Esileht Väikelaps Miks määratakse bronhiidiga kohe ab?

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Miks määratakse bronhiidiga kohe ab?

Postitas:

Olen kuulnud mitmete eestis elavate tuttavate käest, et kui lapsel on pandud diagnoosiks bronhiit siis kohe ab peale. Miks see nii on?
Bronhiit on ju viiruse põhjustatud ja ab ei mõju sellele.
Näiteks soomes küll ei kirjutada bronhiidi korral ab kui analüüsidega pole kindlaks tehtud, et 100% on bakteriaalne põletik.
Ja mitmel tuttaval on olnud angiin ja arst lihtsalt peale vaadates diagnoosib ja kirjutab ab. Eestis vist tehakse kurgu bakterikülvi angiini diagnoosimiseks olematult vähe?
Mu oma lastelegi pandi eestis diagnoos peale vaadates, nõudsin ka bakterikülvi aga ei tehtud ( mis sest, et olin isemaksja ).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.02 08:39; 11.02 09:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

põletikunäit ju ikka võetakse? Üle 40 peaks bakteriaalne põletik olema juba

aga ja üldiselt eestis määrataks ab liiga kergelt.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

põletikunäit ju ikka võetakse? Üle 40 peaks bakteriaalne põletik olema juba

aga ja üldiselt eestis määrataks ab liiga kergelt.

Mu lapsel oli tavalise viirushaigusega põletikunäit 72. Öeldi, et kuni 100ni võib viirusega tõusta ja ei kirjutatud ab. 2 päeva hiljem oli põletikunäit 30.
40 on tavaline viirus.
Angiiniga tehti lapsele soomes nii vereproov kui ka bakterikülv ja põletikunäit oli siis küll 167 ja külv kinnitas, et a strep.

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.02 08:39; 11.02 09:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suhteline Ab- ga alustamise piir on crv 50, kui muu sümptomaatika ka toetab. Paraku kõikidel inimestel see crv tõusta ei pruugigi. Seega tuleb ka muid aspekte arvestada. Kõik bronhiidid ja kopsupõletikud on alguses viiruslikud. Paraku on nii, et viirus on nagu võti, mis avab bakterile ukse. Viirused kahjustavad oluliselt bronhide limaskesti. Ja ka bronhiite on erinevaid- ulatuslikke, üksikute kolletena. Viimase puhul jah, vb polegi vaja ja piisab jàlgimisest. Las arst teeb oma tööd. Kàest läinud bronhiiti on raskem ravida.
Angiin on väga äge üldhaigus, mis ravimata jätmisel võib organismile väga kurnav olla. Kurgukülv ei näita alati. Eriti kui lapsel ei saa seda korralikult võtta, sest kattu vähe või liiga sügaval.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks põhjus on see, et bronhiiti on Eestis juba pikalt AB-ga ravitud ning kui mõni edumeelsem arst ütlebki, et läheb ise üle ja pole AB vaja, siis lapsevanem tormab paanikas teise arsti juurde ja kirjutab ajalehte, kuidas arst keeldub ravimast, kuigi laps juba mitu nädalat köhib. 🙂

Tõsi on ka see, et bronhiidi ja kopsupõletiku vahe on suhteliselt väike. Mõistlik on lisaks ravimata jätmisele siiski ka jälgida, kuidas haigus kulgeb, et varakult jaole saada, kui viiruslikust bronhiidist on saanud bakteriaalne kopsupõletik (tõuseb uuesti palavik näiteks). Enamasti seda siiski ei juhtu.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et üks põhjus ülemääramisele ongi tegelikult see, et arstid ei viitsi/saa/taha seda last iga 3 päeva tagant kontrolli tagasi kutsuda. Lihtsam on määrata AB. Kaheksal juhul kümnest oleks haigus tegelikult ka ise üle läinud, aga need 2 juhtu, kus ei oleks, ei tule siis patsient samuti arstile tagasi, sest AB ju mõjus.

