Esileht Väikelaps Milliseid oskusi nõuab lasteaed teie sõime minevalt lapselt?

Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )

Teema: Milliseid oskusi nõuab lasteaed teie sõime minevalt lapselt?

Postitas:

Minu laps läheb sügisel 1a 6k vanuselt sõime ja lasteaiast öeldi, et suurt midagi ta ei pea oskama, sest nad õpetavad kõike ise. Kuidas teil nõudmised on (olnud)?
Ise läksin pea 30a tagasi samas vanuses sõime ja ema sõnul olin mähkmevaba, mis tundub praegu täitsa ulme, kuidas ta selle saavutas.

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ise läksin pea 30a tagasi samas vanuses sõime ja ema sõnul olin mähkmevaba, mis tundub praegu täitsa ulme, kuidas ta selle saavutas.

Aga sa proovi võtta kasutusele selleaegsed marlimähkmed ja pese neid tolleagsete masinatega. Väga ruttu saad aru, miks viitsiti lapsi potile õpetada.

+15
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja loomulikult ei õpetata seal, lapsed istuvadki sama mähkmega päev otsa. Nii nagu sinul on mähkmega mugav, on seda ka kasvatajal.

+1
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meile öeldi ka, et ei pea midagi oskama. Öeldi, et lapsel lihtsam kui harjunud sama päevakavaga, lauas sööma ja oma voodis magama mitte vanema kaisus jms. Potil käimine polnud oluline, kõik istuvad kambakesi potil mitu korda päevas ja mähkmeid vahetatakse ikka vastavalt vajadusele.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie lasteaias mingeid nõudmisi pole olnud. Esialgu lapsed harjuvad kõikide muutustega, mis lasteaed endaga kaasa toob – vanematest eemal, palju lapsi, lasteaia päevaplaan jne.
Kodus saate juba harjutada potil käimist, iseseisvalt söömist ja iseseisvalt riidesse panemist. Kõiki neid oskusi õpivad nad esimesel aastal lasteaias ning mida kiiremini nad need oskused selgeks saavad, seda rohkem jääb neil aega teisteks tegevusteks.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hea oleks, kui laps oskaks uinuda voodis. Neil, kes on õppinud magama jääma ainult eritingimustes (nt sõitev vanker, süles kiigutades või pallil hüpates), võib lasteaias voodis lõunaunele jäämine esialgu keeruline olla.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps läks hoidu 1a8k. Midagi ei nõutud. 🙂

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See oleneb palju ka lasteaiast ja õpetajast.

Meil pidi oskama ise süüa (kasvatajal pole aega 14 last toita) ja potil käia (ei tähendanud, et peab mähkuvaba olema, vaid et tunneb poti, mitte ei röögi kui seda näidatakse).
Oma riideid võiks tunda, aga igaks juhuks kõigile nimed sisse. Samuti võiks harjutada ise riide panema.
Päevakava võiks olla lasteaiaga sama, mitte, et laps tahab juba 10 voodi, kui lapsed alles õue lähevad, kuna laps harjunud veel 2unega päevas, mitte ühega nagu lasteaias.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil ei pidanud ka midagi oskama. Õpetajad panid ka mähkmelapsi kollektiivselt potile ja aitasid süüa neil, kes ise veel hästi ei osanud.
Samas tean aedu, kus sõimerühma mähkmetes ei võeta.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.07 08:56; 15.07 15:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mida see sõimelaps sul sinu arvates siis oskama peaks?

Lapsed arenevad erinevas tempos, mõni on sel ajal mähkmevaba, mõni mitte. Ja see ei ole niisugune asi, mida saab kõigile võrdses tempos selgeks õpetada. Sõimelastest paljud on sellised, et ärkveloleku ajal ei kanna mähkut, aga une ajaks pannakse. Sõimes võivad mähkud kaasas olla, kindlasti peab seal olema tagavarariideid ja ka kilekotte, kuhu pannakse näiteks pissised püksid, kui peaks juhtuma.

Sõimelastel on oluline just pigem see nimekiri, mis neil seal sõimekorvis kaasas peaks olema, mitte see, et juba moodustaks lauseid ja ei teeks püksi/mähkusse.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lutt ei olnud meil sõimarühmas lubatud. Aga seda peamiselt seepärast hügieeni mõttes. Et kui üks on lutiga uinuja ja teine just võõrutatud siis võidakse teise lutt endale võtta.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.07 08:56; 15.07 15:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Samas tean aedu, kus sõimerühma mähkmetes ei võeta.

