Esileht Ajaviite- ja muud jutud Mida igatsete nõuka ajast?

Näitan 30 postitust - vahemik 121 kuni 150 (kokku 190 )

Teema: Mida igatsete nõuka ajast?

Postitas:
Kägu

..unistan, et meie vanavanaisad oleks astunud selle okupatsioonivärgi vastu, mitte roninud valgesse laeva ja jehat..

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mind panevad veidi imestama need igatsejad, kes räägivad ühest pidukomplektist kapist, piiratud toidulauast, lehmast ja kolmest kanast, et kui tore see töökus ja vähenõudlikus on, aga ilmselgelt, kui seda vaesust ja munkliku eluviisi harrastavad teised. Sest kes tõeliselt tahaks nii elada, küllap see elabki. Ometi ei ole need nostalgitsejad valmis ise lehma pidama või terve pere toidulaua ise kasvatama, sest kes tahaks oma elu piirata lehma pee taga passimisega, et ühte lehma kolm korda päevas lüpsta, ei saa poolt päevagi lehma juurest ära.

Aga ilu pärast võiks ju kõik teised maale minna, hangu külge aheldada, et siis nostalgitsejal oleks kena eemalt lehmakarju vaadata, kui ilusa ilmaga linnast maale puhkama sõidab.

No krt, kes hindab kasinat ja maaehedat elu, see elabki nii ilma nõukogude ajatagi, aga need unelejad ei jõuaks tänast Eestit ära igatseda, kui päriselt peaksid nõukogude naise elu elama, maal või linnas, kus isegi vatti polnud saada, mida jalgevahele päevade ajal panna.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Meeldis, et poodi toitu ostma minnes ei pidanud tollal väljakusuuruses poesaalis pikkade rikkalikult täidetud riiulite vahel jalutama ja valima ning ära otsustama, mida siis täna söögiks osta. Selle asemel astusid sisse toasuurusesse agulipoekesse ja palusid müüjatädilt kõike seda mida seal parajasti oli. Ometi sellest vähesest sai üht kui teist tehtud ja sööduks saadud. Maitse üle ei vaieldud. Maitsemeel polnud ka ära rikutud. Veidi äratilgastanud piima jõime ikkagi ära või siis lasime sel kodus hapupiimaks minna.

perekool suudab ikka veel üllatada – inimene igatseb tühje poode ja defitsiiti :O

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Koolis anti kaameli tatti magustoiduks, küll ma püüdsin ise ka seda teha, aga ei tulnud kordagi sama hea kui koolis oli. Seda tahaks uuesti proovida. Muud küll ei igatse.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen sündinud – kasvanud maal ja igatsen suuri ja laiu viljapõlde, töötavaid kombaine ja kündvaid traktoreid. Laudad, mille ümber sõid suured loomakarjad ja teedel vuravad põllutöömasinad. Ristikuväljad ja peedipõllud. Heinategu ja silovedu. Suured traktorikoormad heinapalle ja nende lõhn. Külviaeg ja lõikusaeg.

Praegu on selle asemel võsa, lagunenud hooned ja suur vaikus. Ja suur kurbus.

Ei ole ammu enam mingit võsa. Viljapõllud lainetavad ja heinarulle on igal pool, traktorid ja kombainid põldudel. Tule oma nostalgiamaailmast välja ja vaata Eestimaal ringi!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Maanostalgikule – olen malevas käinud – oleme korjanud maast väetist, et lehmad mürgitust ei saaks, niivõrd ohtralt loobiti seda lennukilt maha, olen näinud joodikperesid, kes oma lastekarjaga ühest kolhoosist teise kolisid, olen näinud hommikul veel puripurjus traktoriste, kes ei saanud traktoriga ka küüni uksest sisse. Kolhoosikord võttis inimestelt töö- ja vastusutundeoskuse. Peale kolhooside lagunemist ei osanud need inimesed oma eluga edasi minna, istusid bussijaamas, jõid õlut ning kirusid Mart Laari ning õhkasid – küll sai kolhoosist alles varastatud. Need, kes maal põllumajanduse ülevõtsid ei leidnud enam tööjõudu, inimest, kes tuleks ka peale palgapäeva tööle – sest lehmad tahavad iga päev lüpsmist. Sõimati kulukuteks hoopis. Tööka talupere asemele lõi kolhoosikord sellise loodripolgu, et imesta. Ime siis, et ukraina lüpsjaid sisse ei tooda.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kõige enam igatsen seda, et nõukogude ajal polnud inimesed nii lahkukasvanud nagu tänapäeval. Ei olnud veel neid lauseid, et “erinevus rikastab” ning lapsi kasvatati ikka nii, et nad oleks nagu kõik teised. Mingid hipsterid ja veganid ja muud kiiksuga inimesed oleks nõukogude ajal olnud kas kinnimajas või raviasutustes. Võideldi ju lõnguste, punkarite ja hipidega.

