Esileht Pereelu ja suhted Mida teha dementse vanainimesega

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 106 )

Teema: Mida teha dementse vanainimesega

Postitas:
Kägu

Olen nõus nendega, kes leiavad et intellektuaalne tegevus aitab dementsuse teket ja süvenemist mõningal määral edasi lükata.

See on umbes sama asi nagu sport – kõik räägivad, kui kasulik kehale on regulaarne liikumine. Täpselt sama lugu on ka ajuga. Jutt ei ole sugugi kellegi tembeldamisest “rumalaks”, vaid küsimus on, kui aktiivne ja treenitud on aju.

Meie peres on kummagi emad praegu enam-vähem samas vanuses ja sama tervisliku seisundiga. Üks on dementne, teine seevastu aitab lapselapsel õppida gümnaasiumi minekuks. See teine on eluaeg teinud tööd peaga, lisaks kodus loeb iga päev raamatuid, käib sotsiaalkeskuses võõrkeelte ringides ja õpib uusi võõrkeeli juurde, kodus lahendab iga päev ristsõnu, aitab planeerida remonti (mõõdab tube, arvutab välja tapeedi ja värvi kulu jne). Lisaks lapsega koos õppimine. Seevastu dementne inimene on pigem füüsiliselt paremas vormis, kuid raamatuid tema ei loe, ristsõnu ei lahenda iialgi elus ja meie lastega pole ta iialgi tegelenud. Vabal ajal ta ainult koristas ja tegi oma kodus süüa, see oli  kõik.

Kindlasti on oma osa geenidel, aga oma osa ka enda aktiivsusel. Kui keha ei treeni, jääb keha kängu, tekivad liigesevalud ja ülekaal. Samamoodi on ka ajuga. Jah, ka sportlased võivad haigestuda, kindlat pole siin midagi – kuid ikkagi on liigutamine kasulik ja aitab mitmeid probleeme ennetada ja samuti on ka aju vaja käigus hoida, treenida, et ta võimalikult kaua funktsioneeriks.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sul on nii dementsusest kui ka aju toimimisest üsna lihtsustatud ettekujutus.

Ei ole, ma tõin lihtsalt ühe näite sellest. Kogu kognitiivne võimekus langeb, samas sealhulgas ka IQ. IQ langemine üksi poleks muidugi nii suur probleem. Aju toimimisest mul ei ole lihtsustatud ettekujutus, olen selle toimimist aastaid õppinud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hea teemaalgataja,

tahaksin ka paari asja mainida, millele mõelda võiksid. Esiteks iseendale, sest algul kui vanainimene aja “jura” võib tunduda naljakas, aga mõne aja pärast on päris nukker ja selleks tasub valmis olla.  Tasub valmis olla ka selleks, et mingi hetk see vanainimene ei tunne sind enam ära.

Teiseks nagu keegi juba kirjutas, siis tasub mõelda hooldekodu ja tema järelvalve peale. Üks hetk muutub ta iseendale ja halvimal juhul ka teistele ohtlikuks, jätab pliidi tööle, ei kustuta kunagi küünalt jms. Selliseid asju saab küll osaliselt ennetada, aga ainult mingi piirini. Seega tasub mõelda, kas ja kuidas saaks hooldekodu vms sarnase lahenduse rahaliselt kindlustada.

Hooldekodu asja ei tasu viimase piirini jätta, hooldekodudes on samuti järjekorrad, isegi kallimates.

Jõudu ja jaksu.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hooldekodud on täis dementseid õpetajaid, professoreid, näitlejaid. Ei kaitse mingi aju arendamine dementsuse eest, eriti kuna viimase aja uuringutega on leitud, et tau valkude ja beeta amüloidide kuhjumist põhjustavad hoopis bakterid ja haigused. No mismoodi elukestev õppimine bakterite eest kaitseb? Küll aitab aju arendamine edasi lükata tavalisest vananemisest tulenevat aju võimete nõrgenemist ja aitab püsida erksama ja targemana KUI dementsust EI ole. Aga dementsuse eest see karvavõrdki ei kaitse.

+7
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lähedane skisoidne paranoik saab ravimit risperidoon ja see on tõesti imekombel kõik luulud maha võtnud.Ta ei ole küll dementne, aga loen pakendi infolehelt, et manustatakse ka dementsuse puhul. Ehk tasub uurida.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Äkki arutad mõne spetsialistiga, alustuseks perearstiga ja siis edasi.

