Esileht Ajaviite- ja muud jutud Miks tulemasinat tšäksiks kutsutakse?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 63 )

Teema: Miks tulemasinat tšäksiks kutsutakse?

Postitas:
Kägu

Kas kellelgi on aimu, miks me tulemasinat tšäksiks kutsume? Esimest korda kirjutasin seda sõna ja kirjapilt tundub väga võõras, aga hääldus ju õige. Niisiis, kust (keelest?) see sõna tulnud on, teab keegi?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Hea küsimus.

Ma pakun, et kui välgumihklit süütad, siis teeb umbes sellist häält – tšäks, tšäks, tšäks…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma olen muidugi sama “tark”, aga olen justkui kuulnud selle kohta ka nimetust “tšäkson” (nagu jackson). Arvasin, et see tšäks lihtsalt lühendatud variant. Aga miks selline nimetus, pole ka aimugi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

a miks välgumihkliks

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eks ta džäks ehk midagi Jacksonist on, aga miks – tõesti hea küsimus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Pakun, et see on tuletis Jack Daniel’si zippost, need on päris kuulsad, üle 100 aasta juba toodetud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

VälguMihkel- Michael- M.Jackson- tsäks

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Pakun, et see on tuletis Jack Daniel’si zippost, need on päris kuulsad, üle 100 aasta juba toodetud.

Ma arvan, et sul on õigus. Ma ka ei teadnud, aga sinu pakkumise peale guugeldasin ja tundub loogiline
https://www.google.com/search?sa=X&q=jack+daniels+lighter&tbm=isch&source=univ&client=firefox-b-d&ved=2ahUKEwiLs4Kzq6_gAhWl0KYKHZDKBvwQsAR6BAgFEAE&biw=1366&bih=654

Please wait...
Postitas:
Kägu

aga mis nime lühend on Jack? see pole ju nö pärisnimi.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mis mõttes pole päris nimi? Jack on inglise keelsetes riikides täiesti päris nimi. Miks ta peaks lühend olema?

Please wait...
Postitas:
Kägu

minu mäletamist mööda ka nii oli

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jack on traditsiooniliselt Johni deminutiiv. (Sama nagu Harry on Henry deminutiiv jpt.)

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jack on traditsiooniliselt Johni deminutiiv. (Sama nagu Harry on Henry deminutiiv jpt.)

huvitav, miks? neid kumbagi pole lihtsam hääldada ja pole ka lühemad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nagu Dick on mugandus nimest Richard, on Jack nime John teisend.
Loogikat selles ma ei näe, kuna ei valda keelt nii vabalt, kuid lingil on põhjendus ka olemas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu jaoks on see kõige usutavam seletus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina ei näe siin vähimatki loogikat. Sama hästi võiks Michael Knight seostuda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina ei näe siin vähimatki loogikat. Sama hästi võiks Michael Knight seostuda.

michael jackson = mihkel tsäks(on)
kuidas sa selle knighti siia seostaks?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Leidsin Meelelahutusministeeriumi lehelt mälumängu küsimused. Vastuseid kahjuks pole. 🙂

2) Pea kõigil suitsetajatel on taskus tulemasin, välgumihkel või siis lihtsalt mihkel. Slängis on aga tulemasina nimena levinud sõna tšäks. Millest või kellest on tuletatud sõna tšäks? (olgu siinkohal kõigile meelde tuletatud, et teematikaks on muusika)

https://www.erepublik.com/en/article/2620678

Please wait...
Postitas:
Kägu

Einoh, küsimus on ju, et miks just Michael Jacksoni järgi tulemasin eesti keeles jacks nimeks sai? Seos mihkel-michael on selge muidugi, aga miks just jackson ja jacks, miks mõnda teist micheli või mihklit ei kasutatud ja siis vastavalt ka teist nime ei saanud?

Kui oleks näiteks Michael Knight, siis oleks nimi ka teine, nt kniks.
Ja niipalju, kui mina guugeldasin, siis inglise keeeles ma seda jacksina ei leidnud, ainult need Jack Daniels kirjaga tulemasinad tulevad välja.
Nii et samahästi võiks öelda, et kui eesti keelest on tulnud, siis äkki oleks võinud nimi hoopis Mihkel Mattiseni järgi mats olla.

Ehk siis küsimus on, miks peaks tulemasinat just Michael Jacksoni järgi kutsuma, mis seos tal tulemasinatega on, et tulemasinast tema järgi just jacks sai?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen vanem naine ja minu arust on tšäksiks kutsutud seda nõuka ajast kindlasti ehk ajast mil popikuningast eriti ei teatud. Kuskil kaheksakümnendatel sai osta ühekordseid välismaa tulemasinaid, mida ei saanud täita – küll siis koonerdati nende kasutamisega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Välgumihkel – tulemasin teeb sädet ja mihklilt teeb, st alati teeb (millegi peale mihkel olema – kelle tuleb kõik hästi välja).
Tsäks tuli kasutusele 80ndate lõpus? Siis kui need plastikust välgukad levima hakkasid, enamus tuli soomest. Tsäksima ehk siis välku/sädet tegema, kahte kivi kokku lööma. Välgumihklis on tulekivi ja kui ratas seda kraabib, siis tekib säde.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jack on Johni hellitusnimi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Inglise keeles Jack’s (tšäks) ehk Jacki (omastavas käändes)?