Sest erinevus ei rikasta, vaid muudab elu halvemaks ja ebaturvalisemaks. Vaadake kasvõi meie perekooli, kui keegi julgeb ütelda, et talle meeldib rahvale pealeminev tantsumuusika ja Sünne Valter või Patune Pool, siis on kohe kõik ennast paremaks pidavad tänitamas. Rahva ühtsus on kadunud. Nõukogude ajal kuulati kõik koos seda muusikat, mida maakultuurimajja toodi ja oldi rahul.

Mida vähem on inimesel valikuvabadust, seda parem. Inimene läheb liigse vabaduse ja valikute kätte lolliks. Normaalne inimene vajab stabiilset, rahulikku, muutumatut keskkonda koos samasuguste inimestega nagu tema ise, kus friigid, perverdid ja muud mässajad ning rahurikkujad on kinnimajas.

Tänapäeval me lubame kõigil olla nii nagu nad tahavad ja kohe kasutavad suur osa inimesi seda ära kõrkuseks ja enda teistest paremaks pidamiseks. Olgu siis ettevõtjad, kes ülbavad oma kallista autodega või inteligendikesed, kes arvavad, et nemad on nii pheened ja khulduurzed, et neil ei sobi enam lihtsa inimese moodi kõndida ega süüa.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mind panevad veidi imestama need igatsejad, kes räägivad ühest pidukomplektist kapist, piiratud toidulauast, lehmast ja kolmest kanast, et kui tore see töökus ja vähenõudlikus on, aga ilmselgelt, kui seda vaesust ja munkliku eluviisi harrastavad teised.

Täpsustaksin sinu lauset – “kui seda vaesust ja munkliku eluviisi harrastavad ka teised.

Küsimus pole mitte selles, kas vaene või rikas, aga selles et kui vaene, siis kõik vaesed ja kui rikkad, siis ka kõik rikkad, mitte aga nii, et üks rikas ja teine vaene, üks peen ja teine mats, üks lihasööja ja teine vegan, üks normaalne ja teine homo. Kõik need erinevused vähendavad rahva ühtsust, aga rahvas peaks olema ühtne nagu ühishingamine.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma olen alati mõelnud, milleks ometi edastatakse meile neid uudised, kuidas Ameerikas lasi 5-aastane poiss oma väikse õe maha. Või Venemaal viskas vanaisa lapselapse ahju. Või Indias tükeldati noor naine. Või kuskil välismaal oli eriti võigas loomapiinamisjuhtum. MA EI TAHA SEDA TEADA! Ma ei saa mitte midagi maailmamastaabis muuta, sellised uudised tekitavad stressi kogu päevaks, kui mitte kogu nädalaks. Harras nõukaaeg, kui igasugust välismaa s.tta ei toodud meie koduõuele!

Mind jällegi hirmutaks see, kui ma EI TEAKS mis maailmas päriselt toimub. Ei pea ju seda oma õuele (hinge) laskma, aga teadmine ja uudiste kättesaadavus PEAB vabas ja demokraatlikus ühiskonnas olemas olema.

Minu meelest on hirmutav, et paljude siin kirjutanute tekstist kumab läbi igatsus ja nostalgia raudse rusika järele. Tahate tõesti totalitaarset riigikorda tagasi?