Eks ole ikka arutatud ja sina ära loe, kui ei meeldi. Perearst pakub, et võib rahusteid kirjutada, aga midagi muud tema välja pole pakkunud. Samas inimestel on ju kogemusi, kuidas nemad on hakkama saanud, sest see pole mingi ainulaadne probleem maailmas.

Rahustid ja eelkõige ketipinoori nimeline ravim omeks abiks küll. Probleem tekib ala selles, et kas ta võtaks neid ravimeid? Tema ise ju enam aru ei saa, et tal mõtlemisega probleemid ja võimalik, et ta lihtsalt keeldub tablette võtmast.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul on 92-aastane vanaonu, eluaeg tegelenud nii vaimse tööga, kui ka spordiga, samuti käis jahil kuni 80ndte alguseni. Väga palju loeb, käis varem tihti teatris, kontserditel, suhtles sõprade-sugulastega. Eile käisin külas, lahendas just ristsõnu, siis plaanis poodi minna. Mälu on väga hea, rääksime oma paar tundi juttu.

Seega on see tõsi – rohkem aktiivset tegevust ajule (mitte vahtida kalapilgul seriaale, passida arvutis), suhtlemine ja aktiivne liikumine on märksõnad, kui tahad olla ka vanana vormis.

+8
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tema ise ju enam aru ei saa, et tal mõtlemisega probleemid ja võimalik, et ta lihtsalt keeldub tablette võtmast.

Tabletiandmine on jah raskendatud, sest ta ju arvab, et teda mürgitatakse. Et mees tahab temast lahti saada, et vara armukesele kantida.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul kõik peaaegu sama. Ema oli haiglas ja õendushaiglas peale kukkumist, nüüd kodus, dementsus süveneb, liikumine ka vaevaline.  Mure on suur, kuidas edasi. Ei teagi kust otsast alustada, kodus ta ilmselt varsti hakkama  ei saa, sest vajab suuremat järelevalvet, kui haigus veelgi süveneb ja üksi koju jätta ei saa. Vaikselt mõtlen hooldekodu peale, seal väljaõppinud personal ja inimene kenasti hoolitsetud. Ikka ju tahad parimat hooldekodu, et lähedane oleks hoolitsetud ja hoitud, kui milline neist?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, ega suurt midagi teha ei olegi. Dementsust tagasi ei poora, see vaid suveneb.

Minu ema õendushaiglas, kuhu ta viidi fyysilise tervise pärast, on suutnud oma vandenouteooriaga kogu personali hulluks ajada ja täna öeldi otse, et tuleb tal lahkuda ja otsigu ma hooldekodu.

Näiteks räägib mulle, et ravimeid ei anta, siis räägib, et tal koroona. No õendushaiglal ju epikriis jookseb, saab ravimeid ja pole koroonat. Ja need on vaid mõned näited. Talle seda öeldes ärritub, et nyyd minagi nendega pundis… Täiesti jõuetu tunne on, nii-nii kurb ja samas tunnen, et ajab mindki hulluks see tema väljamoeldiste kuulamine.

Kõike kahtlustab enda ymber, miski ei sobi, kui aidata tahad, ytleb, nojah, mis sest ikka rääkida, eks ta peab taluma.

Väljapääsmatu olukord.

Ühtlasi soovitage palun hooldekodusid, hea oleks, kui Tallinn või lähiumbrus nii 100 km raadiuses…

Ega muud lahendust pole näha. Ise ta kodus hakkama ei saa.

Ja milline hooldusasutus teda pidada tahab, kui ta kõiki õdesid valetamises ja vandenõus syydistab ja kahtlustab ja kurjustab…

Lihtsalt nutma ajab.

Mul kõik peaaegu sama. Ema oli haiglas ja õendushaiglas peale kukkumist, nüüd kodus, dementsus süveneb, liikumine ka vaevaline.  Mure on suur, kuidas edasi. Ei teagi kust otsast alustada, kodus ta ilmselt varsti hakkama  ei saa, sest vajab suuremat järelevalvet, kui haigus veelgi süveneb ja üksi koju jätta ei saa. Vaikselt mõtlen hooldekodu peale, seal väljaõppinud personal ja inimene kenasti hoolitsetud. Ikka ju tahad parimat hooldekodu, et lähedane oleks hoolitsetud ja hoitud, kui milline neist?

