Esileht Tööelu, raha ja seadused. Miks ei ole investeerima hakanud?

Näitan 30 postitust - vahemik 151 kuni 180 (kokku 207 )

Teema: Miks ei ole investeerima hakanud?

Postitas:

Meie kogemus ongi selline. Erial pidi olema kindel jne. Panime oma 10 000 sinna ja kas enam ongi lootust seda kätte saada ????  Meie jaoks on see suur raha. Aastaga pidime 1000 teenima. Nüüd tundub, et ….

Soovitan alustada näiteks Rahafoorumi lugemisest. Eriali ja teiste taoliste “hlü”-de kohta olid kahtlused üleval juba aastaid tagasi. Aastaid, mitte kuid! Kui ikka keegi maksab 10% intresse, siis võiks mõelda kui suure intressiga ta seda välja laenab ja kas selles intressiga ka soovijaid jagub. Investeerimine on alati risk, aga Eriali puhul oli tõenäosus raha kaotada kindlasti üle 50 %. Seevastu indeksfondidesse investeerimine on tootlusega võrreldes suhteliselt väikese riskiga.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 12.02 19:43; 12.02 19:45; 12.02 19:50; 13.02 11:00; 13.02 16:55; 13.02 17:22; 13.02 17:49; 04.03 21:47; 07.04 11:10; 10.04 12:45; 12.04 17:34; 15.04 09:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina sain aastal 2017 ühekordse suure sissetuleku. Kuna sellega midagi teha ei osanud peale autoliisingu ära maksmise, siis otsustasin 2018 a algul jätta pool panka lihtsalt seisma (jooksvad elamiskulud katan töötasust nagunii, muid finantskohustusi pole) ja poole eest ostsin teismelise poja soovitusel Bitcoine. Tänaseks olen pangas seisvast rahast üht-teist ära kasutanud (reisid, nipet-näpet), aga Bitcoin kasvab. Kahetsen, et rohkem Bitcoine ei ostnud, aga see kahetsus on pigem mõõdukas “oleks ju võinud”, kui et “oh, kui õudne, et ei teinud”, nii et väga ei nukrutse. Praegusel müstilises kõrguses oleval etapil BTC juurde osta ei taha, ootan tegelikult selle kukkumist. Krüpto on selles mõttes tänases maailmas omamoodi paradoks, et kui pangandus on range kontrolli all ja kõik peab olema läbipaistev ja tõestatav, siis krüptomaailm on praktiliselt täiesti “hundiseaduste” maailm, halvasti kontrollitav, ning ka kuritegevusele üks suur “õnnistus”, kuna kui makse tehtud, siis võib ta olla kadunud nagu vits vette. Blockchainist saad muidugi ülekannet jälgida, aga kuhu ja kellele see tegelikult läks, selle teada saamine ei ole tavainimesele jõukohane. Imestan, et maailma finantsorganisatsioonid ja õiguskaitseorganisatsioonid ei ole sellele veel mingit keeldu peale suutnud panna, kuid arvan, et selline keeld on võimalik, ning olen põhimõtteliselt selleks ka emotsionaalselt valmis, et oma poolenisti muinasjutulise krüptovaranduse kaotan. Minu elus sellest midagi hetke seisuga ei muutuks, lihtsalt ilmselt halle juukseid tuleks palju juurde ning pensionipõlv poleks nii ilus, nagu ma seda praegu vaimusilmas näen. Samas ei tea meist keegi, kui kaua me elame, nii et kes teab, kas oleks õige äkki kõik BTC-d juba praeguse seisuga müüa. Samas mul ei ole seda raha sularahana praegu tarvis… Et siis pole ju mõtet müüa? Loodetavasti ju tõus jätkub, mis siis, et see on mõnevõrra ebareaalne juba nüüd? Mo’ money, mo’ problems.

Aktsiatesse investeerida ei plaani. Ise aktsiaportfelli koostamiseks pole ma piisavalt kompetentne ning fondide kätte ei usalda. “The Wolf of Wall Street” filmi olete vist näinud? Ja teate, kust tuli nt Epsteini rikkus? (Nali!)

Sellel teemal võib muidugi päris pikalt ja päris põnevalt argumenteerida, kuid ütlen ausalt, et mulle hetkel täiesti piisab BTC-st. Sain omal ajal 18-aastaseks 1992 aasta sügisel, mis tähendas, et mu vanemate ligi 18 aastat kogutud “lastekindlustuse” väärtus langes kõigest mõned kuud enne selle väljamaksmist nullilähedaseks. Kui veel paar kuud enne väljamakset oleks selle summa eest saanud vähemasti mälestuseks mingi kauni kuldehtegi (veelgi varasemast perioodist ma üldse ei räägi, see oli rublades omal ajal suur raha), siis väljamakse päeval saime selle 18 aastat kogutud raha eest perega ühe korra restoranis lõunal käia minu ülikooli astumist tähistamas. Oligi kõik, rahast jätkus täpselt üheks restoraniarveks. Seetõttu ka minu jaoks kõik see “tuleviku tarbeks investeerimine” mingit kognitiivset veetlust ei oma, kuna puudub usk tuleviku stabiilsusesse. Alati on võimalikud kõikvõimalikud ootamatud pöörded, k.a omaenda surm. Praegu on “koba peale” küll hästi läinud, loodan, et läheb ka edaspidi.

