Esileht Väikelaps Mida teha isa vihahoogudega?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 40 )

Teema: Mida teha isa vihahoogudega?

Postitas:

Mida teha sellise isaga, kes 4,5 aastase peale alatasa vihastab, tema peale karjub, vahel ka käest tõmbab, nii et verevalum käele jääb.

Laps jookseb pidevalt minu juurde lohutust saama ja ma olen sellest nii väsinud. Saan aru, et laps ei käitunud õigesti aga sellise “kasvatamise” peale mul lihtsalt läheb süda härdaks ning võtan lapse vaikides sülle ja lohutan teda.

Mees on loomult laisk ja kärsitu ning ägestub kergesti, kui kõik ei lähe nii, nagu tema soovib. Ta ei mõista, et hetkest kui ta lapselt midagi palub, selle palve täitmiseni võibki minna pool minutit, vahel minut või kaks. Laps lõpetab oma eelmise tegevuse, protsessib, mida temalt paluti, vahel talle ei jõua kohale ning siis tuleb palve uuesti sõnastada.

Laps on rõõmsameelne, aktiivne, vembutab vahel ning katsetab piire, on väga impulsiivne, natukene kangekaelne ning sageli tegutseb enne kui mõtleb. Muidu väga eakohase käitumisega, südamlik ja optimistlik.

Oleme mehega rääkinud, et nii ei saa last kasvatada. Kui midagi valesti teeb, siis on kohe röökimine ja vägivald platsis. Kui ma panen lapse tooli peale istuma ja järele mõtlema, siis loomulikult laps manipuleerib, et sealt ära pääseda. Jään rahulikuks ning ootan, kuni ta maha rahuneb ning siis selgitan, miks ma ta sinna istuma panin ja mida saaks järgmine kord paremini teha. Ja see töötab, rohkem ei tee.
Kui mees paneb lapse toolile istuma, siis teeb ta seda vihast nõretades, laps pea-aegu lendab toolile, kui mees teda sinna viib ning laps peab tegelema oma ja isa emotsioonidega ja õppetund jääb täiesti saamata. Mees ei selgita, miks ta sinna pandi ja veelvähem suudab ta oma emotsioone kõige selle juures kontrollida. Igale manipulatsioonile toolilt pääseda vastab vaidlemisega ning lausega:”teed nii nagu mina ütlen.”

Ma olen korduvalt pidanud maha jutlusi teemal, miks mei ei võiks ühtemoodi last “kasvatada” ja mees arvab, et laps kasutab mind ära, et temaga ei saa teistmoodi.

Laps otsib pidevalt minult lohutust, togib ja lööb issit, ütleb talle halvasti ning ei austa teda, öeldes, et issi on kuri ja paha ning ma soovin, et issi läheks ära ja me saaksime emmega kahekesi olla. No mismoodi me õpetame teda teisi inimesi austama?

Mehel on olnud range kasvatus ja tema soovidega ei arvestatud väga lapsepõlves, nüüd arvab, et ta võib olla samasugune diktaator oma lapsele. Vahel on selline tunne, et jätaks mehe maha.

Samas on hetki, kus teeme perekalli või midagi koos ning laps armastab tingimusteta ka oma karust isa, kes nendel hetkedel oskab olla ka natukene hooliv ja tähelepanelik.

+5
-14
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 09.01 12:12; 10.01 11:39; 11.01 18:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan mingit perenõustajad või sotsiaalpedagoogi poole pöörduda. See on olukord, kus mees ise ei taju, et ta käitub valesti.

teine, mida saad teha, on ise sekkuda rohkem. ST kui sa juba näed, et mees vihastub lapse peale, sisi ütle mehele “las mina ise”, ära asu last otseselt kaitsma või õigustama, aga mine lahenda see konflikt olukord siis ise nii ära, et laps ikka peab tegema palutud asja, aga ilma karjumiseta.

Ära vaata mehe vihapurskeid pealt, kuidas ta last füüsiliselt väärkohtleb (kerge käest sikutamine on ok, aga verevalumid ei ole ok, kas lasteaiast ei ole küsitud verevalumite kohta?). Kui näed, et mees hakkab vihaseks saama, juba eo ütle “rahulikult, karmil häälel, aga karjumata”.

