Esileht Tööelu, raha ja seadused. Miks ei ole investeerima hakanud?

Näitan 27 postitust - vahemik 181 kuni 207 (kokku 207 )

Teema: Miks ei ole investeerima hakanud?

Postitas:

Ok, eks võrdle siis alampalkadega, ikka on tulemus naeruväärne.

https://www.aripaev.ee/uudised/2017/06/30/eesti-telekomi-vaikeaktsionarid-ei-jata-voitlust-teliaga

Olin üks 8000-st kes ostis Telekomi aktsiat, oli vist aasta 1999. Kui oleksin kohe müünud, oleks kasu saanud. Aga juba siis oli reklaam: HOIA! Ei mäleta kaua ma hoidsin, kui müüsin, siis selleks hetkeks oli hind nii natuke uuesti tõusnud, et vähemalt kahju ei saanud. Õnn, et müüsin, pääsesin sellest aastakümneid kestnud jandist

https://www.aripaev.ee/uudised/2017/06/30/eesti-telekomi-vaikeaktsionarid-ei-jata-voitlust-teliaga

 

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui sa oleksid ostnud 1607,55 EEK (100€) eest 3. juunil 1996 Tallinna aktsiaindeksit OMXT (tol ajal TALSE), siis oleks sul tänaseks üle 1400 € eest aktsiaid.

Raha ostujõud on 26 aastaga nii palju langenud, et see saavutus on ainult numbrina tore. Aastal 1996 oli 1607,55 EEK-i väga tugev tegija. Siis oli alampalk 680 krooni. 1607,55 oli siis vast pea 2 keskmist kuupalka. Panna see 26-ks aastaks magama, et saada tulemuseks number alla nüüdse keskmise kuupalga. Päris loll peab sellise tehingu tegemiseks olema.

Kui lugemisoskusega probleeme, siis ei tasu tõesti investeerima tormata.

+1
-5
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Raha ostujõud on 26 aastaga nii palju langenud, et see saavutus on ainult numbrina tore. Aastal 1996 oli 1607,55 EEK-i väga tugev tegija. Siis oli alampalk 680 krooni. 1607,55 oli siis vast pea 2 keskmist kuupalka. Panna see 26-ks aastaks magama, et saada tulemuseks number alla nüüdse keskmise kuupalga. Päris loll peab sellise tehingu tegemiseks olema.

Kui numbreid oma suva järgi tõlgendada, võib tõestada mida iganes. Keskmine palk oli siiski umbes 3000 krooni. Tegelikult on poolest selleaegsest keskmisest saanud siiski üks praegune keskmine. Vinantskeenjustel on muidugi oma arusaam.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui oleksid ostnud $100 (1260,44 EEK) eest 1996. aasta juunis S&P 500 indeksit, oleks sul tänaseks ligi 730€ eest aktsiaid. Jällegi isegi peale dollari korralikku nõrgenemist on endiselt keskmise palgaga võrreldes rohkem kui alguses.

Miks keskmise palgaga võrdled, võrdle selle aja ja praeguse min. palgaga, see on reaalsem ühik.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

üha rohkem tundub nagu seda teemat veab mingi hasartmängusõltlane kes on kõrini võlgades, aga muudkui arvutab kuidas küll teeniks kui investeeriks, aga mida pole, on raha

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks keskmise palgaga võrdled, võrdle selle aja ja praeguse min. palgaga, see on reaalsem ühik.[/quote

Keskmine on reaalsem, sest sõltub suuremal määral riigi majandusest. Miinimumpalk on administratiivselt määratav.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keskmine palk on stat. ameti poolt suurtelt firmadelt kogutud jura (suur vale, väike vale ja statistika). Mediaanväljamaksed näitavad rohkem reaalsust, neid andmeid saab maksuametist. Paljudel ikka 1996.a. oli 100 eurot investeerida kui isegi 2002.a. oli mediaanpalk veel alla 300.

https://www.emta.ee/et/kontaktid-ja-ametist/avaandmed-maksulaekumine-statistika/mediaanvaljamakse

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina investeeriksin, aga ei oska. Ja pole  ka eriti vaba raha, mida investeerida saaks.  Ja raha, mida investeerida, ma juurde tekitada ka ei oska.

Olengi selline loll, kes elab palgapäevast palgapäevani ja suren ikka lollina/vaesena.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina investeeriksin, aga ei oska. Ja pole ka eriti vaba raha, mida investeerida saaks. Ja raha, mida investeerida, ma juurde tekitada ka ei oska.