Äkki öeldaksegi vale rõhuga välgumihkel? Kui rõhutada sõna esimest poolt ja teisest poolest liikuda kiiremini üle, siis kõlab tõesti, nagu see masin oleks välgu tegemise peale mihkel. Olen eluaeg kuulnud seda sõna sellise rõhuasetusega, mis pole kuidagi seost tekitanud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Loomulikult. Jack’s (Jacki oma) on lühend Jack Daniel’sist (ehk Jack Danieli omast). Jack Daniel’s on bränd, mille tulemasinad on maailma kuulsaimad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Leidsin Meelelahutusministeeriumi lehelt mälumängu küsimused. Vastuseid kahjuks pole. 🙂

2) Pea kõigil suitsetajatel on taskus tulemasin, välgumihkel või siis lihtsalt mihkel. Slängis on aga tulemasina nimena levinud sõna tšäks. Millest või kellest on tuletatud sõna tšäks? (olgu siinkohal kõigile meelde tuletatud, et teematikaks on muusika)

https://www.erepublik.com/en/article/2620678

Ma olen ka alati arvanud, et see slängisõna tuleneb populaarsest tulemasinabrändist Jack Daniel’s. Ent selle Meelelahutusministeeriumi antud meeldetuletuse peale, et tegemist om muusikateemaga, tundub ikkagi, et see Michael Jacsoni variant on õige.

P.S. See on küll imelik arvamus, et 80ndatel Eestis popikuningas Jacksonit ei teatud. Mul oli 1986. aastal, mil olin 13, isegi Jacksoni poster.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ma olen ka alati arvanud, et see slängisõna tuleneb populaarsest tulemasinabrändist Jack Daniel’s. Ent selle Meelelahutusministeeriumi antud meeldetuletuse peale, et tegemist om muusikateemaga, tundub ikkagi, et see Michael Jacsoni variant on õige.

Võimalik, et ongi õige, aga kas keegi oskab selgitada miks? Miks just Michael jacksoni järgi tulemasinat kutsuma hakati? Mingit sesost jacksonil ja tulemasinal ju ei ole? Kas keegi okab seda seost välja tuua?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Loomulikult. Jack’s (Jacki oma) on lühend Jack Daniel’sist (ehk Jack Danieli omast). Jack Daniel’s on bränd, mille tulemasinad on maailma kuulsaimad.

See võiks olla tõsi, kui inglise keeles tulemasinat “Jack’siks” kutsutaks. Jama on selles, et ei kutsuta ju. Miks peaks Eesti keelde inglise omastava käände lõpuga sõna üle võetama, eriti veel nii ammu, kui meil siin valitsesid pigem vene ja saksa kui inglise? Või paku tõendeid, et kutsutakse, ma pole kunagi kuulnud ja guugeldamine ka ei aidanud. Ingl.k on ikka lihtsalt “lighter” jms.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Imelik on see, et kuskil mujal maailmas ei paista välgumihklit niimoodi kutsutavat.
Vaevalt, et ainult eestlased maailmas oleks hakanud Jack Danielsi järgi välgumihklit nimetama. Siis oleks see üldlevinud – aga ei ole. Ka soomlastel pole mingit sarnast lühendit.
Järelikult peab siiski seost vist Mihklist otsima. Miks just Jackson? Vat see on tõesti mõistatus. Äkki lihtsalt tänu Jacksoni metsikule populaarsusele? No et “anna Mihklit-anna Michaelit-anna Jacksonit “?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Einoh, küsimus on ju, et miks just Michael Jacksoni järgi tulemasin eesti keeles jacks nimeks sai? Seos mihkel-michael on selge muidugi, aga miks just jackson ja jacks, miks mõnda teist micheli või mihklit ei kasutatud ja siis vastavalt ka teist nime ei saanud?

Kui oleks näiteks Michael Knight, siis oleks nimi ka teine, nt kniks.

Ja niipalju, kui mina guugeldasin, siis inglise keeeles ma seda jacksina ei leidnud, ainult need Jack Daniels kirjaga tulemasinad tulevad välja.

Nii et samahästi võiks öelda, et kui eesti keelest on tulnud, siis äkki oleks võinud nimi hoopis Mihkel Mattiseni järgi mats olla.

Ehk siis küsimus on, miks peaks tulemasinat just Michael Jacksoni järgi kutsuma, mis seos tal tulemasinatega on, et tulemasinast tema järgi just jacks sai?

ma paneks selle rea tagurpidi, st jack’s-i järgi tsäks ja sealt siis edasi tsäkson ja sealt michael -> mihkel – välgumihkel.
ehk siis nimi tsäks tuli käibesse enne välgumihklit ning välgumihkel sai oma nime jacksonilt 😀

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui saaks, kustutaks selle üleliigse kommentaari nüüd, aga ei saa 🙁

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 63 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Miks tulemasinat tšäksiks kutsutakse?