Mina ise tunnen, et minu põlvkonnal ongi kõige raskem lapsi kasvatada. Meid kasvatati vitsaga, aga meilt oodatakse, et oskaksime teisiti – aga eeskuju puudub. Igasugused raamatud ja koolitused räägivad ka ainult sellest, kuidas seletada ja ilusti rääkida, aga ei räägi sellest, mida teha, kui see kasvatusmeetod ei toimi, kui laps ainult kiljub vastu. Et tegelikutl natuke nagu lapsevanemad on omapäi – eeskuju puudub, lahendusi ei pakuta, aga pead oskama ja PEAB TOIMIMA see, mida pedagoogid arvavad, et võiks toimida (aga ei toimi).

Ja kui raamatu õpetus ei toimi, siis pole viga selles, et kõik lapsed on erinevad, vaid ikka vanem, kindlasti tegi midagi valesti.

+19
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Isa tekib lapsele füüsilise vägivallaga kätele verevalumeid ja siin soovitatakse perenõustamist.
Ausalt – ütleksin nii – et veel kord juhtub – siis lähen lapsega EMO’sse, lasen fiseerida ja alustan kriminaalasjaga. Paned telefoni salvestama ja vaata, mis mees kostab – saab järgmine kord tõendina kasutada. Ma saan aru, et tegemist on korduva füüsilise vägivallaga lapse vastu ja siin kohal on minul 0-tolerants.
Kars § 121. Kehaline väärkohtlemine
(1) Teise inimese tervise kahjustamise eest, samuti valu tekitava kehalise väärkohtlemise eest –
karistatakse rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega.

(2) Sama teo eest, kui:
1) sellega on tekitatud tervisekahjustus, mis kestab vähemalt neli nädalat;
2) see on toime pandud lähi- või sõltuvussuhtes või
3) see on toime pandud korduvalt, –
karistatakse rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega.

Ütle, et võib kuni 5 aastaks vangi minna.

+19
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.01 14:50; 12.01 12:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja, ma tahaksin sind käest tirida ja pigistada nii, et verevalumid jäävad. Mõned korrad rihmaga võiks äsada kah.

Ok. Tegelikult siiski mitte, ma õppisin oma vihaga vägivallata toime tulema ning kasvatasin lapsed ilma vägivallata suureks. Aga tead, kui raske see oli. See oli raske seepärast, et olin samasuguse isa laps. Jah, kui ma neljane olin, siis ta lihtsalt karjus, kakkus mul juukseid peast, tiris, pigistas sinikaid. Hiljem tuli püksirihm. Samamoodi vihahoos, vehkles sellega, vahel sain pisut pihta ka, enamasti väga mitte, pigem hoidsin rihma teisest otsast kinni ja sikutasime seda kumbki enda poole. Ma olin noorem ja kiirem. Mingis vanuses tõmbasin tal püksid alla selle kähmluse käigus, ikka koos aluspükstega. Kord tormas ta labidas käes lillepeenras tuhninud koera poole, kargasin vahele. Niipalju tal siiski kainet mõistust oli, et mind labidaga ei löönud. Seda pealt näinud sõbranna oli šokis, et isa nii endast välja läks ja et mina talle ette tormates oma eluga riskisin. Ema võttis ohvrirolli, no ta on lihtsalt selline närviline, katsume hakkama saada. Ja teismelisena süüdistas mind, et isa sarnane olen.

Tahad sellist lapsepõlve oma lapsele? Tahad näha, kuidas teismeline laps isa sarnaseks muutub? Kui ei, siis võta midagi ette. Isa peab viharavile minema. Või lähete lahku. Igal juhul ei tohi see jätkuda. Kui oma last armastad, siis võta juba täna midagi ette. Isaga väga selge jutuajamine ja ütledki et see ei tohi korduda. Kui kordub siis tõesti politsei, nii ütledki. Ja soovitad viharavi.

Jah, esialgu võid olla see vahepuhver, kuniks isa viharaviga tegeleb. Aga ravi peab olema. Mõne aja pärast ei ole sa pidevalt kohal ning alati olukorda maandamas. Selleks ajaks peab isa oma vihaga ise toime tulema.

Kas sa armastad oma last?