Mida see negatiivsetest asjadest teadmine sulle annaks, kui sina väike inimene oma väeti võimuga nagunii midagi muuta ei saa. Nõukogude ajal teati, kui oluline on optimism ja see, et inimesi ei tohi negatiivse infoga saastada. Ei ole vaja teada, suurtest õnnetustest, katastroofidest, kuritegudest, orkaanidest, sõdadest ega muust negatiivsest. Tavaline inimene tahab oma elu ära elada võimalikult rahulikult, turvaliselt ja muutumatult. Seda tagas nõukogude kord palju paremini kui tänane Eesti võim.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nõukogude ajal teati, kui oluline on optimism ja see, et inimesi ei tohi negatiivse infoga saastada. Ei ole vaja teada, suurtest õnnetustest, katastroofidest, kuritegudest, orkaanidest, sõdadest ega muust negatiivsest. Tavaline inimene tahab oma elu ära elada võimalikult rahulikult, turvaliselt ja muutumatult. Seda tagas nõukogude kord palju paremini kui tänane Eesti võim.

Jälle üks kägu, kes on unustanud ära, mis asi oli nõukogude PROPAGANDA ja muudkui targutab.
Nõuka ajal NLiidus lihtsalt ei tohtinud olla mingeid õnnetusi, katastroofe, orkaane ega sõdu. Isegi mõrvu ei “tohtinud” olla, pedofiilia- või koduvägivalla juhtumitsest rääkimata. Traagilised tööõnnetused puudusid 100%.
Loomulikult seda paha kõike juhtus, ainult mitte meil. Kapitalistlikus maailmas oli see täiesti tavaline.

Kui NLiidus kukkus reisilennuk alla ja 200 inimest said surma, siis kutsuti omaksed kokku ja öeldi neile, et seda ei juhtunud ja te olete sellel teemal vait. Kui vait ei jää, siis ootab teid Gulag. Kõik vaikisid.
Õnnetust ei juhtunud.

Ja nüüd tekib perekoolis TOLA, kes arvab, et meie valitsus (=”Eesti võim” peaks samamoodi käituma, siis oleks temal turvaline elada…
TurvaliSEM.

No tõesti, koguge end kokku ja tõmmake Põhja Koreasse. Seal on samamoodi “kõik ideaalne”

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Olen sündinud – kasvanud maal ja igatsen suuri ja laiu viljapõlde, töötavaid kombaine ja kündvaid traktoreid. Laudad, mille ümber sõid suured loomakarjad ja teedel vuravad põllutöömasinad. Ristikuväljad ja peedipõllud. Heinategu ja silovedu. Suured traktorikoormad heinapalle ja nende lõhn. Külviaeg ja lõikusaeg.

Praegu on selle asemel võsa, lagunenud hooned ja suur vaikus. Ja suur kurbus.

Ei ole ammu enam mingit võsa. Viljapõllud lainetavad ja heinarulle on igal pool, traktorid ja kombainid põldudel. Tule oma nostalgiamaailmast välja ja vaata Eestimaal ringi!

Tõesti, paarkümmend aastat tagasi ehk oli veel võsa rohkem kui haritud maad, praegu on põld põllus kinni, hein ja silo tehtud, põllutöömasinaid kõik kohad täis. Ilus on ringi sõita!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tööka talupere asemele lõi kolhoosikord sellise loodripolgu, et imesta. Ime siis, et ukraina lüpsjaid sisse ei tooda.