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kallis, aga hea hooldekodu: Pihlakodu. Neil on mitmeid harusid, tasub uurida võimalusi. Jämejalas peaks olema korralikult väljaõppinud personal, Helmes avati uus hooldekodu, mis võtab ka dementseid – kummagi kohta küll vahetut kogemust pole.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul on 92-aastane vanaonu, eluaeg tegelenud nii vaimse tööga, kui ka spordiga, samuti käis jahil kuni 80ndte alguseni. Väga palju loeb, käis varem tihti teatris, kontserditel, suhtles sõprade-sugulastega. Eile käisin külas, lahendas just ristsõnu, siis plaanis poodi minna. Mälu on väga hea, rääksime oma paar tundi juttu.

Seega on see tõsi – rohkem aktiivset tegevust ajule (mitte vahtida kalapilgul seriaale, passida arvutis), suhtlemine ja aktiivne liikumine on märksõnad, kui tahad olla ka vanana vormis.

Näiteks insuldi ja selle tagajärgede eest ei ole kahjuks ükski inimene teatud vanuses kaitstud ja insult on maailmas südamehaiguste järel sageduselt teine surma põhjustaja ning suurim invaliidsuse tekitaja. See võib juhtuda ka sportikute ja vaimselt erksate inimestega. Minu vanaisa käis isegi 90-aastaselt jahil (ei teagi kas Eesti rekord…), kuid just teda insult tabas.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Näiteks insuldi ja selle tagajärgede eest ei ole kahjuks ükski inimene teatud vanuses kaitstud ja insult on maailmas südamehaiguste järel sageduselt teine surma põhjustaja ning suurim invaliidsuse tekitaja. See võib juhtuda ka sportikute ja vaimselt erksate inimestega. Minu vanaisa käis isegi 90-aastaselt jahil (ei teagi kas Eesti rekord…), kuid just teda insult tabas.

Mis see siia puutub, dementsusest oli jutt.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Näiteks insuldi ja selle tagajärgede eest ei ole kahjuks ükski inimene teatud vanuses kaitstud ja insult on maailmas südamehaiguste järel sageduselt teine surma põhjustaja ning suurim invaliidsuse tekitaja.

Tekkepõhjused dementsusega võrreldes on hoopis teised.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Näiteks insuldi ja selle tagajärgede eest ei ole kahjuks ükski inimene teatud vanuses kaitstud ja insult on maailmas südamehaiguste järel sageduselt teine surma põhjustaja ning suurim invaliidsuse tekitaja. See võib juhtuda ka sportikute ja vaimselt erksate inimestega. Minu vanaisa käis isegi 90-aastaselt jahil (ei teagi kas Eesti rekord…), kuid just teda insult tabas.

Mis see siia puutub, dementsusest oli jutt.

Kooli tagasi!

+2
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Näiteks insuldi ja selle tagajärgede eest ei ole kahjuks ükski inimene teatud vanuses kaitstud ja insult on maailmas südamehaiguste järel sageduselt teine surma põhjustaja ning suurim invaliidsuse tekitaja. See võib juhtuda ka sportikute ja vaimselt erksate inimestega. Minu vanaisa käis isegi 90-aastaselt jahil (ei teagi kas Eesti rekord…), kuid just teda insult tabas.

Mis see siia puutub, dementsusest oli jutt.

Insult võib dementsust põhjustada küll.

Üldiselt aga peetakse dementsuse ennetamisel parimaks meetodiks just füüsilise tervise hoidmist, trenni, mitte ristsõnade lahendamist.

0
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Dementsus võib olla vaskulaarne, insuldi tagajärg.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Insult võib dementsust põhjustada küll. Üldiselt aga peetakse dementsuse ennetamisel parimaks meetodiks just füüsilise tervise hoidmist, trenni, mitte ristsõnade lahendamist.

Vat ei usu, paluks allikaid. No mingil x-määral võib liigutamine aju verevarustust parandada ja seeläbi on ikka kasulik, aga kui inimene ise oma ajurakke eriti ei treeni ega kasuta, siis need ajurakud ka känguvad.

Mul lähedane eluaeg hirmus füüsiline liigutaja, veel 85-aastasena murdis maakodus käies põllul tööd mis jube ja iga jumala varahommik käis kepikõndi tegemas ning kohaliku pargi välijõusaalis ennast liigutamas. Niisugust füüsilist vormi nagu tal pole enamikul noortelgi. Aga raamatuid tema ei lugenud, ristsõnu ei lahendanud, vaatas ainult telekast seriaale. 86-aastaselt jäi dementseks.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Niisugust füüsilist vormi nagu tal pole enamikul noortelgi. Aga raamatuid tema ei lugenud, ristsõnu ei lahendanud, vaatas ainult telekast seriaale. 86-aastaselt jäi dementseks.