Olengi selline loll, kes elab palgapäevast palgapäevani ja suren ikka lollina/vaesena.

see ei tasugi sul ära, sest investeerimiskasumi pealt pead sa maksma tulumaksu. see sööb üldiselt ära selle kasumi mida teenisid. aga kui investeerida ainult edasi nagu kasiinos, siis hakkad kahjumit saama, paljud inimesed seda ei tunnista, sest kes ikka kaotaja soovib olla. rõõmsa näoga neelatakse kahjumid või lausa pettused alla (platvormid mis meil mitmed juba kriminaaluurimise all on). need kes siis nendelt investeerijate pealt teenivad, toodavad sisuturundusartikleid kui kasulik on investeerida ja enam ei peagi tööl käima… aetakse otsest udu uute lollikeste leidmiseks.

+4
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ka perekool on täis seda omega scam, vii aga oma unistus täide ja võta võlgu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keskmine palk on stat. ameti poolt suurtelt firmadelt kogutud jura (suur vale, väike vale ja statistika). Mediaanväljamaksed näitavad rohkem reaalsust, neid andmeid saab maksuametist. Paljudel ikka 1996.a. oli 100 eurot investeerida kui isegi 2002.a. oli mediaanpalk veel alla 300. https://www.emta.ee/et/kontaktid-ja-ametist/avaandmed-maksulaekumine-statistika/mediaanvaljamakse

Paljudel täna on 700-800 eurot investeerida? Kas rahaühiku oled tahtlikult märkimata jätnud. See 300 on muuseas eurodes, ehk siis rohkem kui 4500 krooni.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina investeeriksin, aga ei oska. Ja pole ka eriti vaba raha, mida investeerida saaks. Ja raha, mida investeerida, ma juurde tekitada ka ei oska.

Olengi selline loll, kes elab palgapäevast palgapäevani ja suren ikka lollina/vaesena.

see ei tasugi sul ära, sest investeerimiskasumi pealt pead sa maksma tulumaksu. see sööb üldiselt ära selle kasumi mida teenisid.

Mis imelik jutt see on? Ega siis tulumaks 100% pole, et see “kasumi ära sööb”.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Investeerida saab ka väga väikeste summade kaupa (isegi 1 euroga). Kas oled investeerimise peale mõelnud, aga pole seda ikkagi veel teinud? Mis tagasi hoiab?

Sa haldus-ja hoolduskuludega üldse ei arvesta?

Mina ostsin ca 20 aastata tagasi Telekomi aktsiaid. Kui oleksin kohe müünud, siis oleks kasu saanud. Müüsin kuskil aasta pärast ja siis sain tulemuseks nulli, kulud olid tulu ära söönud. Enne seda oli hind pidevalt veel odavam. Pärast seda algas ajakirjanduses jahumine kuidas väikeinvestorid üle lasti. Täpselt ei tea mis edasi sai, ei olnud enam huvi süveneda.

Aga jaaa! Mul oli juba ema investeerija, investeeris suure summa Tartu Kommertspanka ja needis seda tegu surmani.

Hetkel pole Swedis kuni 30,000.- eurose väärtusega investeerimisportfellil mingeid haldus-ega hooldustasusid, millest sa räägid?

Sama LHV-s.

Investeerid mõlemast pangast, juba 60,000.- tasuvaba. Enamuse inimese investeerimismahtu see katab kindlasti.

Muus osas. Ikka teed endale ettevõtte enne selgeks, kuhu investeerid? P/E ratio jne vaatad? Laenude osakaal bilansis ja muud elementaarsed näitajad? Kõike seda versus turu keskmine?

Kui ei, siis saad vastu pükse jah.

Kes vähegi mõistust omab ja viitsib 15 minutit päevast aega raisata teemale, teenib 10+% aktsiainvesteeringutelt kindlasti. Loomulikult mitte Baltikumi turul passides. Ja seda paari kuuga, mitte per annum. Piisab täiesti tagasihoidlikuks finantsvabaduseks, et tööl käimata ära elada.

+1
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kes vähegi mõistust omab ja viitsib 15 minutit päevast aega raisata teemale, teenib 10+% aktsiainvesteeringutelt kindlasti. Loomulikult mitte Baltikumi turul passides. Ja seda paari kuuga, mitte per annum. Piisab täiesti tagasihoidlikuks finantsvabaduseks, et tööl käimata ära elada.