Ukraina lüpsjaid tuuakse ikka sellepärast, et kolhoosiaegsed on vanaks jäänud ja peale on kasvanud “loodripolk” (praeguse Vabariigi ajal), kes laudatööd teha ei taha.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu trennid olid kõik tausta: kergejõustik ja korvpall. Judo ka ja loodussõprade ring. Muusika õppimine pole ju sport. See maksis. Kõik võistlustele minekudki olid tasuta. Ja neid oli päris tihti. Ajupesu toimus siis ja toimub ka praegu hullult. Vahe on ainult selles, et siis me naersime selle propaganda üle, nüüd aga paljud inimesed ei saa arugi, et neid ajupestakse!
Kalevi kommid maitsesid paremini. Moskva sai ja oli palju parem. Mahlajäätist, mis maksis 7 kopikat, seda igatsen ka. Raha emal eriti polnud, aga nälga ei näinud. Pakse polnud ka nii palju. Silmade ette on jäänud paksud Vene ohvitseride abikaasad, kel olid tavaliselt kuldhambad. Need olid ikka erandlikult väga paksud. Aa, mis veel vihale ajas, seisid mingis või järjekorras näiteks ja tuli sinu kord, siis tuleb mingi venelasest veteran ja lehvitab oma dokumenti. See sai siis ilma järjekorrata. Neil oli alati eesõigus. Jube ikka, kuidas me elasime!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jälle üks kägu, kes on unustanud ära, mis asi oli nõukogude PROPAGANDA ja muudkui targutab.

palun, palun, ärge hakake tema jutule reageerima. see ei ole jälle üks kägu, vaid “see” kägu ja praegu jaurab ta teistes teemades. ei ole vaja, et ta siia oma 60 okupatsiooniaega ülistavat kommentaari õrritamiseks ja trollimiseks tuimalt kirjutab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kalevi kommid maitsesid paremini. Moskva sai ja oli palju parem.

Need asjad maitsesid sul seetõttu paremini, et said neid harva ja olid laps.

Minul näiteks maitses kamašokolaad maal vanaema juures väga, linnas ei söönud ma seda kunagi, sest miskipärast see kamašokolaad maitses linnas kehvemini teiste heade maitsete kõrval. Muide, sama tehas, sama aasta, sama võim.

Ja oo kuidas lastelaagris triigitud sai maitses jumalikult, kodus oli nagu kah. Lihtsam oli ema käest raha nuruda ja Viiburi kohvikusse jäätist sööma minna.

Niipalju siis neist nostalgiamaitsetest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul on küsimus neile, kes nõukaaegset elu taga igatsevad, et miks te ei ela nii nagu nõukaajal? Teil on see vabadus nimoodi elada. Ärge lugege lehti, ärge käige internetis kui see teid ärevaks teeb, elategi nõukaaegses infosulus. Kolige elama kuskile alevisse 2-toalisesse korterisse. Minge tööle kohalikku farmi lüpsjaks. Käige kohalikus väikeses kaupluses. Tehke aiamaa ja rügage seal. Sööge kartulit ja jahukastet. Kes soovib lehmi, lambaid, ostku renoveerimist vajav maja ja hakaku oma nostalgiaeluga pihta. Miks te ei ela nii? Mis teid takistab?

Please wait...
Postitas:
Kägu

palun, palun, ärge hakake tema jutule reageerima. see ei ole jälle üks kägu, vaid “see” kägu ja praegu jaurab ta teistes teemades. ei ole vaja, et ta siia oma 60 okupatsiooniaega ülistavat kommentaari õrritamiseks ja trollimiseks tuimalt kirjutab.

Noh, las kirjutab siis.
Või mis sul endal siit teemast “vaja” on? See fakt on ju ammu selgeks saanud, et totalitaarsest terrorireziimist midagi “head” mäletavad vaid need, kes pooli asju ise ei teagi.

Kui see on “see” kägu, siis teda on hea kottida, kuna ta on suht loll.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul on küsimus neile, kes nõukaaegset elu taga igatsevad, et miks te ei ela nii nagu nõukaajal? Teil on see vabadus nimoodi elada. Ärge lugege lehti, ärge käige internetis kui see teid ärevaks teeb, elategi nõukaaegses infosulus. Kolige elama kuskile alevisse 2-toalisesse korterisse. Minge tööle kohalikku farmi lüpsjaks. Käige kohalikus väikeses kaupluses. Tehke aiamaa ja rügage seal. Sööge kartulit ja jahukastet. Kes soovib lehmi, lambaid, ostku renoveerimist vajav maja ja hakaku oma nostalgiaeluga pihta. Miks te ei ela nii? Mis teid takistab?

