Esileht Ajaviite- ja muud jutud Mida tähendab teile kunst, kirjandus, hea muusika?

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 94 )

Teema: Mida tähendab teile kunst, kirjandus, hea muusika?

Postitas:
Kägu

Mõned on Maslow´ püramiidi alumistel astmetel, tegelevad põhivajaduste rahuldamisega ja neil ei jätku ressursse enamaks.

On inimesi, kes võivad olla näljas, et osta omale hea raamat, vaadata head etendust või filmi, kirjutada luulet või laulda jne. Seega ei ole asi nii lihtne, nagu Maslow kirjutab.

Mis puutub geenide paljundamisse, siis mina küll neid paljundada ei taha, aitab minust küll.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

On inimesi, kes võivad olla näljas, et osta omale hea raamat, vaadata head etendust või filmi, kirjutada luulet või laulda jne. Seega ei ole asi nii lihtne, nagu Maslow kirjutab.

Sa lihtsalt ei tea, mis on nälg. Mina ka ei tea, kogemuse mõttes. Aga sellist jura, et NÄLJAS inimene läheb pigem teatrisse, võid kuskil lillelaste kanepipeol ajada.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Aga sellist jura, et NÄLJAS inimene läheb pigem teatrisse

Tean, kuigi mitte pikka ja kestvat nälga. Aga loe kunstnike elulugusid ja näed, millistest Maslowi alumise astme asjadest on loobutud kunsti nimel.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

See näitab vaid seda, kui tugev on kulturnikute ja inteligendikeste ajupesu, mis paneb inimese isegi vaesena tahtma end iga hinna eest “matsidest” ja “pööblist” paremana tunda. “Oi, ma olen nüüd nii kultuurne, loen raamatuid. Oi, ma olen nüüd nii palju parem, kui see naabri Hilda, kes ropendab ja on nii matslik”.

Tüüpiline kadakasakslus.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Sa lihtsalt ei tea, mis on nälg. Mina ka ei tea, kogemuse mõttes. Aga sellist jura, et NÄLJAS inimene läheb pigem teatrisse, võid kuskil lillelaste kanepipeol ajada.

Sa pole kunagi oma (vana)vanaemaga südamest rääkinud või oled sa ise sinu poolt põlatud pursuide 🙂 klassist. Terve maailma ajalugu koosneb ja ka tänapäeval arenguriikides, peredest, kus pigem söödi nädalate kaupa kartulit silguga või riisi mitte millegagi, et laps saaks kooli saata – et ta õpiks lugema, õpiks muusikat.

Terve maailm on täis mälestusi nälgivatest tudengitest. Üle maailma maalt linna nartsudes tulnud noorukitest, kes käisid neljandalt rõdult teatrit vaatamas odavaima piletiga. Rääkimata lõpmatust raamatukogus istumisest, et lugeda! Odava piletiga näitused, tasuta teisipäevad. Ehk õnnestub viimast peaproovi teatrisse vaatama minna! Ehk loeb keegi kuskil katusekambris head luulet! Ja seda kusiganes.

Iseagi alles minu ema ajal 6-7 aastat pärast sõda levisid Tartu Ülikooli kohta naljad a la: “Õppejõud: loeng on lõppenud, palun võtke kaasa ka see tolmumantel, mis seal tagumuses reas toolileenil on! Tudengid: ei, see pole tolmumantel, see on Enn kolmandalt kursuselt”

Ja palju lähemast minevikust – meie küll ostsime 17-18 aastaste noorte üliõpilastena viimase raha eest hea kammermuusika kontserdi pileti ja siis nuiasime endale järgmise paari nädala söögi paari kartuli kaupa ühika või tuttavate pealt kokku ning pressisime end külla neile, kelle emast oli lootust, et söötis meil kõhud täis. Kordki ülepäeva sai süüa kõhu täis. Muul päeval ehk 100g keedukaalikat – kulinaarias maksis 3 kopikat. Õigemini tegid seda mu kursusekaaslased – minul isiklikult oli siis raha nagu raba, aga ma polnud pime, et näha, kuidas tavaline üliõpilane aastatel ca 1979 kuni 1986 võõras linna sühikas elas.