+22
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 09.01 17:35; 10.01 15:39; 11.01 14:46; 11.01 16:31; 11.01 19:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mees on jah,… loll. Mees ise probleemi ei näe, seega ilmselt võimatu teda kuhugi psühholoogi juurde saata. Raske olukord. Pead selle lolli mehe töö ka ära tegema, ehk siis tema asemel lahendama kõik olukorrad lapsega. Tegele ise lapsega ja suuna mees vastukaaluks lihtsamaid toimetusi tegema – koristama, kartuleid koorima, pesu triikima, prügi välja viima. Sellega ta ikka hakkama saab.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu mees on ka loomult kärsitu ning ägestub kergesti, kipub oma halba tuju pere peal välja elama. Füüsiliselt vägivaldne pole kordagi olnud ja ma ei karda ka, et ta selliseks muutuks, aga ta ei saa hästi aru, et selline pidev ägestumine pole ok. Laps on alles alla aasta vana, aga ta on ka tema peale närvi läinud. Kui ta peaks kunagi last lööma, siis ilmselt jätaksin ta maha, eriti kui see peaks korduma.

Olen ise sellisest perest, kus ema oli see närviline ägestuja ning siis läksid käiku käed või mis iganes juhtus käes olema. Lapsena arvasin, et vihkan oma ema. Alles täiskasvanuna kuulsin, et vend kaalus koduse olukorra tõttu isegi enesetappu, sest tal oli lisaks ka koolis raske, aga kodust tuge ei saanud.

Nüüd täiskasvanuna ma oma ema ei vihka, suhtleme ikka, aga suhted on pigem jahedad.

Raske uskuda, et selline närviline isa oma headel hetkedel hea ja toetav isa oleks, seega mõtle palun, millist lapsepõlve sa oma lapsele tahad. Selline lapsepõlv võib panna tõsise põntsu tema tulevasele elule, enesekindlusele, närvikavale ja vaimsele tervisele.

+9
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.01 18:06; 10.01 09:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hea, et sa selle teema tegid..vähemalt on su lapsel veel lootust õnnelikuks lapsepõlveks- aga see on hetkel sinu kätes! Ära palun lase sellisel käitumisel jätkuda! Sinu lapsel ei ole oma kodus turvatunnet ja see jätab jäljed tema hinge kogu eluks. Karistamise kohta on väga palju lugemist, kasvõi internetist. Võta/otsi/loe…ja anna mehele ka lugeda. Ehk mees lugedes, kuidas see tegelikult lapsele kõik mõjub…muutub (sest kes teeks teadlikult oma lapsele halba) ?!
Kui mees jätkab , siis jäta maha- kuidas Sina saad olla koos täiskasvanud mehega, kes teeb liiga väiksele lapsele?

Kaitse oma last.

Jõudu ja jaksu sulle!

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pöördu viivitamatult naiste ja laste varjupaika. Sinna saab minna igal ajal ja selle asukohta ei saa mees teada. Tuvasta lapse vigastused emos, räägi kodus toimuvast ja algata kriminaalasi. Palu abi lastekaitselt. Algata isaõiguste äravõtmine kohtu kaudu ja nõua ainuhooldusõigust. Sul ON kohustus ja võimalus see ratas seisma panna enne kui läheb hullemaks. Enne, kui mees lapse sandiks peksab või tapab. Mõtle asjast nii: kui keegi võõras klohmiks su last, kas vaataksid pealt või päästaksid enda ja lapse? Ma ei soovita sul ise hakata emalõvi mängima ja hullunud mehega vaidlema, kaklema hakata. See võib kurvalt lõppeda. Jutust mees aru ei saa nagunii.

Eesti seaduste kohaselt ei ole laste füüsiline karistamine lubatud ja näha on, et mees on ka sulle teinud läbi lapse ajupesu. Sa küsid, mida sa teha saaks, kuidas meest aidata muutuda? Teda ei saa aidata ega muuta. Lõpeta mehele kaasatundmine ja aita hoopis oma last.

+5
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 09.01 21:51; 11.01 09:03; 11.01 09:04; 11.01 18:43; 12.01 10:14; 12.01 20:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tuleb maha jätta, kuni pole maha löönud. Lase koos lapsega jalga!

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas mees sinuga käitub? Kui lapsega närv ÜLDSE vastu ei pea, siis ma eeldan, et ta on ka oma partneriga vägivaldne. Kas sinu lapsepõlvekodus oli samasugune vanem (et antud olukorraga lepid ja sellise mehega koos elad)? Mees ise on kindlasti samasuguses keskkonnas kasvanud, kuskilt ta selle käitumise ju õppis.

Minu jaoks oleks täiesti vastuvõetamatu, et mees lapsega sedasi käitub. Esiteks on see lapsele väga raske ja teiseks õpib laps sellise käitumismudeli ning muutub lõpuks ise samasuguseks, sest vägivald on tema jaoks normaalsus. Õpib ära, et tugevama õigus maksab, kui jõud käib üle, siis oledki karistamatu ja kohtled nõrgemaid nii nagu ise tahad.