Ja miks sa arvad, et keegi nii ei ela? 😀

Please wait...
Postitas:
Kägu

Perekoolikad ei saa ju ilma internetita perekoolikad olla.
Sellepärast, you know…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mõned elavadki, aga need ei kirjuta siin teemas, et nad sellist elu taga igatsevad – nad elavadki.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Need nostalgitsejad on siin ilmselt vanuses 40+, sest nooremad ei kipu nõukaaega enam väga mäletama. Ja väga vanad inimesed siin ka eriti sõna ilmselt ei võta. Ehk siis siinsed kirjutajad igatsevad eelkõige taga oma lapsepõlve ja noorusaega. Mis on ju iseenesest hea, järelikult oli neil tore lapsepõlv. Mina ise olen ka nõukaajal kasvanud, ei saa kurta oma selleaegse elu üle. Aga kas ma tahaksin, et mu lapsed sellise riigikorra all kasvaksid nüüd, kus ma olen näinud ka teisi variante? Kindlasti mitte. Ja küllap hakkab mu laste põlvkond ka paari-kolmekümne aasta pärast meenutama kui tore oli elu Eesti Vabariigis sajandi algul.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Perekoolikad ei saa ju ilma internetita perekoolikad olla.
Sellepärast, you know…

Noh, Perekool ei tee ju ärevaks, seda ikka võib. See on nagu piimapuki asemel, neid ju pole enam.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Need nostalgitsejad on siin ilmselt vanuses 40+, sest nooremad ei kipu nõukaaega enam väga mäletama. Ja väga vanad inimesed siin ka eriti sõna ilmselt ei võta. Ehk siis siinsed kirjutajad igatsevad eelkõige taga oma lapsepõlve ja noorusaega. Mis on ju iseenesest hea, järelikult oli neil tore lapsepõlv. Mina ise olen ka nõukaajal kasvanud, ei saa kurta oma selleaegse elu üle. Aga kas ma tahaksin, et mu lapsed sellise riigikorra all kasvaksid nüüd, kus ma olen näinud ka teisi variante? Kindlasti mitte. Ja küllap hakkab mu laste põlvkond ka paari-kolmekümne aasta pärast meenutama kui tore oli elu Eesti Vabariigis sajandi algul.

Ma ei ole selles nii kindel. St need, kes igatsevad kaamelitatti ja moosipirukaid ja mahlapulki, on tõesti 40+ või vanemadki. Aga need, kes igatsevad defitsiiti (st naistele jalgevahele pandavat pestavat lappi sidemete asmel, ajalehte wc-paberi asemel, käsitsi pesu pesemist ja vee sisse-välja tassimist jne), infosulgu, vangilaagri hirmu – need tunduvad olevat nõukaajast ainult kuulnud. Keegi ei saa ju tõsimeeli seda kõike taga igatseda. Nad pole lihtsalt seda ebamugavust kogenud. Nad pole kogenud seda hirmu, et vangilaager võib olla ja ongi paljude jaoks reaalsus. Tõesti, mingu Põhja-Koreasse ja katsetagu see elu järgi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mind panevad veidi imestama need igatsejad, kes räägivad ühest pidukomplektist kapist, piiratud toidulauast, lehmast ja kolmest kanast, et kui tore see töökus ja vähenõudlikus on, aga ilmselgelt, kui seda vaesust ja munkliku eluviisi harrastavad teised. Sest kes tõeliselt tahaks nii elada, küllap see elabki. Ometi ei ole need nostalgitsejad valmis ise lehma pidama või terve pere toidulaua ise kasvatama, sest kes tahaks oma elu piirata lehma pee taga passimisega, et ühte lehma kolm korda päevas lüpsta, ei saa poolt päevagi lehma juurest ära. Aga ilu pärast võiks ju kõik teised maale minna, hangu külge aheldada, et siis nostalgitsejal oleks kena eemalt lehmakarju vaadata, kui ilusa ilmaga linnast maale puhkama sõidab.

