Esileht Lapse ootamine Milliseid lisauuringuid teete?

Näitan 26 postitust - vahemik 1 kuni 26 (kokku 26 )

Teema: Milliseid lisauuringuid teete?

Postitas:
Kägu

Kui plaanite lisauuringuid teha siis mida? Esimest korda soovin teha lisauuringuid, aga nii raske otsustada millegi jaoks. Kas palun jagaksite minuga, et mida oled teinud ja miks otsustasite selle kasuks. NIPT ja Panorama on endal meeles. Aitäh!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milleks lisauuringuid vaja on, kui jooksvalt tehtud uuringud on korras? Sinu poolt nimetatud uuringud näitavad ju geneetiliste haiguste tõenäosust samaoodi nagu Oscar, milleks neid teste veel lisaks teha? Kui oled tõesti mures, siis ainsana annab tõese vastuse looteveeuuring.

+1
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma arvan, et kui peres/ suguvõsas oleks probleeme olnud varasemalt geneetiliste haigustega, siis kindlasti oleksin teinud lisauuringuid. Kui pole probleeme ja oscar korras, siis ei näe vajadust. Ise ka ei teinud neid lisaks, sain oscarist madalad riskid.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täiesti arusaadavad vastused. Oscar testi alles lähen ja tôesti pole kummagil suguvôsas esinenud ”kôrvalkaldeid”. Viimased rasedused ei ole just kôige paremini läinud ja vanust juba ka, sealt see môte.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täiesti arusaadavad vastused. Oscar testi alles lähen ja tôesti pole kummagil suguvôsas esinenud ”kôrvalkaldeid”. Viimased rasedused ei ole just kôige paremini läinud ja vanust juba ka, sealt see môte.

Ma lasin Panorama XP teha, Oscar oli küll korras, kuid enda meelerahuks. Vanust ka juba on veidi, seega ei tee paha.

Puudega last hiljem kulukam kasvatada kui see XP uuring teha.

 

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milleks lisauuringuid vaja on, kui jooksvalt tehtud uuringud on korras? Sinu poolt nimetatud uuringud näitavad ju geneetiliste haiguste tõenäosust samaoodi nagu Oscar, milleks neid teste veel lisaks teha? Kui oled tõesti mures, siis ainsana annab tõese vastuse looteveeuuring.

Absoluutselt nõus. Kõik need popid uuringud mõõdavad vaid tõenäosust ning milleks mingeid mittemidagiütlevaid uuringuid kümnete kaupa läbida.

Kui tahad kindlust, tee LVU. Seal pole tõenäosusega midagi pistmist, vastus on kas ei või jaa.

Ise lasin kõigi kolme lapsega teha LVu, sest mingid tõenäosusuuringud mind ei rahuldanud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et NIPTi tasub ikka teha, sest see on Oscarist täpsem metoodika.

Põhjus, miks NIPT annab riskihinnangu, mitte absoluutset vastust, on see, et loote DNA, mida analüüsitakse ema verest, on pärit platsentast ja võib juhtuda, et platsenta on vigane aga loode terve. Seega NIPT võib anda valepositiivse tulemuse, aga valenegatiivset mitte.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu Oscar oli korrast ära ja tegin peale seda nii Panorama kui LVU.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegin Nifty Plus, Vistara. Vanuse tõttu (38).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegin Panorama (täispakett).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks te olete teinud NIFTY või Panorama? Ma olen kursis NIPTIFY-ga ja tundub, et see on igati usaldusväärne ja ülevaatlik uuring ja seejuures veel eestimaine.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina tegin Panorama XP kuigi Oscari tulemused olid madalad. Rahaliselt sain seda lubada ja pakub suuremat südamerahu. Panorama sai valitud kuna on põhjalikum.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Panorama teeb mikrodeletsioone, samas NIPTIFY teeb juhuleide, mida Panoramast teada ei saa. Ei saa öelda, et üks on põhjalikum kui teine. On veidi erinevad lihtsalt.