Iga vanem teab, et vahel ajab laps närvi mustaks, aga see, et vanem last “vihast nõretades” toolile viskab või niimoodi käest tõmbab, et verevalum järele jääb, on väga selgelt vägivald. Ja sellele ei ole ühtegi vabandust.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selline ägestumine ei ole ok.
Ma paneks mehe ultimaatumi ette. Kas otsib abi viharavi näol või kui asi jätkub, lahkute lapse turvalisuse eesmärkidel.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Huvitav on see, et kui ma umbes pool aastat tagasi tegin siia teema, et nägin kaubanduskeskuses üht isa umbes 5-aastast tütart järsult kaelast tõmbamas, mille peale tüdruk suure häälega nutma ja emmet hüüdma hakkas, siis sain ainult miinuseid ja kõik kommenteerijad hurjutasid mind, et kuni mul endal sellises vanuses lapsi pole, siis ma ei teagi, et väikesed lapsed ajavadki närvi mustaks, raudselt tüdruk jooksis enne mööda poodi ringi ja käitus üleannetult ning isal sai lihtsalt mõõt täis. Keegi ei pidanud selle isa käitumist vägivallaks. Siin vähemalt leitakse, et selline asi pole normaalne.

+5
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.01 18:06; 10.01 09:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selline käitumine on kriminaalne, mina fikseeriksin verevalumid arsti juures ja edasi läheksin politseisse. Mingid pere nõustamised sellist vägivaldset meest ei muuda, vaid reaalne karistus ehk paneb mõtlema!
Täiesti haige ikka.

+6
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.01 10:08; 10.01 19:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mida enam ema lapsele õigust annab, seda vastikumalt laps isaga käitub ja seda hullemini vihastab isa. Nõiaring.
Praegu tundub, et ema “premeerib” last vastiku käitumise eest teda isa eest kaitstes ja lohutades. Loomulikult on laps õnnetu ja hirmul, aga isa vihahoole eelnes tõenäoliselt lapse halb käitumine. Isa peaks muidugi kannatlikkust õppima, kuid karta on, et vanemate ootused on erinevad.

+6
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Huvitav on see, et kui ma umbes pool aastat tagasi tegin siia teema, et nägin kaubanduskeskuses üht isa umbes 5-aastast tütart järsult kaelast tõmbamas, mille peale tüdruk suure häälega nutma ja emmet hüüdma hakkas, siis sain ainult miinuseid ja kõik kommenteerijad hurjutasid mind, et kuni mul endal sellises vanuses lapsi pole, siis ma ei teagi, et väikesed lapsed ajavadki närvi mustaks, raudselt tüdruk jooksis enne mööda poodi ringi ja käitus üleannetult ning isal sai lihtsalt mõõt täis. Keegi ei pidanud selle isa käitumist vägivallaks. Siin vähemalt leitakse, et selline asi pole normaalne.

Noh, eks see kõik oleneb sellest, kustpoolt tuul puhub.