No reaalselt see tähendab siis ikkagi, et õpetajal ja abil peab olema haruldane kannatus riideid vahetada ning põrandaid, linu, mööblit ja mänguasju pesta ja vahetada. Sest ega reaalselt last vastu võtmast keelduda nad ju ei saa.

Tegelikult, kui ma järele mõtlen, siis mu noorema lapse rühmas ka oli algul jutt, et lasteaeda tulevad kõik ilma mähkmeta, ka magamiseks ega õueminekuks mähkmeid ei panda jne. Lapsed olid 1 a 10 k kuni 2 a 10 k, minu oma konkreetselt 2 a 3 k. Teades, et minu laps veel magades kindlalt pissis alla ja õues olles ümber maja ringi teisele korrusele minnes ka väga suure tõenäosusega oma häda ära kannatada ei jõuaks, panin ikkagi esimesel päeval mähkmed (koos paljude paaride varuriietega) kotti ja ütlesin õpetajale, et loomulikult tehku nii, nagu õigeks peavad, aga laps suudab seda ja seda, aga ei suuda veel toda ja toda, ning kui liiga keerukaks peaks minema, siis lihtsam lahendus mähkmete kujul on kapis ka olemas. Kohe esimestel päevadel läksid mähkmed käiku. 🙂 Muidugi mitte kogu lasteaiaajaks (kodus oli mul laps ka päeval edukalt mähkmeta), aga algul pandi mähe voodisse, ja kui pärast paari päeva oli näha olnud, et õuest tuppa pissile minu lapsega paraku tõesti veel ei jõudnud ja sirtsutas ta jätkuvalt iga 20 minuti tagant, hakati ka õue viima mähkmega. Toas käis ta seejuures potil täiesti ise, mingit abi ei vajanud algusest peale.

Mina olevat ka 1,5-aastasena täiesti mähkmevaba olnud. Samas jääb ka mulle selle saavutamine üsna müstikaks. Sest oma lapsi hakkasin ma potile harjutama kohe, kui nad ise istuma hakkasid, ja 1 a sünnipäevaks oli mõlemale selge, mida potti teha tuleb, kui sinna pannakse, ja oskasid ka ise urineerimist esile kutsuda. Aga vat tee või tina, kuigi ma olin vägagi järjekindel ja sage potilesuunaja, siis seda, et nad ise potile küsima/minema oleksid hakanud, ei suutnud ma kummagi lapsega enne 2 a saavutada (v.a see, et kakale hakkas üks lastest küsima 1 a 3 k vanusena ja sealt peale tulid kõik kakad potti, aga pissile ta küll omal algatusel minema ei hakanud). Ei häirinud neid ka märjad püksid.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Samas tean aedu, kus sõimerühma mähkmetes ei võeta.

No reaalselt see tähendab siis ikkagi, et õpetajal ja abil peab olema haruldane kannatus riideid vahetada ning põrandaid, linu, mööblit ja mänguasju pesta ja vahetada. Sest ega reaalselt last vastu võtmast keelduda nad ju ei saa.

Tegelikult, kui ma järele mõtlen, siis mu noorema lapse rühmas ka oli algul jutt, et lasteaeda tulevad kõik ilma mähkmeta, ka magamiseks ega õueminekuks mähkmeid ei panda jne. Lapsed olid 1 a 10 k kuni 2 a 10 k, minu oma konkreetselt 2 a 3 k. Teades, et minu laps veel magades kindlalt pissis alla ja õues olles ümber maja ringi teisele korrusele minnes ka väga suure tõenäosusega oma häda ära kannatada ei jõuaks, panin ikkagi esimesel päeval mähkmed (koos paljude paaride varuriietega) kotti ja ütlesin õpetajale, et loomulikult tehku nii, nagu õigeks peavad, aga laps suudab seda ja seda, aga ei suuda veel toda ja toda, ning kui liiga keerukaks peaks minema, siis lihtsam lahendus mähkmete kujul on kapis ka olemas. Kohe esimestel päevadel läksid mähkmed käiku. ???? Muidugi mitte kogu lasteaiaajaks (kodus oli mul laps ka päeval edukalt mähkmeta), aga algul pandi mähe voodisse, ja kui pärast paari päeva oli näha olnud, et õuest tuppa pissile minu lapsega paraku tõesti veel ei jõudnud ja sirtsutas ta jätkuvalt iga 20 minuti tagant, hakati ka õue viima mähkmega. Toas käis ta seejuures potil täiesti ise, mingit abi ei vajanud algusest peale.

