Esileht Pereelu ja suhted mida teha, et laps lõpetaks näppamise?

Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )

Teema: mida teha, et laps lõpetaks näppamise?

Postitas:
Kägu

8a laps. on sageli võtnud kodus teiste rahasid. rahakotist. algul ei pannud seda tähele, sest ei teadnud isegi, palju raha oli. nüüd on aga hakanud näppama teiste laste tagant. võtab. pinnime, et kas võttis. siis toob tagasi. räägime, et nii ei togi ja et see on vargus. laps juskui saaks aru. kuni järgmise korrani. jälle räägime. me muudkui räägime ja räägime. aga rääkimisest pole kasu, nagu näha.
mis aitaks? tappa anda, et meelde jääks? häbistamine? nii et külla minnes ise ütlen et pange nüüd rahad ära, meie laps kipub varastama.
ma kardan, et ta hakkab mujalt ka näppama, kui me muudkui räägime. sest rääkimine, seletamine on lihtsalt ebamugavus ja teo üle juurdelime, mille elab laps üle, mõtleb kaasa. aga teeb ikka.
kui ta teeb seda tähelepanupuudusest, siis ei saa teda ka karistada sellega, et jätab ta ilma millestki lõbusast. see paneb teda veel rohkem halba tegema, sest tal on ehk tähelepanu puudus? seega ma peaks halvasti käituva lapsega rääkima ja veel enam temaga aega veetma, et tal oleks tore. nii et asi on lapsele väga positiivne kõik. kas see nagu aitaks varastamist välja juurida, kui nii tore on?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

RE: mida teha, et laps lõpetaks näppamise?

Otsi mõni jube vanglafilm. Kui on poiss meestevanglast, kui tüdruk naiste omast. Ja enne kui vaatama hakkate tutvusta talle seadusi, mis vargus ette näeb, kui ta suureks kasvab. Ja et hetkel on tal valida, kas tahab suurena minna vangi või mitte. Kui ei taha, tuleb ausust harjutada.
Võte on ehk päris jube, aga ehk annab võimaluse tal valida. Sundida kahjuks eetiliselt käituma saab inimene ainult ise. Ja jälgige ennast, et ei mingit varguselaadset tegevust. Kahjuks on eeskuju ka nähtamatut ellusuhtumist haarav ja kui vanemad elavad põhimõttel, mis ripakile see ära, siis laps lihtsalt teeb seda omamoodi. Karistuseks võiks olla näiteks ilma telekata, arvutita aeg. Last ei pea premeerima sobimatu teo eest. Lõbustused on preemia, mitte elu vajalik osa. Suurena läheb sellise teguviisi sooritaja vangi, mitte talle ei anta lõbuste näol preemiat. Lapsega tuleb samamoodi käituda, ainult et piirangud peavad olema lapsele kohased.

Please wait...
Postitas:
Kägu

ta ju teab, et ta on laps ja teda ei saa karistada vanglaga. me oleme rääkinud ka et varastamise eest pannakse vangi. ta mõtleb kaasa, et aga lapsi ju ei panda. oleme rääkinud et mõnel maal raiutakse käsi ära. ka see paneb ta vaid kaasa mõtlema, et hea et meie maal nii pole ja et vargad ikka vangi pannakse.
see on küll meie peres välistud, et me ise midagi kuskilt näppaks, tooks kaasa või paneks tasku. ehk, kui näppaks, siis oleks ise ehk tolerantsem lapse näppamise suhtes.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Annaksin peksa.
Muidugi siin tuleb ilge kraaksumine vastu, aga kui rääkimine ei aita, siis tuleb teha muudmoodi selgeks. Laseks just isal karistada ja mitte mingi laksuga.
See teema, kus karatakse füüsilise karistamise peale püsti ja kiunutakse, et nii ei tohi, siis kui mina, kui lapsevanem pean oma lapse eest vastutama ja kuritegude eest maksma, kui ta veel alaealine on, siis on ka minu asi, mis meetmeid kasutan, et lapsest inimene kasvaks. Ja kui jutu läbi ei saa, siis rihma läbi saab.
Keegi ei tule mulle ütlema, kuidas mina peaksin last kasvatama, sest keegi teine teda ka ei rahasta, ega ka kasvata. Nii et pangu need suud lukku, kes füüsilist karistamist ei tolereeri.
Tegelikult üks asi on veel, mida ise teeks. Paneks kaamera kuskile üles. Tänapäeval need ei maksa enam eriti midagi. Ta jääks vahele ja see oleks siis lindi peal.
Kutsuksin pere kokku ja võibolla ka vanaemad ja isad. Ning ütleks, et nüüd vaatame üht filmi. Popcorn ka kõrvale. Ja siis vaatakski seda vahelejäämise värki. Usun, et lapsel oleks väga häbi. Nii häbi, et ta enam kunagi ei tahaks sedalaadi häbitunnet enam läbi lihtsalt elada. Õppetund siis ilma vitsata