Aga mina arvan ka, et selline käitumine pole ok. Olen muidugi isegi enda lapse peale pahandanud ja kuri olnud, ja meil on olnud tülisid ja riidlemisi, ja ma tunnistan, et ma pole just hea keeruliste olukordade lahendaja. Isegi vitsaga olen lapsele korra sääri mööda tõmmanud. Aga ei iial enam. Endal hakkab süda verd jooksma…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei ole lapsele õigust andnud, kui ta isaga, minuga või ükskõik kellega halvasti käitub. Väga raske on õpetada, et haiget ei tehta, kui mees just seda lapsele teebki. Asi on alanud väga tasapisi. Mees ei ole loomult vägivaldne, pigem tagasihoidlik ning ka tema emotsionaalne intelligentsus jääb tagasihoidlikuks. Vägivald kui selline on vaikselt progresseerunud, see ei ole igapäevane. Alguses mõtlesin, et ah karjatas korraks, vahel ikka juhtub, et närvid on pingul ja ei suuda ennast kontrollida. Õpetasin nii mehele lapsele oma tunnete eest vastutust võtma ja vabandama. Käest, kaelast kiskumine algas umbes pool aastat tagasi, alguses õrnemalt,nii et ma ei saanudki aru, kas lapsel oli valus või lihtsalt ehmatas ootamatusest. Hakkasinn isegi kahtlema selles, mida nägin. Laps on parasjagu kangekaelne, ning ei jäta oma jonni niikaua, kuni keegi alla annab või plahvatab. Aastatega see omadus süveneb ja tundub, et temast kasvab tugev ja iseteadlik isiksus. Ma olen lasknud tal jonnida ning siis kui rahuneb, räägime ja arutame, kuidas saaks asju ajada. Jah, tunnistan et olen vahel isegi vihastanud, vahel laps oskab “õigetele nuppudele” vajutada, kuid siis selgitan, et pean rahunema ja lähen teise tuppa, taon patja, nutan või hingan sügavalt, lähen elan end trennis välja. Mees, nähes mind niimoodi reageerimas, läheb ise selle peale endast välja ning kukub last sõnadega tümitama, nagu kõik maailmakonfliktid oleksid tema süü. Laps ütlebki tihti silmad maas, et olen süüdi. Kui küsin, et milles ta end süüdi tunneb, siis lihtsalt ütleb, et on süüdi ja kõik. Verevalumid olid nüüd esimest korda, mis mind ennast väga ehmatas ja silmad avas, et selline asi peab kohe lõppema. Olen öelnud mehele, et kui nii edasi läheb, siis on lahutus. Rahulikul hetkel saab ta täiesti aru, et tema käitumine ei ole aktsepteeritav, kuid vahel tal lihtsalt hakkab katus sõitma ja ta ei suuda seda kontrollida. Mees pani endale ise vabatahtlikult psühhiaatri juurde aja, pärast seda verevalumite intsidenti ning oleme ootel perenõustaja ja laste psühholoogi juurde.

Olen reserveeritud, samas tahan et, asjad muutuksid paremaks. Olen mõelnud ka sellele, kas lapse jaoks oleks olukord parem, kui peaksime lahku minema. Sellisel juhul peaksid laps ja isa kahekesi kohtuma. Stress on veelgienam laes ning kes välistab, et mees veelgi vägivaldsemaks ei muutu, võib-olla hakkab jooma või muid rumalusi tegema. Olen mõelnud, et laps peaks ju ikka isa nägema…

Loodan, et saame sellest raskusest üle, mul on endal mõtted otsas, kuidas.

+4
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 09.01 12:12; 10.01 11:39; 11.01 18:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mees ei ole loomult vägivaldne

Mida ma just lugesin?

Selline mees, kes teeb lapsele viga, ON LOOMULT VÄGIVALDNE.

Ma saan aru, et lapsevanem mingites olukordades võib kaotada enesevalitsemise ja näiteks häält tõsta, aga see mees läheb lapsele süstemaatiliselt kätega kallale ja sa seletad, et ta ei ole loomult vägivaldne? On küll vägivaldne.

Niisuguses olukorras tuleks mees maha jätta ja sellise mehe juurest koos lapsega ära minna. Mina jätsin vägivaldse mehe maha, ma ei räägi seda suusoojaks, et hea teist õpetada kui ise pole kogenud. Mis kuradi perenõustaja ja laste psühholoog? Ok, laps vajab psühholoogilt niisuguses olukorras tuge, aga kindlasti ei peaks lapsele õpetama seda, et isa käitumine on okei ja elame aga kõik rõõmsasti koos edasi ja muudkui püüame leppida. On asju, millega ei saa ja millega ei tohi leppida.

Kui isa oma vägivallahoogusid kuidagi taltsutada ei suuda, siis tulebki lahku minna ja niisugused vanemad saavad lapsega kohtuda vaid kellegi kolmanda juuresolekul, niisuguse inimesega ei jäeta väikest last kahekesi.

+2
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 10.01 11:54; 11.01 12:17; 11.01 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mees pani endale ise vabatahtlikult psühhiaatri juurde aja, pärast seda verevalumite intsidenti ning oleme ootel perenõustaja ja laste psühholoogi juurde.

Väga hea! Kui on tahe, on kõik võimalik. Oskuste õpe toimib ka täiskasvanuil. Targemad oskavad soovitada, mida lapse huvides teha, kuni uus mall kinnistub.