Hiljuti ilmus üks artikkel, kus prof Eamets rääkis, et tehke tööealisena ja maksejõulisena eelkõige selliseid investeeringuid, mis ei pruugi küll teile midagi otseselt juurde toota, kuid mis märkimisväärselt vähendavad teie elamiskulusid pensionäridena. Saan aru, et nii olengi suure aja oma teadlikust täiskasvanuelust käitunud. Investeerin pigem sellesse, mis reaalselt parandab elutingimusi (a la energiasäästlik kodu, tervisesport ja füüsiline vorm jpm), kui sellesse, mis pole käegakatsutav ning võib või võib ka mitte kusagil kaugemas tulevikus mingit ennustamatut tulu tuua.

+13
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan The Big Short ära vaadata, et üks mõnusalt depresiivne doos saada 😀

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.04 10:55; 12.04 10:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sain omal ajal 18-aastaseks 1992 aasta sügisel, mis tähendas, et mu vanemate ligi 18 aastat kogutud “lastekindlustuse” väärtus langes kõigest mõned kuud enne selle väljamaksmist nullilähedaseks.

See elukindlustus oli ju nö elukindlustusega raha kogumine. Investeerimisega fondidesse on ühine ainult regulaarsed sissemaksed (fondide puhul soovitatavad). Inimene, kes võrdleb veneaegset elukindlustust investeerimisega fondidesse ei taipa minu arvates sellest teemast küll mitte tuhkagi.

+9
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 12.02 19:43; 12.02 19:45; 12.02 19:50; 13.02 11:00; 13.02 16:55; 13.02 17:22; 13.02 17:49; 04.03 21:47; 07.04 11:10; 10.04 12:45; 12.04 17:34; 15.04 09:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Peamiselt 2 asja (mis on ilmselt omavahel seotud): rumalus ja rahapuudus. Lisaks muidugi mäletan minagi rublaaja inflatsiooni ja säästude haihtumist või olematuks sulamist ning filmikunsti šedöövreid börsihaidest, kes mängleva kerglusega inimesi nende säästudest vabastavad, ja ka tõsielulisi dokumentaalsaateid petistest, kes inimesi investeerima meelitasid, aga nende investeerimine oli lihtsalt ühelt petetud summaga eelmisele petetule kasumi korraldamine (kusjuures muidugi ise võtsid nad ka pealt koore, haldustasud on ju ka ometi fondidel). Nii et olen aru saanud, et lollile pole see investeerimine sugugi nii kerge.

Sul natuke mõisted sassis.

Säästmine juhul, kui teed seda tavalisele arvelduskontole või deposiiti on see, kus su raha inflatsiooni tõttu vms väärtust kaotada saab.

Investeerimine on midagi muud kui säästmine ju. Siis sa paned oma raha teistesse instrumentidesse kasvama (su raha ei vedele sul enam rahas). Olgu see siis kinnisvara, aktsiad, fondiosakud vmt.

Investeerimisobjekt ei kaota väärtust korrelatsioonis rahaga.

Või ma ei saa aru, mis su mure on vbl.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keegi targem oskab äkki seletada, miks siin soovitatakse kodulaen kiirelt tagasi maksta?

Minu näitel – Tallinna kesklinna ostetud korter, intress alla 2%, laenumakse kuus ca 400 eur, üüri saan selle eest 650. 250€ jääb n.ö alles, mille paigutan aktsiatesse, kus suudan senini tootlust 10+% protsenti teha. Arvestades veel inflatsiooni, ei saa tõesti aru mis point oleks suur summa kokku koguda, et kodulaen tagasi maksta. Ise majandusharidusega, päris palju lugenud ja uurinud investeerimise kohta, aga vot tõesti ei saa pihta, kuidas mulle tuleks kasuks kodulaenu kiire tagasimaksmine. Kägu, kes TTÜs finantsi õppis, oskab äkki ära põhjendada :D.

 

+7
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keegi targem oskab äkki seletada, miks siin soovitatakse kodulaen kiirelt tagasi maksta? Minu näitel – Tallinna kesklinna ostetud korter, intress alla 2%, laenumakse kuus ca 400 eur, üüri saan selle eest 650. 250€ jääb n.ö alles, mille paigutan aktsiatesse, kus suudan senini tootlust 10+% protsenti teha. Arvestades veel inflatsiooni, ei saa tõesti aru mis point oleks suur summa kokku koguda, et kodulaen tagasi maksta. Ise majandusharidusega, päris palju lugenud ja uurinud investeerimise kohta, aga vot tõesti ei saa pihta, kuidas mulle tuleks kasuks kodulaenu kiire tagasimaksmine. Kägu, kes TTÜs finantsi õppis, oskab äkki ära põhjendada :D.

Kohe tulevad eluülikooli haridusega majandusteadlased, kes selles teema endale paari õhtuga selgeks googeldanud ja põhjendavad selle kasulikkuse ära.