Mu lähedane oli sportlik nooruses, ka vanaduses rassis tööd teha, väga suure lugemusega, väga head faktiteadmised näiteks ajaloosündmuste osas. Aga ikkagi jäi dementseks. Saage palun aru, et tutvusringkond ei ole piisav valim, mille põhjal järeldusi teha ja ka teadus on tuvastanud riskifaktoreid, kuid mitte kindlaid tegureid, mis määravad, kas mõistus püsib kuni lõpuni või ei.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Niisugust füüsilist vormi nagu tal pole enamikul noortelgi. Aga raamatuid tema ei lugenud, ristsõnu ei lahendanud, vaatas ainult telekast seriaale. 86-aastaselt jäi dementseks.

Mu lähedane oli sportlik nooruses, ka vanaduses rassis tööd teha, väga suure lugemusega, väga head faktiteadmised näiteks ajaloosündmuste osas. Aga ikkagi jäi dementseks. Saage palun aru, et tutvusringkond ei ole piisav valim, mille põhjal järeldusi teha ja ka teadus on tuvastanud riskifaktoreid, kuid mitte kindlaid tegureid, mis määravad, kas mõistus püsib kuni lõpuni või ei.

Samamoodi saab ju öelda, et ära tee sporti, ära ennast liiguta, parem pikuta ainult diivanil – nagunii tulevad sul vanas eas liigesehaigused ja ülekaal, vahet pole.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Dementsus tekib aegamööda, teatud piirkonnad ajus kahjustuvad. Kuigi see on ka verevarustuse probleem, on põhjuseks teatud valkude hävimine, mis moodustab neuronite vahelise kihi, aga mille hävimisel ei suuda neuronid enam omavahel suhelda. Insult tekib seetõttu, et veresoontes on tromb ja verevarustus ajus katkeb ja selle tõttu saab aju kahjustada. See tekib äkki. Seega on siin küll erinevad tekkepõhjused, kuigi tulemus võib olla sarnane. Insuldi vältimiseks on oluline veresoonte olukord, hea füüsiline tervis. Veresooni kahjustavad liiga kõrge vererõhk, veresuhkur, kolesterool, need kõik on tõesti ka füüsilise koormusega seotud. Dementsust nende näitajate kontrolli all hoidmine ei pruugi ära hoida, aga insuldi vältimisel on küll väga olulised. Dementsuse ärahoidmiseks on küll mõningane kasu vaheldusrikkast elukeskkonnast, eluaegsest õppimisest jne, kuna siis tekib ajus rohkem neuronite ühendusi ja tekkivad kahjustused avaldavad väiksemat mõju. Seega kes siin soovitas kooli minna, siis tõepoolest on nende haiguste tekkepõhjused erinevad, kuigi mõlemad põhjustavad kahjustusi ajus. Samas insuldi tagajärjed on samuti sageli erinevad, kahjustuda võib kõnekeskus, liikumine, pool keha olla halvatud jne. Samas võib mõistus olla täiesti korras, kuigi ei saa rääkida, liikuda vms. Dementsel võib jälle olla just nii, et füüsiliselt on kõik igati okei, aga ajus on error, mis võib puudutada ainult teatud teemasid.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Inimesed on erinevad ja tõesti, mitte kõikidel vanainimestel ei teki dementsust.

Just vaatasin Prillitoosi, kus helistati 102-aastasele naisterahvale, kes rääkis täiesti selget juttu ning andis adekvaatse telefoniintervjuu. Veel naljatas helistajale, et olete intervjuu küsimisega 10 aastat hiljaks jäänud, sest mälestused hakkavad tuhmuma.

Isiklikult tean paari vanainimest, kes on dementsusest puutumata. Üks mu oma onu, kes suri 86-aastaselt täiesti selge mõistuse juures. Ja siis kaks naisterahvast vanuses 91 ja 93. Mõlemad täiesti selge mõistuse ja jutuga ning intelligentsusega teevad paljudele noortele ära. Üks neist on liikumisvõimetu ja on voodis, kuid loeb palju, vaatab telekat ja kuulab raadiot, lahendab ristsõnu. Teine on väga liikuv. Eluaeg sportlik. Saleda kehaehitusega ja veel nüüdki 90+ vanuses käib kepikõnnil, ujumas. Mõlemad kuulevad veatult.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Insult võib dementsust põhjustada küll. Üldiselt aga peetakse dementsuse ennetamisel parimaks meetodiks just füüsilise tervise hoidmist, trenni, mitte ristsõnade lahendamist.