Peate õppima omavahel dialoogi pidama (

…olen korduvalt pidanud maha jutlusi…

). Teil ei ole koostööd, üksmeelt, ja lapsed peegeldavad seda väga selgesti. See ei õigusta lapse (ega ammugi isa) halba käitumist, aga kui pingeid ei ole, on reeglitest märksa lihtsam kinni pidada.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.01 12:00; 10.01 12:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:
0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.01 12:00; 10.01 12:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Täiesti lubamatu käitumine lapsega. Vägivald sünnitab vägivalda ja isa viha emotsioonidega ei tulegi laps toime, ta ei saa aru mis toimub, miks ta nn lendab sinna toolile jne. Ta karistab last oma emotsioonidest ja sellel pole lapse väära käitumisega midagi pistmist. Lapsele tehakse selgeks sõnadega, et mida valesti tegi, kõi koimub muidugi vastavalt lapse eale. See laps ei saa ise ka aru ju mis toimub mis on õige ja mis mitte. Last kindlasti ei kasvatata karistades ja karistuste hirmus.
Sellist meest ma kindlasti emana oma lapse ligi ei laseks rohkem

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Rahulikul hetkel saab ta täiesti aru, et tema käitumine ei ole aktsepteeritav, kuid vahel tal lihtsalt hakkab katus sõitma ja ta ei suuda seda kontrollida. Mees pani endale ise vabatahtlikult psühhiaatri juurde aja, pärast seda verevalumite intsidenti ning oleme ootel perenõustaja ja laste psühholoogi juurde.

Väga hea. Kui ta ise tunnistab probleemi, siis on lootust, et asi paraneb. Aga seniks, kui isa alles õpib mitte ärrituma, proovige lapse jonni ennetada. Tavaliselt on lapse jonn millegi tema jaoks halva tagajärg. Väsinud laps jonnib rohkem, kui kõht on tühi, siis jonnib, igavusest jonnib. Ja lapsed vajavad mingit rutiini ning seda, et neid ootamatult ei sunnitaks oma tegevust katkestama. Võimalikult vältida lapse üleväsimust, nälga, suunata midagi tegema enne, kui igavus jonniks muutub. Kui kuskile minek või vaja mingit tegevust lõpetada, siis valmista selleks ette – vaatad selle multika veel lõpuni, siis paned riiidesse ja läheme õue. 100% jonni vältida ei õnnestu niikuinii, aga osasid õnnestub. Ja siis ka reageerida kohe ärakeeramise alguses, rahulikult ja kindlalt. Enne, kui endal ärrituse üles kerib.

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 09.01 17:35; 10.01 15:39; 11.01 14:46; 11.01 16:31; 11.01 19:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui mees tunnistab probleemi, on võimalused sellega tegelemiseks ja olukorra parandamiseks olemas. Näiteks: https://www.vaiter.ee/isadele/
Väga hästi võib aidata ka programm “Imelised aastad” https://tarkvanem.ee/koolitused/imelised-aastad/

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Unistage edasi, selline tõprast mees ei lähe elusees kuskile koolitusele.

+4
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.01 10:08; 10.01 19:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sellisel juhul peaksid laps ja isa kahekesi kohtuma.

Tõendatult füüsiliselt vägivaldse isaga ei pea laps kahekesi kohtuma.

Huvitav on see, et kui ma umbes pool aastat tagasi tegin siia teema, et nägin kaubanduskeskuses üht isa umbes 5-aastast tütart järsult kaelast tõmbamas, mille peale tüdruk suure häälega nutma ja emmet hüüdma hakkas, siis sain ainult miinuseid ja kõik kommenteerijad hurjutasid mind, et kuni mul endal sellises vanuses lapsi pole, siis ma ei teagi, et väikesed lapsed ajavadki närvi mustaks, raudselt tüdruk jooksis enne mööda poodi ringi ja käitus üleannetult ning isal sai lihtsalt mõõt täis. Keegi ei pidanud selle isa käitumist vägivallaks.

Absoluutselt ei olnud nii seal sinu teemas, küllalt mõisteti hukka taolist “sakutamist”. Lihtsalt, sinu jutu kaudu ei saanud 100% kindel olla, mis konkreetses situatsioonis juhtus ja kas sa mitte valesti ei lugenud olukorda.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.01 22:48; 11.01 20:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Unistage edasi, selline tõprast mees ei lähe elusees kuskile koolitusele.

