Esileht Tööelu, raha ja seadused. Milline II samba pensionifond teil on?

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: Milline II samba pensionifond teil on?

Postitas:

<p style=”text-align: left;”>Mis fond on kõige tulusam?</p>

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on SEB energiline. Kas see kõige tulusam on, ei tea.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult indeksfond ja nendest kõige soodsam ja tulusam (ajalugu on vähem, kui 5 aastat), Swedbanki K1990-1999.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tulususega on see häda, et teada on vaid ajalooline tootlus, mitte aga see, mis tulevikus juhtuma hakkab. Kui liitusin, siis oli mul tolle aja parima tulemusega fond, Swedi K3 (oli vist nii…), ja see sai masu ajal meeletult kannatada ja praeguseni on mul kogu perioodi keskmine tootluse number alla keskmist.

Aga pealkirjas olevale küsimusele vastates: Tuleva.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tuleva. Indeksfondid on ajalooliselt ja tõenäoliselt ka tulevikus kõige tulusamad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tulususega on see häda, et teada on vaid ajalooline tootlus, mitte aga see, mis tulevikus juhtuma hakkab. Kui liitusin, siis oli mul tolle aja parima tulemusega fond, Swedi K3 (oli vist nii…), ja see sai masu ajal meeletult kannatada ja praeguseni on mul kogu perioodi keskmine tootluse number alla keskmist.

Aga pealkirjas olevale küsimusele vastates: Tuleva.

Sama siin, ainult et kantisin esialgu K3 LHVsse ja jätsin, Tulevaga liitusin kohe alguses ja lähen edasi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Osa LHV L-s. Hetkel kogun Tulevasse.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tulevas

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hetkel Tuleva passiivse strateegiaga Maailma Aktsiate fond, aga hoian silma peal SEB Indeks 100 fondil.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

SEB progressiivne, sel ajal kui liitusin, ei olnud valik väga suur, sellest omajagu aastaid möödas, ei ole hakanud mujale üle ka viima ega muutma. Tundub, et miinuses ei ole ja vahepeal läks suht hästi. Olen rohkem keskendunud investeeringutele ja lisaraha tiksumisele mujalt. Arvata on, et selleks ajaks, kui pensioniiga kätte jõuab, ei ole neist fondidest tuhkagi kasu, ikka loeb pigem see, mis ise kinnisvarasse või mujale investeerinud oled ja rahaks teha saab, et mõnusamat pensionipõlve endale lubada.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.08 20:26; 15.08 11:24; 15.08 11:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

SEB progressiivne, sel ajal kui liitusin, ei olnud valik väga suur, sellest omajagu aastaid möödas, ei ole hakanud mujale üle ka viima ega muutma. Tundub, et miinuses ei ole ja vahepeal läks suht hästi. Olen rohkem keskendunud investeeringutele ja lisaraha tiksumisele mujalt. Arvata on, et selleks ajaks, kui pensioniiga kätte jõuab, ei ole neist fondidest tuhkagi kasu, ikka loeb pigem see, mis ise kinnisvarasse või mujale investeerinud oled ja rahaks teha saab, et mõnusamat pensionipõlve endale lubada.

Vahe on ikka VÄÄGA suur. Kui vaadata perioodi 15. aug 2017 – 15. aug 2021, siis indeksfondid on vahemikus 45%…64% tootlust andnud. SEB Progressiivne aga 19%. Nelja aasta peale 2-3x erinevus.

Kui kogumisperiood on mitukümmend aastat, siis 9% ja 5% tootluse vahe võib vabalt tähendada kümneid tuhandeid või suurema sissetuleku korral 100 000+ eurot erinevust.

Kuna mängu tuleb liitintress, siis mida pikem periood, seda suuremaks ja kiiremini see vahe kasvama hakkab. Kallid tasud hävitavad tootlust hirmuäratavalt suure isuga.

SEB progressiivne on muidugi ka ainult maksimaalselt 50% aktsiates ehk pool või enam rahast istub võlakirjades, mille kohta viimastel aastatel on kasutatud väljendit: tootlusevaba risk. Ehk risk on, et midagi õhku lendab, aga tootlust suurt ei ole, sest intressid on alla igasugu arvestust.