Eks seltskond on siin üks ja sama ja paljuski endale vasturääkiv. Ühe teema all õhatakse maaelu, suurte laiade viljapõldude, ristikuväljade järele ja teises teemas tuuakse välja kõikvõimalikud maaelu miinused ja kiidetakse linnaelu mugavusi. Mitte keegi ei keela teil elada maal ja kasvatada mürgivabasid aiasaadusi ja pidada paar looma. Tuleb välja, et tegelikult on see tüütu kohustus ja no keegi ei taha ju oma uuselamurajooni aeda, hakata rikkuma mingi kasvuhoone, peenardega, mida aina rohi ja kasta, sääskede keskel. Lisaks veel inetu vaatepilt, vuih! Ikka ilus, roheline muru, elupuud ja paar rippuvat lilleamplit on kenad ja “maitsekad”, mis kogu tänaval, kui üks ühele vastu vaatavad. Ja küll on hea, terrassil istudes, võtta hommikukohvi kõrvale, suuri ja ilusaid “eestimaiseid” marju, mis on otse turult toodud.
Lihtne on mõne maasugulase sünnipäeval astuda paljajalu murule ja õhata looduse järele või laulu- ja tantsupeol panna lillepärg pähe, rahvariided selga ja olla korraks maalähedane ja pärast suunduda oma mugavustega linnakoju. Keegi ei takista elada maal ja pole sundust pidada isegi loomi ja suurt põldu. Selle asemel, et teha korda oma vanaisa või isatalusid, lastakse hoonetel laguneda, heinal rinnuni kasvada ja imestatakse, miks küll on vaatepilt nii trööstitu. Kõigil neil maakodudel on kusagil omanikud, kes lihtsalt ei hooli. Kõik teised tehku, mingu ja elagu, kuna ise eelistatakse elada linnakorteris, kus kõik on käe-jala juures.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kogu selle teema võib uuesti kokku võtta nii: ükski aeg pole läbinisti halb või hea. Aga meil peaks olema tarkust ja julgust saavutada kuldne kesktee, säilitada igast perioodist parim.
Mõni kirjutaja lausa vihkab siin neid, kes julgevad midagi head meenutada. No kuulge, kui oleks teema, mis on head ja toredat Rumeenias, Kuubal või keskajal, kas siis millegi positiivse väljatoojad tahaksid kohe seal või selles ajas elada? Maailm pole ometi must-valge!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

.

Küsimus pole mitte selles, kas vaene või rikas, aga selles et kui vaene, siis kõik vaesed ja kui rikkad, siis ka kõik rikkad, mitte aga nii, et üks rikas ja teine vaene, üks peen ja teine mats, üks lihasööja ja teine vegan, üks normaalne ja teine homo. Kõik need erinevused vähendavad rahva ühtsust, aga rahvas peaks olema ühtne nagu ühishingamine.

Põhja – Korea on sinusugusele sobiv koht.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eks siis, kui need suured põllud ja hooned rajati, kurvastasid vangilaagrites need talunikud oma peredega, kelle maadele see kõik rajati.

See on väga hea kommentaar. Ärme unusta, et kõik hüved, millest siin kirjutatud on, rajanesid kirjeldamatul kurjusel, sadadel tuhandetel lõhutud perekondadel, meeletutel tragöödiatel, vagunites surnud väikelastel. Mitte ükski hüve ei ole sellist asja väärt. Meie vanemad veel mäletasid seda, aga paistab, et meie põlvkond hakkab juba unustama.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kõige enam igatsen seda, et nõukogude ajal polnud inimesed nii lahkukasvanud nagu tänapäeval. Ei olnud veel neid lauseid, et “erinevus rikastab” ning lapsi kasvatati ikka nii, et nad oleks nagu kõik teised. Mingid hipsterid ja veganid ja muud kiiksuga inimesed oleks nõukogude ajal olnud kas kinnimajas või raviasutustes. Võideldi ju lõnguste, punkarite ja hipidega.

Sest erinevus ei rikasta, vaid muudab elu halvemaks ja ebaturvalisemaks. Vaadake kasvõi meie perekooli, kui keegi julgeb ütelda, et talle meeldib rahvale pealeminev tantsumuusika ja Sünne Valter või Patune Pool, siis on kohe kõik ennast paremaks pidavad tänitamas. Rahva ühtsus on kadunud. Nõukogude ajal kuulati kõik koos seda muusikat, mida maakultuurimajja toodi ja oldi rahul.