Naine pole ka normaalne ja vajab ise koolitust. Näeb kuidas isa last sakutab ja ei tee midagi vaid haliseb siin ja kirjutab pikki mõttetuid tiraade.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 09.01 21:51; 11.01 09:03; 11.01 09:04; 11.01 18:43; 12.01 10:14; 12.01 20:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei ole lapsele õigust andnud, kui ta isaga, minuga või ükskõik kellega halvasti käitub. Väga raske on õpetada, et haiget ei tehta, kui mees just seda lapsele teebki. Asi on alanud väga tasapisi. Mees ei ole loomult vägivaldne, pigem tagasihoidlik ning ka tema emotsionaalne intelligentsus jääb tagasihoidlikuks. Vägivald kui selline on vaikselt progresseerunud, see ei ole igapäevane. Alguses mõtlesin, et ah karjatas korraks, vahel ikka juhtub, et närvid on pingul ja ei suuda ennast kontrollida. Õpetasin nii mehele lapsele oma tunnete eest vastutust võtma ja vabandama. Käest, kaelast kiskumine algas umbes pool aastat tagasi, alguses õrnemalt,nii et ma ei saanudki aru, kas lapsel oli valus või lihtsalt ehmatas ootamatusest. Hakkasinn isegi kahtlema selles, mida nägin. Laps on parasjagu kangekaelne, ning ei jäta oma jonni niikaua, kuni keegi alla annab või plahvatab. Aastatega see omadus süveneb ja tundub, et temast kasvab tugev ja iseteadlik isiksus. Ma olen lasknud tal jonnida ning siis kui rahuneb, räägime ja arutame, kuidas saaks asju ajada. Jah, tunnistan et olen vahel isegi vihastanud, vahel laps oskab “õigetele nuppudele” vajutada, kuid siis selgitan, et pean rahunema ja lähen teise tuppa, taon patja, nutan või hingan sügavalt, lähen elan end trennis välja. Mees, nähes mind niimoodi reageerimas, läheb ise selle peale endast välja ning kukub last sõnadega tümitama, nagu kõik maailmakonfliktid oleksid tema süü. Laps ütlebki tihti silmad maas, et olen süüdi. Kui küsin, et milles ta end süüdi tunneb, siis lihtsalt ütleb, et on süüdi ja kõik. Verevalumid olid nüüd esimest korda, mis mind ennast väga ehmatas ja silmad avas, et selline asi peab kohe lõppema. Olen öelnud mehele, et kui nii edasi läheb, siis on lahutus. Rahulikul hetkel saab ta täiesti aru, et tema käitumine ei ole aktsepteeritav, kuid vahel tal lihtsalt hakkab katus sõitma ja ta ei suuda seda kontrollida. Mees pani endale ise vabatahtlikult psühhiaatri juurde aja, pärast seda verevalumite intsidenti ning oleme ootel perenõustaja ja laste psühholoogi juurde.

Olen reserveeritud, samas tahan et, asjad muutuksid paremaks. Olen mõelnud ka sellele, kas lapse jaoks oleks olukord parem, kui peaksime lahku minema. Sellisel juhul peaksid laps ja isa kahekesi kohtuma. Stress on veelgienam laes ning kes välistab, et mees veelgi vägivaldsemaks ei muutu, võib-olla hakkab jooma või muid rumalusi tegema. Olen mõelnud, et laps peaks ju ikka isa nägema…

Loodan, et saame sellest raskusest üle, mul on endal mõtted otsas, kuidas.

Issand kui abitu sa oled.

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 09.01 21:51; 11.01 09:03; 11.01 09:04; 11.01 18:43; 12.01 10:14; 12.01 20:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga seniks, kui isa alles õpib mitte ärrituma, proovige lapse jonni ennetada.

see on ikka haige suhtumine, panna laps isa käitumise eest vastutama.

Isa on täiskasvanud inimene ja sa räägid, et isa tuleb hoida, kuni tema õpib… Endale ei tundu selline suhtumine imelik?

Kui isa ei suuda oma vihahoogusid talitseda, siis tuleb sellisest isast distantseeruda, koos lapsega MITTE KOOS SELLE MEHEGA ELADA. Ja las see isa siis õpib kuskil omaette.

Kui hakkab toimuma mingi selline asi, et lapsele hakatakse seletama, et ole vagusi, ära piuksugi tee, vaat siis isa on rahulik, siis sellega saab laps endale eluteele kaasa väga väära pildi. Ta hakkabki arvama, et tema on süüdi, aga ta peaks saama hoopis selge sõnumi, et isa käitub valesti ja tema peab ennast muutma, mitte vastupidi.

Loomulikult igas kodus iga lapse puhul peaks püüdma jonnihoogusid vältida, juhul kui neid on võimalik ette prognoosida (väsimusest tingitud jonn), aga laps on laps ja lapse puhul ei ole iial võimalik 100% jonni välistada, see on ka lapse arengu normaalne etapp. Täiskasvanu peaks mõistusega aru saama sellest, et kõik lapsed jonnivad ja see on mööduv nähe. Laps aga peab kodust saama sõnumi, et isegi kui ta jonnib, siis on tal kodus turvaline olla, mitte nii, et ta peab olema madalam kui muru.