+3
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 12 korda. Täpsemalt 12.02 19:43; 12.02 19:45; 12.02 19:50; 13.02 11:00; 13.02 16:55; 13.02 17:22; 13.02 17:49; 04.03 21:47; 07.04 11:10; 10.04 12:45; 12.04 17:34; 15.04 09:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keegi targem oskab äkki seletada, miks siin soovitatakse kodulaen kiirelt tagasi maksta?

Minu näitel – Tallinna kesklinna ostetud korter, intress alla 2%, laenumakse kuus ca 400 eur, üüri saan selle eest 650. 250€ jääb n.ö alles, mille paigutan aktsiatesse, kus suudan senini tootlust 10+% protsenti teha. Arvestades veel inflatsiooni, ei saa tõesti aru mis point oleks suur summa kokku koguda, et kodulaen tagasi maksta. Ise majandusharidusega, päris palju lugenud ja uurinud investeerimise kohta, aga vot tõesti ei saa pihta, kuidas mulle tuleks kasuks kodulaenu kiire tagasimaksmine. Kägu, kes TTÜs finantsi õppis, oskab äkki ära põhjendada :D.

Soovitus kehtib inimestele (enamusele), kes ise elavad laenuga ostetud kinnisvaras. See pole päris tavaline, et kodulaenu antakse üüripinna ostmiseks – ja sellisel juhul on see tõsesti hea investeering ja las tiksub nii kaua kuni laenutähtaeg on.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.02 11:45; 21.02 20:45; 07.04 10:13; 15.04 09:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul näiteks on nii, et see 100 eur kuus läheb hoopis säästuarvele ja see ei ole raha, millega ma oleksin valmis riskima, sest ma ei saa lubada sellest rahast ilma jäämist. Mina olen aru saanud, et investeerida on mõtet seda raha, millest ilma jäämine sinu elukvaliteeti oluliselt ei muudaks. Minul koguneb raha aga selleks, et ma saaksin uue auto osta, kui vana laguneb, et ma saaksin kolmele lapsele korraga ülikooli ajaks rahalist tuge pakkuda, nad on üsna üheealised ja see väljaminek tuleb korraga. Kui ma selle rahaga riskin ja kaotan, tuleb see kaotus väga selgelt minu laste ja  meie pere heaolu arvelt. Kui ma näiteks panen laste raha koolifondi, siis praegiuste intressimäärade juures see summa, millega raha väärtuse langust ajas kompenseeritakse, peaaegu naeruväärne ehk olematu, sama hästi võib see raha ootamatute kulude ootuses mul lihtsalt pangaarvel seista viisil, kus saan vajadusel iga hetk seda raha kasutada.

+10
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.04 11:27; 16.04 15:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keegi targem oskab äkki seletada, miks siin soovitatakse kodulaen kiirelt tagasi maksta?

Minu näitel – Tallinna kesklinna ostetud korter, intress alla 2%, laenumakse kuus ca 400 eur, üüri saan selle eest 650. 250€ jääb n.ö alles, mille paigutan aktsiatesse, kus suudan senini tootlust 10+% protsenti teha. Arvestades veel inflatsiooni, ei saa tõesti aru mis point oleks suur summa kokku koguda, et kodulaen tagasi maksta. Ise majandusharidusega, päris palju lugenud ja uurinud investeerimise kohta, aga vot tõesti ei saa pihta, kuidas mulle tuleks kasuks kodulaenu kiire tagasimaksmine. Kägu, kes TTÜs finantsi õppis, oskab äkki ära põhjendada :D.

Eg muud mõtet polegi, kui lihtsalt see kindlust andev  teadmine, et oled laenuvaba.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ise majandusharidusega, päris palju lugenud ja uurinud investeerimise kohta, aga vot tõesti ei saa pihta, kuidas mulle tuleks kasuks kodulaenu kiire tagasimaksmine. Kägu, kes TTÜs finantsi õppis, oskab äkki ära põhjendada :D.

Minu loogika on see, et iial ei tea, kui sind mõni raske tervisehäda või muu õnnetus tabab, mis takistab ühel hetkel regulaarset sissetulekut omamast. Siis on tohutu kergendus, et vähemalt katuse pärast pea kohal ei pea muretsema.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.04 11:27; 16.04 15:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu loogika on see, et iial ei tea, kui sind mõni raske tervisehäda või muu õnnetus tabab, mis takistab ühel hetkel regulaarset sissetulekut omamast. Siis on tohutu kergendus, et vähemalt katuse pärast pea kohal ei pea muretsema.

Siis on samuti tohutu kergendus, kui tead, et II sammas on pangas ootel, saad selle välja võtta (tõsi, viivitusega) ja kas laenu tagasi maksta või muul kombel kasutada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 12.02 08:17; 12.02 08:41; 12.02 09:26; 12.02 10:04; 12.02 11:52; 14.02 22:27; 14.02 23:06; 14.02 23:14; 20.02 11:20; 16.04 16:12; 17.04 10:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

tehke tööealisena ja maksejõulisena eelkõige selliseid investeeringuid, mis ei pruugi küll teile midagi otseselt juurde toota, kuid mis märkimisväärselt vähendavad teie elamiskulusid pensionäridena.