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
panasonik

Ma arvan, et tegu on kleptomaaniaga, soovitan soojalt juba varakult psühholoogi poole pöörduda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]ta ju teab, et ta on laps ja teda ei saa karistada vanglaga. me oleme rääkinud ka et varastamise eest pannakse vangi. ta mõtleb kaasa, et aga lapsi ju ei panda. oleme rääkinud et mõnel maal raiutakse käsi ära. ka see paneb ta vaid kaasa mõtlema, et hea et meie maal nii pole ja et vargad ikka vangi pannakse.
see on küll meie peres välistud, et me ise midagi kuskilt näppaks, tooks kaasa või paneks tasku. ehk, kui näppaks, siis oleks ise ehk tolerantsem lapse näppamise suhtes.[/tsitaat]

Aga lapsed pannakse range re¸iimiga internaatkooli. Räägi talle sellest, so. ju sisuliselt sama mis vangla. Selgitad lapsele, et kui tema ei muutu, siis ühiskond leiab, et teie vanematena ei saa tema kasvatamisega hakkama ja ta pannakse sellisesse kooli kinni…
Teine asi mida kindlasti tuleb teha ja mida enda lapse puhul olen teinud (mänguasjade võtmisega küll), panna laps silmitsi selle inimesega kellelt ta raha on võtnud. Peab talle oma käitumist põhjendama ja vabandust paluma.

Kui mõju siiski pole, pöörduksin psühhiaatri poole, kes vajadusel saadab psühholoogi juurde.

Mul tekkis veel küsimus, et mis 8-aastane siis selle rahaga nii väga teha tahab? Kas ta taskuraha väikse maiuse jaoks teilt saab?

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat] Annaksin peksa.
Muidugi siin tuleb ilge kraaksumine vastu, aga kui rääkimine ei aita, siis tuleb teha muudmoodi selgeks. Laseks just isal karistada ja mitte mingi laksuga.
See teema, kus karatakse füüsilise karistamise peale püsti ja kiunutakse, et nii ei tohi, siis kui mina, kui lapsevanem pean oma lapse eest vastutama ja kuritegude eest maksma, kui ta veel alaealine on, siis on ka minu asi, mis meetmeid kasutan, et lapsest inimene kasvaks. Ja kui jutu läbi ei saa, siis rihma läbi saab.
Keegi ei tule mulle ütlema, kuidas mina peaksin last kasvatama, sest keegi teine teda ka ei rahasta, ega ka kasvata. Nii et pangu need suud lukku, kes füüsilist karistamist ei tolereeri.
Tegelikult üks asi on veel, mida ise teeks. Paneks kaamera kuskile üles. Tänapäeval need ei maksa enam eriti midagi. Ta jääks vahele ja see oleks siis lindi peal.
Kutsuksin pere kokku ja võibolla ka vanaemad ja isad. Ning ütleks, et nüüd vaatame üht filmi. Popcorn ka kõrvale. Ja siis vaatakski seda vahelejäämise värki. Usun, et lapsel oleks väga häbi. Nii häbi, et ta enam kunagi ei tahaks sedalaadi häbitunnet enam läbi lihtsalt elada. Õppetund siis ilma vitsata
[/tsitaat]

Jaa, peks aitab raudselt! Aitab kiiremini tänavale teisi peksma ja kambas varastama!

Please wait...
Postitas:
Kägu

[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Jaa, peks aitab raudselt! Aitab kiiremini tänavale teisi peksma ja kambas varastama!
[/tsitaat]

jah, teeme parem pai ja loodame, et äkki ikka kuulab ka mida talle räägitakse eks?
Sa peaksid tõsiselt kuss olema, kui olukorra tõsidus sulle pähe ei jõua

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

jah, teeme parem pai ja loodame, et äkki ikka kuulab ka mida talle räägitakse eks?
Sa peaksid tõsiselt kuss olema, kui olukorra tõsidus sulle pähe ei jõua[/tsitaat]

Hämmastav on see, kuidas siin perekoolis iga teine kasutaja olenemata teemast lastele peksa andmist soovitab ja toetab!