Loodetavasti NIPTIFY hakkab ka mikrodeletsioone tegema kunagi – siis on totaalne NIPT võimekus. Aga see on vähetõenäoline, et Panorama hakkab juhuleide tegema, kui nad seda siiamaani teinud pole.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõik siin mainitud uuringud uurivad ju kromosoomhaiguste esinemise tõenäosust, aga ei anna mingit infot geenihaiguste ega füüsiliste kõrvalekallete kohta?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõik siin mainitud uuringud uurivad ju kromosoomhaiguste esinemise tõenäosust, aga ei anna mingit infot geenihaiguste ega füüsiliste kõrvalekallete kohta?

Geenihaiguste jaoks on eraldi uuringud. Näiteks Horizon, mis näitab ema-isa retsessiivseid haigusgeene: https://www.ultraheli.ee/et/horizon-test Ja Vistara, 25 levinumat geneetilist haigust: https://www.ultraheli.ee/et/vistara-test

On küll kallid, aga ise tegin mõlemad + Panorama, sest vanust üle 40 ja sain endale lubada ning tahan turvalisust. Neid haigusi, mida Vistara ja Horizoniga saab ennetada, ei näita ultraheli üldse. Seega mina tahan välistada kõik probleemid, mida teadus hetkel välistada oskab.

 

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegin mõlema rasedusega Panorama samal põhjusel nagu keegi eelpool välja tõi – puudega lapse kasvatamine on kulukas ja mõjutab kogu edasist elu. Boonusena sain juba esimese trimestri lõpus lapse soo teada. Õnneks olid mõlemal korral Panorama tulemused korras ka lapsed igati terved ja tublid.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui plaanite lisauuringuid teha siis mida? Esimest korda soovin teha lisauuringuid, aga nii raske otsustada millegi jaoks. Kas palun jagaksite minuga, et mida oled teinud ja miks otsustasite selle kasuks. NIPT ja Panorama on endal meeles. Aitäh!

Mina esimese rasedusega ei tenud lisauuringuid. Teisega tegin panorama, sest munarakud kehva kvaliteediga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Niptify ei valinud, sest see annab teistest NIPT-testidest oluliselt vähem infot.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lugedes tänapäeval teadusuuringuid, on päris palju de novo ehk uusmutatsioone, mida nende testidega kindlaks teha ei saa (kuna variante niivõrd palju). Kui suguvõsas mõni selline haigus oleks, mida nende uuringutega saaks kindlaks teha, siis kindlasti tasub teha.

Lihtsalt vastukajaks kellegi öeldule, et puudega last raskem kasvatada kui neid uuringuid teha – jah, siin on tõetera sees, kuid 100% midagi välistada ei saa. Uusmutatsiooni eest ei kaitse kahjuks miski.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See ei ole tõsi, et NIPTIFY on vähem põhjalik, sest NIPTIFY järgi saab teada juhuleide ehk muutusi kõigis kromosoomides, mida teised NIPT uuringud ei anna. Tõsi, mikrodeletsioone veel NIPTIFY ei määra, mida mõned teised NIPT uuringud teevad.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milleks lisauuringuid vaja on, kui jooksvalt tehtud uuringud on korras? Sinu poolt nimetatud uuringud näitavad ju geneetiliste haiguste tõenäosust samaoodi nagu Oscar, milleks neid teste veel lisaks teha? Kui oled tõesti mures, siis ainsana annab tõese vastuse looteveeuuring.

Absoluutselt nõus. Kõik need popid uuringud mõõdavad vaid tõenäosust ning milleks mingeid mittemidagiütlevaid uuringuid kümnete kaupa läbida.

Kui tahad kindlust, tee LVU. Seal pole tõenäosusega midagi pistmist, vastus on kas ei või jaa.

Ise lasin kõigi kolme lapsega teha LVu, sest mingid tõenäosusuuringud mind ei rahuldanud.