Olen ka kõige rohkem selles suunas mõelnud ja tegutsenud. Praegu on raha üsna laialt käes, aga ehitasime mehega siiski ûsna väikse maja, mida saab kütta vajadusel ka tasuta, maja asub suurel maatûkil, kus metsa piisavalt ning iseendale toidu kasvatamiseks tohutult ruhmi. Energiavajaduse katab suuresti päike ja ideaalis saame seda mõne aja pärast ka juba edasi mûüa. Vesi tuleb oma puurkaevust tasuta ja kanalisataioon on lokaalne. Põhimõtteliselt elamiseks midagi ei kulu, kui väga kitsas käes.

Vanas eas on tervis üliväärtuslik, sinna panustame pidevalt. Iga väiksemagi tervisehädaga tegeleme kohe ja liigume palju, sööme tervislikku toitu, puhkame palju, teeme tööd pigem vähem ja teenime vähem, aga ei tapa tervist. Kogu maailma rahal ei ole mingit mõtet, kui tervis läheb käest ära.

+9
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.02 10:17; 17.04 08:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keegi targem oskab äkki seletada, miks siin soovitatakse kodulaen kiirelt tagasi maksta?

Minu näitel – Tallinna kesklinna ostetud korter, intress alla 2%, laenumakse kuus ca 400 eur, üüri saan selle eest 650. 250€ jääb n.ö alles, mille paigutan aktsiatesse, kus suudan senini tootlust 10+% protsenti teha. Arvestades veel inflatsiooni, ei saa tõesti aru mis point oleks suur summa kokku koguda, et kodulaen tagasi maksta. Ise majandusharidusega, päris palju lugenud ja uurinud investeerimise kohta, aga vot tõesti ei saa pihta, kuidas mulle tuleks kasuks kodulaenu kiire tagasimaksmine. Kägu, kes TTÜs finantsi õppis, oskab äkki ära põhjendada :D.

Kas panga nõusolek kodulaenuga ostetud korteri väljaüürimiseks on sul olemas?

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.04 09:41; 17.04 10:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas panga nõusolek kodulaenuga ostetud korteri väljaüürimiseks on sul olemas?

Tulid oma rumalust näitama? Vihjena, et mingit luba ei ole vaja.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 12.02 08:17; 12.02 08:41; 12.02 09:26; 12.02 10:04; 12.02 11:52; 14.02 22:27; 14.02 23:06; 14.02 23:14; 20.02 11:20; 16.04 16:12; 17.04 10:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas panga nõusolek kodulaenuga ostetud korteri väljaüürimiseks on sul olemas?

Tulid oma rumalust näitama? Vihjena, et mingit luba ei ole vaja.

Anna andeks, ei tahtnud sind ehmatada! Siis on hea, kui luba vaja ei ole ja piisab näiteks teavitamisest. Või pole seda ka enam vaja?

Mina saan aru, et kodulaen on kodu ostmiseks ja tulu teenimiseks ostetud ärikinnisvara finantseerimiseks on teised laenuinstrumendid.  Aga vbl uued ajad, uued kombed:D

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.04 09:41; 17.04 10:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei investeeri, sest ei oska. Olen üht-teist lugenud, kuid pole kindel, et aru saan. Inglise keel ei ole väga hea.

Korra proovisin LHVst konsultatsiooni saada, kuid sealne noor mees taipas, et keskealine naine ei saa aru ja kukkus irvitama. Rohkem ei taha.

Iseenesest aega oleks. Kui keegi selgitaks eestikeelsete mittevõõrsõnadega ja ilma kenitlemata, siis täitsa kuulaks.

Kui on soovi, võin alustamise tehnilist poolt tutvustada. Samuti lihtsate sõnadega investeerimisest rääkida, justnagu mul endal vaja oli, kui alustasin. Mingeid soovitusi ma ei jaga ja investeerimisvõimalusi ei paku.

Kui on huvi, siis kirjuta deklarant@hotmail.com.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Investeerida saab ka väga väikeste summade kaupa (isegi 1 euroga). Kas oled investeerimise peale mõelnud, aga pole seda ikkagi veel teinud? Mis tagasi hoiab?

Investeerida saab ka ühe euroga, aga kui palju see mind finantsilisele vabadusele lähemale viib? Hea, kui ühest eurost saab 2 eurot, kuid seegi võib võtta aega. Kogenud investeerijad ütlevad, et tõsise investeerimise puhul peaksime rääkima vähemalt 5-10 tuhandest, alla nende summade kaugele ei jõua. Lisaks oleks soovituslik, et sul oleks vähemalt 3-6 kuu äraelamiseks sääste ning alles siis mõelda investeerimisele. Samuti peaks olema arvestatav summa ootamatuteks kuludeks. Loomulikult tasub kaaluda investeerimist, et oma tulevikku paremini kindlustada, aga oleks arukas teha seda vastavalt võimalustele ning pisut ette mõeldes.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Möh?

Pöh, see summa on nii väike, et ei muuda su elukvaliteeti mitte kuidagi.