Sul on kordi parem tootlus kui Buffettil. Võib-olla saab maailm esimese triljonäri.
Ehk ütled nt 5 või aktsiat ja summa, mida panustada, paari kuu pärast vaatame, mida need aktsiad tegid ning kui suur oli tootlus.
Tickereid ei tule vastuseks, küll aga veel kuuma auru?

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Praegusel pulliturul, kus enamus aktsiaid teevad ATH-d, ei ole keeruline ennast imeinimeseks pidada, kellel kõik rohelises on. Oota järgmine krahh ära ja tule räägi siis uuesti, kuidas enam tööl käima ei pea.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olen aru saanud, et ta elaks ära ka ainult investeeringutest tulevast passiivsest rahavoost

Kui ma õigesti aru saan, siis kõnealuse isiku puhul on tegemist aktsiatesse investeerimisega. Passiivne rahavoog tähendab siis dividende, eks. See tähendab, et dividendide maksmiste perioodil peaks inimesele laekuma kokku minimaalselt 12000 eurot(arvestame 1000 eurot kuu), et saaks öelda, et on olemas finantsvabadus. Ma ütlen ausalt, et ei pea seda väga usutavaks.

Tegelikult on see üsna usutav, vajab tarkade investeeringute korral umbes 160-200 tuhandest portfelli.

Ja ega keegi ei arvagi ju, et edasijõudnud investeerijate aktsiaostud tehakse Eesti turul, kindlasti mitte. Koduturul sellise tootlusega ning perspektiivikate finantssuhtarvudega aktsiaid ei olegi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Praegusel pulliturul, kus enamus aktsiaid teevad ATH-d, ei ole keeruline ennast imeinimeseks pidada, kellel kõik rohelises on. Oota järgmine krahh ära ja tule räägi siis uuesti, kuidas enam tööl käima ei pea.

Vaata, kui ma ei ole on aktsiaid finantsvõimendusega ostnud ja saan rahulikult ka langeva turu korral turu taastumist oodata, siis lõpetan igal juhul plussis ja tugevas plussis. Kaotavad raha need, kel närvid ei pea ja languses müüma kukuvad või müüma peavad…

Soovitan uurida statistilisi graafikuid aktsiaturgude toimimisest, need on nt. USA börsi osas saadaval alates 1900.a. Väga selgelt korduvad seaduspärasused on.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Praegusel pulliturul…

…saan rahulikult ka langeva turu korral turu taastumist oodata, siis lõpetan igal juhul plussis ja tugevas plussis. Kaotavad raha need, kel närvid ei pea ja languses müüma kukuvad või müüma peavad…

+1
Nii lihtne ongi, aga…

Pole lihtsalt sellist raha suurel enamusel, et sellist common sense “strateegiat” kasutada.

Kübemetest kübemeid teha on masendus kuubis ja vajab hoopis masohhistlikke närve… Seda enam, et toda raha läheks igapäevaselt vaja ainuüksi esmatarbete hankimiseks.

Kel aga raha on lausa et ootavad seda langust, et saaks odavalt juurde osta ja oma varandust tuleviku tarbeks hea tootlusega veel enam kindlustada.

Laias laastus ühiskondlikul tasandil on asi väga nukker küll.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ise olen GameStop’i ajast investeerimisega alustanud (jaanuar, 2021) ja hiljem (veebruar) alustasin krüptodesse investeermisega.

Esialgeks eelarveks võtsin €2000. Iga päev nii kui võimalus tekkis panin €100 kaupa raha sisse ja võtsin paari eurose kasumiga välja. Ilmselgelt niiviisi väga kaugele väga ruttu ei jõua… Aga nähes, et asi toimib, lisasin veel €2000 eelarvesse (kokku siis €4000). Panin samas vaimus edasi ning mingi hetk lisasin eelarvesse veel ja veel juurde ning sellega suurendasi ka neid sisse pandavaid summasid.

Praeguseks (september) olen kokku pannud €10 000 eelarvesse.

Kasumit kätte on tulnud €6500. Ehk siis, €7000 istub niisama languse ootuses, €8500 on hetkel investeeritud ja kui see välja võtta saaks 2x+ kasumit sellest. Veel €1000 on investeeritud teise kohta ka, aga see hetkel miinuses.

Poole aastaga on €10 000 muutunud €20 000+’ks.

