Esileht Ilu ja tervis Mida siis üldse süüa?

Näitan 6 postitust - vahemik 1 kuni 6 (kokku 6 )

Teema: Mida siis üldse süüa?

Postitas:

Minul avastati ultraheliga sapikivid. Tekitavad seedehäireid, gaase, kõhulahtisust. Nüüd lugesin toitumissoovitust:
Spetsialist vastab:

Sellele küsimusele vastab Tartu Ülikooli Kliinikumi dieetarst Liidia Kiisk: \”Toitumine sapikivitõve korral sõltub sellest, millised vaevused ja haigustunnused ehk sümptomid patsiendil esinevad. Sapikivitõve korral esinevad kaht laadi sapikive: pigment- ja kolesterool- või segakivid ning sapikivitõbi on ägeda või kroonilise kuluga. Dieetravil haiglas määratakse menüü vastavalt haiguse iseloomule. Kodus süües inimesed sageli alateadlikult muudavad oma söömisharjumusi, kuna mõni toit või toiduaine põhjustab meteorismi ehk gaase, iiveldust, kõhupuhitust või ei meeldi toidu maitse.
Esmased toitumissoovitused sapikivitõve korral:
* keelatud on praetud toit,
* keelatud on rasvane liha (liiga palju küllastunud rasvhappeid),
* vähendada kolesteroolitarbimist,
* suurendada kiudainete tarbimist (teraviljatooted, puu- ja köögiviljad),
* toit olgu mitmekesine ja tarbimine mõõdukas,
* küpsetamine ja hautamine parandab seedivust,
* mittesoovitatavad on gaase moodustavad toiduained ja neist valmistatud toidud,
* vältida rikkaliku eeterlike õlide sisaldusega puu- ja köögivilju,
* mõned toiduained ei sobi suurtes kogustes, küll aga mõõdukates,
* süüa tihemini ja korraga väiksemaid koguseid,
* mitte süüa enne magamaminekut.
Gaaside teket soodustavad: kuivatatud oad, herned, oasupp, hernesupp, kaalikas, rõigas, värske kurk, tomat, mais, mugulsibul, õun, pirn, apelsin, kiivi, maasikas, melon, redis, paprika, hapukapsas, hapukurk, maks, toores munakollane, pähklid.
Mittesoovitatavad toidud: praetud kartulid, friikartulid, rasvas praetud pannkoogid, sõrnikud, makaronid, rasvane hapukoor, majonees, halvaa, rasvased vorstid, suitsusink ja suitsukala, rasvased põhiroad, lihapirukad, pizzad, väske sai, kreemikoogid, värske hapendatud leib, süsivesikuterikkad joogid, limonaadid jt gaseeritud joogid, alkohol, õlu, külmad joogid, jäätis, naturaalsed mahlad (eriti õuna-, apelsini-), suhkruasendajad: sorbitool, ksülitool, maltitool, aspartaam, oakohv, vürtsitatud toidud
Väga ekstreemsed st liiga vürtsikad toidud võivad sapikivide liikumist soodustada ja valu anda. Kui kirurg soovitab operatsiooni, siis tuleb see teha.\”
http://www.toitumine.ee/kysi-spetsialistilt/?page=7&type=5

Küsimus, et mida siis ÜLDSE süüa saab?
Mul ei tule pähe muud kui keedetud kartulid+keedetud tai liha ja tatrapuder, riispuder, hirsipuder. See jääb ju ühekülgseks, mida veel saab süüa? Isegi kapsast(minu lemmik) ei tohiks süüa.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.09 13:39; 07.09 13:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Igasugu muid suppe-putrusid ka, keedetud kala jms. Aga soovitan need kivid siiski esimesel võimalusel eemaldada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.09 13:42; 07.09 15:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Igasugu muid suppe-putrusid ka, keedetud kala jms. Aga soovitan need kivid siiski esimesel võimalusel eemaldada.[/tsitaat]

Olen saanud aru, et neid saab eemaldada ainult koos sapipõiega, aga selle puudumine on jälle mõneti probleem.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.09 13:39; 07.09 13:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mina söön kõike. koolikuid on mul tekitanud tühja kõhu peale musta kohvi joomine ja sama ka ¨okolaadiga. ükskord tekkis koolikuhoog pärast suuremat pidusöömaaega, kus laadisin end täis kõike läbisegi – kartulisalat, praad, tort jne.
Kui normaalselt söön, siis pole vaevusi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Olen saanud aru, et neid saab eemaldada ainult koos sapipõiega, aga selle puudumine on jälle mõneti probleem. [/tsitaat]

Minul nädal aega tagasi eemaldatud sapikivid koos sapipõiega. Miks selle puudumine peaks probleem olema? Minuarust on kooliku valud veel jubedamad….

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks selle puudumise probleem on? Mina aastaid tagasi, kui tekksid seedehäired ka ootasin ja kuulasin tuttavate soovitusi juua saialilleteed ja süüa võilillelehti. Ühel hetkel hakkasid koolikad ja hoolimata rangest dieedist oli aasta hiljem erakorraline lõikus, põletik oli levinud ka maksa ja taastumine võttis kuid. Võib öelda, et kui ikka juba kaebusi on, siis peaks aktiivselt tegutsema.
Sapipõie puudumine mind kuidagi ei sega – miks peakski? Väga harvadel juhtudel võib tekkida mingi reaktsioon, et mingit spetsiifilist asja enam süüa ei saa, kuid need on väga harvad juhtumid. Mulle näiteks pärast seda jäätee ei istu, aga ega midagi juhtu ka, kui seda jooma peaksin.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.09 13:42; 07.09 15:35;
To report this post you need to login first.
Näitan 6 postitust - vahemik 1 kuni 6 (kokku 6 )


Esileht Ilu ja tervis Mida siis üldse süüa?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.