas endokrinoloog. Ehk siis mul midagi üle 4, aga tema soovitusel võiks olla 1-2 kandis. FT3 ja FT4 on normis olnud.

Ometigi, kuumahood algasid juba 30-aastaselt. Need on olnud küll periooditi. Vahepeal tulevad, siis lähevad. Aga menopausi siis veel ei olnud. Tsüklihäireid on kogu elu jooksul olnud. Kuni mu haigus ei olnud diagnoositud, siis olid mul päevad nii nagu jumal juhatas. Tavaliselt iga 2-3 kuu tagant. Kuid juhtus sedagi, et olid ainult paar korda aastas. Kui L-Thyroxini ravi peale sain, siis sain päevad enam vähem regulaarseks.

Praegu olen 52, aga menopaus ei ole veel alanud. Muidu ei teaks, aga lasen günekoloogil aegajalt vastavat analüüsi teha. Ja seni analüüsid menopausi pole kinnitanud.

Ja tampoone kulub mul tihti ühes kuus 3 pakki, et lisaks muule on see trall mul ka kulukam. Pluss kui jälle ära jäävad, ostan rasedusteste.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mida sa ootad, et arst teeks nende ealiste iseärasustega?

Perimenopaus ehk menopausivaevused võivad kesta 10 aastat enne kui päris menopaus kätte jõuab.

Teiseks, see on täiesti normaalne, et enne menopausi lähevad tsüklid ebaregulaarseks.

Kolmandaks, menopausi diagnoositakse tagantjärele, kui pole AASTA aega olnud ühtegi mensest, siis saab öelda, et jah, naisel on menopaus käes.

Kõige selle valguses pole 1x aastas naistearstil käimine paha mõte, saad anda proove ja kui arst kahtlustab, et äkki on midagi probleemset, siis saab uurida. Kirjelduse järgi on kõik suht tavaline üleminekuiga. See ema jutt on selline vananaistejutt ja tõenäoliselt on sel reeglil samapalju erandeid kui tõestusi. Öeldakse ka, et mida varem hakkab tüdrukul menses, seda varem hakkab ka menopaus, aga jälle, see on lihtsalt ütlemine ja sel on erandeid palju. Samuti on leitud seos varase päevade hakkamise ja menopasuivaevuste vahel.

Käin tihedaminigi kui kord aastas, sest tekivad muudkui tsüstid, mida jälgitakse. Üks kaob, teine tuleb asemele ja jälle otsast pihta uh-ga jälgimine. Valu tekitavad need ka ja mõnikord ei saa istudagi kui veidi suurem tsüst on ja sees surub.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja tampoone kulub mul tihti ühes kuus 3 pakki, et lisaks muule on see trall mul ka kulukam. Pluss kui jälle ära jäävad, ostan rasedusteste.

Mul kulus nii palju, et enam lõpuks muudmoodi ei saanudki kui tuli emakas eemaldada.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei kujuta ette, et end niimoodi piinaks. Kasutan juba aastaid minipille ja nendega pole mul üldse päevi. Enne seda olid ka tsüklihäired, uputused, müootiline emakas jmt. Pikalt seda ei kannatanud. Arst andis valida, kas hormoonspiraal või minipillid, toimeaine sama. Valisin pillid, et kui ei sobi, saab vähemalt kiirelt ära jätta. Mingeid kõrvaltoimeid pole, peale selle, et päevad nendega puuduvad. 49 olen.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei kujuta ette, et end niimoodi piinaks. Kasutan juba aastaid minipille ja nendega pole mul üldse päevi. Enne seda olid ka tsüklihäired, uputused, müootiline emakas jmt. Pikalt seda ei kannatanud. Arst andis valida, kas hormoonspiraal või minipillid, toimeaine sama. Valisin pillid, et kui ei sobi, saab vähemalt kiirelt ära jätta. Mingeid kõrvaltoimeid pole, peale selle, et päevad nendega puuduvad. 49 olen.

Kui sul on kehas hormoonid niigi sassis (nagu kilpnäärme haigustega on), siis lihtsalt ei ole võimalik lisaks horm vahendeid kasutada. Tean, täiesti läbi proovitud variant.

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui sul on kehas hormoonid niigi sassis (nagu kilpnäärme haigustega on), siis lihtsalt ei ole võimalik lisaks horm vahendeid kasutada. Tean, täiesti läbi proovitud variant.