 

Hektel ootan “Cardano ADA” (krüpto) uuendust, mis peaks saabuma 12. septembril. Sääraste “uuenduste” puhul on mündi hind alati hüppeliselt tõusnud, mis tähendab, et kasutegur peaks olema jõhkralt hea. Hirmus kahju on, et ma olen mingi rott ja pole lihtsalt rohkem raha (mõistlikkuse piires), mida sisse panna. Peaks tulema langus, peab selleks ka raha valmis olema, ei saa päris YOLO panna. ^^

Mõtle, kui ma oleks mingi rikkur praegu. Viskaks sada tuhhi või paar milli lambist sisse ja lihtsalt “ootaks”, samal ajal elatun allesjäänud sajast millist nagu muiste… ptüi.

 

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sest ma olen aeg.

Vaesest perest pärit, ennast üles töötanuna ei suuda kohe kuidagi raha käest ära anda. Jah, mul Ii ja III sammas on indeksites ja olen mitmeid aastaid lugenud ja kiibitsenud. Aga ikka ei suuda seda sammu astuda. Ja noh, kahe lapse ja töö kõrvalt suht vähe energiat ka lugeda ja uurida.

Ühisrahastus mulle sisuliselt ei meeldinud + pead ikka täpsemalt laenukontori tausta uurima. Pigem imponeerib Balti börs, aga no jällegi – peaks ju endale selgeks tegema, mida osta.

Ma saan aru, et kooliraha peaks maksma nagunii, aga ma ei suuda. Lihtsalt igal teenitud eurol on nagu veremaitse man või miskit. Lisaks see, et kas siis mingi kasvukonto või pigem ettevõte (OÜ on, kus mõni tuhat arvel, mille ühe tööotsa eest sain), aga siis on raamatupidamine vajalik… ja ise ei mõista seda, aga kui ma näpuotsaga investeerin, siis raamatupidajale maksta tundub ka nagu loll?

Nii ma siin tiksun… 112 000 eurot vaba raha arvetel. Ok, meelerahufondi võib maha võtta, siis jääb selline 80 000 eurot. Võiks ju vaikselt midagi börsil osta.

Et jah, naljakas on see, et tööl ma suudan väga otsustav olla ja teengi vigu või teen otsuseid teadmata, kas kõik tuleb välja. Ei võta isiklikult. Kõik ei tulegi alati välja.

Aga vot raha osas on küll nii, et tahaks, et oleks kõik võimalikult hästi läbi mõeldud, aga mõelda pole aega ja õudne on ka 😀

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaesest perest pärit, ennast üles töötanuna ei suuda kohe kuidagi raha käest ära anda. Jah, mul Ii ja III sammas on indeksites ja olen mitmeid aastaid lugenud ja kiibitsenud. Aga ikka ei suuda seda sammu astuda. Ja noh, kahe lapse ja töö kõrvalt suht vähe energiat ka lugeda ja uurida.

Alusta väikeste summadega Balti börsil ja suurenda järk-järgult. Kogu raha osas, mis sisse paned tee ette kokkulepe, et maha ei müü enne ( x aastat, x hinda, vms). Ja nii järk-järgult see enesekindlus kasvab.

Pigem jälgi vähemaid ettevõtteid aga rohkem. Ära võta oma nimekirja kõiki Balti ettevõtteid – mõtle, mis teenuseid ja tooteid sa kasutad ning kui palju on teisi inimesi, kes seda teevad. Kas täna rohkem kui homme, või vastupidi?

Raha kontol hoidmise näitel tean ühte meest, kes oleks saanud osta 5-toalise korteri Roosikrantsi tänaval 90ndate teises kolmandikus 600 tuhande krooni ehk 40 000 euro eest. Raha on tal siiani kontol.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaesest perest pärit, ennast üles töötanuna ei suuda kohe kuidagi raha käest ära anda. Jah, mul Ii ja III sammas on indeksites ja olen mitmeid aastaid lugenud ja kiibitsenud. Aga ikka ei suuda seda sammu astuda. Ja noh, kahe lapse ja töö kõrvalt suht vähe energiat ka lugeda ja uurida.

Alusta väikeste summadega Balti börsil ja suurenda järk-järgult. Kogu raha osas, mis sisse paned tee ette kokkulepe, et maha ei müü enne ( x aastat, x hinda, vms). Ja nii järk-järgult see enesekindlus kasvab.

Pigem jälgi vähemaid ettevõtteid aga rohkem. Ära võta oma nimekirja kõiki Balti ettevõtteid – mõtle, mis teenuseid ja tooteid sa kasutad ning kui palju on teisi inimesi, kes seda teevad. Kas täna rohkem kui homme, või vastupidi?