Aga üldiselt, Eestis on ka erineva suhtumisega perearste ja perearstikeskuseid. On ka mõistlikke kohti, kus pereõed on väga pädevad, kus tehakse bakterikülvi ja kus alati toonitatakse, et andke vähemalt telefonitsi teada, kuidas haigus kulgeb. Aga kahjuks on kvaliteet kõikuv ja siis lapsevanem guugeldab, mõtleb ise enda peas diagnoosi hullemaks, kui see on ja siis tormab EMO-sse lapsega. Tegelikult ka loogiline, sest on ju tunne, et perearst ei aidanud üldse. Lapsel on paha olla ja emal on hirm. Aga paha lugu on see, et EMO-s ei ole kellelgi sinuga aega rohkem tegeleda, kui hädapärast vajalik. Virutatakse laks AB kuur otsa ja saadetakse teele. Tegelikult ei oleks seda aga üldsegi tarvis, võimalik, et haigus oleks ka ise leevenenud – vaja oleks olnud lihtsalt paari lahket sõna ja paar testi perearstikesusest.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu kogemuse põhjal alati ei määrata AB-kuuri. Olin paar aastat tagasi ka bronhiidis – võeti põletikunäit, mis oli keskmine (nii umbes 50-60 vahel). Arst soovitas igasuguseid leevendusvahendeid (nt taimeteed, mähis jt). Leppisime kokku, et paar päeva hiljem lähen uuesti põletikunäitu mõõtma – kui on tõusnud, siis uurime AB võimalust. Näit aga hakkas langema ja AB-kuur jäi ära.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei määrata kohe. Meil oli mõlemal lapsel nooremana see kalduvus, et köha-nohu läks üle bronhiidiks, siis perearst tegi kõigepealt analüüsid ja selle järgi otsustas, mis edasi. Enda perearsti järgi ma küll öelda ei saa, et Eestis kergekäeliselt AB määratakse (mitte ainult bronhiidi, vaid ka teiste haiguste puhul).

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.02 09:56; 12.02 09:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul nt suvest lugu, kus pärast ilmselt viiruslikku nohu, üks ninapool oli täiesti puhas, teine aga jooksis paksu haisvat mäda. Ülemine lõualuu valutas, silma alt ja tagant surus, samuti otsaeest – haigelt poolt siis. Palavik tõusis (enne viirusega polnud, mul üldse madal kehatemperatuur ja palavik tõuseb harva). Läksin arstile ja ta diagnoosis põskkoopa põletiku, ütles veel, et pilti pole mõtet teha, kõik on selge. Kirjutas kohe AB ja tegi vereanalüüsi. AB peale oli paari päevaga olukord normaliseerunud, vereproovi järgi arst aga teatas, et mingit põletikku polnud, CRV oli 12. Mis see siis oli? Viiruslik ühepoolne põskkoopapõletik? No ja kuidas arst siis enne nii kindel oli, et piltigi polnud vaja ja kohe AB kirjutas? Minu enesetunde tegi see kiiresti paremaks, või oli see ka juhus?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.02 09:56; 12.02 09:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii bronhiit kui kopsupõletik võib olla viiruslik ja ei pruugi lõppeda bakteriaalse põletikuga. CRV näidust olulisem on CRV dünaamika. Alati sõltumata arsti arvamusest (mõni arst on hoolsam, mõni mitte) lasknud teha vereproovi 2-3 põeva pärast (juhul kui lapse seisund väliselt ei halvene) ja selle järgi otsustanud, kas anda antibiootikumi või mitte. Alati umbes nädal peale põletukunäitaja kadumist olen teinud ka korduvanalüüsi et veenduda et viiruse taandumise järel ei tekkinud bakteriaalset põletikku. Oluline on mõista ka seda, et väiksema bakteriaalse põletikuga peaks immunsüsteem ise hakkama saama, ja ab on vaja ainult siis, kui prooov näitab et põletik suureneb.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Väikelaps Miks määratakse bronhiidiga kohe ab?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.