Esileht Lapse ootamine Miks K- vitamiini süst on beebile ohtlik?

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: Miks K- vitamiini süst on beebile ohtlik?

Postitas:

Tere

Miks sünnitusmajas tehtav K vitamiini süst on beebile kahjulik?
Olen lugenuid väiteid: on sünteetiline, väga suur annus (20 000 kordne või isegi suurem), et tegelikult vajavad seda väga üksikud (teistele tehakse kindluse mõttes), et rinnapiimas on seda siiski piisavalt (eriti kui ema seda raseduse ajal juba hakkab juurde tarbima) ning et “vanajumal” ei ole kõige tähtsamat vedelikku maailmas (EMAPIIM) loonud niimoodi, et sealt miskit puudu on.

Kas keegi targem, kes on seda asja rohkem uurinud võiks tuua välja peale ülaltoodud väidete veel mõned? Või ehk on mõni eestikeelne link soovitada asja uurimiseks? Hetkel peale lühidat guugeldamist, ei leidnud mina väga usaldusväärseid allikaid.

Jaa kui keegi ema ei ole lasknud teha…siis miks?
Jaa need kes on lasknud teha….kas on mingeid kõrvaltoimeid ja kas kahetsete?

Tänan kõiki, kes leiavad aega vastata!

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ära loe vandenõuteoreetikute üllitisi. Räägi arstiga ja ta a) seletab miks see on ülioluline ja b) lükkab ümber foorumitest ja sotsiaalmeediast loetud “tõed”.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See süst ei ole üldiselt ülioluline – kuid mõnikord, harva – on tite verel hüübimisraskused ja oht ajuverejooksuks. Põhimõtteliselt tervele lapsele ei peaks midagi tegema ning olen samuti arvamusel, et kui ema toitumine on olnud korras ja vanemate suguvõsas ka veri korras – üleliigne protseduur.

Kusjuures K vitamiini saab ka suukaudselt titele manustada – aga ma pole kindel, kas see haiglates ka pakkumisel on.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen kuulnud, et ei lasta teha, aga et kellelgi sellest mingeid kahjustusi oleks, pole kuulnud. Endal oli nii, et laps viidi sünnituselt ära ja mees siis jooksis minu juurde tagasi, et ei tohtinud lasta süsti teha, eks? Arst kohe ärritus ka. Tegelikult me lihtsalt tahtsime veidi oodata esimese vaktsiiniga, mees ei jaganud matsu ja oli ähmi täis tol hetkel. Aga arst läks silmnähtavalt närvi. Ju see ikka vajalik on. Kui seletasin, et muidugi tehke, tahan vaktsiiniga mõned päevad oodata, ütles arst, et mõistlik. Igatahes ei näe ma mingit mõtet sellest süstist loobuda. See võib ju olla minu laps, kelle jaoks see võib oluline olla… kunagi ei tea.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kasutan teemat ja arutlen selle üle, et mina olen kuulnud just, et K-vit defitsiit võib olla rinnalastel. Aga kui hakkan kohe sünnist andma RPA, kas siis ei ole vaja seda teha? Piimasegudes on see ju sees? Ämmaemand teeb kohe sünnitustoas selle, aga äkki sel juhul pole vaja teha? Samas, lastearsti näeb ju alles hiljem, et küsida. Ma poleks vastu kui tehtaks, kui rp-laps, aga mõtlen, et kas rpa laps üledoosi ei saa nii?

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.04 20:07; 26.04 18:28; 27.04 12:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siin on nüüd nagu puder ja kapsad- räägitakse K-vitamiini süstist ja siis hoopis vaktsiinist (vaktsiinidest). K-vitamiini süst EI OLE vaktsineerimine.

K-vitamiini süstitakse vastsündinutele, sest neil esineb vere hüübimishäireid ja on oht verejooksudele. Jah, hilise st klassikalise hemorraagia esineb, juhul kui pole tehtud süsti, 1 imikul 100-st aga kus on garantii, et see pole minu laps? Avaldub 2–7 päeva vanuses, riski tõstavad raskused rinnaga toitmisel. Verejooksud võivad tekkida kergemal kujul: sinikad nahal, limaskestadel, süstikohtades, aga võimalik ka kõrvast, ninast, seedetraktist, kuseteedest, naba piirkonnast . Haruldastel juhtudel on tekkinud ka ajuverejooksusid. Kuigi verejooksud on kerged, võib mitmetes piirkondades tekkivate veritsuste puhul verekaotus olla väikse beebi jaoks siiski oluline.

Vastupidi siin väidetule, et emal on seda organismis niigi ja laps saab seda emapiimaga piisavalt, siis K-vitamiini organismivaru on väga väike ning korralikus koguses rinnapiima beebi oma esimestel elutundidel (isegi esimestel elupäevadel) ei saa, et sellele loota.