Teemaalgataja olen. Just. Mul on sisetunne tegelikult ammu öelnud, et mul poleks tark hormonaalseid preparaate kasutada. Siiski naistearstiga kooskõlas olen kasutanud, kuniks sattusin emo-sse kopsuarteri trombemboolia kahtlusega. Seal oli esimene küsimus see, et ega ma pille ei tarvita. Siis tarvitasin ja nendega tegin lõpparve. Lisaks on mul teadaolevalt veri paks ja trombi oht niigi olemas. Mingeid kehasiseseid vahendeid ei saa samuti niigi pidevate põletikega. Ongi surnud seis.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Otsi ikka arstilt lahendust (günekoloog-endokrinoloog tundub tõesti parim spetsialist kui kilpnäärmega probleeme olnud). Nt transdermaalne östrogeen (geel vms) trombiohtu ei suurenda (kui on muidugi vajadus üldse HAR järele). Kahju on lugeda, et naised (eel)menopausi sümptomeid paratamatuseks peavad. Muidugi kõigile HAR ei sobi, nagu ka rasestumisvastased hormoonvahendid, ilma milleta me moodsat maailma ette ei kujutaks. Vastunäidustusi, eriti noores eas, on siiski pigem vähestel.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Otsi ikka arstilt lahendust (günekoloog-endokrinoloog tundub tõesti parim spetsialist kui kilpnäärmega probleeme olnud). Nt transdermaalne östrogeen (geel vms) trombiohtu ei suurenda (kui on muidugi vajadus üldse HAR järele). Kahju on lugeda, et naised (eel)menopausi sümptomeid paratamatuseks peavad. Muidugi kõigile HAR ei sobi, nagu ka rasestumisvastased hormoonvahendid, ilma milleta me moodsat maailma ette ei kujutaks. Vastunäidustusi, eriti noores eas, on siiski pigem vähestel.

Kardan, et endokrinoloogiliste haiguste käes vaevlejatele ei sobi ka HAR. See samamoodi mõjutab ju hormoone. Lisaks, kas HAR mitte suurenda rinnavähiohtu?

Minul (ma ei ole TA, vaid see, kel ka kilpnäärme haigus) näiteks on analüüside järgi östrogeenitase nii meeletult kõrge, et sinna otsa veel miskit hormoone võtma, mis peaksid naissuguhormoone tõstma, oleks vast kuritegu.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei saagi täpselt aru, kas TA-l on kilpnäärmega täna probleeme või ei, aga eks arst peabki hindama ja analüüsime nii kilpnäärmehormoone kui östrogeeni, FSH, SHGB jne taset.

Rinnavähi ohu suurenemise kuvand on jäänud ühest suurest tänaseks ümber lükatud uuringust, mis leidis massiliselt kajastamist meedias. Riskid saab ka arstiga läbi arutada, kas ja kuivõrd konkreetsel inimesel neid on. Enamike jaoks on rinnavähi risk võrreldav 1 pokaali veiniga päevas, kerge ülekaalu vms põhjustatava riskiga.

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minipillid ei sisalda östrogeeni ja ei tekita ka trombiohtu. Need on sobilikud isegi suitsetajatele ja teistele, kes mingil põhjusel kombineeritud pille võtta ei tohi. See kõik on ka infolehel kirjas.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minipillid ei sisalda östrogeeni ja ei tekita ka trombiohtu. Need on sobilikud isegi suitsetajatele ja teistele, kes mingil põhjusel kombineeritud pille võtta ei tohi. See kõik on ka infolehel kirjas.

Aga minipillid vist ka ei ole kuigi tõhusad raseduse ärahoidmiseks?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga minipillid vist ka ei ole kuigi tõhusad raseduse ärahoidmiseks?

Mina pole nendega kordagi rasedaks jäänud. Olemas on 2 last ning rasedaks jäin kohe, kui pillidega pausi tegin ehk et rasestumisega probleeme pole olnud. Minipille olen (nagu öeldud) aastaid võtnud.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul hakkasid kuumahood ja higistamine 40-aastaselt. Arst arvas, et selgelt vara ja viitas liiga suurele kehakaalule. Muutsin elustiili ja söömist ning võtsin mitu kuuri mungapipart ning kui aasta hiljem läksin plaanilisse kontrolli, ei tuvastanud arst ühtegi asja, mis oleks perimenopausiga sarnanenud.

Nüüd olen 46 ja munasarjad jätkuvalt töös, kuumahoogusid pole ja öine higistamine ka kadunud. Ilmselt õnnestus mingiks ajaks veidi protsessi peatada.

Aga proovi Prefeminiga olukord kontrolli alla saada. See näib aitavat.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mis asi sul sassis on? Kilpnäärme puhul kas toodetakse liiga vähe või liiga palju. Need ei ole kuidagi seotud ei östrogeeni või teiste hormoonidega. Loomulikult saab kasutada siis ka antibeebipille.