Teemaalgataja juttu on ikka väga valus lugeda. Mees on sihilikult vägivaldne (teemaalgataja kirjutab, et see algas tasapisi ja siis üha kasvavas joones) ja naine räägib, et oi loomult ta ei ole üldse vägivaldne. Laps on olnud sunnitud selge sõnaga välja ütlema, et jah, ma olen süüdi (kuigi ta on lihtsalt laps nagu teisedki ja ei ole süüdi milleski). Ema on ka ebastabiilne, selle asemel et last kaitsta, käib ja ulub teises toas. Okei, mine eemale lapse jonnihoogude ajal. Mine koos mehega eemale, oota, kuni kisa vaibub, aga selle jooksul ei ole vaja ise nutta või lapsele kätega kallale minna.

Jumala eest, minge laenutage raamatukogust mõni kasvatusalane raamat ja lugege seda, tehke endale selgeks, kuidas täiskasvanu peaks sellistes olukordades käituma, mitte ärge hakake nõudma alla 5-aastase lapse käest, et tema peab seda oskama.

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 10.01 11:54; 11.01 12:17; 11.01 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

see on ikka haige suhtumine, panna laps isa käitumise eest vastutama

Ära palun minuga kakle. Loomulikult ei pane ma lapsele vastutust isa käitumuse eest. Isa ise on selle eest cvastutav, seda kohe kindlasti.

Jonni võimalusel ennetamine on hea kõigile ka siis, kui on normaalne pere ilma vihahoogudeta. Lapsel endal on ju paha, kui jonnib. Sa tegelikult kirjutasid oma ülejäänud postituses sama mis mina, nii et oleme vägagi ühel nõul. Seda, et ma lapse vastutama panin, mõtlesid sa küll ise mu tekstile juurde.

Ja nagu ma oma esimese postituses kirjutasin, siis mul on selle teemaga kogemused olemas, tean mida räägin.

+1
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 09.01 17:35; 10.01 15:39; 11.01 14:46; 11.01 16:31; 11.01 19:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seda, et ma lapse vastutama panin, mõtlesid sa küll ise mu tekstile juurde.

Ei, ma ei mõelnud seda välja. Sa selge sõnaga ütlesid, et “kuni isa alles õpib” et siis seni peaks ema ja laps see targem pool olema.

Niisuguse plahvatusohtliku isaga ei ole muud varianti, kui see, et ei elata sama katuse all, mitte see, et ema ja laps püüavad nööri mööda käia. See oli minu jutu point. Sinu jutu point oli see, et elagu ikka koos edasi, aga hoidugu isa ärritamast, niisugune nõuanne on küll väär.

+1
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 10.01 11:54; 11.01 12:17; 11.01 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei, ma ei mõelnud seda välja. Sa selge sõnaga ütlesid, et “kuni isa alles õpib” et siis seni peaks ema ja laps see targem pool olema.

Jah, kuni isa õpib, peab ema (täiskasvanu) olema targem pool. Mitte laps, ma ei pannud vastutust lapsele. Ja kui isa on midagi omandanud, hakkab ka tema selleks targemaks pooleks muutuma. Normaalne on, et vanemad on need targemad pooled, võimalusel ennetavad jonni ja kui ennetamine ei õnnestu, siis tulevad ka jonniga ilma vägivallata toime. Laps ei pea nööri mööda käima, vanemad peavad pakkuma talle turvalist lapsepõlve.

Ja seda, et vägivald peab lõppema kohe täna, ütlesin ma oma esimeses postituses. Seda arvamust ma oma teise postitusega ei muutnud. Ses osas peab ema ennast väga konkreetselt väljendama – ei karju ega sakuta last, kui vihastad, siis eemaldud. Kui ei suuda, siis lähme lahku kui lapsele veel kord haiget teed, siis politsei. Kui mees tòesti saab aru, et probleem on tõsine, siis ta suudab ennast kontrollida (mu isa ei löönud mind siiski labidaga, kuigi tormas labidas püsti käes, st kontroll ei olnud täielikult kadunud).

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 09.01 17:35; 10.01 15:39; 11.01 14:46; 11.01 16:31; 11.01 19:04;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 40 )


Esileht Väikelaps Mida teha isa vihahoogudega?