Ei tea miks siis hämmunud ollakse, kui meil igasugu retse ringi liigub, kes inimesi tänaval või metsa vahel surnuks peksavad… olukord ilmselt lihtsalt oli piisavalt tõsine, et õppetundi anda!

Haiged inimesed, minge arsti juurde!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Hämmastav on see, kuidas siin perekoolis iga teine kasutaja olenemata teemast lastele peksa andmist soovitab ja toetab!

Ei tea miks siis hämmunud ollakse, kui meil igasugu retse ringi liigub, kes inimesi tänaval või metsa vahel surnuks peksavad… olukord ilmselt lihtsalt oli piisavalt tõsine, et õppetundi anda!

Haiged inimesed, minge arsti juurde![/tsitaat]

Vastupidi, sinusugused oma pseudohumanismiga kasvatavad karistamatuse tunnet ja suunate nad kuritegevusele – et ega see varastamine ja röövimine väga ilus ju pole ja ära teinekord tee või vähemalt vahele jää, nupsukene.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen vitsa ja sõimuga kasvatatud laps ja olen põhimõtteliselt vägivalla vastane.
Mul tekkis pojaga samas vanuses sama probleem. Lisaks tegi veel korduvalt suuri telefoniarveid tasuliste smsidega, mille abil soetas arvutimängudes endale igasugu manti ja privileege.
Rääkisin, rääkisin rääkisin… kasu polnud.
Lõpuks sõitis katus ära ja võtsin vitsa. Käskisin püksid maha võtta ja tegin vitsaga vastu sääri mõned hoobid. Viha ja ahastus oli juba nii suur, et kahju tol hetkel ka enam polnud. Enda arust andsin vähe nuhtlust – lapse arvates oli seda väga palju.
Peale seda on see probleem pikaks ajaks kadunud – hakkan juba valvsust kaotama…
Lapsega on sellest juttu ka olnud – ütleb, et vits oli nii valus, et seda enam tunda ei taha ja selle pärast ei julge enam varastada minu tagant ega teha neid suuri telefoniarveid mulle.
See on olnud ainus kord, kus ma olen teda füüsiliselt karistanud.
Kui ikka rääkimine ja muud karistused ei aita, siis erandkorras olen nõus kui appi võetakse vits – mitte rihm ega mõni juhe ega mingi muu vahend. Ainult vits.
Hiljem selgitasin oma teguviisi sellega, et mul polnud valikut, kuna rääkimisest polnud kasu. Ta ei võtnud mind tõsiselt ega saanud aru. Ma ei tahtnud, et asi niimoodi läheks, aga ma ei taha, et temast vangimaja kandidaat saaks. Ta mõistis mind ja tundub, et sai väga hästi aru mis ja miks jne.

Please wait...
Postitas:
Kägu

mis ta rahaga teeb? tahab maiustusi osta ja mänguasju. taskuraha on ka talle iganädlaselt. olen leidnud ikka keemiakommi pabereid ta asjadest. jälle räägime. noogutab kaasa, lubab et enam ei osta neid.
tänapäevase kasvtuse juures on väga rakse panna last kurja inimesega silmitsi seisma. kõik teavad, et lastega peab rääkima. nii oli ka lasteaias, kui oli võtnud teise lapse asju. tulemuseks oli see et kasvatja koguni kiitis, et üles tunnistas ja teine laps lohutas, et pole midagi et võtsid, andsid tagasi ja tegid kalli.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]panasonik kirjutas:[/small]
[tsitaat]Ma arvan, et tegu on kleptomaaniaga, soovitan soojalt juba varakult psühholoogi poole pöörduda. [/tsitaat]
kleptomaan ei varasta ainult raha, vaid suht suvaliselt, nii väärtuslikke kui väärtuseta asju. teemaalgatajal on ikka täiesti tavaline enesekontrollita laps kodus, kellele on oma lühiajalised naudingud olulisemad kui ema sõnad, oma tõekspidamised jne.

mina arvan, et teemaalgataja on kõige parema võimaluse asjale piir panna juba mööda lasknud. esimesel rahakadumise korral oleks pidanud väga ägedalt reageerima, lausa üle reageerima. vargus on karm asi ja kui rääkimine ei aita, tuleb karmimalt. kõik hüved nulli, null sularaha koju ja premeerimissüsteem hea käitumise eest. kaks nädalat ja üks hüve tagasi. üks eksimus ja jälle kõik hüved ära korjata. iga uus vargus nullib absoluutselt kogu eelneva edu, mitte ei võta ainult üht sammu tagasi. kui sa ilma sularahata kuidagi ei saa, siis harjuta end iga päev kindlal kellaajal raha üle lugema ja kuhugi kirja panema.

