Esileht Koolilaps Miks veganlaps ei või kala lahata?

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: Miks veganlaps ei või kala lahata?

Postitas:

https://toidutare.ohtuleht.ee/975656/veganid-paluvad-koolid-ja-lasteaiad-arvestage-ka-taimetoitlastest-lastega
Bioloogiatunnis võiks sooritada mõnda muud ülesannet? Ega seda lahatavad kala ju ära ei pea sööma, eesmärgiks on kala ehitusega tutvumine!
Bioloogiaõpetaja õpetab teaduspõhist maailmavaadet, loomulikult peab ta rääkima, et mitmekesine toit on tervislik, mitte äärmuslikud dieedid.
Kool ja lasteaed peaks arvestama laste erisustega? Kas see on ikka lapse valik või vanemate kiiks?
Koolids ja lasteaiad peaks hakkama spetsiaalselt veganmenüüd pakkuma? Sojakotlette jms? Inimesed võiks oma hobidega ise tegeleda, mitte teistelt lisatööd nõuda!

+23
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jumal tänatud, et minu ajal ei tegeletud koolis sellise lollusega nagu lahkamine. Rõve mõelda. Kala püüdnud olen, kala rappinud olen ka, aga koolis selle tegemist ei mõista. Eluaeg olen mõelnud, kui jälk, et Ameerika koolides konnasid ja rotte lahatakse.

+7
-19
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas veganlaps ei saa ka arstiks õppima minna?

+22
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas veganlaps ei saa ka arstiks õppima minna?

Vahest ikka saad aru?
Kala sureb lahkamise eesmärgil – keegi temast hiljem ei toitu. Mõttetu surm seega. Lahkamise eesmärgil ei käi keegi rannikult “loomulikku” surma läinud surnud kalu korjamas.

Ma ei tea, et arstiks õppides inimesi/loomi tapetakse, et nende peal harjutada. Arstiks õppimise eesmärk on elu päästa. Lahkamist harjutatakse surnukehade peal, kes on andnud loa kasutada oma surnukeha teaduse heaks.

Aga kas Eestis on tõesti kool, kus lahatakse kalu/kahepaikseid vmt? Ei tehtud seda minu kooliajal ega ei tea, et oleks ka mujal tehtud või kuuluks see õppeprogrammi. Alati rohkem USA teema tundunud. Kehv tõlkeartikkel või suudab keegi nimetada, et jah, minu lapse koolis seda tehakse?

+8
-15
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.09 18:25; 04.09 08:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viimasele, minu laps on koolis kala lahanud.
Mina isiklikult ei näe suurt vahet selles, kas juba väljapüütud kala läheb pannile või kooli õppematerjaliks. Ja kohe päris kindlasti ei vabasta veganiks olemine õppetööst.

+19
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas veganlaps ei saa ka arstiks õppima minna?

Vahest ikka saad aru?

Kala sureb lahkamise eesmärgil – keegi temast hiljem ei toitu. Mõttetu surm seega. Lahkamise eesmärgil ei käi keegi rannikult “loomulikku” surma läinud surnud kalu korjamas.

Ma ei tea, et arstiks õppides inimesi/loomi tapetakse, et nende peal harjutada. Arstiks õppimise eesmärk on elu päästa. Lahkamist harjutatakse surnukehade peal, kes on andnud loa kasutada oma surnukeha teaduse heaks.

Aga kas Eestis on tõesti kool, kus lahatakse kalu/kahepaikseid vmt? Ei tehtud seda minu kooliajal ega ei tea, et oleks ka mujal tehtud või kuuluks see õppeprogrammi. Alati rohkem USA teema tundunud. Kehv tõlkeartikkel või suudab keegi nimetada, et jah, minu lapse koolis seda tehakse?

Tahtsin lihtsalt sõna sekka öelda, kuna räägiti meditsiinist – terve farmakoloogia on üles ehitatud loomkatsetele. Ravimiuuringute esimene etapp on katsetada uuritavaid kemikaale bakterite, loomade, loomadelt või inimestelt võetud rakkude või muu materjali peal. Ehk siis iga ravimi väljatöötamiseks on mitmed-mitmed loomad oma elu andnud. Ravimiuuringute jaoks hukatakse igal aastal miljoneid loomi. Kurb tõsiasi, kuid need loomad on andnud täiesti asendamatu panuse teaduse arenguks ning teistmoodi praegu ei saa. Loodetavasti leitakse tulevikus paremad võimalused.

Kui konkreetselt bioloogiatunnist rääkida, siis ma ei oska öelda, millist kasu saab laps sellest, et lõikab oma käega konna lahti, võibolla oleks tõesti lihtsam neile seda video pealt näidata. Aga see on täiesti normaalne, et koolis tutvustatakse teaduslikke uurimismeetodeid, mille hulka kuuluvad (hetkel) ka näiteks lahkamine ja loomkatsed. Ka veganlapsed vajavad neid teadmisi.

