Esileht Ajaviite- ja muud jutud Miks tulemasinat tšäksiks kutsutakse?

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 63 )

Teema: Miks tulemasinat tšäksiks kutsutakse?

Postitas:
Kägu

Imelik on see, et kuskil mujal maailmas ei paista välgumihklit niimoodi kutsutavat.

Vaevalt, et ainult eestlased maailmas oleks hakanud Jack Danielsi järgi välgumihklit nimetama. Siis oleks see üldlevinud – aga ei ole. Ka soomlastel pole mingit sarnast lühendit.

Järelikult peab siiski seost vist Mihklist otsima. Miks just Jackson? Vat see on tõesti mõistatus. Äkki lihtsalt tänu Jacksoni metsikule populaarsusele? No et “anna Mihklit-anna Michaelit-anna Jacksonit “?

Jep, ma mõtlen samu mõtteid nüüdseks.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

ma paneks selle rea tagurpidi, st jack’s-i järgi tsäks ja sealt siis edasi tsäkson ja sealt michael -> mihkel – välgumihkel.
ehk siis nimi tsäks tuli käibesse enne välgumihklit ning välgumihkel sai oma nime jacksonilt

Aastal 1944 kasutab Tuglas sõna “välgumihkel” oma novellis “Armastus”. Jacksonist ei teadnud ta tollal vist veel midagi.
https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=maasona19440815.1.4

Please wait...
Postitas:
Kägu

“/…/ Jack Daniel’s on bränd, mille tulemasinad on maailma kuulsaimad.”

ma pole kuulnudki, arvasin, et zippo on.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma olen ka alati arvanud, et see slängisõna tuleneb populaarsest tulemasinabrändist Jack Daniel’s. Ent selle Meelelahutusministeeriumi antud meeldetuletuse peale, et tegemist om muusikateemaga, tundub ikkagi, et see Michael Jacsoni variant on õige.

Võimalik, et ongi õige, aga kas keegi oskab selgitada miks? Miks just Michael jacksoni järgi tulemasinat kutsuma hakati? Mingit sesost jacksonil ja tulemasinal ju ei ole? Kas keegi okab seda seost välja tuua?

No see seos ongi, et välguMIHKEL -> MICHAEL -> JACKSON -> JACKS ehk tšäks.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

michael jackson = mihkel tsäks(on)

kuidas sa selle knighti siia seostaks?

Einoh, küsimus on ju, et miks just Michael Jacksoni järgi tulemasin eesti keeles jacks nimeks sai? Seos mihkel-michael on selge muidugi, aga miks just jackson ja jacks, miks mõnda teist micheli või mihklit ei kasutatud ja siis vastavalt ka teist nime ei saanud?

Kui oleks näiteks Michael Knight, siis oleks nimi ka teine, nt kniks.

Ja niipalju, kui mina guugeldasin, siis inglise keeeles ma seda jacksina ei leidnud, ainult need Jack Daniels kirjaga tulemasinad tulevad välja.

Nii et samahästi võiks öelda, et kui eesti keelest on tulnud, siis äkki oleks võinud nimi hoopis Mihkel Mattiseni järgi mats olla.

Ehk siis küsimus on, miks peaks tulemasinat just Michael Jacksoni järgi kutsuma, mis seos tal tulemasinatega on, et tulemasinast tema järgi just jacks sai?

ma paneks selle rea tagurpidi, st jack’s-i järgi tsäks ja sealt siis edasi tsäkson ja sealt michael -> mihkel – välgumihkel.

ehk siis nimi tsäks tuli käibesse enne välgumihklit ning välgumihkel sai oma nime jacksonilt 😀

Sa oled ikka päris hea humorist 😀

Please wait...
Postitas:
Kägu

No see seos ongi, et välguMIHKEL -> MICHAEL -> JACKSON -> JACKS ehk tšäks

No miks just Michael Jackson ses rivis? Miks mitte mõni teine Michael või Mihkel? Peab ju olema mingi põhjus, miks see Mihkel just Jacksoniga seoti mitte mõne teise Michaeliga?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei ole mingit müstikat. tuleb arhailisest sõnast: säks “väike kirves tulemasin
Krk Puh

Please wait...
Postitas:
paadund perekoolik

No see seos ongi, et välguMIHKEL -> MICHAEL -> JACKSON -> JACKS ehk tšäks

No miks just Michael Jackson ses rivis? Miks mitte mõni teine Michael või Mihkel? Peab ju olema mingi põhjus, miks see Mihkel just Jacksoniga seoti mitte mõne teise Michaeliga?

No küllap see ongi üsna meelevaldne valik, Jackson on lihtsalt üks laiemalt tuntumaid Michael’eid. Vaevalt selle slängisõna taga mingit kõve keeleteooriat on, släng sünnibki juhuslikult ja hetkes.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Otsida seost Michael Jacksoniga on mõttetu, sest Digari järi kasutati sõna välgumihkel juba 20. saj. algupoole ja keskel. Ilmselt levis ‘säks’ Lõuna-Eestist mujale ja ajapikku on saanud ‘tš’ hääliku juurde.