Vabandust, kui rumal küsimus, aga kas LVUd saab teha ka siis kui korralised uuringud ei näita  muretsema panevaid tõenäosusi? Ma leian igalt poolt erinevate testide kohta infot koos hinnakirjaga, aga selle kohta mitte. Kas ja mis hinnaga seda on võimalik teha?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mida sealt LVUst siis otsida, kui oscar oli korras? Lihtsalt kromosoomid üle lugeda nagu niptify? Minu teada põhjalikematel looteveeuuringutel peab olema ka mingi konkreetne eesmärk, mida otsitakse.

Kui laps on sündinud ja ei arene eakohaselt, jõutakse täpse diagnoosini aastatega alles geneetiku juures. Keegi kogu geenipagasit läbi ei uuri. Ka need lapse geeniuuringute vastused tulevad tavaliselt mitu kuud.

Mis ma tahan öelda- looteveeuuringu tegemine ilma konkreetse põhjuseta võib anda meelerahu, kuid tõenäosust, kas lapsel võib olla mõni haruldane geenirike see ära ei võta.

Geneetik oskab kõige rohkem nõu anda selles osas.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mida sealt LVUst siis otsida, kui oscar oli korras? Lihtsalt kromosoomid üle lugeda nagu niptify? Minu teada põhjalikematel looteveeuuringutel peab olema ka mingi konkreetne eesmärk, mida otsitakse.

Kui laps on sündinud ja ei arene eakohaselt, jõutakse täpse diagnoosini aastatega alles geneetiku juures. Keegi kogu geenipagasit läbi ei uuri. Ka need lapse geeniuuringute vastused tulevad tavaliselt mitu kuud.

Mis ma tahan öelda- looteveeuuringu tegemine ilma konkreetse põhjuseta võib anda meelerahu, kuid tõenäosust, kas lapsel võib olla mõni haruldane geenirike see ära ei võta.

Geneetik oskab kõige rohkem nõu anda selles osas.

Armas inimene, sul on ju asjad puha sassis. Geenid ja kromosoomid ei ole üks ja seesama. LVU-l uuritakse kromosoome ja uuritakse läbi kõik kromosoomid (normaalse arengu puhul on inimesel neid 23 paari). Kõik need NIPTid ja Oscarid uuriavad ainult kromosoomhaigusi, geneetilisi kõrvalekaldeid ei uuri normaalselt kulgeva raseduse ajal keegi, sest tõesti, kõiki geene ei saa ju läbi uurida ja sellel poleks mõtetki.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lasin teha VERAgene 10nda nädala täitudes. Ei ela kahjuks Eestis, seega ei tea kas see kuskil Eesti kliinikus ka saadaval on, aga seal vōetakse test mōlemalt vanemalt – emalt verd ja isalt süljenäidis. See testib lisaks sündroomidele ja muudele tavaliselt nimekirjas olevatele probleemidele ka üle 100 monogeense (1 vanemalt pärineva) haiguse/sündroomi vastu.

Ei ole küll riskirase (28a ja kõik näidud korras) aga esimene rasedus ja paraku jäin mōnede perekondlike küsimuste osas arstile vastuse võlgu, seega otsustasime mehega et meelerahu tagamiseks võiks sellise investeeringu teha. Eriti just need 100+ haigust – googeldasime ja suurem osa neist varajase avastamise korral tunduvalt parema prognoosiga kui hilisemas elus avastada. Ja muidugi on uudishimu soo teada saamise osas.

Testi andsin eelmisel neljapäeval. Järgmisel kolmapäeval on OSCAR ja selleks ajaks peaks arstil vastused ka teada olema.

C.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mida sealt LVUst siis otsida, kui oscar oli korras? Lihtsalt kromosoomid üle lugeda nagu niptify? Minu teada põhjalikematel looteveeuuringutel peab olema ka mingi konkreetne eesmärk, mida otsitakse.

Kui laps on sündinud ja ei arene eakohaselt, jõutakse täpse diagnoosini aastatega alles geneetiku juures. Keegi kogu geenipagasit läbi ei uuri. Ka need lapse geeniuuringute vastused tulevad tavaliselt mitu kuud.