Vastsündinutel on K-vitamiini puudus täiskasvanutega võrreldes oluliselt sagedasem.
* Platsenta kaudu liigub see vitamiin emalt lootele väga viletsalt, seega sünnivad lapsed ilma oluliste K-vitamiini tagavaradeta.
* Vastsündinute ainsaks toiduks on reeglina rinnapiim, kus K-vitamiini on liiga vähe, et beebi vajadus katta. Seega EI VASTA TÕELE, et rinnapiim katab alati ka K-vitamiini vajaduse.
*Rinnapiimas leidub peamiselt K1-vitamiini, inimkehas teeb aga suurema töö ära K2, sest enne päriselt tööle hakkamist tuleb K1 veel organismis K2-ks muuta
* Soolestiku mikroobide toodetud K-vitamiin vastsündinutel arvesse ei tule, sest praktiliselt steriilsetest tingimustest tulnud väikeste inimeste soolestiku mikrobioota on äärmiselt ebaküps ja ei suuda piisavat kogust vitamiini toota. Rinnapiimatoidul beebidel elutsevad soolestikus peaasjalikult laktobatsillid, mis on tervisele väga kasulikud, aga kahjuks K-vitamiini üldse ei tooda.

Loomulikult võib ema otsustada süstist loobuda aga enne tasuks tõesti endale asi selgeks teha, mitte uskuda igasugu hirmutamisi jms.

Ja kui otsustatud loobuda, olla ülitähelepanelik last jälgides esimesel paaril elunädalal, et veritsustõbe mitte maha magada.

+9
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.04 18:21; 27.04 12:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

VASTA | TSITEERI | TEATA EBASOBIVAST

Kas sa oskad öelda, kuidas on lugu beebidega, kes on kohe sünnist ainult RPA-l? Kas nemad peaksid ka selle süsti saama?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.04 20:07; 26.04 18:28; 27.04 12:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hetkel pole mul käepärast rpa-de koostist st millistesse ja kui palju on lisatud K-vitamiini.

Üldjuhul tean siiski, et näiteks D-vitamiini (mis on sisuliselt igas rpa-s) tuleb siiski lisaks anda, sest väike laps ei joo esimestel elunädalatel ega isegi kuudel nii palju rpa, et saada kogu vajalik D-vitamiin kätte. Erinevates rpa-des erinevalt kuid vähemalt liitri peaks seda päevas jooma, et saada vajalik D ainult rpa-st.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.04 18:21; 27.04 12:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hetkel pole mul käepärast rpa-de koostist st millistesse ja kui palju on lisatud K-vitamiini.

Üldjuhul tean siiski, et näiteks D-vitamiini (mis on sisuliselt igas rpa-s) tuleb siiski lisaks anda, sest väike laps ei joo esimestel elunädalatel ega isegi kuudel nii palju rpa, et saada kogu vajalik D-vitamiin kätte. Erinevates rpa-des erinevalt kuid vähemalt liitri peaks seda päevas jooma, et saada vajalik D ainult rpa-st.

Kusjuures see on tõesti väga hea võrdlus. Sest oma teisele lapsele, kes samuti RPA-laps, andsin D-vit ikka loomulikult juurde ja isegi juurde andmisega ei olnud seda tal ülearu (arst kontrollis mingi hetk ja oli isegi veidikene alla normi). Selle loogika järgi on tõesti loogiline, et ka RPA beebi vajab K-vit, kuna ta sööb ju alguses nii vähe. Aitäh kaasa mõtlemast!

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.04 20:07; 26.04 18:28; 27.04 12:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

K-vit süst pole mitte ohtlik beebile, vaid sellest loobujad ei taha last süsti tegemisega nn. traumeerida. Valikus oleks ka suukaudne, aga seda meil haiglates ei pakuta. Tuleks muretseda sel juhul endal suukaudne k-vit ja lapsele sisse sööta. Tegemata/andmata jätmine oleks rumalus. Kas keegi tõesti tahab enda last sinna statistikasse?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.04 14:40; 27.04 14:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

D.vitamiini tuleks kindlasti anda, eriti meie kliimas. Mul kevadel sündinud laps oli RPA-l algusest peale, suvisel ajal ning soojamaa kliimas sügisel ma talle 5-6 kuud d-vit ei andnud (sai kokku 2kuud peale sündi d-vit). Lastearst avastas minu tehtud vea kahjuks liiga hilja, lapsel oli sügav d-vit defitsiit ja luud kõverad (sääreluud).Laps hakkas koheselt saama suures koguses d-vitamiini, aga parandada ei olnud enam midagi. Seega ei olnud seal RPA-s seda piisavalt või ei olnud mu lapse organism suuteline seda imendama.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.04 14:40; 27.04 14:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

K-vitamiini profülaktika kohta on hea artikkel.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hea, et minu lastele tehti. Viimane laps sündis nn piiripeal – oli enneaegne, aga mitte väga. Kaal, apgar jms olid kõik normis. Arst tükk aega mõtles, kas panna epikriisi enneaegne või mitte (sündis 36+6). Aga enneaegsus ilmnes imetamisel. Nimelt laps magas koguaeg ega polnud söömisest üldse huvitatud. Tal seda vastsündinu näljatunnet ei tekkinud. Kaal hakkas langema, ka RPA-st polnud huvitatud (ämmaemand üritas süstlaga anda, aga beebi oli loid). Esimesed 4 päeva oli täiesti SOS-olukord – mul tekkis külluslikult piima, aga nõudlust polnud. Õnneks siiski 5.päeval hakkas imema.
Nii et võib juhtuda, et esimestel päevadel, mil seda vitamiini väga vaja oleks, ei pruugi seda kuskilt peale süsti saada. Kunagi ei tea ette, kuidas need esimesed päevad kulgevad. Mul vanemad lapsed olid väga tublid – kohe rinna otsa ja kaalu tuli mühinal juurde.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )


Esileht Lapse ootamine Miks K- vitamiini süst on beebile ohtlik?