Sinu klassiviha on nii totter, eriti just see osa, et sa põlgad seda ilu ja keeldud seda nägematst. Soovidki elada ainult “oma elu” ja teiste kogemustest mitte midagi õppida. Ja kui see oma elu sul ära lõppeb? Lapsed lähevad omaette, mees jätab maha. Ja sina? Sa põlgad teatrit, raamatuid, kunsti, luulet, muusikat. Mida sa siis teed? Mida sa teed siis, kui sul pole enam piisavalt “oma asju” ja sekeldusi, et nendega päeva täita?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ja palju lähemast minevikust – meie küll ostsime 17-18 aastaste noorte üliõpilastena viimase raha eest hea kammermuusika kontserdi pileti ja siis nuiasime endale järgmise paari nädala söögi paari kartuli kaupa ühika või tuttavate pealt kokku ning pressisime end külla neile, kelle emast oli lootust, et söötis meil kõhud täis. Kordki ülepäeva. Õigemini tegid seda mu kursusekaaslased – minul isiklikult oli siis raha nagu raba, aga ma polnud pime, et näha, kuidas tavaline üliõpilane aastatel ca 1979 kuni 1986 võõras linna sühikas elas.

Sellepärast ostsitegi kammermuusika kontserdi piletid, et ei tahtnud olla lihtrahvaga samal tasemel ja nii saite endid tavalisest tööinimesest paremana tunda. Kogu see süvamuusika kuulamine on üksainus egoupitamine, sest normaalne inimene sellist jõledat kääksutamist iial kuulata, veelgi vähem nautida ei suuda.

Sinu klassiviha on nii totter, eriti just see osa, et sa põlgad seda ilu ja keeldud seda nägematst. Soovidki elada ainult “oma elu” ja teiste kogemustest mitte midagi õppida. Ja kui see oma elu sul ära lõppeb? Lapsed lähevad omaette, mees jätab maha. Ja sina? Sa põlgad teatrit, raamatuid, kunsti, luulet, muusikat. Mida sa siis teed? Mida sa teed siis, kui sul pole enam piisavalt “oma asju” ja sekeldusi, et nendega päeva täita?

Vastupidi, sina tunned tohutut klassiviha ja põlgust kõigi lihtsate inimeste vastu. Sina tahad oma kultuuri ja peenutsemisega end neid paremana ja tähtsamana näidata! Sina põlgad seda rahvast, kes sind tegelikult toidab ja katab. Ja mis puutub sellesse, et lapsed lähevad oma teed ja mees jätab maha, siis lihtrahva pered, eriti kristlastel, on sada korda tugevamad kui neil kulturnikutel ja intligendikestel. Nii et tõenäosus, et sinu tolerantsi ja liberaalsuse poolt allakäinud mees su maha jätab, on sada korda suurem, kui see, et lihtinimesed lahutavad. Eriti kristlased, kes teavad, et elu ongi kannatus ja igaüks peab elu lõpuni ka oma risti kandma. Ja võid olla täiesti rahulik, mul on töiseid tegemisi lausa mitme elu jaoks piisavalt! Pigem saavad sinul raamatud ja muusika otsa.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kunst (nii kujutav kui lava-) ja kirjandus on ikka päris olulised mu jaoks.

Loen hästi palju, omal on riiulitäied raamatuid ja laenutan ka iga nädal. Mul on alati imelik vaadata kodusid, kus pole isegi raamaturiiulit, teostest endast rääkimata! Kirjandus ei pea olema tingimata sügav ja tõsine, emotsiooni ja inspiratsiooni võib saada ka hästi kirjutatud kriminullist. Pealegi on ilukirjanduse lugejate keelekasutus palju parem!