Mina olevat ka 1,5-aastasena täiesti mähkmevaba olnud. Samas jääb ka mulle selle saavutamine üsna müstikaks. Sest oma lapsi hakkasin ma potile harjutama kohe, kui nad ise istuma hakkasid, ja 1 a sünnipäevaks oli mõlemale selge, mida potti teha tuleb, kui sinna pannakse, ja oskasid ka ise urineerimist esile kutsuda. Aga vat tee või tina, kuigi ma olin vägagi järjekindel ja sage potilesuunaja, siis seda, et nad ise potile küsima/minema oleksid hakanud, ei suutnud ma kummagi lapsega enne 2 a saavutada (v.a see, et kakale hakkas üks lastest küsima 1 a 3 k vanusena ja sealt peale tulid kõik kakad potti, aga pissile ta küll omal algatusel minema ei hakanud). Ei häirinud neid ka märjad püksid.

Just nii see ongi. Harjutama muidugi peab, aga laps hakkab põit kontrollima siiski alles siis, kui ta on selleks ise valmis.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No eks potil käimist, iseseisvat söömist ja riietumist ning uinumist tasuks igaljuhul ju praegu juba harjutada. On nii lapsel kui ka õpetajatel kergem.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See “vanasti aastaselt potil käimine” tähendaski seda, et lapsi pandi piisavalt sageli potile, nad ei pidanudki alati ise küsima. Ka mind viidi aasta ja paari kuuselt sõime, enne seda olin ühe tädi hoida veidike, ja tädi potitas mind vägagi edukalt, nii et sõimes mingeid mähkmeid ei vajatud. Praegu on ju sama põhimõte: kindlatel aegadel pannakse kogu rühm potile käima. Ja kui sedasi harjutakse ära, pole lapsel sageli vajadustki küsida potile, sest piisavalt tihti lähevad niikuinii. Jah, kui laps veel iga 20 min tagant sirtsutab, siis pole parata, tuleb mähkmed appi võtta, aga seda on tänapäeval küll väga lihtne teha, võrreldes nõukaaegsete marlimähkmetega.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Peavad oskama ise süüa. Sõimes on 16 last – ei ole mõeldav, et õpetaja/õpetajaabi neid kõiki ära sööta jõuavad.
Potilkäimine tuleb muidugi ka kasuks, aga kes potil ei käi, sellele pannakse püksmähkmed jalga.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps läheb sügisest (1a9k) sõime ja meil rühmas oli ikka väga palju nõudeid.
1.laps peab ise sööma
2.mähkme ja luti vaba
3.peab suutma ise riidesse panna.
4.peab suutma ise magama jâäda.
5.laps peab suutma istuma ja rahulikult raamatuid vaatama.
6.peab oskama end väljendada.
Võinalik,et miskit veel.

Hetkel räägib laps vähe ja ma pole kindel kas kasvatajad temast täiesti aru saavad. Samamoodi ei oska ta iseseisvalt riidesse panna-aitab küll kaasa, aga ise pükse jne jalga ei saa. Samuti on mul väga aktiivne laps ja ei kujuta ette, kuidas ta 20 minti min koha peal istub ja raamatut loeb.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps läheb sügisest (1a9k) sõime ja meil rühmas oli ikka väga palju nõudeid.

1.laps peab ise sööma

2.mähkme ja luti vaba

3.peab suutma ise riidesse panna.

4.peab suutma ise magama jâäda.

5.laps peab suutma istuma ja rahulikult raamatuid vaatama.

6.peab oskama end väljendada.

.

No see on küll suht võimatu loend. Paljud lapsed ei ole veel selles vanuses mähkmevabad, samuti ei kõnele veel (aru peaks kõnest saama).

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps läheb sügisest (1a9k) sõime ja meil rühmas oli ikka väga palju nõudeid.
1.laps peab ise sööma
2.mähkme ja luti vaba
3.peab suutma ise riidesse panna.
4.peab suutma ise magama jâäda.
5.laps peab suutma istuma ja rahulikult raamatuid vaatama.
6.peab oskama end väljendada.
Võinalik,et miskit veel.

Eks nõuda ju võib, aga teha pole midagi, kui lapsed seda kõike ei oska. Ise süüa osata võiks jah, sest meie lasteaias toideti neid lapsi kõiki ühe lusikaga, kes süüa ei osanud, sest ülearu palju aega sellele ei soovitud kulutada. Ega poleks võimalik muidugi olnudki. Ja kui mõni liiga kaua mökutas, siis jäi ka söögist ilma. No eks lapsed muidugi kohanevad kõigega. Lutitamist ka seal väga ette ei kujuta, sest siis hakkavad teised ka neid lutte tahtma ja endale suhu toppima, eriti kui endal alles lutivõõrutus värske.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )


Esileht Väikelaps Milliseid oskusi nõuab lasteaed teie sõime minevalt lapselt?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.