Mis ma tahan öelda- looteveeuuringu tegemine ilma konkreetse põhjuseta võib anda meelerahu, kuid tõenäosust, kas lapsel võib olla mõni haruldane geenirike see ära ei võta.

Geneetik oskab kõige rohkem nõu anda selles osas.

Armas inimene, sul on ju asjad puha sassis. Geenid ja kromosoomid ei ole üks ja seesama. LVU-l uuritakse kromosoome ja uuritakse läbi kõik kromosoomid (normaalse arengu puhul on inimesel neid 23 paari). Kõik need NIPTid ja Oscarid uuriavad ainult kromosoomhaigusi, geneetilisi kõrvalekaldeid ei uuri normaalselt kulgeva raseduse ajal keegi, sest tõesti, kõiki geene ei saa ju läbi uurida ja sellel poleks mõtetki.

Neid 23 kromosoomipaari uurib ka Niptify, loe nende kodulehelt. Minul pole midagi sassis, kuna mind suunati geneetiku juurde ja käisin. Kahjuks olen geenihaiguste teemaga rohkem kursis kui tahaksin. LVUga uuritakse ka konkreetseid geene, kui midagi konkreetset (nt geeni) uurida pole vaja või on geenihaiguse kordumise risk väga väike, siis LVUd ei tehta. Lihtsalt ma ei saa aru, miks soovib keegi teha ilma mingi näidustuseta LVUd ja nimetab seda südamerahuks. See on ülehinnatud mõtlemine, et see südamerahu annab. Riski, et tuleb juhumutatsioon see ära ei võta. Neid juhumutatsiooniga lapsi on kahjuks palju.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mida sealt LVUst siis otsida, kui oscar oli korras? Lihtsalt kromosoomid üle lugeda nagu niptify? Minu teada põhjalikematel looteveeuuringutel peab olema ka mingi konkreetne eesmärk, mida otsitakse.

Kui laps on sündinud ja ei arene eakohaselt, jõutakse täpse diagnoosini aastatega alles geneetiku juures. Keegi kogu geenipagasit läbi ei uuri. Ka need lapse geeniuuringute vastused tulevad tavaliselt mitu kuud.

Mis ma tahan öelda- looteveeuuringu tegemine ilma konkreetse põhjuseta võib anda meelerahu, kuid tõenäosust, kas lapsel võib olla mõni haruldane geenirike see ära ei võta.

Geneetik oskab kõige rohkem nõu anda selles osas.

Armas inimene, sul on ju asjad puha sassis. Geenid ja kromosoomid ei ole üks ja seesama. LVU-l uuritakse kromosoome ja uuritakse läbi kõik kromosoomid (normaalse arengu puhul on inimesel neid 23 paari). Kõik need NIPTid ja Oscarid uuriavad ainult kromosoomhaigusi, geneetilisi kõrvalekaldeid ei uuri normaalselt kulgeva raseduse ajal keegi, sest tõesti, kõiki geene ei saa ju läbi uurida ja sellel poleks mõtetki.

Neid 23 kromosoomipaari uurib ka Niptify, loe nende kodulehelt. Minul pole midagi sassis, kuna mind suunati geneetiku juurde ja käisin. Kahjuks olen geenihaiguste teemaga rohkem kursis kui tahaksin. LVUga uuritakse ka konkreetseid geene, kui midagi konkreetset (nt geeni) uurida pole vaja või on geenihaiguse kordumise risk väga väike, siis LVUd ei tehta. Lihtsalt ma ei saa aru, miks soovib keegi teha ilma mingi näidustuseta LVUd ja nimetab seda südamerahuks. See on ülehinnatud mõtlemine, et see südamerahu annab. Riski, et tuleb juhumutatsioon see ära ei võta. Neid juhumutatsiooniga lapsi on kahjuks palju.

Lisaks ei tohi ära unustada, et LVU suurendab katkemise riski.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 26 postitust - vahemik 1 kuni 26 (kokku 26 )


Esileht Lapse ootamine Milliseid lisauuringuid teete?