Kunst – vaatan ära enamiku Tallinna kunstinäituseid, tean üsna hästi, mis meeldib. Aga vaatan ka neid, mis ei meeldi – lihtsalt mitmekülgsuse mõttes. Aastakaardiga pole kulukas ka. Helsinki näitustel käin tihti. Välisreisidel käin peaaegu alati kunstinäitustel, vahel ehitamegi reisi mingi näitusega klappima.

Muusika osas olen väga valiv, meeldib klassika ja on lemmikuid ka muidu lauljate hulgas.
Balletti armastan väga, viimane elamus oli Birgitta Festivali Balletigaala. Imeline!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Aga sellist jura, et NÄLJAS inimene läheb pigem teatrisse

Tean, kuigi mitte pikka ja kestvat nälga. Aga loe kunstnike elulugusid ja näed, millistest Maslowi alumise astme asjadest on loobutud kunsti nimel.

Maslowi alumine aste tähistabki asju, millest ei saa loobuda. Kui loobud, siis sured. Kõhutühjuse võid välja kannatada, aga nälga sa välja ei kannata. Kui väidad, et kannatad, siis valetad või ei tea, mis nälg on. Kui kunstnikud valivad nälja, siis nad surevad ja mingit kunsti nad siis enam ei naudi ega tee. Küll võib mõni fanaatiline tegija valida ajutise kõhutühjuse, selle vastu ei saa vaielda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sinu klassiviha on nii totter, eriti just see osa, et sa põlgad seda ilu ja keeldud seda nägematst.

Minuga räägid või? Vale aadress.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Selleks, et kunsti nautida, ei pea Maslow’ püramiidi alumise astme asjadest loobuma, piisab vähendamisest või asendamisest. Mis mõte on siin rääkida NÄLJAST (nt Leningradi blokaadi mõistes)- meie pole seda kunagi reaalselt kogenud. Neid, kes kõhu kõrvalt kokku hoiavad, et teatris käia – neid on väga palju. Mu vanemate tuttavad pensionärid on kõik sellised.
Ja ise ka – näljas pole, aga toiduga optimeerin, et saaks reisida ja kultuuri nautida.

Please wait...
Postitas:
nyah nyah

Leningradis, tollel talvel, mängis symfooniaorkester kytmata, kuid puupysti publikut täis saalis, kui ka kõhud kontrabassidest kõvemini korisesid. Just muusika, mis aitas hetkehädasid unustada & andis lootust, et veel tuleb ilusamaid aegu, hoidis need nälgijad elus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vastupidi, sina tunned tohutut klassiviha ja põlgust kõigi lihtsate inimeste vastu. Sina tahad oma kultuuri ja peenutsemisega end neid paremana ja tähtsamana näidata! Sina põlgad seda rahvast, kes sind tegelikult toidab ja katab. Ja mis puutub sellesse, et lapsed lähevad oma teed ja mees jätab maha, siis lihtrahva pered, eriti kristlastel, on sada korda tugevamad kui neil kulturnikutel ja intligendikestel. Nii et tõenäosus, et sinu tolerantsi ja liberaalsuse poolt allakäinud mees su maha jätab, on sada korda suurem, kui see, et lihtinimesed lahutavad. Eriti kristlased, kes teavad, et elu ongi kannatus ja igaüks peab elu lõpuni ka oma risti kandma. Ja võid olla täiesti rahulik, mul on töiseid tegemisi lausa mitme elu jaoks piisavalt! Pigem saavad sinul raamatud ja muusika otsa.

Väga suur osa ajaloo jooksul loodud maalikunsti ning klassikalist muusikat on loodud kristlikel motiividel. Sinu meelest on Sixtuse kabeli laemaalid või Bachi kantaadid ka liberaalide kätetöö või?

Kui sa just ei trolli ja peenikest naeru ei pea vinti peale keerates, siis selline viha ja frustratsioon on tervisele kahjulik.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sellepärast ostsitegi kammermuusika kontserdi piletid, et ei tahtnud olla lihtrahvaga samal tasemel ja nii saite endid tavalisest tööinimesest paremana tunda.