Please wait...
Postitas:
paadund perekoolik

michael jackson = mihkel tsäks(on)

kuidas sa selle knighti siia seostaks?

Einoh, küsimus on ju, et miks just Michael Jacksoni järgi tulemasin eesti keeles jacks nimeks sai? Seos mihkel-michael on selge muidugi, aga miks just jackson ja jacks, miks mõnda teist micheli või mihklit ei kasutatud ja siis vastavalt ka teist nime ei saanud?

Kui oleks näiteks Michael Knight, siis oleks nimi ka teine, nt kniks.

Ja niipalju, kui mina guugeldasin, siis inglise keeeles ma seda jacksina ei leidnud, ainult need Jack Daniels kirjaga tulemasinad tulevad välja.

Nii et samahästi võiks öelda, et kui eesti keelest on tulnud, siis äkki oleks võinud nimi hoopis Mihkel Mattiseni järgi mats olla.

Ehk siis küsimus on, miks peaks tulemasinat just Michael Jacksoni järgi kutsuma, mis seos tal tulemasinatega on, et tulemasinast tema järgi just jacks sai?

ehk siis nimi tsäks tuli käibesse enne välgumihklit ning välgumihkel sai oma nime jacksonilt 😀

Sa tõemeeli arvad, et “tšäks” tuli eesti keelde varem kui “välgumihkel”?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Säks, millest arenes tšäks on murdekeelne sõna. Võite vaadata murdekaarti: http://www.eki.ee/cgi-bin/murdekaart.cgi?num=54815&sona=s%E4ks Murded on teadupoolest üsna vanad. Välgumihkel, tulemasin ja säks on täiesti erinevad sõnad ja pole omavahel seotud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Otsida seost Michael Jacksoniga on mõttetu, sest Digari järi kasutati sõna välgumihkel juba 20. saj. algupoole ja keskel. Ilmselt levis Lõuna-Eestist mujale ja ajapikku on saanud ‘tš’ hääliku juurde.

Jutt on ju slängisõna “tšäks” seosest Michael Jacksoniga, mitte sellest, et “välgumihkel” oleks oma nime temalt saanud! Heldeke küll, siinsed postitused lähevad järjest jaburamateks!

Ja mis see tš-häälikuühend asjasse puutub? Arvad, et sõna “välgumihkel” sai tš külge ja muutus “tšälgumihkliks” ja lühenes “tšäksiks”? Või mida su viimane lause tähendama pidi?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Slängisõnal tšäks ei ole mingit seost Michael Jacksoniga 🙂 See on tulnud hoopis murdesõnast säks. Seda ma üritangi selgitada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Säks, millest arenes tšäks on murdekeelne sõna. Võite vaadata murdekaarti: http://www.eki.ee/cgi-bin/murdekaart.cgi?num=54815&sona=s%E4ks Murded on teadupoolest üsna vanad. Välgumihkel, tulemasin ja säks on täiesti erinevad sõnad ja pole omavahel seotud.

See murdeseletus on küll loogiline. Ainult see on siis arusaamatu, miks eelpool mainitud Meelelahustusministeeriumi küsimuses muusikatemaatikale viidati. Kahju, et Meelelahutusministeeriumi vastust ei tea.

Please wait...
Postitas:
Kägu

80-ndatel öeldi alguses veel pikalt maikl dzhäkson,nii et jah, keegi arvas et see on lahedam kui mihkel ja siis nii jäigi

Please wait...
Postitas:
Kägu

Slängisõnal tšäks ei ole mingit seost Michael Jacksoniga 🙂 See on tulnud hoopis murdesõnast säks. Seda ma üritangi selgitada.

No nüüd seletasid arusaadavalt, et kirjutasid “välgumihklist”, mitte “tšäksist”.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Võibolla ka põhjuseks see, et ameeriklased kasutasid välgumihkelid ja tõid selle kombe, ning see nimi on tulnud hoopis sõnast jänki.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Krk Puh

väike kirves seostub tulemasinaga kuidas?

Võibolla ka põhjuseks see, et ameeriklased kasutasid välgumihkelid ja tõid selle kombe, ning see nimi on tulnud hoopis sõnast jänki.

jänkist saab jacks kuidas?

püüame nüüd ikka mõistuse joonel hoida, mitte päris umbluusse ära kalduda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

VälguMihkel- Michael- M.Jackson- tsäks

Jään selle juurde, seda välgumihklit hüütigi vahel pikemalt jackson või michael jackson. 80.-90. oli ju tema hiilgeaeg, ju siis keegi mihklist tuletas, et äge.
Pealegi teeb põlemalöödav välgumihkel just seda häält: tšäks.

Muidugi on säks põhjala algkeelest muistne sõna, aga tähendas väikest kirvest 🙂 Või oli muistsel aal juba välgumihkli jaoks sõna tehtud, kuigi selle leiutamiseni oli tuhat aastat või nii. Googeldavad säks ja targad valmis, see “säks” ei oma välgumihkliga mingit seost. SEE/välgumihkel/ tšäks ei ole murde-, vaid slängisõna.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Võimalik, et ongi õige, aga kas keegi oskab selgitada miks? Miks just Michael jacksoni järgi tulemasinat kutsuma hakati? Mingit sesost jacksonil ja tulemasinal ju ei ole? Kas keegi okab seda seost välja tuua?