Raha kontol hoidmise näitel tean ühte meest, kes oleks saanud osta 5-toalise korteri Roosikrantsi tänaval 90ndate teises kolmandikus 600 tuhande krooni ehk 40 000 euro eest. Raha on tal siiani kontol.

Aga siin ongi kohe küsimus, et kas pigem ettevõtte alt osta? See on rohkem sebimist kui lihtsalt LHVs väärtpaberikonto teha ja rmtp-d ka vist rohkem… sest ma ilmselt ostaks ka dividendiaktsiaid, aga selleks, et see reinvesteerida. Ma saan aru, et muidu dividendide saamisel peaks kihe see 20% maksma (vb mitte, ei mäleta ja pean meelde tuletama).

Et noh, kas siis see variant on la ok, et nt väärtpaberikonto eraisikuna tuleb kuni 50k LHVs ilma tasudeta (ja ilmselt ma selle piiri saaks paari aastaga kätte), siis ümber kolimine ettevõtte alla tundub mingi sebimine…

 

Ühesõnaga jah. Ma ei tea. Vb peaks lihtsalt paari tuhande eest eraisikuna mingeid aktsiaid ostma ja siis edasi.

Samas välisbörsid pakuvad huvi ja siis ettevõte mõtekam.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See “mitte müüa” ja “juurde osta” jutt on üsna libe ja ohtlik. Eriti üksikaktsiate puhul, olgu tegemist kui suure ja tugeva ettevõttega tahes. Ettevõtted pankrotistuvad (Enron, Lehman Brothers, Bearings), ettevõtted võivad kaotada suure osa oma väärtusest kas igaveseks või mitmeks inimpõlveks.

Mõni näide lähiminevikust: kõik on indeksiaktsiad, väga tugevad ja tuntud ettevõtted, kuid ei ole taastunud kas dotcom kollapsist (Nasdaq kaotas 78% oma väärtusest ja suurt osa tollaseid Nasdaq100 ettevõtteid ei ole ena kas olemas või indeksis) või 2008 kriisist.
Ma võin selliseid graafikuid siia panna sadu kui mitte tuhandeid.

Kui mõistlik on taolisi asju hoida ja juurde osta, aastakümneid loota, et tekib taastumine? Järgmine suurem kriis võib need ettevõtted veel tugevalt alla viia – ostate juurde? Raha seisab kinni ja on tegelikult kaotatud – te ei saa samal ajal oma raha kasutada, et teha häid investeeringuid või midagi mõistlikku. Seda nimetatakse “opportunity cost”.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ise olen GameStop’i ajast investeerimisega alustanud (jaanuar, 2021) ja hiljem (veebruar) alustasin krüptodesse investeermisega.

Esialgeks eelarveks võtsin €2000. Iga päev nii kui võimalus tekkis panin €100 kaupa raha sisse ja võtsin paari eurose kasumiga välja. Ilmselgelt niiviisi väga kaugele väga ruttu ei jõua… Aga nähes, et asi toimib, lisasin veel €2000 eelarvesse (kokku siis €4000). Panin samas vaimus edasi ning mingi hetk lisasin eelarvesse veel ja veel juurde ning sellega suurendasi ka neid sisse pandavaid summasid.

Praeguseks (september) olen kokku pannud €10 000 eelarvesse.

Kasumit kätte on tulnud €6500. Ehk siis, €7000 istub niisama languse ootuses, €8500 on hetkel investeeritud ja kui see välja võtta saaks 2x+ kasumit sellest. Veel €1000 on investeeritud teise kohta ka, aga see hetkel miinuses.

Poole aastaga on €10 000 muutunud €20 000+’ks.

Hektel ootan “Cardano ADA” (krüpto) uuendust, mis peaks saabuma 12. septembril. Sääraste “uuenduste” puhul on mündi hind alati hüppeliselt tõusnud, mis tähendab, et kasutegur peaks olema jõhkralt hea. Hirmus kahju on, et ma olen mingi rott ja pole lihtsalt rohkem raha (mõistlikkuse piires), mida sisse panna. Peaks tulema langus, peab selleks ka raha valmis olema, ei saa päris YOLO panna. ^^

Mõtle, kui ma oleks mingi rikkur praegu. Viskaks sada tuhhi või paar milli lambist sisse ja lihtsalt “ootaks”, samal ajal elatun allesjäänud sajast millist nagu muiste… ptüi.