+14
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis loom see veganlaps on, lapsed ei sünni veganitena vaid see on vanemate poolt peale sunnitud. Ahistamine, füüsiline karistamine käib krimi alla, miks ei käi laste psühholoogiline ja toitumisalane terror selle alla.

+13
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kala sureb lahkamise eesmärgil – keegi temast hiljem ei toitu. Mõttetu surm seega. Lahkamise eesmärgil ei käi keegi rannikult “loomulikku” surma läinud surnud kalu korjamas.

aga kui on turult ostetud? seega ongi juba surnud.

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed ei tohiks veganid olla, neil jääb siis aju arenguks hädavajalik B12 vitamiin saamata. Enne teismeiga ei tule laps ise tõenäoliselt selle peale, et loomset tarbida on paha-paha. Kui teismeline soovib hakata maailma päästma ja loobub liha tarbimisest, siis on tegemist teadliku valikuga, siis suudab ta tõenäoliselt koolis ka ära põhjendada, miks ta kala lahata ei soovi. No saab selle ühe lahkamise mittetegemise eest 2 või 1 või X, oluliselt see tema õppetööd ilmselt ei mõjuta ja tõenäoliselt ta ka bioloogiat või arstiteadust edasi õppima ei lähe.

+12
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma söön liha, käin ka kalal, aga sellegi poolest ma ei tahaks bioloogiatunnis lahata. Ning jah, tean, et arstinduses on loomkatsed, kuid ühiskond siiski liigub järjest enam sinna poole, et neid ei oleks. Okei, kui arstinduses tegelevad loomkatsetega need inimesed, kellel on võimalik luua aidsi ravi või mis iganes rohi, siis bioloogiatundides lahkavad neid lapsed “omaks lõbuks”. Ma ei oska nüüd öelda, et kas oleks lahkamisega targemaks saanud kui seda õpikust vaadates või videost. Samas, kes on kunagi lapsena olnud kodus kala rookimise juures (mis puhul läheb kala hiljem toiduks) on ilmselt ka selle lahkamise õppetunni saanud. Või kes näiteks kanatapu või puhastamise juures.
Minu arust ei ole vahet, kas vegan või mitte, aga kas lahkamine koolis lapsena on vajalik?

aga kui on turult ostetud? seega ongi juba surnud.

Sul jäi point täiesti hoomamata.

+5
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.09 18:25; 04.09 08:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Fileerimist nimetatakse nüüd juba kala lahkamiseks. Just see nädalavahetus lahkasime kogu perega mitu kilo lesta ära.

+13
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.09 08:14; 05.09 07:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on lapsed pidanud 8. klassis lausa kodus kala lahkama. Muidugi pistsime hiljem nahka (kui uuringud tehtud).

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen peale nõukaaega koolis käinud ja see loomade lahkamine on minu jaoks kogu aeg mingi müstiline Ameerika filmide teema olnud. Ma ei seedi eriti veganeid ja ei arva, et neid peaks õppetööst vabastama, aga mille pärast täpselt see lahkamine vajalik on? Seda enam, kui kõigis koolides ei tehta, ei ole see järelikult riiklikus õppekavas ja on ka palju muud huvitavat, mida bioloogiatunnis teha saab. Mida annab mulle kala siseehituse teadmine? Seda, nagu ka ülejäänud olendite oma, saab õpikust ka teada, seega miks ma just selle kala või konna sisse vaatama pean? Võib-olla tõesti tuleb ühel heal päeval mul kala puhastada (õnneks mees pole suur õngitseja), aga see on ju rohkem kodunduse tunni teema, muud mõtet ma kala sisikonna nii täpsel tundmisel ei näe. Niisama lõbu pärast pole ka vaja mingeid kalu kooli vedada ja tükkideks lõigata.

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei seedi eriti veganeid ja ei arva, et neid peaks õppetööst vabastama, aga mille pärast täpselt see lahkamine vajalik on?