laps ei adu sul tegelikult, et vargus on vale. tema näeb, et ema riidlemine on talutav, aga selle eest saan ma vaat kui palju mõnusaid asju osta. ma olin ise ka väiksena väike varganägu, aga ma olin piisavalt tark, et ma ei jäänud kodus varastamisega kunagi vahele. (jäin küll vahele poevargusega, aga see on pisut teine teema). mina oleks vahelejäämise korral saanud vitsa, sina kaalu oma lapsele tema jaoks kõige hirmsamaid karistusi. mida kauem sa rakendad mittetoimivaid vahendeid, seda raskemaks muutub probleem.

muide, see videotegemine on päris hea võimalus peresiseselt laps häbiposti naelutada. kui rääkimine ja karistused ei aita, siis võib häbi nt vanavanemate ees hoida.

Please wait...
Postitas:
Kägu

laps ei saa raha väärtusest aru.
mida ta selle rahaga teeb? ostab midagi?
sellisel juhul ta tahab neid asju saada ja kui tal ei ole võimalust neid endale lubada, siis ta lihtsalt võtab teistelt selle raha, et neid asju endale lubada.
ehk ta mitte ei varasta raha vaid leiab võimaluse saada seda, mida tahab.
ma loodan, et seletasin arusaadavalt.

varastamine on millegi tagajärg ja tegeleda tuleb põhjusega ehk sellega, miks ta seda teeb.
mingi lapse vajadus on rahuldamata.

ma usun, et võin sõna sekka öelda, sest oli enda lapsega sama probleem ja just 8-aastaselt.
tema kasutas seda raha sõpradele kommi ostmiseks.

alguses muidugi riidlesin ja ähvardasin ja karjusin ja ahastasin ja rääkisin vanglast ja sellest, et teised hakkavad norima jne. see ei aidanud. siis valisin teise lähenemisviisi.

alustasin sellest, et selgitasin talle, et sellised lapsed ei ole sõbrad, kes ainult siis sinuga mängivad, kui sa neile kommi ostad.
tema väitel just nii talle öeldigi, olen sinu sõber, kui sa mulle kommi ostad.

rääkisin talle enda elu näidete varal, kes on tõelised sõbrad ja kuna ta oli paari juhtumiga kursis, kus sõbrad olid minu jaoks olemas ilma tasu ootamata, sai ta sellest väga hästi aru.

raha varastamine kadus, aga asemele tuli pisiasjade näppamine. alailma leidsin ta taskust mingi pisikese vidina. kellegi barbie kingad, kellegi mängusõrmuse, mingi klaaskuuli jne.
ta ei osanud isegi vastata, miks ja kuidas need asjad tema tasku sattusid.
lõpuks hakkasin alati tema taskuid kontrollima enne, kui külast koju minema hakkasime. muidugi mitte avalikult! lapse avalik häbistamine ei aita ja sel pole mõtet.

mingil ajahetkel sain aru, et on olemas konkreetne põhjus, miks ta seda teeb ja kõrvaldasin selle põhjuse. näppamine kadus päevapealt.

katsu välja selgitada, MIKS ta seda teeb. ise ta sellele vastata loomulikult ei oska, sest see on sundkäitumine, aga sina peaksid seda põhjust siiski teadma.
on tema elus olnud mingi muutus vahepeal? mis iganes. sellise asja võib vallandada kas või toa ümber tõstmine või lemmikmänguasja kadumine.
rääkimata siis inimestevahelistest suhetest.
kadedus õe-venna suhtes, vanaema riidles lapse arvates ülekohtuselt, vanemad tülitsevad liiga palju jne.

selgitamine, et see on vale ja halb, üksinda ei aita. ta teab seda nagunii. hirmutamine ei aita, ta unustab selle ja soov seda teha on võimsam.

seega tegele põhjuse välja selgitamisega.

kui sa ise ei saa hakkama, ära häbene abi küsida psühholoogilt või isegi psühhiaatrilt.

jõudu!

lisan veel, et sellise asja puhul ei ole füüsilisest karistamisest abi. ta lihtsalt õpib oma tegu praemini varjama, et mitte vahele jääda, kuna ei taha peksa saada, aga näppamist ta sellepärast ei lõpeta.

ma ei ole 100% füüsilise karistamise vastane, aga on asju, millal see lihtsalt ei mõju.