äkki sellest, et tema kontsertidel võeti tulemasinad taskust välja ja pandi põlema nii nagu tänapäeval telefonidega tehakse.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina kasutasin nii umbes 30+ aastat tagasi juba sõna tšäks. Nüüd juba ammu mitte. Aga meil öeldi näiteks: “Tšäksi tuld”. Ja tõesti teeb ju tulekiviga välgumihkel sellist häält, mis kõlab nagu tšäks. Minu jaoks pole see küll kunagi mingi kuulsa välismaise tulemasinafirma või veelgi kuulsama lauljaga seostunud.

Aga ega keegi ei suuda nüüd tagantjärele ära tõestada, kust see slängisõna alguse sai. Lihtsalt kes kõvemini oma versiooni promob, selle arvamus avalikus arvamuses kinnistub.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Krk Puh

väike kirves seostub tulemasinaga kuidas?

😀 kirjas on ju, et see tähendab peale kirve ka tulemasinat. Klõpsa eespool kellegi pandud murdesõnastiku lingile, kui kommenteerijat ei usu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma arvan ka, et Michael Jacksoniga pole sel midagi pistmist. Mu Lõuna- Eesti vanaema kasutas välgumihkli kohta seda sõna juba 1970 ndatel aastatel, Michael Jacksonist polnud siis veel kellelgi aimu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

VälguMihkel- Michael- M.Jackson- tsäks

Jään selle juurde, seda välgumihklit hüütigi vahel pikemalt jackson või michael jackson. 80.-90. oli ju tema hiilgeaeg, ju siis keegi mihklist tuletas, et äge.

Pealegi teeb põlemalöödav välgumihkel just seda häält: tšäks.

Muidugi on säks põhjala algkeelest muistne sõna, aga tähendas väikest kirvest 🙂 Või oli muistsel aal juba välgumihkli jaoks sõna tehtud, kuigi selle leiutamiseni oli tuhat aastat või nii. Googeldavad säks ja targad valmis, see “säks” ei oma välgumihkliga mingit seost. SEE/välgumihkel/ tšäks ei ole murde-, vaid slängisõna.

Pigem oli niimoodi, et tšäks seostus Jacksoniga, st tšäks välgumihkli tähendusena oli enne, poplaulja nimega hakati seostama siis, kui ta meil tuntuks sai.

Please wait...
Postitas:
Kägu

See murdeseletus on küll loogiline. Ainult see on siis arusaamatu, miks eelpool mainitud Meelelahustusministeeriumi küsimuses muusikatemaatikale viidati. Kahju, et Meelelahutusministeeriumi vastust ei tea.

Eks see Jacksoniga seotud ole. Aga mingit tõsiseltvõetavat põhjendust neil ei ole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

aga mis nime lühend on Jack? see pole ju nö pärisnimi.

Wiki:
Jack is a common English name: Jack (given name), a male given name, including a list of people (and fictional characters) with the name

Please wait...
Postitas:
Kägu

On olemas küll Michael Jackson Lighter. Aasta peal 1958-2009.
https://www.youtube.com/watch?v=ynASlZB6tQU

Please wait...
Postitas:
Kägu

On olemas küll Michael Jackson Lighter. Aasta peal 1958-2009.

https://www.youtube.com/watch?v=ynASlZB6tQU

Need on tema eluaastad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mihkel küsib:
“Kas sul tšäks on?”
“Jah on, Michel Jackson!”

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kes küsis, miks just Mihkel- Michael Jackson ja mitte mõni teine Michael või Mihkel. Esiteks, 80.aastatel oli ikka väga vähe Michaeleid nõukogude Eesti inimesele tuntud peale Jacksoni 🙂 (ma ise mäletan, kuidas ma mõistatasin, kas Michael on siis poisi või tüdrukunimi ja M.JAckson ei olnud just suureks abiks, sest tost ei saanud kah aru 😀 )

ja teiseks Mihkel Mattiisen käis siis alles lasteaias… ja ega ta ka hiljem Mihkel Jaaksoni kingadesse hästi ei mahu, isegi oma hiilgeaegadel.
Ammugi ei olnud keegi kuulnud sel ajal Jack Danielsi tulemasinast, ehk zippot teati (sest see oli ka nõukogude liidus saada).
Ma muidugi ei kahtle, et Lõuna-Eesti külamemmmedel oli juba 1970.aastatel välgumihkleid murdu ja nad seda tsäksiks kutsusid (kuidas nad selle väiksest kirvest tuletasid, seda ei saa me vist kunagi teada). Pigem siis tuli see seal “täksi/tsäksi tuld” lihtsalt heli järgi.
Laulis juba kadunud Artur Rinne “Mihklil oli välgumihkel”

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 63 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Miks tulemasinat tšäksiks kutsutakse?