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mis asi sul sassis on? Kilpnäärme puhul kas toodetakse liiga vähe või liiga palju. Need ei ole kuidagi seotud ei östrogeeni või teiste hormoonidega. Loomulikult saab kasutada siis ka antibeebipille.

Jah, aga alati ei ole asjad nii lihtsad, et kas toodetakse liiga vähe või liiga palju. Minul konkreetselt näitasid mingil hetkel analüüsid ühtaegu nii ala- kui ka ületalitlust. Perearst ehmus kohe ja tõstis käed üles. Kogenud endokrinoloog, kelle juurde mind suunati konsulteeris korduvalt enne raviplaani vormistamist teiste endokrinoloogidega.

Seega, ära haugu ega mõnita siin teemal, kuidas sinu arvates nii olla ei saa ega või! Haigused on siiski oma olemuselt keerulisemad, kui sulle pealtnäha tunduvad.

+3
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Iga organism on sedavõrd individuaalne, et täpset ja tõhusat ravi on keeruline kombineerida. Kuigi, rikaste ja kuulsate puhul see toimib mega hästi.

Minu kilpnäärme haiguse ravis tunnistas traditsioonilise vaate pooldaja ja pikaajalise kogemusega eriarst, et tõesti olen sunnitud teile soovitama retseptirohu kõrvale taimseid drooge. Tabletiga alustasin ja nö toidulisanditega lõpetasin. Lõppes hästi.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See on muidugi väga tore, et sa tead teise inimese haigusest rohkem kui ta ise. Õigemini, arvad teadvat.

Loomulikult on kogu hormoonsüsteem kehas omavahel seotud. Kilpnäärme hormoonid mõjutavad väga otseselt östrogeeni, progesterooni ja teiste hormoonide dominantsust. Kõik on omavahel koostöös. Ja tõsisemate hormonaalsete probleemide puhul ei piirduta vaid kilpnäärme analüüside tegemisega, vaid määratakse analüüs ka teiste hormoonide taseme mõõtmiseks. Seega, TA, nii günekoloog kui ka endokrinoloog saavad nüüd abiks olla.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jah, aga alati ei ole asjad nii lihtsad, et kas toodetakse liiga vähe või liiga palju. Minul konkreetselt näitasid mingil hetkel analüüsid ühtaegu nii ala- kui ka ületalitlust. Perearst ehmus kohe ja tõstis käed üles. Kogenud endokrinoloog, kelle juurde mind suunati konsulteeris korduvalt enne raviplaani vormistamist teiste endokrinoloogidega.

Seega, ära haugu ega mõnita siin teemal, kuidas sinu arvates nii olla ei saa ega või! Haigused on siiski oma olemuselt keerulisemad, kui sulle pealtnäha tunduvad.

Ala- või ületalitlust näitab konkreetselt üks näit, ft3. Kui sina, su perearst ja endokas on lollid ega suuda mittemingisugust võõrkeelset teaduskirjandust lugeda, on muidugi kahju, aga ei pea ka lollust edasi rääkima.

/minu kilpnääre ei tööta üldse ja mu näidud on kah igasuguseid, ega mul seepärast korraga üle-ja alatalitlust ole/

0
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ala- või ületalitlust näitab konkreetselt üks näit, ft3. Kui sina, su perearst ja endokas on lollid ega suuda mittemingisugust võõrkeelset teaduskirjandust lugeda, on muidugi kahju, aga ei pea ka lollust edasi rääkima. /minu kilpnääre ei tööta üldse ja mu näidud on kah igasuguseid, ega mul seepärast korraga üle-ja alatalitlust ole/

Kilpnäärme hormoone määratakse siiski mitmest erinevast analüüsist, mitte ainult ft3 järgi. Seega, minul on reaalselt olukord, kus üks näit näitab just kui oleks ületalitlus ja L-Thyroxin tuleks ära jätta. Kõik kilpnäärme ületalitlusega seotud sümptomid on ka – alustades käte värisemisest lõpetades kehakaalu langusega.  Aga teine näit näitab, et on alatalitlus ja rohtu tuleks ikka edasi võtta.

Et sinu kilpnääre ei tööta üldse enam, ei tähenda, et oled kilpnäärme haiguste asjatundja ning et sina oled arstidest targem. Lisaks ala- ja ületalitlusele on veel terve rida erinevaid kilpnäärme haiguseid.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kilpnäärme hormoone määratakse siiski mitmest erinevast analüüsist, mitte ainult ft3 järgi.