Mäh.

1000 euro eest aastas investeerimisega ei muutu su meelest midagi?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind hoiab tagasi see, et tulen rubla ajast. No ma oleks võinud 1 rubla ka investeerida või siis ühe krooni. 1992 aastal oli 300 krooni täiesti normaalne palk, kui nüüd eurodeks ümber arvestada, siis 20 eurose palgaga vist keegi hakkama ei saaks. Jah, hinnad on tõusnud samuti kordades, laenuintressid on vähenenud (kunagi tundus 25% intress ka üsna hea), hoiustele makstavad intressid on samuti vähenenud (praegu ei saa ei saa pangakaardi kuutasu isegi vist aastas kogunenud intressi eest ära maksta, 20a tagasi jäi sellest veel iga kuu üle, säästud olid samas suurusjärgus).

Mis garanteerib, et järgneva 20 aasta jooksul sama drastilisi muutusi ei toimu? Kõik tundub üsna mõttetu keskmist palka teeniva tavainimese jaoks, kes ei oma teadmis aktsiaturgudest ega investeerimisest ja need ei huvita ka niipalju, et teadmisi omandama hakata.

See on klassikaline takistus jah. Praktikas siiski mitte liiga asjakohane, kui natukene reaalse elu numbreid vaadata. Muidugi rubla ajal ilmselgelt sedasi investeerida ei saanud, nii et järgnev on lihtsalt mõtteharjutus. Täna aga investeerimisel selliseid takistusi pole, kui tookord.

Kopeerin ühe kunagise mõttekäigu samal teemal II samba investeeringute kontekstis (numbrid on käesoleva aasta jaanuari seisuga ehk tänaseks oleks tootlus veelgi kõrgem):

Ei tea, kust see jutt jälle liikvele on läinud, aga ei teagi juba mitmes inimene, kes sama asja kordab. See, et meil valuutad on vahetunud või tulevikus vahetuvad, ei mängi mingit erilist rolli.
Sul II sambas ei ole mitte valuutad, vaid aktsiad. Seejuures üle poole sellest on vähemalt indeksites täna ka muus valuutas kui EUR.
Kui sa oleksid ostnud 1607,55 EEK (100€) eest 3. juunil 1996 Tallinna aktsiaindeksit OMXT (tol ajal TALSE), siis oleks sul tänaseks üle 1400 € eest aktsiaid.
Teisisõnu, 1996. aastal oleksid investeerinud umbes pool keskmisest palgast ja täna oleks peale kõiki neid valuutade vahetusi ja palgatõususid sul 100% keskmisest palgast.
Kui oleksid ostnud $100 (1260,44 EEK) eest 1996. aasta juunis S&P 500 indeksit, oleks sul tänaseks ligi 730€ eest aktsiaid. Jällegi isegi peale dollari korralikku nõrgenemist on endiselt keskmise palgaga võrreldes rohkem kui alguses.
Kui ostsid 1. jaanuaril 1990. $100 (99,17 RUB) eest S&P 500 indeksit oleks sul tänaseks ligi 1730 € eest aktsiaid. 1990. aasta palganumbrit ei leidnud (1991. aastal oli see üle 700 RUB). Seega sisse panid umbes 10-15% keskmisest palgast ja tänaseks on üle 100%.
Samas jäi silma näiteks selline võrdlus, et 1991. aastal sai keskmise palga eest osta 21 liitrit viina (pidavat traditsiooniline võrdlusühik olema erinevate võimude vahel). Tänase keskmise palga eest saaks 85 liitrit Russian Standardit. Sarnane suhe on ka teiste toodetega. Rääkimata, et neid tooteid saab reaalselt osta.
Seega mitte ainult ei ole su portfell keskmise palga suhtes läbi kõigi nende valuutade vahetumiste kasvanud, vaid selle keskmise palga eest saab ka kordades rohkem endale lubada.
Üks võrdlus valuutavahetuse ja kõige kõrgema inflatsiooniga perioodi kohta huvi pärast veel. Jaanuaris 1991 $100 (ca 14% keskmisest palgast) S&P500 ost oleks jaanuariks 1993 olnud väärt 1 877.66 EEK ehk umbes 176% keskmisest palgast.
Ehk kogu eelnev jutt lühidalt kokku. Kui meil valuuta välja vahetatakse või tekivad väga kõrge inflatsiooniga perioodid, siis on (vähemalt passiivse aktsiatesse investeeriva indeksfondiga) II samba tootlus tõenäoliselt ulmeliselt kõrge.
Täiendus: Rublaajast pärit näidete numbrid kasutasid ametlikku vahetuskurssi, mida aga üldiselt kasutada ei saanud. Samas ei saanud muidugi ka S&P500 indeksit osta. Seega võiks näitlikustamise mõttes ju eeldada, et inimene, kes suutis S&P500 indeksit osta, suutis ka $100 dollarit sellise kursiga vahetada.