Please wait...
Postitas:
Kägu

pakuks ka välja ühe variandi, nt kui laps on varastanud kellegii tagant midagi, siis ta peab selle asja (raha või misiganes ta siis varastas) tagasi andma ja see kellelt see varastati saab lapse asjade seast endale midagi nn. vastutasuks võtta.. loomulikult siis ikka rääkida ka lapsele, et miks nii.. ja kui vanematelt võtab, siis ma võtaks talt ära ikka talle väga tähtsa asja..

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga kui ema hakkaks lohutamtult nutma lapse nähes. Nutaks ja ahastaks kui halb ema ta on, et selline laps on.

Ma ei usu, et ükski laps suudaks pealt vaadata oma ema nuttu ilma, et ise ka ulguma ei hakkaks. Kui ta aru saab, et tema on selle valu tekitanud, ehk siis jätab järele ja jõuab kohale. Kui see ka ei aita, siis tasub kindlasti psühholoogi juurde saata. Kui raha on lihtsalt mingi paber, mida saab seina seest või rahakotist ja mille kadumine ei tekitagi talle mingeid emotsioone.

(Tegelikult ma ise ei salli üldse nutmisega manipuleerijaid. Praegu soovitaks seda teha küll, et lapsele tuleks teistpidi shokitunne. Et ta aru saaks, et tema tegudel on tagajärjed, millest ta ei pruugi arugi saada)

Please wait...
Postitas:
Teinetema

Olin ise lapsena pikanäpumees ja ei aidanud see rihma andmine kohe kuidagi mitte. Ei aidanud ka koduarest ega arvuti-teleka keeld. Mul oli piisavalt huvitav ka raamatuid ja õpikuid sirvides. Varastasin nii oma perelt, sõprade juurest ja ka poest. Jäin poest vargusega ka korduvalt vahele ja ei tähendanud mulle midagi ka politsei ega alaealiste komisjon.
Küll aga aitas see kui ema küsis mu käest, et kas peaks äkki vanaema ja onu ka hoiatama minu eest (tegelikult olin juba oodanud juhust, et ka neilt näpata)- peale seda enam perelt ei varastanud, sest austasin neid nii palju, et ei tahtnud onu ja vanaema ees häbisse jääda. Poest varastamise lõpetasin peale seda kui jäi varastavaid sõpru vähemaks ja minu pilt esimeses poes üleval oli. Sõprade kodudest varastamise vastu aitas samuti häbi – klassis oli juba varga kuulsus küljes ja vargale ei ole suuremat häbi kui talle avalikult varas öeldakse. Samuti luges see, et sõbrad ei tahtnud mind enam kuhugi kutsuda, sest alati oli hirm millegi kadumise ees.

Niiet teema algatajale soovitan proovida häbistamisega, praegu on veel vanus selline, et kui pättustest lahti saab, siis läheb see häbitunne ka ajamööda üle ja saab temast korralik laps 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina ka varastasin lapsena. Päris palju kohe. Oma kodust, sõprade kodudest, klassikaaslaste taskutest jne. Kuna ma otseselt vahele ei jäänud, vaid kord leidis ema mu taskust nii 15 rubla, mis oli tol ajal päris suur raha, siis mind küll kahtlustati, aga ei karistatud. Olen nüüd, täiskasvanuna mõelnud ja ma ei saa täpselt aru mis mu väärtushinnangud nii sassi keeras. Võimalik, et nõuka ajal varastati riigi tagant nii palju kui saadi. Ehk sai see hoiak saatuslikuks ja ma arvasin, et kui vahele ei jää, siis võibki võtta.
Tean, et vanemad oleks pidanud teemat tõsisemalt võtma. Kui ema leiab mult raha, mis ei saa minu oma olla, oleks pidanud karmilt karistama. Siis ehk oleks jäänud ära segadused enda ja töökoha rahaga kahekümnendate eluaastate alguses.

Mu enda laps varastas ka umbes 10 aastaselt kodust raha. Kahel korral kui vahele jäi, rääkisime nii väärikusest kui vanglast, kolmandal korral sai rihma. Enam varastanud ei ole. Tajusin, et ta vajab tugevat ja jõulist näitamist, et see EI OLE aktsepteeritud käitumine.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Muidugi muidugi, pekske oma lapsi ja siis mõelge pärast mis te küll valesti teinud olete.

Please wait...
Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )

Esileht Pereelu ja suhted mida teha, et laps lõpetaks näppamise?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.