[/quote]
Sa ei absoluutselt mitte millestki aru. Hormoone on mitmeid, analüüse on mitmeid, aga üle-või alatalitlust näitab neist vaid üks. Jõuab kohale, või käiad ikka edasi, oi, kõik on nii keeruline, ma olen nii erandlik, isegi endokad ei saa aru.

+2
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

aga üle-või alatalitlust näitab neist vaid üks.

Seda näitab üldse TSH, mitte mingi ft3. Ja paljud perearstid ongi sinusuguse tuhmid, kui see TSH on veidi üle normi, siis nad midagi edasi ei tee ja teisi hormoone ei uuri üldse. See jääb juba mõistusest välja. Huvitav, et minu günekoloog küll on tunnistanud, et hormoonide tasakaal on keeruline teema ja tervikut ei oska ka suurem osa endokrinolooge vaadata ja suurem osa hormonaalseid häireid on üldse ravimata. Tekitavad inimesel palju ebamugavaid sümptomeid, aga kuna nendesse ära ei sure, siis suurem osa inimesi elabki nii.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

aga üle-või alatalitlust näitab neist vaid üks.

Seda näitab üldse TSH, mitte mingi ft3. Ja paljud perearstid ongi sinusuguse tuhmid, kui see TSH on veidi üle normi, siis nad midagi edasi ei tee ja teisi hormoone ei uuri üldse. See jääb juba mõistusest välja. Huvitav, et minu günekoloog küll on tunnistanud, et hormoonide tasakaal on keeruline teema ja tervikut ei oska ka suurem osa endokrinolooge vaadata ja suurem osa hormonaalseid häireid on üldse ravimata. Tekitavad inimesel palju ebamugavaid sümptomeid, aga kuna nendesse ära ei sure, siis suurem osa inimesi elabki nii.

Oh ei, TSH on kilpnäärme tööd stimuleeriv hormoon, mitte kilpnäärme poolt toodetav hormoon. Kui see on paigast ära, hakatakse uurima, kas see tegelikult ka mõjutab kilpnäärme tööd või ei.

0
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oh ei, TSH on kilpnäärme tööd stimuleeriv hormoon, mitte kilpnäärme poolt toodetav hormoon. Kui see on paigast ära, hakatakse uurima, kas see tegelikult ka mõjutab kilpnäärme tööd või ei.

Suurem osa perearste teeb järeldused ainult TSH põhjal ja midagi uurima ei hakka. Kui see on normi lähedal, on nende arust kõik korras. Kui see on korrast ära, saad oma ravimid ja diagnoosi täpselt samamoodi selle ühe näidu põhjal, ei uuri siin keegi midagi edasi.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Suurem osa perearste teeb järeldused ainult TSH põhjal ja midagi uurima ei hakka.

Keegi ei keela soovi korral ise Synlabis tervet kilpnäärmepaketti teha. Ei maksa palju.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Suurem osa perearste teeb järeldused ainult TSH põhjal ja midagi uurima ei hakka. Kui see on normi lähedal, on nende arust kõik korras. Kui see on korrast ära, saad oma ravimid ja diagnoosi täpselt samamoodi selle ühe näidu põhjal, ei uuri siin keegi midagi edasi.

Perearstil pole õigust neile ravimitele esmaretsepti väljastada, seda peab tegema eriarst (kuigi skeem on kõigil sama).

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Valeandmed, esiteks teavad isegi perearstid, et ainult ths ei näita kilpnäärme tööd adekvaatselt (kõigub päeva lõikes, on tundlik stressile jms) ja kõrvale on vaja ft3, f4 hormooninäitusid ja ühekordse testi järgi ei pane keegi eluaegset ravi peale. Türoksiini kirjutab välja ja doosi timmib paika eriarst, soovitan teemaalgatajal pöörduda endokrinoloogi, veel parem, endo-günekoloogi poole, saab ühtlasi soovitusi ka rasestumisvastaste vahendite .

Teiseks, TSH mõjutab vägagi tsüklit, ov ja viljastust.

Kolmandaks, THS 2,5 EI ole rasestuda soovijale sobiv näit vaid liiga suur ja võib vabalt juba tõsta prolaktiini (otseseslt TSH mõjutatav hormoon), mis segab omakorda tsükli toimumist. Kes ei soovi rasestuda ja kaebusi pole, siis ei ole ravi hädavajalik.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

kas menopausist tingitud vananemist saaks aeglustada mirena kasutamisega? Või millegi muuga?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minul tekitasid nad kohutavaid migreenihooge oksendamise ja nägemishäiretega. Kui lõpetasin, oli ka migreen kadunud.

0
-2
Please wait...

Näitan 29 postitust - vahemik 31 kuni 59 (kokku 59 )

Esileht Ilu ja tervis Menopaus