Mida vähem on inimesel valikuvabadust, seda parem. Inimene läheb liigse vabaduse ja valikute kätte lolliks. Normaalne inimene vajab stabiilset, rahulikku, muutumatut keskkonda koos samasuguste inimestega nagu tema ise, kus friigid, perverdid ja muud mässajad ning rahurikkujad on kinnimajas.

Tänapäeval me lubame kõigil olla nii nagu nad tahavad ja kohe kasutavad suur osa inimesi seda ära kõrkuseks ja enda teistest paremaks pidamiseks. Olgu siis ettevõtjad, kes ülbavad oma kallista autodega või inteligendikesed, kes arvavad, et nemad on nii pheened ja khulduurzed, et neil ei sobi enam lihtsa inimese moodi kõndida ega süüa.

Jaa, puhastverd homo soveticus. Nõukogude inimese aretamine siiski õnnestus, vähemalt üks eksemplar on kindlalt olemas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kogu selle teema võib uuesti kokku võtta nii: ükski aeg pole läbinisti halb või hea. Aga meil peaks olema tarkust ja julgust saavutada kuldne kesktee, säilitada igast perioodist parim.

Mõni kirjutaja lausa vihkab siin neid, kes julgevad midagi head meenutada. No kuulge, kui oleks teema, mis on head ja toredat Rumeenias, Kuubal või keskajal, kas siis millegi positiivse väljatoojad tahaksid kohe seal või selles ajas elada? Maailm pole ometi must-valge!

Mulle küll ei jäänud siit teemast silma midagi head Nõukogude ajast. Põhiliselt igatsetakse taga siin kadunud noorust ja teiseks lapselikku rõõmu pisikestest asjadest. Kuid esimene neist on nagunii mööduv nähtus ja lapseliku rõõmu tundmine täiskasvanuna näiteks nii väikesest asjast nagu pudelist buratino limonaadist kuumal suvepäeval, telkimisega matkast või üksinda ära söödud kamašokolaadist on kõigest endale rõõmu tundmise lubamise küsimus. (Ma lähengi praegu ja ostan omale lõunasöögiks ühe kamašokolaadi, ning siis võtan kuskil elekriliini all kõrge rohu sees pool tundi päikest täpselt nagu lapsepõlves).

Igatsus ühelehmapidajate järele on kahepalgeline: ühest küljest meeldivad meile lapsepõlvest meenuvad piltpostkaardivaated kus esinevad jõekäärudes olevate heinarõukudega maastik, valgetes riietes ja pearättidega heinalised rehadega või küla vahel uitavad üksikud lehmad; aga teisest küljest ise sellises reaalsuses elada ei taha ja lööb sisse tavaline individualism “mulle endale piimalehma pidaja elu ei sobi, aga kas keegi teine ei võiks sellega tegeleda”. Kui sa seda elu tõesti ideaaliks pead, siis esita täna lahkumisavaldus oma praegusest töökohast, pane müüki linnakorter. Usun, et mõnes täna müügisolevas talus tulevad kauba peale laudas olevad latrid ja kuuris olevad põllu- ja heinatööriistad ja lüpsikki ootab tagurpidi okastraataia posti otsas lehma ja lüpsjat – võib kohe pihta hakata.

Aga seda ohvrit keegi ei too ja enamgi veel, kui nostalgitseja laps tahab täna minna peale vihma lõppu õue jalgrattaga porilompidesse sõitma trussikute ja kummikute väel – nagu see nii tavaline oli Nõukogude ajal – siis kutsutakse ta tagasi ja kästakse “normaalselt” riidesse panna.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Oi, kuidas pidasid nõukaajal müüjad jt. kaubandustöötajad endast paremaks, nende kaudu liikus defitsiit ja ostja oli murust madalam. Said poes koristajalt ka mudase kaltsuga vastu jalgu ning sööklas röögiti su peale, kui julgesid mida öelda. Siis oli ütlus – meil on kõik võrdsed, mõned ainult võrdsemad.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 121 kuni 150 (kokku 190 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Mida igatsete nõuka ajast?