Esileht Väikelaps “Miks see kala surnud oli?”

Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )

Teema: “Miks see kala surnud oli?”

Arvatavasti tekib mingil ajal kõikidel lastel arusaamine, kust (loomne) toit lauale tuleb ja see teadmine tekitab palju küsimusi, millele ei ole lihtne vastata. Kuidas nendest asjadest rääkida? Meil tuli see teema päevakorda peale poeskäiku, kui ostsime suure lõhe. Hiljem nägi laps, kuidas ma kala rookisin ja ahju panin. Juba mitu päeva järjest tunneb ta huvi, miks kala ära suri, kuidas ta poeletile jõudis, miks kalal suu lahti oli, kas kala ei saanud hingata… Üsna stressi tekitav olkuord. Laps on 3,5a.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega seal polegi midagi. Tuleb seletada viisakalt, et see ongi söömiseks kasvatatud kala… nagu ka kartul mis me ära sööme, ei ole määratud vabas looduses paljunema 😛 Me vahel vaatame loodusaadet ja seal ka ikka rünnatakse kedagi ja laps küsib, et miks siis emme väiksele gnuule appi ei tule jne. Eks ma siis vaikselt seletan, et muidu surevad väiksed gepardi pojad ära kui nad süüa ei saa. Kui miski kajaks pingviinipoja ära tappis ja suured pingviinid kõrval passisid siis töinasime lapsega mõlemad.. ma ei saa aru näitavad aastavahetusel selliseid ‘perefilme’

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.01 11:01; 17.01 14:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mis stress? minu seisukoht on, et kui sööd, siis pead vähemalt suutma seletada lapsele, mis ja miks. nii õrnahingeline ei saa ega tohi olla, et süüa kõlbab, aga rääkida mitte. siis ole juba taimetoitlane.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen ka sellise seletamisega jänni jäänud. Seda pingviinisaadet vaatasime täpselt niikaua, kuni hakkas toiduahelat näitama. Mul on tüdruk, kellele hirmsasti meeldivad pingviinid (eriti pingviinibeebid), ma poleks tahtnudki seletada talle, miks keegi tapetakse… ta elab mul oma unedes kõik sündmused läbi. Las kasvab veel.

Laual on aga söögiks ikka liha ja kala, selle kohta pole küsimusi tekkinud veel. Ja räägime siis, kui küsimused tulevad.

Jõuluajal ütles vanaema lauda kattes, et kana on laual, tulge sööma. Laps hakkas südamest naerma, et see pole kana, see on liha. Aga rohkem seda teemat me ei puudutanud. Hommikul just käisime naabri kanasid vaatamas ja söötmas, küll tüdruk alles nunnutas neid.
Pärast seletamist ei pruugi ta mul üldse liha süüa…
Muna söömisega oli üks häda, tema kartis, et ta võib mõne tibu ka kogemata ära süüa. Ehkki seletasin, et kõigist munadest ei tule tibud, laual on söögimunad ja kana pesas on tibumunad. Ta oli siis alla kahe aasta vana.