Suurem pilt ja mõtte sisu sellest üldiselt ei muutu. Olenemata tegelikust rubla kursist, oleksid selle perioodi aktsiainvesteeringud tunduvalt edukamalt üle elanud kui rahas istumine või vastavad kindlustustooted, mille kohta näiteid tuuakse. Võidu suurus oleks lihtsalt kehvema kursi korral väiksem.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

öeldakse, kui ise rahaga midagi teha ei mõista, anna see teistele. see, kas teistelt selle ka tagasi saad, on juba õnnemäng. tundub et sellegi teema on loonud inimene kes on vaene ja siis arvab nagu investeerimisega saab ta rikkaks, aga ise midagi teha siiski ei julge või polegi rahalisi võimalusi, aga arutleda meeldib.

üldse, kuidas ühest eurost saab teha kaks? kui 10 000 eurost saab veel 100 teha, aga et 1 saab teise juurde teha, see on küll miski buratiino rahapuu.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ühe euro kaupa pole mõtet investeerida. Et mingit arvestatavat raha saada, peab ikkagi rohkem investeerima. Tegelikult on paljude puhul ikkagi lihtsam oma kuu kuludest 100 eurot kokku hoida, kui see raha kuskilt investeerimisega teenida. 10 aastat suuremat sumakat pangakontol hoida pole tõesti mõistlik, aga kui raha nagunii eriti pole, siis ei päästa see investeerimine ka mitte kuidagi.

1 euro kaupa on sadades kordades mõistlikum investeerida, kui 0 euro kaupa. Täpselt nagu jooksuharjumuse loomiseks on kordades mõistlikum alustuseks kasvõi lihtsalt hommikul dressides maja ette minna ja siis tuppa tagasi tulla. Ühel hetkel jõuad ka jooksma, kui juba niikuinii õues oled.

Selline suhtumine, et kui pole suuri summasid, siis pole ka mõtet alustada, on üks rumalamaid lähenemisi üldse.

Sama põhimõte kehtib ka väga paljudes teistes eluvaldkondades. Eriti eredalt näeb sellise mõtteviisi tagajärgi uue aasta alguses jõusaalides. Ja siis paari kuu pärast seal samas jõusaalides. (normaalsetel aegadel, kus jõusaalid pole koroona tõttu suletud)

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ühe euro kaupa pole mõtet investeerida. Et mingit arvestatavat raha saada, peab ikkagi rohkem investeerima. Tegelikult on paljude puhul ikkagi lihtsam oma kuu kuludest 100 eurot kokku hoida, kui see raha kuskilt investeerimisega teenida. 10 aastat suuremat sumakat pangakontol hoida pole tõesti mõistlik, aga kui raha nagunii eriti pole, siis ei päästa see investeerimine ka mitte kuidagi.

1 euro kaupa on sadades kordades mõistlikum investeerida, kui 0 euro kaupa. Täpselt nagu jooksuharjumuse loomiseks on kordades mõistlikum alustuseks kasvõi lihtsalt hommikul dressides maja ette minna ja siis tuppa tagasi tulla. Ühel hetkel jõuad ka jooksma, kui juba niikuinii õues oled.

Selline suhtumine, et kui pole suuri summasid, siis pole ka mõtet alustada, on üks rumalamaid lähenemisi üldse.

Sama põhimõte kehtib ka väga paljudes teistes eluvaldkondades. Eriti eredalt näeb sellise mõtteviisi tagajärgi uue aasta alguses jõusaalides. Ja siis paari kuu pärast seal samas jõusaalides. (normaalsetel aegadel, kus jõusaalid pole koroona tõttu suletud)

Aga investeeri, miks sa teisi agiteerid?

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle sobiks, kui saaksin passiivset sissetulekut umbes 2000 eurot kuus, siis võiksin jalad seinale visata.

Kõige lihtlabasem arvutus näitab, et investeeringute all peaks olema 240 000 eurot 10% tulususega aastas ning siis kukuks 2000 eurot iga kuu.

Võib olla ma eksisin arvutusega ning seepärast ei kuulu ma õigusega investeerijate hulka.

Kõik on õige, aga sind takistab sinu eeldus. Et kui sa täna alustad investeeringut siis juba homme võid nautida finantsvabadust.

Enamus siiski saavutada oma eesmärgi aastate pikkuse tööga. Iga kuu investeerivad natuke, kuni lõpuks saavutataksegi finantsvabadus.

Aga oluline on alustada.

Loomulikult iga asjaga on kõige tähtsam esimene samm ja alustamine. Nii on see kaalust allavotmisega, suitsetamise mahajätmisega, keele õppimisega, investeerimisega.

Lihtsalt ma tahtsin oma postitusega öelda, et on vaja päris suurt summat raha, et see hakkaks sulle midagi sisse tooma. Enamjaolt inimesed ägisevad kodulaenuga. Kui nüüd suuta siis 100 eurot kuus investeeringuks kõrvale panna … läheb ikka päris tukk aega, et 240000 kokku saada (isegi kui kogu aeg kõrvalepandud raha kasvaks 10%).