Vat ei usu, paluks allikaid. No mingil x-määral võib liigutamine aju verevarustust parandada ja seeläbi on ikka kasulik, aga kui inimene ise oma ajurakke eriti ei treeni ega kasuta, siis need ajurakud ka känguvad.

Mul lähedane eluaeg hirmus füüsiline liigutaja, veel 85-aastasena murdis maakodus käies põllul tööd mis jube ja iga jumala varahommik käis kepikõndi tegemas ning kohaliku pargi välijõusaalis ennast liigutamas. Niisugust füüsilist vormi nagu tal pole enamikul noortelgi. Aga raamatuid tema ei lugenud, ristsõnu ei lahendanud, vaatas ainult telekast seriaale. 86-aastaselt jäi dementseks.

Oh issand. Palun, siin sulle lihtne arusaadav juttt: https://tervis.ohtuleht.ee/876748/hea-fuusiline-vorm-kaitseb-dementsuse-eest

0
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Natuke keerulisem jutt, mille mõistmiseks on vaja mõelda ka: https://eestiarst.ee/news/kardiovaskulaarsete-hairete-ja-kognitiivsete-hairete-kujunemist-mojutavad-samad-riskitegurid/

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jälle üks lihtne jutt, kus füüsiline aktiivsus on pandud esimeseks meetmeks: https://tervis.postimees.ee/7318318/lihtsad-elustiilimuutused-mis-aitavad-ennetada-dementsust

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Veel üks: https://tervis.postimees.ee/6502239/pole-vahet-kas-majapidamistoo-voi-treening-liikumine-sailitab-eakatel-parema-ajutoo

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Natuke teise nurga alt: https://tervis.postimees.ee/4494196/neli-tegevust-millega-dementsus-eemal-hoida

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja jälle trennist: https://tervis.postimees.ee/2932287/mis-hoiab-moistuse-teravana

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu ema, kes on dementne, oli väga tervislike eluviisidega, liikus palju, suure kultuurihuviga, luges, käis kultuuriüritustel, kolmanda nooruse loengutel… Töötas kuni 70. eluaastani raamatupidajana. Ja on praegu, 84-aastasena väikese lapse tasemel. Õnneks sööb-joob ise ja käib ka potil ise, kuid peaaegu on unustanud rääkimise, ei suuda lugeda ega televiisorit jälgida, ei tunne ega mäleta lähedasi, ei tea, kes ta ise on jne.

Insuldi tagajärjel võib inimene muutuda dementsega sarnaseks, isiksus võib muutuda, mälu ja kõik sellega seotud võib kaduda – sõltub insuldist ja selle tekitatud kahjustustest.

Nii et saab võrrelda küll – tekkepõhjused võivad olla erinevad, kui tulemus võib olla sama. Kusjuures ma ei välista, et mu emal on olnud mikroinsuldid, aga ei tea ju.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu ema, kes on dementne, oli väga tervislike eluviisidega, liikus palju, suure kultuurihuviga, luges, käis kultuuriüritustel, kolmanda nooruse loengutel… Töötas kuni 70. eluaastani raamatupidajana. Ja on praegu, 84-aastasena väikese lapse tasemel. Õnneks sööb-joob ise ja käib ka potil ise, kuid peaaegu on unustanud rääkimise, ei suuda lugeda ega televiisorit jälgida, ei tunne ega mäleta lähedasi, ei tea, kes ta ise on jne.

Insuldi tagajärjel võib inimene muutuda dementsega sarnaseks, isiksus võib muutuda, mälu ja kõik sellega seotud võib kaduda – sõltub insuldist ja selle tekitatud kahjustustest.

Nii et saab võrrelda küll – tekkepõhjused võivad olla erinevad, kui tulemus võib olla sama. Kusjuures ma ei välista, et mu emal on olnud mikroinsuldid, aga ei tea ju.

Mul on tunne, et sinu emal äkki on Alzheimer? See on midagi muud kui dementsus, see kirjeldus tundub rohkem selle moodi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 106 )


Esileht Pereelu ja suhted Mida teha dementse vanainimesega