Kuidas l’inud on kr[ptoga? Kas ikka tõusujoones?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

FB Krüpto grupis on nutt ja hala lahti, kes 25 tuhandega miinuses, kes rohkemaga. Seal küll enamuses mehed, nemad räägivad julgemalt, ausamalt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aktsiate grupis sama:

Ma olen Wise aktsiaga 32% miinuses. Paljud teist on veel rohkem miinuses kui mina?

teine:

Cenntro Electric Group -94,98% 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sest ma olen aeg.

Vaesest perest pärit, ennast üles töötanuna ei suuda kohe kuidagi raha käest ära anda. Jah, mul Ii ja III sammas on indeksites ja olen mitmeid aastaid lugenud ja kiibitsenud. Aga ikka ei suuda seda sammu astuda. Ja noh, kahe lapse ja töö kõrvalt suht vähe energiat ka lugeda ja uurida.

Ühisrahastus mulle sisuliselt ei meeldinud + pead ikka täpsemalt laenukontori tausta uurima. Pigem imponeerib Balti börs, aga no jällegi – peaks ju endale selgeks tegema, mida osta.

Ma saan aru, et kooliraha peaks maksma nagunii, aga ma ei suuda. Lihtsalt igal teenitud eurol on nagu veremaitse man või miskit. Lisaks see, et kas siis mingi kasvukonto või pigem ettevõte (OÜ on, kus mõni tuhat arvel, mille ühe tööotsa eest sain), aga siis on raamatupidamine vajalik… ja ise ei mõista seda, aga kui ma näpuotsaga investeerin, siis raamatupidajale maksta tundub ka nagu loll?

Nii ma siin tiksun… 112 000 eurot vaba raha arvetel. Ok, meelerahufondi võib maha võtta, siis jääb selline 80 000 eurot. Võiks ju vaikselt midagi börsil osta.

Et jah, naljakas on see, et tööl ma suudan väga otsustav olla ja teengi vigu või teen otsuseid teadmata, kas kõik tuleb välja. Ei võta isiklikult. Kõik ei tulegi alati välja.

Aga vot raha osas on küll nii, et tahaks, et oleks kõik võimalikult hästi läbi mõeldud, aga mõelda pole aega ja õudne on ka ????

Kui ma kunagi veel investeerimisega alustanud polnud, täitsin internetipangas riskitaluvuse küsimustikku ja selle järgi soovitati tooteid investeerimiseks. Küsimusele “kui palju raha oled valmis kaotama” vastasin null. Mis mõttes kaotama, ma tahaks hakata investeerima, et raha juurde saada, midagi pole ma nõus kaotama! ????

Igatahes selle peale soovitati mul oma raha paigutada tähtajalistesse hoiustesse. Tol ajal olid nende intressid kõrgemad kui praegu, aga kiire arvutus näitas, et paariprotsendilise tootlusega kuigi kaugele ei purjeta.

Märksõna investeerimise juures on hajutamine. Hajutad investeeringud erinevate varaklasside vahel ära ja kõige olulisem on terve portfelli tootlus, mitte ühe konkreetse investeeringuga miinuses olemine. Ma poleks ise seda uskunudki, aga praegu vaatan oma üksikuid miinuses olevaid investeeringuid üsna emotsioonitult, sest terve portfell on mul ilusti 10-20% vahel plussis. Ühtegi investeeringut ma seni miinusega realiseerinud ei ole, võin veel oodata paremaid aegu.

Mina sinu asemel ostaks selle raha eest kasvõi korteri, sest muidu oled varsti samas olukorras kui see, kes oleks oma raha eest saanud 5-toalise südalinnas, aga praegu saaks heal juhul 1-toalise mikrokorteri äärelinnas. Kui tahad aga hakata väärtpaberitesse investeerima ikkagi, siis eralda selle jaoks mingi konkreetne summa alustuseks, näiteks 1000 eurot. See moodustab sinu kogutud rahast alla 1% ja kui oled juhtival kohal, siis kindlasti alla poole su kuupalgast. Võtadki sellise konkreetse summa ja oled valmis seda 100% kaotama. Sellega piiritled ära oma kaotuse suuruse, sest sa pole vaesem, kui sul on 112 tuhande asemel arvel 111 tuhat. Ja kui oled esimesed ostud ära teinud, siis tuleb juba julgus ja huvi edasi toimetada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 27 postitust - vahemik 181 kuni 207 (kokku 207 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Miks ei ole investeerima hakanud?