Isiklikult arvan, et finantsvabadust nii kiiresti ja kergelt ei saavuta, kui need investeerimisgurud ennustavad. Noh ega nad tegelikult ennustagi. Niipalju kui ma olen netist uurinud, siis lisaks palgatööle tehakse lisatööd juurde (tõlketööd, goworkabit, konverentsidel esinemised, raamatute kirjutamine ning nende meiesugustele müümine jne jne) ning siis see lisaraha investeeritakse. Ühesõnaga tuleb palju tööd teha ja mitte palju kulutada. See ongi kogu investeerimistarkus. Et õigesti investeerida peab asjaga end kursis hoidma ning ega seda 10% tasuvust kergelt kätte saa. Nagu reegel ütleb – kõik mis investeerid ole valmis ka kaotama.

Minu meelest inimene peab tegelema sellega, mis talle meeldib ja sobib. Tuleb teha seda tööd, millest sa rõõmu tunned. Need inimesed, kes on sinnamaani jõudnud on juba väga hea investeeringu teinud.

Praegune investeerimise promomine kõlab pisut püramiidskeemi moodi. Loomulikult soovitus vähem mõttetult kulutada ning raha veidike kõrvale panna on teretulnud soovitused.

täiesti nõus selle postitusega. Kui paljud ostavad Tesla aktsiaid? Kui paljud teevad ettevõtetele IB kontod, kus ringlevad suuremad summad kui balti börsil?

Miks ei ole alustanud investeerimist?

No sest on muid rahateenimise võimalusi, nt ettevõtlus, kus saab end rakendada, saab sära silma ja praegu ettevõtete kasumimarginaal on selline, et on põhjust rahuloluks. Aktsiatega ma nii palju ei teeniks kui ettevõtluses.

Aktsiaid oman ka, kevadel 2020 ostsin, kohati ajab see aktsia haip muigama. Aga kusagilt peab alustama, nõus. Lihtsalt 10 aktsia kaudu ostes ja praekartuleid perele pakkuda ning jätta kõik puhkusereisid ära, lastele trennid ära, muusikakoolid ära… no mai tea. Not for me!

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle sobiks, kui saaksin passiivset sissetulekut umbes 2000 eurot kuus, siis võiksin jalad seinale visata.

Kõige lihtlabasem arvutus näitab, et investeeringute all peaks olema 240 000 eurot 10% tulususega aastas ning siis kukuks 2000 eurot iga kuu.

Võib olla ma eksisin arvutusega ning seepärast ei kuulu ma õigusega investeerijate hulka.

Kõik on õige, aga sind takistab sinu eeldus. Et kui sa täna alustad investeeringut siis juba homme võid nautida finantsvabadust.

Enamus siiski saavutada oma eesmärgi aastate pikkuse tööga. Iga kuu investeerivad natuke, kuni lõpuks saavutataksegi finantsvabadus.

Aga oluline on alustada.

Loomulikult iga asjaga on kõige tähtsam esimene samm ja alustamine. Nii on see kaalust allavotmisega, suitsetamise mahajätmisega, keele õppimisega, investeerimisega.

Lihtsalt ma tahtsin oma postitusega öelda, et on vaja päris suurt summat raha, et see hakkaks sulle midagi sisse tooma. Enamjaolt inimesed ägisevad kodulaenuga. Kui nüüd suuta siis 100 eurot kuus investeeringuks kõrvale panna … läheb ikka päris tukk aega, et 240000 kokku saada (isegi kui kogu aeg kõrvalepandud raha kasvaks 10%).

Isiklikult arvan, et finantsvabadust nii kiiresti ja kergelt ei saavuta, kui need investeerimisgurud ennustavad. Noh ega nad tegelikult ennustagi. Niipalju kui ma olen netist uurinud, siis lisaks palgatööle tehakse lisatööd juurde (tõlketööd, goworkabit, konverentsidel esinemised, raamatute kirjutamine ning nende meiesugustele müümine jne jne) ning siis see lisaraha investeeritakse. Ühesõnaga tuleb palju tööd teha ja mitte palju kulutada. See ongi kogu investeerimistarkus. Et õigesti investeerida peab asjaga end kursis hoidma ning ega seda 10% tasuvust kergelt kätte saa. Nagu reegel ütleb – kõik mis investeerid ole valmis ka kaotama.

Minu meelest inimene peab tegelema sellega, mis talle meeldib ja sobib. Tuleb teha seda tööd, millest sa rõõmu tunned. Need inimesed, kes on sinnamaani jõudnud on juba väga hea investeeringu teinud.

Praegune investeerimise promomine kõlab pisut püramiidskeemi moodi. Loomulikult soovitus vähem mõttetult kulutada ning raha veidike kõrvale panna on teretulnud soovitused.

täiesti nõus selle postitusega. Kui paljud ostavad Tesla aktsiaid? Kui paljud teevad ettevõtetele IB kontod, kus ringlevad suuremad summad kui balti börsil?

Miks ei ole alustanud investeerimist?

No sest on muid rahateenimise võimalusi, nt ettevõtlus, kus saab end rakendada, saab sära silma ja praegu ettevõtete kasumimarginaal on selline, et on põhjust rahuloluks. Aktsiatega ma nii palju ei teeniks kui ettevõtluses.