Sa oled haige. Ei, me ostsime nad seepärast, et meile meeldis. Meid oli viiene kamp. Mina inseneritudengina, siis üks arstitudeng, üks ämmaemandaks õppija, üks koolikokk ja üks algklasside õpetaja. Millist neist ametist pead sa mitte-tööinimeseks?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul on selline asi, mida saan vaid anonüümselt öelda, sest kui seda rääkida tuttavatele, siis valdavalt nimetatakse seda peenutsemiseks, kadakasaksluseks, väikekodanluseks jne, st pean arvestama igasuguste halvustavate hinnangutega (eriti ma arvan, et tagaselja). Olen ennast püüdnud sellest säästa, sest see teeks mulle haiget.
Mul nimelt selline asi, et ma ei vaata telekat. Ma ei lülita telekat aastate kaupa kordagi sisse ja kui õhtul väsinuna töölt tulen, siis kuulan Bachi, Vivaldit ja Chopini. Mulle nii meeldib. Ma ei pruugi teada, mis teosega on tegemist, aga ma puhkan, lõõgastun, rahunen ja tunnen ennast õnnelikumana. See on siis ilmselt minu kultuuritarbimine?
Maalikunstist ei tea mõhkagi ja ei huvita ka.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mina küll tarbin head kirjandust, kunsti ja muusikat ainult sellepärast, et mulle meeldib, see pakub mulle naudingut ja aitab mul lõõgastuda. See ei tuleks mulle mõttessegi, et peaksin end seetõttu teistest paremaks pidama. Igaüks teeb ikka seda, mis talle meeldib. Kindlasti on aga ka selliseid inimesi, kes teevad midagi ainult teistele näitamiseks.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Leningradis, tollel talvel, mängis symfooniaorkester kytmata, kuid puupysti publikut täis saalis, kui ka kõhud kontrabassidest kõvemini korisesid. Just muusika, mis aitas hetkehädasid unustada & andis lootust, et veel tuleb ilusamaid aegu, hoidis need nälgijad elus.

No kurat, mis siis viga! Miks me ei lähe Aafrika nälgijatele viiulit mängima? Unustavad oma nälja ära ehk?
No tavaline Nyah. Mina ei tea, mismoodi sa saad olla mingi luuletaja, sa ei jaga ju üldse elu nüansse ega varjundeid, tõsiasju ega fantaasiat ka ei jaga.
Et siis inimesed nälgisid surma äärel, aga jätsid ikka tüki leiba sinnapaika ja läksid imeilusat muusikat selle ASEMEL kuulama?
Vaata, sa eksid. Seal mängisid nälgijad nälgijatele, kõik olid ühesugused ja leiva asemel keegi kontserti ei valinud. Ma ei tea, kas seal pileteid müüdi või käis asi vabatahtlike annetustega või tasuta, aga üks on kindel: kui pileteid müüdi, siis ükski tõsine nälgija neid ei ostnud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Millisel ‘tollel talvel’? Kui sa blokaadi mõtled, siis see kestis ju 3 aastat, millist talve sa täpsemalt mõtled?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mulle meeeldib kõik. Kunst, teater, muusika, raamatud, filmid, tehnika ja selle areng. Kõik on äge.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Millisel ‘tollel talvel’? Kui sa blokaadi mõtled, siis see kestis ju 3 aastat, millist talve sa täpsemalt mõtled?

Ei oska arvata, mida ta oma ebatäpse jutuga mõtles. Muusikud ei jaksnud pilli mängidagi, aga ju siis on tal mingi muu info.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Väga suur osa ajaloo jooksul loodud maalikunsti ning klassikalist muusikat on loodud kristlikel motiividel. Sinu meelest on Sixtuse kabeli laemaalid või Bachi kantaadid ka liberaalide kätetöö või?