Reeglina alla 50-aastane olles üldiselt võlakirju eriti portfellis hoida ei soovitata. Kui pensionini 10a või vähem, siis soovitatakse osakaalu tõsta tavaliselt, kuigi tänaste intressitasemete juures isiklikult vaataksin mingit muud varaklassi nende asemele. Kinnisvara ilmselt üsna mõistlik asendus neile.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

SEB progressiivne, sel ajal kui liitusin, ei olnud valik väga suur, sellest omajagu aastaid möödas, ei ole hakanud mujale üle ka viima ega muutma. Tundub, et miinuses ei ole ja vahepeal läks suht hästi. Olen rohkem keskendunud investeeringutele ja lisaraha tiksumisele mujalt. Arvata on, et selleks ajaks, kui pensioniiga kätte jõuab, ei ole neist fondidest tuhkagi kasu, ikka loeb pigem see, mis ise kinnisvarasse või mujale investeerinud oled ja rahaks teha saab, et mõnusamat pensionipõlve endale lubada.

Vahe on ikka VÄÄGA suur. Kui vaadata perioodi 15. aug 2017 – 15. aug 2021, siis indeksfondid on vahemikus 45%…64% tootlust andnud. SEB Progressiivne aga 19%. Nelja aasta peale 2-3x erinevus.

Kui kogumisperiood on mitukümmend aastat, siis 9% ja 5% tootluse vahe võib vabalt tähendada kümneid tuhandeid või suurema sissetuleku korral 100 000+ eurot erinevust.

Kuna mängu tuleb liitintress, siis mida pikem periood, seda suuremaks ja kiiremini see vahe kasvama hakkab. Kallid tasud hävitavad tootlust hirmuäratavalt suure isuga.

SEB progressiivne on muidugi ka ainult maksimaalselt 50% aktsiates ehk pool või enam rahast istub võlakirjades, mille kohta viimastel aastatel on kasutatud väljendit: tootlusevaba risk. Ehk risk on, et midagi õhku lendab, aga tootlust suurt ei ole, sest intressid on alla igasugu arvestust.

Reeglina alla 50-aastane olles üldiselt võlakirju eriti portfellis hoida ei soovitata. Kui pensionini 10a või vähem, siis soovitatakse osakaalu tõsta tavaliselt, kuigi tänaste intressitasemete juures isiklikult vaataksin mingit muud varaklassi nende asemele. Kinnisvara ilmselt üsna mõistlik asendus neile.

Olles oma täiskasvanuea jooksul näinud riigikorra vahetust, kahte rahareformi, kes teab mitut masu, siis ma arvan, et jõuab enne minu pensionile jäämist kogu see praegune süsteem veel uppi lennata. Seetõttu olengi ostnud hoopis kinnisvara (õnneks veel õigel ajal, kui hinnad odavamad olid), praegu teenin üüritulu, hiljem saab maha müüa.

Üritan oma skepsisest lahti saada ja vaatan fondid üle. Võib-olla on tõesti aeg mõni teine valida. Praegu olen oma rahaasjad kahe panga vahel jaganud, teatud kogumislahendused LHV-s, teatud asjad SEB-s. Üritan mune mitte ühes korvis hoida 😉

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.08 20:26; 15.08 11:24; 15.08 11:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olles oma täiskasvanuea jooksul näinud riigikorra vahetust, kahte rahareformi, kes teab mitut masu, siis ma arvan, et jõuab enne minu pensionile jäämist kogu see praegune süsteem veel uppi lennata. Seetõttu olengi ostnud hoopis kinnisvara (õnneks veel õigel ajal, kui hinnad odavamad olid), praegu teenin üüritulu, hiljem saab maha müüa.

Ja kõige selle kogemuse taustal ei meenu sulle eraomandi rekvireerimine ja eluasemete riigistamine? 🙂 Aaaa….see oli enne sind, järelikult sinu meelest seda enam juhtuda ei saa või on see võimalus imeväike. Selge pilt.

+2
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.08 11:32; 15.08 11:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olles oma täiskasvanuea jooksul näinud riigikorra vahetust, kahte rahareformi, kes teab mitut masu, siis ma arvan, et jõuab enne minu pensionile jäämist kogu see praegune süsteem veel uppi lennata. Seetõttu olengi ostnud hoopis kinnisvara (õnneks veel õigel ajal, kui hinnad odavamad olid), praegu teenin üüritulu, hiljem saab maha müüa.