Aktsiaid oman ka, kevadel 2020 ostsin, kohati ajab see aktsia haip muigama. Aga kusagilt peab alustama, nõus. Lihtsalt 10 aktsia kaudu ostes ja praekartuleid perele pakkuda ning jätta kõik puhkusereisid ära, lastele trennid ära, muusikakoolid ära… no mai tea. Not for me!

Oma ettevõttesse panustamine ja selle arendamine on ju samuti investeerimine. Sa paigutad sinna oma raha, et saada tulu. Puhas investeerimine.

Enamus inimesi aga ei tee kunagi oma ettevõtet. Nad kas ei oma üldse sääste või hoiavad neid oma kontol. See jutt on suunatud pigem neile.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ei investeeri sama asja pärast, miks mulle ei meeldi poes šoppamas käia. See on nii igav ja tüütu, seda peab õppima, sellega peab tegelema ja on nii palju põnevamaid asju, millega ma oma elu täita tahan. Lisaks ei ole mingit tagatist, et ma oma investeerimise oskamatusega rahast hoopis ilma ei jää. Ma vaatan kõrvalt oma tuttavaid, kes agiteerivad investeerima, õpetavad kõiki teisi ka, enesel on investeerimise kogemus täpselt kolm aastat. Kolme aasta jooksul pole veel korralikku MASU-gi olnud, et oleks mingigi adekvaatne alus arvata, et see investeerimine neil ka pikas perspektiivis kasulik on.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu
Kui sa oleksid ostnud 1607,55 EEK (100€) eest 3. juunil 1996 Tallinna aktsiaindeksit OMXT (tol ajal TALSE), siis oleks sul tänaseks üle 1400 € eest aktsiaid.
Teisisõnu, 1996. aastal oleksid investeerinud umbes pool keskmisest palgast ja täna oleks peale kõiki neid valuutade vahetusi ja palgatõususid sul 100% keskmisest palgast.
Kui oleksid ostnud $100 (1260,44 EEK) eest 1996. aasta juunis S&P 500 indeksit, oleks sul tänaseks ligi 730€ eest aktsiaid. Jällegi isegi peale dollari korralikku nõrgenemist on endiselt keskmise palgaga võrreldes rohkem kui alguses.

Nende väikeste summadega on paraku nii, et tööga on neid lihtsam teenida.

Tehes 1 päev juhutööd kasvõi GoWorkabitis, saab ca 35.- EUR neto.
Kui ma teen 1 päev ületundidega kuus oma palgatööl, kus selleks on iga kuu võimalusi, on see minu jaoks 53.- neto, riigipüha töö veel suurem summa.
Ehk siis 1 lisapäev kuus = aastas ca 500 netos, praegu (ja nagu aru saite, on mu palk nii alla keskmise kui mediaani).
Selle 1400 ootamine 25 aastat – johhaidii. Paljud kulutavad sellise summa aastas tubakale, alkole, rämpstoidule jne. Märksa suuremad summadki. Rääkimata vajadust ületavast autost.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui sa oleksid ostnud 1607,55 EEK (100€) eest 3. juunil 1996 Tallinna aktsiaindeksit OMXT (tol ajal TALSE), siis oleks sul tänaseks üle 1400 € eest aktsiaid.

Raha ostujõud on 26 aastaga nii palju langenud, et see saavutus on ainult numbrina tore. Aastal 1996 oli 1607,55 EEK-i väga tugev tegija. Siis oli alampalk 680 krooni. 1607,55 oli siis vast pea 2 keskmist kuupalka. Panna see 26-ks aastaks magama, et saada tulemuseks number alla nüüdse keskmise kuupalga. Päris loll peab sellise tehingu tegemiseks olema.

 

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui oleksid ostnud $100 (1260,44 EEK) eest 1996. aasta juunis S&P 500 indeksit, oleks sul tänaseks ligi 730€ eest aktsiaid. Jällegi isegi peale dollari korralikku nõrgenemist on endiselt keskmise palgaga võrreldes rohkem kui alguses.

Osta 1996.a. 2 alampalga eest (oli 1996.a. 680 krooni), oodata 26 aastat ja saada tulemuseks 1 nüüdne alampalk. Geniaalne!

 

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui sa oleksid ostnud 1607,55 EEK (100€) eest 3. juunil 1996 Tallinna aktsiaindeksit OMXT (tol ajal TALSE), siis oleks sul tänaseks üle 1400 € eest aktsiaid.

Raha ostujõud on 26 aastaga nii palju langenud, et see saavutus on ainult numbrina tore. Aastal 1996 oli 1607,55 EEK-i väga tugev tegija. Siis oli alampalk 680 krooni. 1607,55 oli siis vast pea 2 keskmist kuupalka. Panna see 26-ks aastaks magama, et saada tulemuseks number alla nüüdse keskmise kuupalga. Päris loll peab sellise tehingu tegemiseks olema.

1996 aastal sain ma 5000 krooni palka, 1600 krooni oli kaks keskmist palka? keskmine palk oli 3000 juba vaata ka siit https://et.wikipedia.org/wiki/Eesti_keskmine_palk

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 151 kuni 180 (kokku 207 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Miks ei ole investeerima hakanud?