Kui sa just ei trolli ja peenikest naeru ei pea vinti peale keerates, siis selline viha ja frustratsioon on tervisele kahjulik.

Mitte sugugi kõik kristlased ei järgi antikristusest paavsti. Kõik need “kultuuriväärtused” on võlts ja kassikuld, mis viib inimese meeled Jumalalt kõrvale.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jään oma algse seisukoha juurde, et kunst, kirjandus ja muusika on vaid meelelahutused, milleks ühel tõsiselt töisel, töökal ja asjalikul inimesel ei peaks aega olema. Käite kontserdidel ja endal kodu korrast ära? Loete raamatuid ja endal pole piisavalt lapsi? Käite kunstinäitustel aga aeg on rohtus ja hein niitmata?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jään oma algse seisukoha juurde, et kunst, kirjandus ja muusika on vaid meelelahutused, milleks ühel tõsiselt töisel, töökal ja asjalikul inimesel ei peaks aega olema. Käite kontserdidel ja endal kodu korrast ära? Loete raamatuid ja endal pole piisavalt lapsi? Käite kunstinäitustel aga aeg on rohtus ja hein niitmata?

sinu kommentaare on nii naljakas lugeda – PK parim osa ongi see, et näed, milliseid inimesi tegelikult meie seas leidab. Oma tuttavate hulgast sellist “töökat ja tublit põhiharidusega” isendit juba ei leia…

Please wait...
Postitas:
Kägu

kunst, kirjandus ja muusika on vaid meelelahutused, milleks ühel tõsiselt töisel, töökal ja asjalikul inimesel ei peaks aega olema

Ühelgi inimesel, keskasvõi algtasemel oskab oma aega planeerida, ei teki olukorda, et aastate kaupa ei jätku aega lugeda raamatut või käia teatris.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ei mäleta, milline ajaloo suurmees on ütelnud, et kui ta kuuleb sõna kultuur, haarab tema käsi revolvri järele. Igal juhul sellele mehele annaks ma 12 punkti.

Goebbels. Tõesti suurmees …

See tsitaat on läinud oma elu elama. Tegelik on “Wenn ich Kultur höre, entsichere ich meinen Browning”.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Käite kontserdidel ja endal kodu korrast ära? Loete raamatuid ja endal pole piisavalt lapsi? Käite kunstinäitustel aga aeg on rohtus ja hein niitmata?

Tõepoolest, käin kontsertidel. Tolmurullid võivad oodata, ega nad niikuinii ise ära ei kao ja vahet ei ole, kas koristan täna või homme. Oman tuhandeid raamatuid ja mitte ühtegi last, see on olnud minu vaba valik. Kui palju on piisavalt lapsi? Ei oma aeda ja heinamaad, ka see on olnud minu vaba valik. Aga isegi minu vanavanemad leidsid laste kasvatamise, loomade talitamise, heinateo ja aiapidamise kõrvalt aega raamatuid lugeda ja koguda, muusikat kuulata.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Käite kontserdidel ja endal kodu korrast ära? Loete raamatuid ja endal pole piisavalt lapsi? Käite kunstinäitustel aga aeg on rohtus ja hein niitmata?

Tõepoolest, käin kontsertidel. Tolmurullid võivad oodata, ega nad niikuinii ise ära ei kao ja vahet ei ole, kas koristan täna või homme. Oman tuhandeid raamatuid ja mitte ühtegi last, see on olnud minu vaba valik. Kui palju on piisavalt lapsi? Ei oma aeda ja heinamaad, ka see on olnud minu vaba valik. Aga isegi minu vanavanemad leidsid laste kasvatamise, loomade talitamise, heinateo ja aiapidamise kõrvalt aega raamatuid lugeda ja koguda, muusikat kuulata.

“Minu valik”, “minu otsus”, “minu”, “minu”, “minu” – siin see probleem ongi.