See on näitlikustamine, näed konkreetselt kala organeid, saad analüüsida. Kuna enamik inimesi sööb kala, kalad ei ole lahkamise ajal elus, siis ei olegi ju enamikul probleemi. KUigi muidugi võib keegi teha näo, et see on uih ja jälk. Aga veganid muidugi ei taha kala lahata, nemad on ju ka kalapüügi vastu, asi pole söömises, asi on põhjuses, miks nad kala ja looma ei söö ja loomseid saadusi ei tarbi. Nende eesmärk on ju vähendada loomade ekspluateerimist miinimumini. Muidugi nad ei kiida siis kalarappimist ka heaks, isegi mitte hariduslikul eesmärgil järelikult. Samas on selliste veganitega koolis raske, ilmselt kodunduses nad ka keelduvad lihatoitude, piima ja munaga roogade tegemisest (aga seal ju tehakse toite grupis ja on kindlad teemad ja värgid), mine tea, kus veel probleeme võib tulla.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minule meeldis küll pealt vahtida, kui ema kala rookis – et see on, et mis miski on – ujupõis, sapipõis (selle pidi tervel kättesaama), isasel kalal niisk, emasel mari jne. Kuna suvitame mere ääres, siis ostame kala kaluritelt, mitte ei söö fileeritud norra lõhet (mis pidi olema maailma mürgiseim toiduaine). Tänapäeval on ikka lumehelbekesed küll, kes selliset asjast teema teevad.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.09 08:14; 05.09 07:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks asi on veganitele taimse toidu söömise võimaldamine liha asemel, aga teine asi on see, kas neile peaks tõepoolest päris eraldi veganmaailma tekitama.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

https://toidutare.ohtuleht.ee/975656/veganid-paluvad-koolid-ja-lasteaiad-arvestage-ka-taimetoitlastest-lastega

Bioloogiatunnis võiks sooritada mõnda muud ülesannet? Ega seda lahatavad kala ju ära ei pea sööma, eesmärgiks on kala ehitusega tutvumine!

Bioloogiaõpetaja õpetab teaduspõhist maailmavaadet, loomulikult peab ta rääkima, et mitmekesine toit on tervislik, mitte äärmuslikud dieedid.

Kool ja lasteaed peaks arvestama laste erisustega? Kas see on ikka lapse valik või vanemate kiiks?

Koolids ja lasteaiad peaks hakkama spetsiaalselt veganmenüüd pakkuma? Sojakotlette jms? Inimesed võiks oma hobidega ise tegeleda, mitte teistelt lisatööd nõuda!

1.) Bioloogiaõpetaja asi pole lastele õpetada dieete. Kui ta seda siiski teha soovib, siis lähtugu tõepoolest teaduspõhisusest, mitte enda veendumustest. Teaduspõhiselt on läbimõeldud veganlus igas eluetapis heaks kiidetud paljude riikide ametlikes toitumissoovitustes. Sh ka Põhjamaade omades, mille pealt TAI üks-ühele Eesti toitumissoovitused maha viksis, aga veganluse kohta rääkiva osa jättis välja (olen ise selle töögrupiga seotud). Kes soovib, võib lugeda ka seda, mida WHO tervisliku dieedi kohta räägib. Loomseid tooteid on seal mainitud ainult vähendavad või välistavas kontekstis. Kusagil pole öeldud, et need tervislikud oleks või et neid peaks sööma. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/healthy-diet

2.) Veganlus ei ole taimetoitlus. Veganlus on maailmavaade, mis hõlmab palju laiemat pilti.

3.) Euroopa Inimõiguste Kohus käsitleb veganlust veendumusõiguse raames kaitstava inimõigusena. Koolis ja lasteaias peavad inimõigused kaitstud olema, selles pole küsimustki. See, et mõnele õpetajale kellegi teise veendumus ei sobi, ei anna talle õigust inimest diskrimineerida.

4.) Kas see on lapse valik või vanemate kiiks? Kas mõni laps teeb kõik enda valikud ise? Laps sünnib ja sellest hetkest peale ongi ta elu üks suur vanemate kiiks. Alates sellest, mis nime ta kannab kuniks selleni, millist kaaslast võib koju vedada. Ka liha sööv laps ei tee seda valikut ise, vaid vanemate ja ühiskonna mõjutusel. Laps ei sünni teadmisega, et see nunnu siga on söömiseks, aga koer mitte. See on ühiskonna ja vanemate mõjutus. Samamoodi veganlus.

PS! Mina ise pole vegan, aga austan neid väga. Minu klassis käib veganlapsi kaks, lisaks annan mitmele veganlapsele tunde. Teismeliste puhul on tihtipeale nii, et vanemad ise lausa ei salli, et nende laps vegan on, aga laps ajab oma asja edasi. Minu kui bioloogiaõpetaja poole on korra pöördutud vanema poolt sooviga, et lapsele ajupesu teeksin ja ta oma lolluse ära lõpetaks. Keeldusin. See pole minu asi sekkuda.

+1
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kohe teemaalgatuses on näha, et vaheldumisi on kasutatud sõnu “vegan” ja “taimetoitlane”, nagu tähendaks need ühte ja sama. Aga vegan ei tähenda ainult taimse toidu söömist, vaid, nagu eelmine kägugi ütles, veganlus on laiem.

Veganite maailmavaade on see, et inimene peaks loobuma loomade kasutamisest, mis põhjustab loomadele kannatusi ja surma.

Kala kasutamine lahkamis-õppevahendina ei sobi veganitele, kuna kala sureb.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )


Esileht Koolilaps Miks veganlaps ei või kala lahata?