Nii et saan teemaalgatajast aru. Mõnele lapsele on lihtsalt keerulisem tegelikust maailmast rääkida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ka ei taha seda teemat, sest endalgi natuke halb selle loomade tapmiste pärast, aga noh, juba praegu laps küsib selliseid asju. Ta on alles kahene. Teeb märkusi, et see on elus kala ja see on surnud kala, surnud kala käib külmkapis. Ma siis kiidan takka, et käib jah. Ta veel ei juurdle, miks osa kalu on surnud ja miks elus, see on praegu selline abstraktne fakt lihtsalt. Surnud ja elus kana ta teab ka, aga ülejäänud loomi veel lihaga ei seosta, on lehm ja on liha. Üritan asja sellise tavalise asjana võtta, et nii lihtsalt on, siiani ta veel pole imestanud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 9-aastane laps ei söögi midagi sellist, mis kujult veel mingit looma või selle kehaosa meenutab :(. Vorstid, hakkliha jms parematel päevadel sobivad, aga mõnikord tuleb talle meelde, et need on samuti süütute loomade tapmisega seotud ja siis ei söö neidki. Ta keeldub suvel sääski tapmast ka ja on paar korda südantlõhestavalt nutnud selle pärast, et mõned aastad tagasi ta veel tegi seda.
Muidugi olen seletanud, et loomi kasvatataksegi toiduks ja et looduses ka loomad söövad teisi loomi. Ta ei pane pahaks, et teised liha söövad, aga ise pole nõus sööma.
Soovitada seega midagi ei oska – tulebki vist ikka rääkida asjadest nii, nagu need on, ja loota, et laps selle peale loomsest toidust ei loobu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen Mutsamammaga täiesti nõus, lihasööjad ei saa nii õrnahingega olla, see on silmakirjalik. Ega tänapäeval ongi ju linnainimesed natuke võõrdunud sellest kõigest, et kust see toit siis päriselt tuleb. Et lõbus vinku viiner on osaliselt kunagi ikkagi elus notsu olnud. Ma olen selle peale tihti mõelnud, et kas mul on ikka õigust liha süüa, tunnistan ju, et mul on neist loomadest kahju. Ma arvan, et kui inimene liha sööb, siis peaks ta julgema ka vajadusel tappa seda looma, mitte ainult poest paki sees ostma 🙂 Ma julgeks…vist. Lohutan ka sellega, et looduses ju käib asi samamoodi, eks susi sööb ikka kitse ära, kui kätte saab.

Oma lapsele üritan loomulikult seletada, lapsed õpivad ju vanemaid(või ükskõik milliseid teisi inimesi) jäljendades, kui meile on see ok, et kala püütakse ja süüakse, siis on talle ka. Mäletan, et kuskil kahesena ma kartsin küll, et kui ta kala enne valmimist näeb, siis äkki pärast ei söö. Aga seletasime ilusti ära, et kala püütaksegi söömiseks jne Kana kohta samuti, hakkliha olemust pole eralid selgitanud, sest ta pole küsinud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tegelikult ma nii vanale lapsele veel ikka toitumisahelast ei räägiks. Tuleb öelda midagi lihtsat ja loogilist ja tõde 🙂 Kalamees püüdis kala merest välja, see pandi autole ning saadeti poodi. Kõik. Vahel on ka mind aidanud, kui ma olen lapse käest vastu küsinud, aga miks sina arvad, et kala surnud on?
Ma vastaks vastavalt olukorrale lühidalt ja ausalt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.01 11:01; 17.01 14:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on alles algus, mida kõike sa seletama pead hakkama! Minu 6a laps küsis: kes on prostituut? Nägi reklaami, heeringas veenuse õlal.
Loomse toiduga on lihtne. Ütledki, et nii on looduses seatud, üks sööb teist, suurem sööb väiksemat. Räägid kiskjatest, taimtoidulistest ja segatoidulistest. Muidugi tasapisi, mitte korraga kogu evolutsiooniteooriat, jälgi, et laps aru saaks. Mulle need vestlused meeldivad, kui vastuse võlgu jään, siis otsime koos netist vastust. Hakkangi otsima, et mida merihobud söövad?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui mitu päeva järjest tunneb huvi, siis järelikult sa ei seletanud piisavalt põhjalikult. Hiljuti oli mingi film kalapüüdmisest ja lapsed vaatasid huviga, kuidas merel kalamehed võrguga kalu püüdsid, siis need kastidesse pandi, jää peale ja sealt autodega edasi toimetati. Seletasin siis edasi, et nüüd viiakse poodi ja inimesed saavad sealt kala osta, et kodus süüa teha. Lapsed nii õnnelikud, et nüüd nad teavad, kuidas kala nendeni jõaub. Leivateoga sama lugu – mingi klipp oli, kuidas Leiburis need asjad käivad (jahu kokku segamine, suured vaadid, koletusuured ahjud, kiletamine, kastidesse, auto peale jne). Meie lastele hullult meeldivad sellised asjad, vaat et pareminigi kui multikad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 10 postitust - vahemik 1 kuni 10 (kokku 10 )


Esileht Väikelaps “Miks see kala surnud oli?”

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.