Ja kõige selle kogemuse taustal ei meenu sulle eraomandi rekvireerimine ja eluasemete riigistamine? ???? Aaaa….see oli enne sind, järelikult sinu meelest seda enam juhtuda ei saa või on see võimalus imeväike. Selge pilt.

 

Tore, said pühapäevahommikuse iroonitsemisega hakkama. Tegi enesetunde heaks või?

 

 

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.08 20:26; 15.08 11:24; 15.08 11:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olles oma täiskasvanuea jooksul näinud riigikorra vahetust, kahte rahareformi, kes teab mitut masu, siis ma arvan, et jõuab enne minu pensionile jäämist kogu see praegune süsteem veel uppi lennata. Seetõttu olengi ostnud hoopis kinnisvara (õnneks veel õigel ajal, kui hinnad odavamad olid), praegu teenin üüritulu, hiljem saab maha müüa.

Ja kõige selle kogemuse taustal ei meenu sulle eraomandi rekvireerimine ja eluasemete riigistamine? ???? Aaaa….see oli enne sind, järelikult sinu meelest seda enam juhtuda ei saa või on see võimalus imeväike. Selge pilt.

Tore, said pühapäevahommikuse iroonitsemisega hakkama. Tegi enesetunde heaks või?

Polnud ennegi viga enesetundel midagi. Aga nüüd muidugi on tõesti hea meel, kui sain aidata sul sinu teooria nõrku kohti näha. Pole tänu väärt!

Ise olen ka alati õnnelik, kui keegi osutab mulle minu loogikas millelegi, mis mul kahe silma vahele jäänud. Inimene (vähemalt tark) õpib, kuni elab. Seda soovin sullegi. Ja veelkord, ei ole tänu väärt!

PS minul on praegu küll pühapäeva keskpäeva-aeg, mitte hommik. Kell peagi südapäeva näitamas. Ma ei joo ka eriti, võib-olla seepärast mul pole alles hommik käsil.

+1
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.08 11:32; 15.08 11:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas ma vaatan valesti või SEB indeksil ongi väiksemad tasud kui Tuleva indeksil, mis pidi ju kõige soodsam fond olema?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olles oma täiskasvanuea jooksul näinud riigikorra vahetust, kahte rahareformi, kes teab mitut masu, siis ma arvan, et jõuab enne minu pensionile jäämist kogu see praegune süsteem veel uppi lennata. Seetõttu olengi ostnud hoopis kinnisvara (õnneks veel õigel ajal, kui hinnad odavamad olid), praegu teenin üüritulu, hiljem saab maha müüa.

Rahareformid ei ole liiga olulised selles kontekstis, sest II sambas on sul investeeringud ehk ettevõtete osalused, mitte raha. Microsofti, Apple’t ja veel mitut tuhandet maailmas tegutsevat ja indeksfondi kaudu osaliselt sinu omandusse minevat ettevõtet liiga palju ei huvita, mis valuuta meil Eestis kasutusel on.

PS! Ja isegi kui peaks mingi väga drastilise, aga pigem väiksema tõenäosusega, sündmuse tõttu II sambast vara ära võetama, siis miks sa peaks tahtma ilma asjata senikaua mõnda panka oma rahaga nuumata?

Kui panka nuumad ja ei võeta raha ära, siis tulemus on suht olematu portfell. Kui panka ei nuuma ja ei võeta raha ära, siis on sul lõpuks tõenäoliselt täitsa tore pensionilisa võtta. Kui aga raha ära võetakse, on tulemus mõlemal juhul sinu jaoks sama. Milleks ilma asjata potentsiaalsest positiivsest tulemusest loobuda?

Sellistele riskidele tasub muidugi mõelda ja see on siililegi selge, et elamisväärseks pensioniks on nii I kui ka II sammas mõlemad liiga vähe. Kui ise pensioni nimel veel lisaks tööd ei tee, siis võid elamisväärsest pensionist ainult unistada.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei olegi. Investeerin ise ja see on kasumlikum.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mul on see kõige parem

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lhv L

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tuleva

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

pole õrna aimu ka 😀 endises Nordea pangas on.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Milline II samba pensionifond teil on?