Lugesin täna Facebookist üht selle kohta käivat mõtet: “Milles on kaasaja kuritegelikkus on see, et ühiskonna algüksuseks ei peeta enam perekonda, vaid igat üksikut inimest. Tema õigusi. Tema tahet. Tema valikuid. Ja sellest tekivad ületamatud vastuolud.”

Üksikisik on eimiski. Inimeseks saab inimene vaid perekonnas, kui ta leiab oma teise poole – loomulikult vastassoost. Ta ei ole üksi midagi, vaid ta on osa perekonnast, rahvusest, kogukonnast. Vaid selle osana omandab ta mingigi tähenduse. Individualism on tänapäeva suurim haigus, see on nagu pidalitõbi või katk, mis niidab inimesi mitte sadade ega tuhandete, vaid kümnete ja sadade tuhandete kaupa.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Inimeseks saab inimene vaid perekonnas, kui ta leiab oma teise poole – loomulikult vastassoost. Ta ei ole üksi midagi, vaid ta on osa perekonnast, rahvusest, kogukonnast. Vaid selle osana omandab ta mingigi tähenduse.

Okei, sinust ma seda usun, et sa oled üksi eikeegi, täiesti tähtsusetu ja sind defineerib ainult abielu ja laste arv. Seda on tunda.

Jäta palun teised inimesed sellest välja.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Okei, sinust ma seda usun, et sa oled üksi eikeegi, täiesti tähtsusetu ja sind defineerib ainult abielu ja laste arv. Seda on tunda.

Ma pole selle teise käoga sugugi kõiges nõus, aga tahtmatult defineerib sind su reaktsioon. Sa oled võimetu mõtlema muule kui iseendale. Ja lisaks ma arvan, et sa ei saa aru, mida ma ütlesin praegu ja miks ma seda ütlesin. Ei, ma olen kindel.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma pole selle teise käoga sugugi kõiges nõus, aga tahtmatult defineerib sind su reaktsioon. Sa oled võimetu mõtlema muule kui iseendale. Ja lisaks ma arvan, et sa ei saa aru, mida ma ütlesin praegu ja miks ma seda ütlesin. Ei, ma olen kindel.

Ei, ma pole võimetu mõtlema millelegi muule kui iseendale. Mis lollus see sul on.

Mõtlen suurema osa ajast siiski mitte iseendale vaid oma lastele, mehele, äiale, tädile, sõbrannadele, Süüriale, viljandimaa karudele, tomatitele, õunamhlale, pooleliolevale keelekursusele, Hong Kongile, Tõnu Aavale, II pensionisambale, teatrile, kunstile ja sellele, kas minna Armastusfilmide festivalile või hooopis raamatupoodi. Ja veel sajale tuhandele asjale. Jagub kõigeks, kui kiiresti mõelda osata 🙂 Ja üksikindiviidina mina ei ole täiesti tähtsusetu ja ei ole täiesti tähtsusetu ükski inimene, keda ma tean. Aga kui sina tunned, et oled indiviidina absoluutselt tähtsusetu, ju siis oledki. Sa ise ju väidad seda ja ju sa ennast tunned kõige paremini.

Ole siis üksikisikuna täiesti tähtsusetu, aga jäta teised sellest oma mängust välja.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei, ma pole võimetu mõtlema millelegi muule kui iseendale. Mis lollus see sul on.

Aga kui teine kägu (olgu kui fundamentalistlik tahes) räägib just isetusest ja üldise hüve nimel iseenda allutamisest, kuigi äärmuslikus võtmes, siis lööd sa mingi trumbina lauale väite, et see defineerib teda. Kuid teisel pole, arvestades tema mõtteavaldusi, üldse plaaniski kuidagi iseennast defineerida. Seega läks su pareering täiesti mööda. Kui ta on selline, nagu ta kirjutistest nähtub, siis on tal sügavalt ükskõik, mis defineerib teda. Tema defineerib ennast läbi teiste ja sinu arvamus temast on ümmargune null. Ometi sa üritasid selle abil vaielda.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 94 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Mida tähendab teile kunst, kirjandus, hea muusika?